Tak jak se signálem z (tr)uSDX? Jak se chová signál složený ze sloupců měnící amplitudu ve frekvenčním stvolu do cca 1500Hz

Znovu připomenu o čem je řeč. V TCVR od DL2MAN a PE1NNZ je koncový stupeň ve třídě E. To má tu výhodu, že účinnost takového PA hravě dosahuje 90 procent. Toho PA stupeň ve třídě C není schopen. Tedy TCVR je velice úsporný v provozu a nenáročný na použití chlazení PA tranzistorů. PE1NNZ vymyslel algoritmus pro generaci signálu SSB. Hovorový signál rozdělil do "stvolů" a amplitudu v jednotlivých stvolech řídí metodou PWM. Bohužel takový stvol obdélníčků je velice choulostivý na vznik intermodulačních produktů. Jinými slovy, pokud by stvol dosahoval až do kmitočtů např. 2500 Hz, pak by sice tomu bylo docela dobře rozumět, ale vzniklý SSB signál by zabíral velikou šířku. Pokud bych tedy byl někde slyšet 59 plus 10dB, pak bych byl široký cca 6kHz (odzkoušeno). To bych asi byl ukamenován. PE1NNZ tedy si nemůže dovolit tvořit obdélníčky moc vysoko a snaží se je vytvářet tak nízko, jak jen tomu bude rozumět. Podle tohoto obrázku:



Zde vidíte, že autor se snaží hlavní hovorové spektrum přenést v rozsahu do cca 1400Hz. I tak však vznikají dost silné intermodulační produkty, které jsou v běžném kanálu do 3kHz potlačeny cca 30dB. Pokud by spektrum přenesl k vyšším kmitočtům, pak to bude podstatně horší. Je to takový kompromis. Modulace při dobré slyšitelnosti se zdá zkreslená a méně srozumitelná. Všichni však víme, že při poslechu pileupu se stírá možnost rozeznávat "barvu" hlasu. I super slabý DX signál je jakoby "bez barvy". Dokonce i víme, že vlivem spletrů nejsme schopni uchem přiřadit k určitému hlasu tu vyšší složku. "Obdélníčkový" signál je však velice efektivně limitován a tak se ptáme, jak vlastně se bude chovat v pileupu.
Původně jsem chtěl tento pokus udělat až v CQWWSSB contestu. Nakonec jsem si však všiml, že ve WAG contestu na DL stanice vzniká slušný pileup. Bohužel jsem zvolil operátorku, která se v tom pileupu utápěla. Ale nevadí.

Moje zařízení bylo (tr)uSDX s výkonem cca 5W. Bylo nastaveno na DRIVE 4 (menu č. 3.3) a modulační špičky ve firmwaru V2.00W hlídány pohledem na displej (pokud je to přeřváno, ukazuje se na displeji v pravo nahoře číslo 999). Tedy snažil jsem se udržet v oblasti PWM, kdy displej hlásil 128 (menu č. 8.2 nastavení BIAS MAX). Anténa byla použita NVIS LW42m a pásmo 40m. Oproti ukázkám dole, jsem kmitočtové spektrum se snažil ještě více omezit zdola (hluboké kmitočty).

Ti, kteří volali se mnou, měli signál silnější (vlivem používání PA) od cca 13dB do (odhad) 25dB. Měli lineární zesilovače s komprimací signálu a jejich modulace obsahovala zcela jistě i kmitočty nad cca 2,4 kHz. Při současném volání (pileup) jejich vyšší kmitočtové složky vytvořily typický pileup signál.  Teoreticky jsem proti nim měl nevýhodu cca mínus 4S.
Celkem jsem provedl dvě nahrávky. Ta první byla z SDR přijímače umístěném na hranici s HB9 (anténa vertikální loop). Tedy SDR přijímač byl ode mne vzdálen cca 480km. Zde ta nahrávka je:

SDR.mp3

Aby bylo slyšet i to, co jsem slyšel ve sluchátkách já, provedl jsem nahrávku ze sluchátek. (Zpoždění po SDR je cca 1sec a při nahrávání se mi dostal do nahrávky i signál z SDR, ale slabě)

(tr)uSDX.mp3

Tedy obě nahrávky jsou ze stejného kmitočtu, ale ze dvou míst, vzdálených od sebe cca 480km. Při silném pileupu jsem většinou nevolal, jakmile jsem cítil, že pileup tvoří slabší stanice, zkoušel jsem to. Pokud budete pozorní, můj hlas tam uslyšíte. To, že jsem se dovolal, bylo způsobeno neschopností operátorky a systémem - chyť se poslední značky. Přesto je to zajímavé, že ten zkreslený slabý signál ona zaregistrovala. No nechme zatím závěrů a jen si to poslechněte. Vyhodnocení asi uděláme po CQWWSSB.


Dnes 26.10. se mi ozval Vilo OM0AAO a trošku mne nasměroval na jiné pokusy. Podle Švýcarských pramenů jsem zkusil předělat TX Equalizer na KX3. Původní nastavení je zde:

SETSSB1.mp3

A zde jsem zkusil nastavit lépe energeticky equalizér podle Vila

SETSSB2.mp3

Jak to vnímáte přes SDR? Ta druhá nahrávka je nějak silnější, ale přitom je to za stejného výkonu. Ta druhá nahrávka je nastavena přibližně tak, jak je to u (tr)uSDX. Je však zúžena kmitočtově, přičemž posluchač nepozná změnu zabarvení, jen to nějak vylezlo HI.

Toto nastavení SETSSB2 jsem použil, při zavolání Franty OK2SK. Poslech je na vzdálenost 480km a Franta používá 200W, což je o 16dB více než já. Přesto bral i můj signál 100mW, což na SDR už bylo fakt málo.

Spojení s OK2SK.mp3

Tedy závěrem:

Pohrát si s vyzářeným výkonem ve frekvenčním spektru stojí za to. Pokud se to někomu nelíbí, pak ho chápu a cítím s ním, ale bohužel pozítří je CQWWSSB a já podle výpočtu s tímto nastavením získal 3dB (jakobych zdvojnásobil výkon ve spektru). Ale nechme závěry až po závodě. Budu testovat jak (tr)uSDX, tak tuto KX3.