Někteří z nás mají tu smůlu, že se ve vhodnou dobu naučili CW. Jak se postupně zdokonalovali, pak samozřejmě o to více tomuto druhu spojení začali holdovat. Dlouhou dobu se CW považovalo za způsob spojení s největší účinností. Ovšem bylo nám jasné, že takto jednoduše se to nedá říci. Hezky o tom je napsáno třeba v tomto článku:
nebo i zde:
FT8 vs. CW? | OK2WO (rudice.eu)
To je sice o něčem jiném (FT8 vs CW), ale ono to spolu souvisí.
Ve své době jsem se věnoval VKV a trávil jsem na Ještědu nekonečné doby při čekání na vhodné podmínky. Občas se mi stalo, že mne někdo volal a já zaboha nemohl přečíst, kdo to je. Stačilo, pokud ten HAM uměl CW, mu říci, aby přepnul na CW. Při stejné šíři filtru (tenkrát FT225RD neměla CW filtr) a při snížení rychlosti přenosu dat, to najednou bylo tou telegrafií čitelné. Každý z Vás určitě pamatuje, že fungovala i finta, kdy se řeklo „zapískej mi to CW“. I to pomáhalo. Pokud nekriticky provedeme srovnání CW a SSB vztaženou na šíři přenosového signálu, pak se udává, že u CW by mělo stačit -13dB aby to bylo shodné jako u SSB. To je samozřejmě blbost. Dokonce jsme si zde dokazovali, že pokud z hovorového spektra vyjmeme vhodným způsobem šířku cca 800 Hz, tak tomu ještě stále bude rozumět.
Pokud jsme v ukázce dokazovali, že i při poslechu v kanále 800 Hz širokém je přijem SSB možný, pak by byl i možnější, pokud bychom už na vysílací straně se na to připravili. Zkrátka vybrali bychom „dominantní“ kmitočty z našeho hlasu a ty vysílali jen se šířkou 800Hz. Pochopitelně v „hlubší oblasti našeho hlasu“. To je dáno tím, že náš mozek umí rozpoznat např. změnu kmitočtu o 10 Hz na kmitoču 400Hz, ale 10Hz na kmitočtu 2500Hz už ne. Povídali jsme si o tom, že tak nějak to i připravuje TCVR (tr)uSDX. Modulační obálka neobsahuje vyšší kmitočty jak cca 1400Hz. Teoreticky bráno, by pak byl ideální poslech takového signálu při přepnutí z modu SSB na CW a s nastaveným CW offsetem na 700Hz. Kdyby šíře filtru byla cca 1400 Hz, pak je to zcela energeticky ideální. Profesoři modulací by Vás sice vykazovali z pásma, ale při dovolávání na nějaký DX byste zcela určitě byli o pár dB na tom líp, než ten, který z neznalosti bude volat se spektrem, které mu končí na 3200Hz. V tomto případě již ani teoreticky neplatí poučka o -13dB. Ale pojďme si ukázat, co je to 6dB zisku (4x větší výkon) u SSB a CW.
Na nahrávkách je vidět, co se stane, pokud signál je silnější o 6dB (4x vyšší výkon). Je to srovnání pro SSB a CW v téměř shodném okamžiku. Nenechte se však zmást tím, že to CW je snad i slabší jak to SSB. Ne to bylo způsobeno tím, že nahrávka byla dělána na vzdálenost SDR rádia cca 480km v denních hodinách. Rozdíl kmitočtů je však cca 200kHz. Tedy jasně na nižším kmitočtu (CW) je znát vyšší útlum. Pamatuji si, že jsem v dobách pravěku a začátku SSB slyšel úvahu, že to SSB je účinnější jak CW. Autor to dokazoval tím, že s tou stanicí se Zélandu nemohl dodělat spojení CW. Zkrátka neslyšeli se, kdežto po přeladění na SSB to vše proběhlo v pořádku. Tak to je přesně ten samý efekt.
"No dobře, poslouchal jsem na pásmu, že nemá cenu dělat menší PA, než pro zvýšení síly signálu o 2S, to je oproti 100W TCVR PA s výkonem 1600W, co ty na to".
No
doba je v současné době zvláštní. Když někde jsou obrovské ekonomické
problémy, někde se někdo zabíjí a taky vyhlídka na zlepšení je bídná,
pak se začíná psát o malých a velkých podvodech atd. Mluví se o teorii
a praxi atd.
Tedy musíme se bavit o tom, zda nějaké limity jsou dobré pro naši činnost a nebo ne. Musíme se bavit o naší hrdosti a snaze naplňovat demokratické principy. No zase jedno pravidlo říká, že když nejde o život tak jde o h......... Tyto úvahy nechám na každém z nás a na jeho poctivosti. Ale pokud se ptáme jak je to v České republice nakázáno, pak musím konstatovat, že stále ještě platí vyhláška 156/2005 Sbírky, která stanoví toto:
§ 4
(1) Operátor je na základě úspěšného složení zkoušky podle zvláštního právního předpisu zařazen do třídy A nebo do třídy N.
(2) Maximální výstupní výkon ve třídě
a) A je 750 W v kmitočtových pásmech uvedených v příloze č. 1 k této vyhlášce v tabulce č. 1, pokud status uvedený v tabulce nestanoví výkon nižší,
b) N je 10 W v kmitočtových pásmech uvedených v příloze č. 1 k této vyhlášce v tabulce č. 2.
(3) V mezích kmitočtových pásem uvedených v tabulkách přílohy č. 1 k této vyhlášce může operátor pro jednotlivé druhy provozu použít pouze kmitočtové úseky podle doporučení Mezinárodní radioamatérské unie (IARU – International Amateur Radio Union) pro Region 1.
(4) Na mezinárodním radioamatérském závodě nebo při spojení využívajícím pasivní odraz od mimozemských objektů může operátor třídy A obsluhovat stanici o maximálním výstupním výkonu 1500 W v intravilánu a 3000 W mimo toto území.
(5) Výkony uvedené v odstavcích 2 a 3 nesmí být překročeny v součtu výkonů jednotlivých vysílacích zařízení při jejich současném provozu na jednom kmitočtu a modulovaných z jednoho zdroje.
Tedy pokud někdo v běžném počasovém provozu hlásí, že používá Jánošíka, kterého má staženého na 1kW, pak porušil vyhlášku a pokud mu někdo dokáže, že to tak bylo, může být sakcionován. Pokud mu to někdo nechce dokazovat, pak ho může obvinit ze šíření poplašné zprávy HI a nebo ho poslat na přezkoušení, pro neznalost této vyhlášky. To je ale úsměvná představa že?
"No dobře, ale mezi HAMy se šíří i zvěsti o tom, že používání výkonů (ve svět. závodech) třeba i 10kW je běžné. Je to pravda?"
Ne nechci na to odpovídat. Ale možné podle mých měření to je. "Ty tvrdíš, že měříš a porovnáváš stanice třeba každý rok?". "A proč to děláš?". Ano to je krásná otázka. Dělám to z toho důvodu, abych byl klidnější, když jsem poražen. Pak se něco muselo stát a já tomu musím přijít na kloub. (A nebo stoupající věk je tu HI). Možná jsem udělal závodní chybu, možná byly specifické podmínky a nebo něco nečestného. A můžeš uvést nějaký konkrétní případ? No to je vždy citlivá věc a nikdy nemám šanci to přímo změřit. Přesto existují relativní metody, které něco ukáží. Může to být třeba i změna anténního systému, nebo změna polarizace či co. No když na mne tlačíš, tak uveďme třeba toto. Závod MWC je vynikajícím závodem. Slouží k tréninku a proto je zde zakázána kategorie HP. Zkrátka maximální výkon je povolen 100W. Některé stanice to ctí a tak závodí HP, ale jsou tak čestní, že pošlou deník jen pro kontrolu. Někteří však ne a to já nechápu. Ale pojďme se podívat na nějakou anomálii. Většinou v tomto závodě měním kategorie a to jen z toho důvodu, abych získal více zkušeností. V poslední době jsem přešel na kategorii QRP 40m. Tam je dlouholetým "vládcem" můj kamarád a čestný HAM Karel OK1HCG, který jezdí pod značkou OK5TFC. Karel v této kategorii nemá konkurenci. Tedy potřeboval jsem zjistit, co by se pravděpodobně stalo, pokud bych v nějakém závodě světového formátu přesedlal z 80m na 40m. Odjel jsem tedy dva závody: