Spring QRPP beacon tests SSB on FREQ 3766.5 kHz

I do QRPP tests every spring. That's how it is for him this year as well. However, this year I am using a new QRPP TCVR called PIXID for this purpose. Its power is 400mW. Using an external ATT, I can reduce this power by 1dB up to -48dB. Tests with the CW modem have shown that at the time of almost maximum solar activity, it can be assumed that the output power of 1mW is still audible on good BCNs. Compared to previous years, it seems that the attenuation of the ionosphere has increased by approx. 4dB this year.
From 22/04/2024 I will do experiments that practically want to verify the lowest power of the SSB modem in the 80M band that can be used so that the signal is still suitable for communication. For this purpose, I will use a KX3 SSB device set to 1W and reduce the output power to 25mW PEP (-16dB) using ATT. The beacon will voice a text with the message:

OK1IF/B beacon 25mW JO70MS - (From 20.4.2024 new text - OK1IF/B beacon 12mW JO70MS)

The beacon will work with an LSB modem on a frequency of 3766.5 kHz. Don't be limited by it and feel free to broadcast through it. Thanks for watching.
If you hear the LSB beacon, please send reports and recordings to
ok1if@volny.cz

NEWS 20.4.2024 05.30 UTC  -  SSB QRPP TEST - We continue with the 12mW PEP. Please listen very carefully.

Online activity SSB beacon now:               Totaly OFF, TKS for cooperations     3766.5 kHz  LSB   10mW

OK1IF_BEACON SOUND 25mW.mp3

Frequncy setting of modulation with 12mW.mp3

10mW switch on 20.4.2024 from 19.55 UTC


Poslech majáku pres Dr.vebika



Asi v 1744 SELC jsem to nevydrzel a nejprve pridal vykon na 100mW a pak až na 1W. V obou případech to je slyšet. Jak už jsme jednou říkali, ten rozdil je asi jakobyste jeli na holý TCVR a pak zapnuli něco s 1500W.

Test 1W.mp3

Funguje to, ale těch 25mW je registrovatelných, ale zatím nečitelných.

16.20 UTC / zásah na směrnicový efekt

V tuto dobu se vytvořil směrnicový efekt (čára směrem vertikálním na pracovním kmitočtu)



To samozřejmě se podle teorie okamžitě projevilo zesílením signálu cca o 10dB. Najednou to vystřelilo.

OK1IF směrnicový efekt 25mW.mp3

Kromě Es vrstvy je směrnicový efekt nejsilnější zbraní QRPistů. Než se vytvořil byl příjem stejný jako na této nahrávce

Před směrnicovým efektem.mp3

Zde sice něco tušíte, ale neberete to. Znovu upozorňuji, že pojem "směrnicový efekt" jsem si vymyslel a nemá ekvivalent v názvu v odborné terminologii (nehledejte přeložený význam v googlu).
Tento "směrničák" byl nevýrazný. Ale naučte se toto hlídat. Těch 10dB tam pravděpodobně bylo.

19.35 SELC

Pravděpodobně maják začíná být slyšitelný a to je špatně. Dnes už s výkonem hýbat nebudu, ale zítra uberu o 2dB na nějakých asi 17mW. Ještě uvidíme, co to bude dělat v noci.

20.26 SELC

Podmínky nic moc. Jen pro spojitost záznamu je zde ionogram a záznam z Dr.vebika



Dr.vebik 1820.mp3

20.4.2024

Dlouho do noci poslouchám různá SDR a snažím se vyselektovat ta, která na jeden skok dokáží pobrat ten slaboučký signál. Bohužel Káčko je někde kolem 5 a tak podmínky vyloženě špatné. Jakmile projedu první kolo, zkouším to znovu. Na dva skoky to nemá smysl, ten signál je opravdu slabý. Opět neberte mne za slovo, jeden skok, dva skoky, rozptyl, kombinované šíření. Stejně nezjistím přesně, co se zrovna stalo, že signál náhle "vystřelil". Jedna věc je však jasná, existuje cca 5 SDR rádií, která prokazatelně 25mW SSB signálu zachytí. Při příjmu WSPR to máme jasné. Signál je zachycen, ale jakmile není potvrzen (verifikován) příjem, tak se to zkouší znovu a znovu. To je ten fígl, proč nedokážeme pomocí CW mít stejné výsledky jako u WSPR. Ušní metodou byste zachytily ty samé torza signálu. Jestliže WSPR má zachytit jen 12 znaků za cca 2 minuty a ví, kdy to začne a v které fázi příjem je (podle času), má pochopitelně daleko víc možností. Také si může dovolit užší filtry (datový tok je nízký). Zkrátka CW WSPR konkurovat nemůže. Teď si demonstrujme to, co nám může být vyčítáno. My jsme si to prakticky ověřili, ale abychom mohli dělat závěry, pak do toho nesmíme míchat naše domněnky, ale měli bychom teď nastudovat proč to FT8 nedělá chyby a jak to vlastně celé funguje. Ano, to bychom měli. Ovšem náš záměr něco vyzkoušet a dokázat to využívat, je tím prvotním. Příští přednášku (nebo článek do OQI) slíbil Milan OK1DMP, že základy vysvětlí. Už se na to těším. On mi to zkrátka předkouše....

Možná by bylo zajímavé poskytnout zde závěry z celonoční práce poslechu SDR a napsat, který SDR ta torza zachytává a který je úplně hluchý. Ne to opravdu dělat nebudu. Jakmile bych to zde zveřejnil, pak už se tam v době konání testů nedostanu. Bude pravděpodobně obsazeno. Ale ti chytří z Vás, na to stejně přijdou jen na základě mých ukázek. Pochopitelně opět Průhonice měly poruchu a tak korelování s ionogramem nemá smysl. Opravdu v Průhonicích jsou odborníci? Opravdu jim o něco jde? A nebo zkoumají něco jiného? Omlouvám se, přehnal jsem to. Ale nikde ve světě se to tak neporouchává jako zde.
Poslech v noci na různých SDR (torzovní poslech).

Nahrávka1.mp3
Nahrávka2.mp3
Nahrávka3.mp3
Nahrávka4.mp3
Nahrávka5.mp3

Čekal jsem, že ráno budu zavalen nahrávkami, ale opak je pravdou. Občas zcela určitě slyšíte nějaký obrovsky silný signál v pásmu 80m a strašně se divíte, že ten člověk toho mnoho neslyší. Tak to se může stát. Může to mít tisíce příčin, ale nejzákladnější příčina z 90 procent je vždy ta samá. Kolem Vaší antény je takových zdrojů rušení, že Vám maskují ten užitečný signál. Čím blíže k možným zdrojům rušení, tím hůře. Pochopitelně třeba v centru Prahy to asi bude daleko horší, než na Soumarském Mostě. I to se dá brát. Horší však je to, když taková silná stanice začne tvrdit, že neví, co je to rušení a že ho nikdy v centru Prahy neměla. No pochopitelně to s největší pravděpodobností nemůže být pravda. Někdo si dokonce myslí, že v pásmu 80m může být pole signálů ve vzdálenosti třeba 30km od mého QTH takové, že někdo to může slyšet -73dBm (S9) a já nic. Tak bez jakýchkoliv důkazů prohlašuji, že v pásmu 80m to s pravděpodobností 99 procent není možné.
(Pokud moje anténa není umístěna ve Faradayové kleci). Ale to jsou omyly, které se dají vysvětlit, nebo i změřit. Záleží jen na tom, zda to někdo takto chce slyšet a nebo má svoji teorii. Poslechněte si i ty slaboučké signály a zamyslete se nad tím, co by jim pomohlo, aby byly lépe přijímány. Co by to mohlo být? Určitě to je popsáno seriózně na nějakém webu. Aniž bych hledal zdroje a prameny, opět jen na základě zkušenosti zde napíšu, co si myslím já.

1. Frekvenčí charakteristika vysílaného signálu. Ano já nepotřebuji vysílat "frekvenčně rovný" signál, ale existuje nastavení, kdy je to čitelnější.
2.   Úroveň komprese. Ano, ale nesmíte to přehnat. Profi TCVR jdou někdy až k hodnotám komprese 20dB. Firma Elecraft v mé KX3 mi to tvrdě hlídá, aby úroveň komprese nebyla větší než 15dB. Věřím jim.

Bohužel u módu SSB se vžil pojem "profesorů modulace", "krásná modulace atd. Už se toho nezbavíme a abych se přiznal, nedovolím si aktivovat svůj (tr)uSDX, protože bych byl vyhnán z pásma. Přitom nezabírám o nic větší šířku pásma jak jiné stanice. Bohužel signál je z důvodu úsporného PA s obrovskou účinosti jiný a dokonce neobsahuje některá spektra. Pochopitelně má větší sklony k tvorbě intermodulačních produktů, které se blbě hlídají. Ještě nedávno jsem si myslel, že obec Radioamatérská příjme tyto signály. Dnes však vím, že to byla nesprávná cestička. U 8 bitových procesorů s 10 bit převodníky zcela určitě. Poslední naději na návrat a používání je v TCVR QMX od G0UPL, který má daleko výhodnější nástroje HW. Už se to vyrábí více než 2 roky a Hansovi se do zprovoznění SSB nechce. Uvědomuje si, že ti co si to koupí, by ho ukamanovali, pokud to nebude dokonalé. Domnívám se (možná špatně), že to dokonalé asi nebude.

Ale pojďme si připomenout nějaké věci o kterých se zde (možná mylně) mluvilo dříve.

Tak jak se SSB signalem (tr)uSDX (hamqth.com)
Jak je to s temi vykony (hamqth.com)
CQWWSSB2023 (hamqth.com)

Než se pustíme do dalších úvah, proč jsem nebyl zavalen nahrávkami, dovolte abych zde uveřejnil jednu nahrávku borce a tím je Jirka OK1DO. Pochází z dnešního rána, kdy jsem ještě měl nastaven výkon 25mW.

OK1DO.mp3

Jakmile jsem si to pustil, okamžitě jsem stáhl výkon o 3dB na úroveň 12dBm. (12mW). Znovu prosím opakuji základní poučku pro majáky.

Maják nesmí být slyšen, jinak je to k ničemu. Nelze rozeznat třeba 1dB zesílení signálu. Maják ruší a hlavně provokuje. Není nic horšího, než když nový HAM si po zakoupení IC-705 ji nastaví na výkon třeba 5W a pustí v majákovém módu. To opravdu nedělejte. Věřte, že bude to slyšet. Když tam dáte třeba 100W, tak Vás začne už nenávidět půlka světa. Pokud by někdo chtěl testovat třeba novou anténu, pak doporučuji začít s výkonem 20mW a jít dolů.

Pokud bych v rámci těchto blábolů a zmatků (chaosů) chtěl něco shrnout, pak musím zopakovat. Nejlepší věc pro slyšitelnost signálů a dokonce i nejlacinější, je pořádný PA. Výsledek je okamžitý a obrovský.

    Tak a polovina z Vás si myslí, že já NVISák a zarputilý QRPista se asi zbláznil. Bohužel je to tak a od toho se zavádí různé kategorii a různá omezení. Jestliže v závodě je omazení MAX výkon 1500W a někdo to přežene o 6dB (4x), pak vězte, že mu ani náhodou nemůžete konkurovat. Podle mých zkušeností nemůžete konkurovat ani 3 dB. Jaký je Váš názor? Máme tvrdě bojovat proti podvodníkům? Je to vůbec možné? Budeme oficiálně zveřejňovat číslo kolik kdo v kterém závodě spotřeboval elektrické energie (ano je to vodítko, které Vás upozorní na anomálie). Dají se tyto údaje sehnat (neoficiálně ano, tedy vlastně nedají). Má tedy smysl se v závodech srovnávat?
Tak na to si odpovězte sami. Já zde třeba teď odhalím jedno z velikých tajemství QRP závodění.

V rámci studia a přípravy na QRP závod využívám znalosti, že dokážu rozeznat podvodníky, kteří poslouchají na SDR rádia. Ty pak většinou používám jako vzácné násobiče.
Jsem já podvodník, že využívám podvodníků? Možná ano. A tak už chápu, že někteří borci BIG GUNS po tisíci závodech se nakonec rozhodnou, že už závodit "naplno" nebudou.

Když závod, pojďme se srovnávat za skoro stejných podmínek v krásném duchu při dobrém pivku. HI

SPT (Sálová Pivní Telegrafie do každé rodiny HI)


Koho to oslovilo, pak nezapomeňte, že desky PS budou brzy k dispozici.

20.4.2024  18.20 SELC

Jsme stále slepí, nejporuchovější digi sonda na světě v Průhonicích je slepá. Pokud to půjde normálním tempem, tak v pondělí přijdou do práce, v úterý někdo omylem zjistí, že to nefunguje (kdyby něco zkoumali, tak to vědí již dnes ráno). Ve středu najdou toho člověka co se o to stará a ve čtvrtek to spustí. (Proč jen já jsem takový rejpal). Zkrátka rejpu, protože mi zkazili soukromý výzkum. Opakovat něco v podstatě jde blbě. Jakmile se nějaký expert najde, tak bude říkat, co je to za pitomost pouštět maják SSB a obsazovat kmitočty, když je to přeci k ničemu a každý už dávno ví, že vrstva D má útlum. V tomto byl velice aktivní Karel OK1UHU. Když chtěl, tak se pral a předkládal argumenty, které měly opravdu logiku. Kájo nemyslel jsem to tak zle. Sám víš, že jsem po určitou dobu opustil i OK list, protože jsem Beran.
No nic. Ubrat někde 3dB (jen půl S, nebo 1S u japonského cejchování S metrů, se zdá, že je nepodstatné. Jsem z toho však nervózní neslyším nic. Brácha, který maják poslouchal povrchovou vlnou ho absolutně neslyší a dokonce i Karel OK1JRU na vzdálenost 1.4 km na své FT817 nemá vůbec nic. Kontroluji všechno a nenacházím chybu. Nakonec se s bráchou domlouváme, že to na chvilinku vrátím do včerejšího stavu na 25mW. Přesně v 18.20 SELC tedy přidávám asi na 15 sec výkon o 3dB. Brácha mi pouští přes převaděč výstup z repráku. Jen to tam cvaknu, tak okamžitě slyším India Franta. Ale ještě předtím mi udělal radost DR. vebík a to tím, že to prokazatelně zachytil už asi v 18.10 SELC.

První záchyt dr.vebíka.mp3

Zachytíte cca v polovině nahrávky slova India Florida. V čase 0.08 nahrávky. A tak jsem spokojen. Déčko se pomalu hroutí a je pravděpodobnost, že to ještě vyleze. Škoda, že jsem oslepen nefunkčními Průhonicemi.
Tedy pokud někdo zachytil v 18.20 nějaká slova, nahrávku mi neposílejte, je falešná, bylo tam na zkoušku 25mW.
Dr. vebík opět vítězí. Bohužel nemohu si poslechnout OK2KYJ, je tam stále obsazeno (zajímalo mne, co poslouchají HI, zkuste si to sami HI).

20.4.2024  19.25 SELC

Déčko slábne, pomalu to vše přechází na noční podmínky. Dr.vebík exceluje a odhaluje skoro celý text majáku.

Dr.vebik 1925SELC.mp3

V 19.37 SELC slyšim signál majáku na 3 SDR přijímačích. Kdyby byly podmínky stejné jako při testech CW 1mW, pak můžeme skvěle prohlásit to, co všichni dávno věděli. Rozdíl mezi CW (150HZ BW) a SSB (BW 3kHz) nemůže být 13dB. Jsem sice sám proti sobě, ale tuto porážku musím jasně přijmout. Tedy prosím, již nikdo nikdo toto netvrďte. Škoda, že technicky nejsem schopen zaručit na stejném kmitočtu do stejné antény přímé porovnání. (No možná bych mohl SSB signál nakrmit jen jedním tonem a vytvořit CW signál). Ale všechny rádoby důkazy jsou stejně postavené na vodě a tak bychom vytvořili další asi nesmysl. A stejně by to nebylo ono, protože na přijímací straně bychom museli na chvíli synchronně přepnout CW filtr.

21.4.2024

Po pár dnes testů pomalu začínám nacházet tu hranici, pod kterou už signál SSB  nebude registrovatelný (pokud nenastanou příznivé okamžiky ionosféry). Nefunkcí Průhonic jsem oslepen a otráven. Nemohu využívat predikčních metod pro odhad dalšího vývoje v ionosféře. Tyto pokusy se moc nedají opakovat, protože maják vždy někoho omezuje. To vyvolává problémy. Tedy pravděpodobně zkoušky ukončím již v neděli ráno. Nemám v ruce žádné exaktní výsledky typu - rozdíl mezi CW a SSB je za těchto podmínek......6.238 dB. To fakt nejde říci. Jedno je však jisté a to je to, že už nikdy v životě nebudu říkat, že to dělá 13dB. Velice solidní článek od OK2KKW odhaduje tento rozdíl na 3 až 6 dB. Já jako skalní telegrafista mám pochopitelně odhad jiný a to je tak něco kolem 6 až 8 dB. Tedy udělejme kompromis a říkejme, že to dělá jen 6dB. Tedy abych měl stejnou komunikační účinnost (opět pročtěte předchozí článek od OK2KKW z roku tuším 2005), pak odhaduji, že pro přenos a uskutečnění spojení SSB potřebuji cca 4x větší výkon, než u modu CW. V jednom článku nahoře (povídání o (tr)uSDX a kopečkové modulaci, ukazuji, že signál SSB je čitelný i když ho zúžím na 800Hz. Profesoři modulací se obrací v hrobě, novodobí HAMs nyní posuzující modulace, by asi křičeli nevolí. Ale nám šlo jen o to, že něco mi umožní přenos dat a je mi jedno, co o tom říká ten druhý, ty data bezproblémově jsem přijal. Pokud tedy přijmu domněnku, že k přenosu hlasu mi stačí jen 800Hz, pak (viz. zase článek nahoře) nemohu z hlediska rozlišovací schopnosti ucha přenášet ten celý hlas např. v rozsahu 2000 Hz až 2800Hz. Ucho v tomto rozsahu není citlivé na rozlišení třeba 20Hz (dvou tónů). Tedy jediná šance je přenášet tónu v oblasti dole. Jestliže někdo si trvale ořezává při vysílání vše pod 300Hz, pak bych vlastně pro přenos datových informací o hlase měl k dispozici už jen frekvenční rozsah 300 až 800Hz. Opravdu bych to tím ještě více zdegradoval. Bohužel i naše SDR přijímače jsou nastaveny vlastně blbě (standardně jak jsme zvyklí definovat SSB signál). Oni definují šířku kanálu do dejme tomu 2400Hz. Tedy spektrum od 0 do 2400Hz. Při zužování filtru tedy třeba od nuly do 1800Hz. A teď si představte, že někdo se řídí naprosto vadnou poučkou - dej tam kondík a ořízni to zdola, aby tam zbyly jen výšky- bude to DXová modulace.. Tak pak to celé úplně zdegraduji a vlivem vlastnosti ucha nejsem schopen v té modulaci něco rozlišit. KX3 má v sobě equalizér jak pro přijímač, tak pro vysílání. Nastavení jednotlivých složek spektra má v rozsahu od -16dB do +16dB.



Dělící kmitočty jsou zde vypsány. Tušíme, že se dá hraním s tím equalizérem vylepšit schopnost hlasového přenosu. Jak jsem to měl vlastně nastaveno pro pokusy až do 20.4.2024. No bylo to takto:



Je to ideální? No není, ale profesoři modulací jsou spokojeni. Říkají, je to krásná modulace. Zkrátka nastavujeme to jako náš FM rozhlasový přijímač. Dáme naplno hloubky a dáme naplno výšky. Tak se nám to líbí, slyšíme basovku a hluboké tóny a nahoře slyšíme činel. Pokud srovnáme frekvenční charakteristiku, pak si říkáme, že to není ono.
V naší HAM praxi nám však teď jde o něco jiného. Potřebuju s tím něco udělat, aby ta DX stanice rozlišila a přečetla můj slabý signálek. Jinými slovy výšky jsou zde redundantní (nadbytečné). Oni mají vliv na "barvu" hlasu, ale ne už na přenos dat.
Pokud poslechnete super slabý signálek, tak skoro pokaždé jediné, co rozeznáte, tak je India florida. To je znělé a čitelné. Ovšem jak to hlásilo to Twelve miliwatts, tak to zanikne. není to znělé. A tak jsem začal kouzlit. Upozorňuji, že na toto téma se dá napsat celá dizertační práce a zcela zajisté existují prameny, které se dají dohledat a něco o tom píší. To nechám na Vás. Jdu na to selsky a naopak dokonalé prameny by mne odváděly a naváděly. Ten nos si musí spálit neznalostí sám. Tedy co se stane, pokud proti všem pravidlům zkusím srovnat charakteristiku a ořežu to tak, že již kmitočet 1600Hz 2400HZ a 3200 Hz potlačím o -16dB? Vše co je vespod, tak zarovnám na 0dB (zase to nebude pravda, protože je tam vložka Heil a ta má svoji charakteristiku).

Zkrátka provedu toto:



Když jsem to chtěl nahrát do nahrávače, pak to silně bručelo. Tím jsem si uvědomil, že mi odešel kabel do mikrofonu. Kdysi jsem si ho přepálil pájkou a provizorně opravil jako bolavou nohu. Opět se dokázalo to, že co je provizorně, tak se vymstí.

    Bolavá noha na kabelu k mikrofonu.

Vzal jsem tedy mikrofon od Číňana RS-918 a kupodivu zde funguje. Ale pravděpodobně v sobě ještě něco má, protože při kontrolní poslechu jsou znát intermodulační produkty (asi je tam nějaký obvod SSM2016 nebo něco takového).

Kontrolní poslech upravené modulace.mp3

Je tam jasně znát efekt, kterému rádi říkáme "přehulení". Tedy je tam to zhrubnutí od intermodulačních produktů, které trošku mění zabarvení. ALC však nic neříká, kontrolní měření šíře SSB signálu taky nic, tak šup s tím do éteru. Podmínky asi nestojí za nic. Ovšem předtím jsem neslyšel nic, teď dr.vebík něco produkuje a dokonce mám i pocit, že čtu i lokátor. Ale uvidíme při ranních podmínkách. Tím, že jsem uřízl výšky vše nad 1600Hz, tak uchu jsem způsobil šok. Nutně hledá synchronizační kmitočty a tak při filtru LSN (užší filtr) to je na poslech horší a musím zapnout klasiku LSB. To ucho se nenechá ošálit. Škoda, že si nemohu na dálku hrát s SDR a zúžit filtr na cca 1200Hz za současného "odjetí" té potlačené nosné (Aby do filtru mi vlazly kmitočty od 0Hz jen do cca 1300Hz. Ovšem ušetřená energie je někde znát HI. Zkrátka pro čitelnost signálu zapomeňte na nějaká HIFI modulace. Tudy cesta nevede.

Příjem dr.vebika na opravenou modulaci, za naprosto nevyhovujících podmínek.

dr.vebik.mp3

Tak další bezesná noc končí, jdu si lehnout. Snad se mi podaří vstát na ranní okno.

Závěr zkoušek

Tyto zkoušky byly uskutečněny s tím cílem, aby se pokusily "ušně" stanovit hranici rozdílu mezi CW a SSB signálem. Pro svou jednoduchost, krátkost, lenost, nic světaborného nepřinesly, než to, že rozdíl mezi SSB a CW do standardní poučky o CW (BW-150Hz) a SSB (BW-300Hz) a energetické účinnosti v kanálu je jen matematická hříčka. Pokud je to srovnáváno prakticky, tedy i se stanovením podmínky, že SSB nutně pro DX nepotřebuje být široký 3kHz (spíše naopak), pak autor dospěl ke shodě s jinými autory a přiklání se k názoru, že pro přenos informace (třeba volací značky) je u SSB signálu potřeba většího výkonu ne o 13dB, ale stačí jen cca 6dB (4x větší výkon) oproti CW modu. Postupnými pokusy autor dospěl k přesvědčení, že pro spolehlivý přenos SSB signálu lze považovat všechny kmitočty nad 1600Hz za redundantní a nic nepřinášející, kromě změny zabarvení hlasu. Dá se připustit i určitá intermodulační složka na nf signálu. V žádném případě se nesmí ořezávat nízká složka modulačního kmitočtu. Autor je přesvědčen, že při speciálním případu omezení max modulačního kmitočtu na max 800Hz, by bylo možné SSB signál u speciálně nastaveného RX přenášet ještě s lepší účinností. Tedy v porovnání s CW by stačilo u SSB jen dvojnásobné navýšení výkonu. Protože se však dostáváme do oblastí které pro hamy znamená "nepřijatelnou kvalitu modulace", nechce autor s těmito zkouškami pokračovat. Jedna věc je však jistá, že pojem "kvalitní modulace" nemá nic společného s pojmem "dovolat se SSB s co nejnižším výkonem". Autor odzkoušel následující modulaci v nahrávce, která neobsahuje kmitočty vyšší než 1600Hz (jsou potlačeny -16dB). Nahrávka je s kompresí 15dB a obsahuje intermodulační produkty vzniklé na nf straně (Efekt ruských přeřvaných mikrofonů DEMŠ). Tedy vlastně návrat ke "kopečkové" modulaci, kterou HAMové nepřijali.
Autor se však může mýlit a pro svoje zkoušky raději nestudoval prameny, které jsou dostupné a známé. Nechtěl být ovlivňován a chtěl zkusit svoji cestu. V závěrečné nahrávce je vybrán jeden SDR přijímač a postupně se mění výkon. Autor upozorňuje, že pro "ušní" zkoušku je signál ovlivněn AVC, kterým je SDR zařízení vybaveno. Toto ovlivnění však už téměř neplatí pro signály vysílané s výkonem 1W a níže. Závěrem autor si definuje (pro sebe) poučku.

Tím zcela jistě říká to, co zcela jasně někdo již lépe a podrobněji definoval. Autor si však měl možnost si s tím "vyhrát" a tak je spokojen. Všem těm, které to bavilo jako autora, děkuji a těším se na další PZ.

Závěrečná nahrávka z testů.mp3


Pokusy s majáky se Vám líbí, ale co takhle maják QRPP SSB?


V tuto dobu jsem na Vaše přání obnovil maják na 3599.5 kHz. Vysílá s výkonem 5mW, což je odhadovaný výkon pro to, aby maják byl slyšitelný téměř po celém území OK. Kdo ho ve večerních hodinách zaslechne, pak Vaše anténa asi nebude jen umělou zátěží. Kolem výpočtu síly signálu lze čerpat v litaratuře ON4UN a dalších. Něco najdete i na stránkách Jardy OK1HDU.

OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...) (599.cz)

Já osobně však rád vše zkouším v rámci experimentu. Hezký spor však v poslední době je v tom, o kolik musím zvýšit výkon u SSB (oproti CW), abych dosáhl stejnou čitelnost. Na toto téma vyšlo plno článků a výpočtů. Určitě to vše znáte. Většinou se to vztahuje k šíři nutného filtru, aby signál byl ještě čitelný. V amatérské praxi se říká (a používá) nejmenší SSB filtr se šíří cca 1800Hz. Zcela jistě si každý z Vás hrál se šíří filtru a zjistil, že se klidně dá modu SSB rozumět i při ještě nižší šíři filtru. Většinou kolem toho vznikají stále nové teorie. Mluví se o kompresi o dominantních kmitočtech, které SSB signál musí v sobě obsahovat. Zcela jistě vziklo plno teorií, které někde odpočívají a nabízí odpověď na náš spor. Většina z nás již dlouho předtím zjistila, že staré pořekadlo - "No je to takové vysoké, tedy vhodné na DXy", zcela jistě neobstojí a není to pravda. I zde na webu jsou nějaké nahrávky a pokusy. Ale pojďme se na to podívat prakticky. Co takhle spustit maják SSB, který by dělal tu samou funkci jako maják CW. Musím však předeslat, že jsem v minulosti už něco takového zkoušel a zvláště u amatérů začátečníků v DL to narazilo na veliký odpor. Chápu to. Produkovat něco, co zabere 3kHz pásma je nepřípustné. Ale jak to dokázat prakticky? Jak to dokázat poslechnout vlastníma ušima?

Rozhodl jsem se tedy tento experiment zopakovat, ale tentokrát pod ochrannými křídly českých DX hamů. Maják spustím v době jejich ranního kroužku (cca v 7.30 SELC na 3766.5 kHz). Oni pojedou běžnou konversaci, která bude maják QRPP přehlušovat. Jakmile je však bude síla signálu majáku zajímat, na chvíli přestanou mluvit a všichni si to poslechnou a mohou pokračovat.

Technická věc:

K experimentu použiju TCVR Elecraft KX3 s nastaveným výkonem 1W PEP. Tento výkon přivedu do ručně ovládaného ATT a výstupní výkon snížím při prvním testu dne 22.4.2024 na hodnotu 25mW. Podle teorií by to mělo být zaslechnuto. Kdyby ne, pak následující den přidám 3dB. Maják bude mluvit anglicky s následujícím textem:

" OK1IF beacon 25mW JO70MS"

Pokud budu používat jiného výkonu, bude to změněno i v textu vysílání majáku. Občas do textu něco přidám, abych si ověřil pravost nahrávek. Zatím nebudu experimentovat s frekvenčním spektrem signálu a budu využívat 3kHz rozsah s kompresí 15dB. Po ukončení ranního kroužku maják vypnu. Namátkou ve večerních hodinách (tak aby nerušil) ho budu spouštět přes noc. Pro informaci jsem napsal i nějaký základní text na QRZ.com. Kmitočet bude stále stejný a neměnný a to:

3766.5 kHz

Samozřejmě budu velice rád za Vaše nahrávky, které prosím zasílat na adresu z QRZ.com. Budu velice pozorně evidovat příchozí Emaily (nechci zde uvádět své telefonní číslo) a kdyby se něco dělo a já svým signálem majáku někoho rušil, prosím okamžitě mi pošlete Email a já to vypnu.

Výstup z toho experimentu by měl být takový, že buď potvrdíme všeobecně vadnou teorii o rozdílu až 13dB a nebo ji experimentálně opravíme. V poslední fázi pak budu zužovat SSB signál hovorového spektra. Bude to nepříjemné, ale prosím zkuste to vydržet. Čím více nahrávek, tím lépe.

PZ (Ptákovinám Zdar)

Za pochopení experimentu předem děkuji. Snad jen připomínku. Není nic horšího, než když maják je dobře slyšet - mějte to na paměti.




Dne 18.4.2024 byly zkoušky s 20mW ukončeny a maják na 1999.5 kHz vypnut


Dostal jsem jen dva reporty. Od Karla OK1CF a Petra OK1AYU. Současně se porouchala ionosonda v Průhonicích (nejporuchovější sonda na světě, možná bychom mohli ještě říci sonda s nejmenším zájmem profesionální obsluhy). Teď jsem to možná přehnal. Kdyby to bylo poprvé, tak ani nemrkneme. Bohužel je toto systematické. Možná třeba ten zakopaný pes je úplně někde jinde, ale z vnějšího pohledu to takhle vypadá. Asi obsluha té sondy ani  není schopna vůbec poznat, že je to nefunkční.
A proč se takto rozčiluji? No pokud bych např. vlastnil pozemek cca 100 hektarů (pouhý jeden km čvereční), na kterém bych si mohl vybudovat pořádné přijímací systémy a vlastnil jsem nějaký 4SQ, pak mne chování ionogramu vůbec nezajímá. Mohu kdykoliv spustit testovací zavolání a poslechnout třeba vlastní signál v USA. Jestliže vyhodnotím, že tam jsem dobře slyšet, pak už je to jenom na tom, aby na druhé straně "bezdrátu" někdo byl a chtěl mne zavolat. Bohužel my QRPisté NVISisté to nemáme tak jednoduché. V USA se neuslyšíme a tak jsme si vymysleli korelační "ocáskovou" metodu, kdy tušíme anomálie a ty chceme nějak využít. Jsou sice tací, kterým je to vše jasné a teoreticky přesně vědí jak to funguje, ovšm nám je to jedno. My jdeme tvrdě korelační metodou za známým jevem, který jsme kdysi zažili. Dokonce nám je i jedno, pokud někdo nás bude považovat za DX "povl". Bohužel je to tak. Vymýšlíme si "ocáskové" termíny na přesně dané termíny všeználků a je nám fakt jedno, zda se jim ježí chlupy.
Karel OK1CF je jedním z našich největších DX manů. To že v závěru své HAM kariéry se věnuje jen tomu nejtěžšímu co existuje a to pásmu 160m, tak se asi může nad marnými pokusy NVISáků usmívat. Nikdy však nereagoval divně", protože ví jaká situace "NVISÁKů" je. Když mi dnes poslal pár nahrávek, tak mi samozřejmě spadla čelist. Provozovat speciální přijímací antény je skutečně o něčem jiném. Nikdy to není o té vysílací části. Může se z Vás stát i TOP DXman jen tím, že si natáhnete na paneláku dipol a pustíte do toho patřičný výkon. Když to nepomůže, tak cesta je snadná a je omezena jen velikosti přípojného jističe (nakonec i to je dnes problém). Pokud to nemáte v hlavě poroucháno, tak se nikdy nebudete prohlašovat za mistra světa, protože uvidíte, že tento systém má veliké omezení. S dovolením Karla OK1CF, zde z jeho archivu použiju nahrávku jedné stanice, která to přehnala na vysílací straně a zapomněla, že vše další musí být na té přijímací straně.

K3LR.mp3

Samozřejmě toto nám QRPistům NVISákům nehrozí, ale nepřímo vlastně taky. Když už jsme u této nahrávky. Zajímavé je to, jak se nastaví rádio. Svým žákům vždy radím. Základ je v tom, že své rádio stáhni na nejmíň, co to jde a pak si jen přidávej. Ano toto je ta nahrávka, kde (kdyby to nebyl známý Karel), bych tomu žákovi řekl, že to je takhle přesně ono. To je dokonalá nahrávka. Nevím, jestli Karel ve svém zbylém HAM životě touží ještě po vavřínech (musí jich mít haldy), ale kdyby chtěl se ještě vylepšit, pak potřebuje k tomu kromě beveragů ještě nějakou "blbou" anténu typu NVIS. Stačí opravdu něco malého, takový dipolek v malé výšce cca 35m (to je pro 160m ideál). Karel to samozřejmě ví.

OK1IF/B 20mW.mp3

Tak takhle Karel mne slyšel.

Nahrávku poslal i Petr OK1AYU. Všimněte si charakteru nahrávky. Je to přesně opět to, jak se musí rádio nastavit. Však Petr je zkušený závodník a HAM.

OK1IF/B ok1ayu.mp3

Pochopitelně bych zde mohl ještě přehrávat ty torza nahrávek z SDR. Ale nemá to smysl. Tam, kde na 80m končíme s 1mW, tak tomu odpovídá na 160m výkon cca 15mW (odhad). Útlum je zde větší.
    Včera večer jsem to již chtěl vypnout, pak jsem však dostal nápad a poslal jsem Milanovi OK1IW (starý liberecký 160m veterán), zda by nezměřil, jak se u něj s 20mW slyšet. Milan má IC7300, kde se dá předpokládat, že měření bude docela dobré. Jsme od sebe cca 3.3km vzdušnou čarou. Milan naměřil 599 plus 15dB, co ž je -58dBm (cca). To je neuvěřitelná hodnota pro povrchovou vlnu. Tedy on by mne bral i s 1mW stále někde ještě přes S9. Jo povrchová vlna na 160m je zázrak. Jo M.W.E.C a 30 W.S.a, to bylo něco na krátké vzdálenosti.
Dokonce naše Šumavská parta jednou se chtěla na blízké vzdálenosti spojovat v pásmu 160m. Na 80m nám to funguje do těch požadovaných 15km docela dobře. Bohužel naše antény ve výškách cca 3m už na 160 jsou moc krátké a nízké. Pamatuji, jak brácha si dal tu práci a šel skoro až do Dobré a zachytával můj signál s pár mW na druhém příjimači. Nechápal, že na anténu cca LW20m ve výšce cca 2m už to skoro nic nebylo slyšet. Poslech se však zlepšil, pokud tu anténu nechal ležet přímo na asfaltu cesty. Zcela jistě nám to zase někdo  vysvětlí, že je to normální efekt, ale pro nás to bylo zajímavé zjištění. Tušili jsme, že tudy cesta nevede a že by to chtělo nějaký WHIP. Bohužel se to již blbě přizpůsobuje a nakonec na tuto vzdálenost je lepší než mW na 160m, tak použít 5W na VKV.