PIXID = Pixie v novém kabátě.... 


Tak takto se bude jmenovat povídání v Chrudimi..... Abych Vás trošku navnadil, tak takhle to vypadá.To zubaté kolo vpravo, je korunka od piva. Takže si dovedete představit velikost TCVR, pro všechna pásma s výkonem 400mW a MDS -85dBm. Trošku ještě stávkuje software a nemá se moc rád s N1MMplus, ale vše se zajisté dořeší. Dnes jsem to dokonce testoval v závodě MWC. Sice to švindlovalo při dávání, ale připadal jsem si jak za starých (dobrých?) časů, kdy jsem poslouchal na Torna E.B.
Jak to vysílá? Karel OK1JRU udělal na své FT817 nahrávku z našeho pravidelného skedu učitelů liberecké telegrafní školy. (Každý den ve 2000 SEC na 3560.9 kHz)

Pixid.mp3


Pixid umí jak USB, tak LSB. Tedy není problém poslouchat i SSB stanice. Sice MDS=-85dBm je citlivost nízká, ale přesto signály slyšet jsou a to v celkem dokonalé kvalitě.

OK1XV.mp3

Kroužek SSB.mp3Pixid bude závodit i v OK QRP závodě. Je tam však taková nepříjemnost, že komunikace s PC ještě není doladěna. Zdeněk OK1KDL na tom usilovně pracuje. Pokud mám zapnutý CAT, ovlivňuje se klíčování (viz. nahrávka). Ale včera mi šlo o to, prověřit, zda DR PIXIDA není tak nízké, že bych s tím měl problémy. Pokud si poslechnete ukázku ze závodu, tak ani v jediném místě se neodehrálo totální "zboření" přijímače. Samozřejmě se jedná o jednoduchou koncepci a tak chybí pořádný filtr a rádio poslouchá i falešné druhé postranní pásmo. Ale to vůbec nevadí, signály se dokonale čtou.

Poslechněte ukázku (omluvte divné klíčování, zatím nemám Parkinsona, ale dělá to sériová komunikace)

MWC.mp3

Dokonce jsem včera na to dělal jedno spojení na 160m (sri na LPF pro 80m HI).

Pixid a poslech OK QRP kroužku


OK1DMP OK2BZW OK1ATE.mp3

PIXID je elektronická jednoduchá hrůza. Je určen začátečníkům (mladíkům) a je koncipován tak, aby s oživováním nebyly problémy. Tak jednoduchý TCVR má plno nectností. Ale pro výuku telegrafie a pro základní poslech provozu na pásmu je docela dobrý. Na nahrávce je srovnání poslechu s KX3, která je o dva řády na vyšší úrovni. Kromě malé odolnosti, nevhodného filtru a dalších věcí, je hlavní problém i v citlivosti. Přesto však se na něj dá poslouchat i provoz SSB.Pixid a povídání v Chrudimi,
Dílo Zdeňka OK1KDL přineslo zasloužený zájem. Pro "šťouraly" znovu zopakuji základní fakta:

Pixid je určen pro začínající telegrafisty a hlavně pro naši mládež. Vznikl jako projekt pro výuku závodního CW provozu ve Střední telegrafní škole v Liberci. Umožňuje jambické vysílání, detekce vysílaných znaků (dekoder) na displeji. Lze po sériové lince řídícího modulu Arduino nano ho připojit k počítači a ovládat nastavovaný kmitočet počítačem. Analogová část tvořená upravovanou Pixie, nemá a nemůže mít vlastnosti velkých TCVR. Přesto je to použitelné, zvláště jako základní TCVR pro mezinárodní soutěže SPT (Sálová Pivní Telegrafie). Koncem letošního roku bude uskutečněno již druhé mistrovství světa v této disciplíně. Program nahraný do Arduino nano spolu s displejem 0.96 palců a modulem (čína) SI5351a, řeši náš základní QRP problém a to je mít dobrý a stabilní oscilátor. V následující versi 1.00b je však oscilátor určen pro přímosměšovací TCVR (nemá nastavení offsetu MF). To budou mít verse až následující. Základní program vychází z programu vytvořeným PE1NNZ a je upravený Zdeňkem. Hlavička programu pak obsahuje poznámku o úpravě (odlišnost oproti originálu). Abych ukojil vaši snahu mít program rychle, publikujeme zde jak "povídání", tak základní "surový" detailní popis činnosti. A na závěr odladěný program verse 1.00b.

Povídání v Chrudimi

Detailní "surový" popis činnosti

Program pro Arduino nano V1.00b

Schéma analog

Schéma digi

Jak vypadá hlavička programu, která jasně definuje Zdeňkovu úpravu programu PE1NNZ, tak jí najdete v povídání.Kdyby někdo chtěl přispět na kafe, pak odkazy má na poslední snímku povídání z Chrudimi.Jak se ladí PIXID bez encodéru?


https://youtu.be/sLllZKgCXSI

V popisu na začátku jsem řekl že stiskneme tečku. Je to přeřeknutí. Čárkou nastavuji zvýšení kroku, tečkou zmenšení kroku. Zrovna tak v modu ladění čárka zvyšuje kmitočet, tečka snižuje kmitočet.Dobrá zpráva pro učitele CW - Pixid desky přepracoványZnovu a stále musím opakovat. Pixid není zařízení pro normální provoz (i když použitelné). Jeho výstupní parazitní vyzařování (cca 40uW) může dokonce i obtěžovat . Praxe však ukázala, že výkon 1mW nedokázal zachytit nikdo. Pixid je určen pro výuku telegrafie (inteligentní bzučák) se simulací závodního provozu (možnost připojení CAT k PC). Je lehce vytvořitelný a tedy patří do rukou výukových kroužků. Je to typické zařízení určené mladým. Je modifikovatelné a při změnách lehce přeladitelné na libovolné pásmo. Aby nám nevznikaly "klubka" drátů, tak Zdeněk OK1KDL PIXID přebudoval na jednodeskový inteligentní bzučák, zvláště vhodný pro mistrovství světa v SPT (Sálová Pivní Telegrafie - Pro naše mladé - Sálová Limonádová Telegrafie). Jako hlavní tester byl na základě svého zájmu jmenován Libor OK1LST, který bude v Číně zajišťovat výrobu desek na prototypovou sérii. Není vyloučeno, že dojde ještě k úpravám firmwaru. Současně chceme poděkovat Martinovi OK4MR a Karlovi OK1DWF, že jako první pochopili, co je to příspěvek na kafe. To se nám to teď pracuje HI.

Abych Vás nalákal, pak to bude vypadat asi takto.Po ověření prototypů a revizi firmware, dojde k revizi cenové rozvahy, vytvoření dokumentace a držte palce, ať to není drahé. Naši potomci potřebují kvalitní věci pro novou disciplinu
SPT (SLT). Ať žije aktivní hamming v podobě staré dobré CW. Bez CW nebude rádia.

Jo a ještě nějakou kávu máme, ale---

Aby i cenová rozvaha byla přijatelná, musí být vše vyrobeno ve větší sérii. Tedy pokud už někdo v této fázi byl osloven (kdy není známa cena stavebnice (desek PS), pak spouštím tímto

PRE - ORDER

Tedy  na adresu ok1if@volny.cz zasílejte předběžné objednávky. Až bude známa cena, můžete předběžnou objednávku stáhnout. Sami nevíme, zda bude k dispozici kompletní KIT, nebo jen desky PS. Možná i kit s 3D krabičkou. Ale nechceme to vše zdražovat. To se uvidí podle zájmu.

PR (Ptákovinám Zdar)

PIXID CQWPXSSB2024.mp3


DOBRÁ ZPRÁVA - CENA DESKY PIXIDA (ZÁKLADNÍ TCVR PRO VÝUKU CW A PRO ZÁVODY SPT (SÁLOVÁ PIVNÍ TELEGRAFIE) JE NA ZÁKLADĚ ČÍNSKÉ NABÍDKY ZNÁMA.

40 KčDeska je dvouvrstvá prokovená s potiskem a maskou. Osazení je do skutečných děr (ne smd - kvůli naší mládeži). Pro prototypovou serii bylo objednáno několik desítek desek. Jde nám o to, aby naše mládež si mohla tento TCVR sestavit, oživit a zúčastňovat se s ním SPT - Pardon pro mládežníky se závod jmenuje Sálová Limonádová telegrafie SLT. Údaje o Pixidu zpracuji do samostatného článku. Samozřejmě dole máte něco z přednášky v Chrudimi. Snad tedy úvodem.

Parta kolem PIXIDU je vysloužilá konstruktérská parta, která zaplaťpánbůh nemusí produkovat zisk. Vše dělá pro naše mládí a pro novou soutěž SLT. Jedná se o jednoduchý TCVR s propracováním některých věcí na úrovni moderních TCVR. Tedy systém obsahuje inteligentní bzučák ovládané pádlem. Je možno ho ladit pomocí CAT systému. je to navrženo tak, že obtížně realizovatelné části (kmitočtová ústředna, displej je ovládaná běžně dostupným Arduino nano). Tento systém vlastně nedokonale nahrazuje dokonalejší systém M160 TCVR ze 70. let Svazarmu a soutěž MVT. Přesto  PIXID v něčem má skutečně navrch.
    Tím, že všichni konstruktéři a vůbec parta kolem PIXIDU, nemusí produkovat zisk (je to náš příspěvek rozvoji závodění CW a rozvoji mládeže), pak prodej je bez zisku, jen za nákupní ceny. (Bohužel  doprava je největší část ceny). Necháváme na Vás, zda na naše Emailové adresy zašlete něco navíc (celosvětově se tomu říká příspěvek na kávu), nebo ne. Příspěvek není stanoven a může být 0Kč, až do 500.000 Kč ( to z toho důvodu, že jakmile překročí naše úspory 500.000 Kč, tak banka nám přestane vyplácet úroky). Tedy neposílejte více než 500.000 Kč.
Zatím budou v prodeji desky prototypové série, tedy upozorňujeme (věříme, že ne) zde se může vyskytnout nějaká chybička, která nám při výrobě PTP utekla.

Pro rejpaly a vědce znovu opakujeme.

TCVR je převážně určen pro výuku telegrafie a pro soutěže SPT (SLT). Jeho VF část je jednoduchá, což může být klad i zápor. Přitom systém je omezeně použitelný pro poslech na radioamatérských pásmech a v modu CW i v dělání QSO. Teoreticky je použitelný až do pásma 28MHz, ale obsahuje dvě LPF, které musí být na každé samostatné pásmo osazeny. Pokud si nechcete přivodit nějaké problémy a zklamání, pak Vám dobře radím, nekupujte to. (Mezi námi, ten IC-705 a nebo FT817 je fakt lepší). Ale mezi námi na IC-705 někteří z Vás nemají, kdežto toto je ekvivalentem pár uspořených piv. Tak si vyberte HI.

Tedy nezapomeňte - běží PRE-ORDER, už se známou cenou (poštovné si dokážete spočítat sami). Dodávky (rozhodne si Libor OK1LST), ale počítáme výhradně přes zásilkovnu (šetříme Vaše peníze za doporučenou zásilku. Desky z Číny dorazí asi za 3 neděle. Pak bude asi 1 týden provedeno kontrolní složení 2 kusů a pak už desky budeme distribuovat).

Ještě snad zbývá říci - PIXID do každé rodiny :).

Zdeněk, Milan a Libor.

P.S. Kdo má více v kapse, nekupujte to, už vymýšlíme něco nového dokonalejšího, ale dražšího:(.Bude to dvoudeskáč na 5 pásem, ale ne abyste to někde vykecali. Vemte si lupu a mrkněte, kolik tam je krystalů (ale psssst). Bude to návrat k analogové technologii.Nevěřící Tomášové o PIXIDU, aneb povídání při poslechu CQ WPX SSB 2024


Jak říká klasik. "Dost bylo PIXIDA". V Chrudimi bylo relativně dost času vysvětlit, že PIXID je taková legrace, která vlastně má nahrazovat bzučák pro výuku CW. A to zadání vysoce PIXID splnil. Umí přijímat a vysílat, umí se počítačově naladit, umí se ladit i pádlem a tak je to vlastně ideální rádio pro začátečníky. Pochopitelně začátečníci jsou i ti, kteří neumí morse a poslouchají jen FT8 (vlastně neposlouchají, to dělá PC), ale poslouchají SSB provoz. Už na setkání  v Chrudimi byly dotazy:
Poznámka Karla OK2BWB:

Ahoj Milane,

především přeji pěkné Velikonoce. Nechci otravovat, ale mám poznámku k brumu PIXIDa - třeba to někomu pomůže k pochopení brumu špatně navržených přímosměšů: V OQI jsem tento fenomén podrobně vysvětlovat. Pár lidí se mě už několikrát ptalo, proč jim jejich přímosměš neodbytně brumí, přestože ho napájí z baterie. Problém se týká i rádijka PIXIE. Původ neodbytného brumu bývá mnohdy (ne vždy) daleko zajímavější, než je špatně filtrovaný síťový zdroj: PIXIE RX poměrně silně vyzařuje LO zpětně do antény, norma slušnosti tohoto parametru u něj bývá výkonově překročena o 30 až 50dB, bývá to (pochopitelně) kus od kusu. Ten přijímačem PIXIE vyzařovaný nežádoucí signál jde pochopitelně do antény, vyzáří se a v blízkém okolí se dostává do drátů vedoucích k nejrůznějším síťově napájeným zařízením, kde v jejich nelineárních obvodech (typicky usměrňovací a spínací prvky) získá modulaci 50 nebo 100Hz. No a stejné přístroje a dráty pak tento brumem modulovaný signál zase vyzařují zpět a anténa PIXIE ho ochotně přijímá. Tento problém mají všechny špatně udělané přímosměše - ty, které nemají vyvážený směšovač nebo izolační předzesilovač. Z tohoto pohledu je dosti neodpovědné pouštět PIXIE do vzduchu, vyzařování některých exemplářů v režimu příjmu je opravdu vysoké. Problém je, že pásmo je zatěžováno v době příjmu - pak může být rušivý signál přítomný na pásmu opravdu dlouho. Což vadí daleko více, než nějaká ta silnější harmonické vysílače, ta aspoň ruší jen při stisknutém klíči, nikoliv při otevřeném. Takže bych PIXIE připojoval raději jen k anténám s malou účinností.

73 Karel

Karel je zkušený "radiák" a tak není důvod mu nevěřit. Jeho profesionální náhled na věc nám někdy z nedostatku zkušeností schází. Zkrátka nás problém přestane zajímat v té době, kdy jsme ho bastlením vyřešili. Zajímalo mne jen to, kolik to vyzařování  v režimu příjmu je. Zapojil jsem PIXIDa do umělé zátěže a přes ATT -30dB sledoval rozdíl mezi příjmem a vysíláním.Kmitočet se liší o offset CW.

je to skoro -40dB. Pokud tedy můj PIXID dává 400mW, pak při příjmu vyzařuje cca 40uW. Při mých QRPP pokusech jsem nikdy zatím nedokázal zachytit (jednoskok) signál tak slabý. Tedy alespoň já jsem klidný. Zkusil jsem i nasimulovat za pomoci KX3 a generátoru (výkon 1mW) efekt polovodičového přechodu. Možná patřím mezi ty, co nemají doma přechody. Zkrátka nic jsem nezjistil. Ale uvedený efekt je znám a už jsem o něm četl v literatuře. Díky Karle.

Copak v Chrudimi jste se i dozvěděli, že změřené MDS (vztahuje se vždy k šíři filtru) zde bylo měřeno "frajersky" a to tak, že se ubíralo a dokud se něco registrovalo ve sluchátkách, pak se tvrdilo, že to ještě bere. Mez, kdy už to nic nebralo byla cca -85dBm. To jasně říká, že pro americký S metr (pod S9 je 1S=6dB), Pixid neuslyší signály pod S6. Je to tedy k ničemu? A opět jsme u toho, že většina z nás má rušení cca -80dBm po celý den (80m band). Tedy tam, kde bychom mohli něco slyšet, tak to pro rušení QRM stejně neuslyšíme. Tedy vlastně geniální rádio, protože jeho citlivost je pro náš zarušený panelák vyhovující HI. O filtru jsme si taky povídali. Zkrátka zasílení LM386 do 1kHz je cca 200 a pak klesá 6dB/oktávu asi až do 20. Taky jsme si říkali, že princip přímosměše je zde jasný a ovlivňuje negativně příjem. Zkrátka jako bych poslouchal dvojnásobek stanic. Přitom to falešné postranní pásmo mne bude šíleně rušit. A opět úsměv na tvářích. Ale pak najednou zjistíte, že to není až tak hrozné. A co odolnost? Dynamický rozsah? To jsme nikdy neměřili, je to tak jednoduchý, že by to vedlo asi k divným a podezřelým výsledkům měření (a ani nejsem vybaven). Za 60 let zkušeností z poslechu na pásmech však mohu říci, že na tak jednoduché rádio je to docela dobrý. Nemám pocit, že bych měl "zkažen" poslech kvůli intermodulačním produktům.
    A tak vlastně vznikla "hračka" s jasným cílem, za "malý" peníz přinést radost a nástroj k výuce. Většina účastníků v Chrudimi to pochopila, ti co tam nebyli však stále si myslí, že se někdo zbláznil (já).
    Zde musím jasně zopakovat třeba to, že projekt "PIXID" pro nás vlastně skončil. Ozval se však Libor OK1LST (byl prvním), který zřejmě pro výuku by chtěl Pixidů pár zrealizovat. Náš původní návrh (modrá krabička z Číny) by však byl chyták pro mladé stavitele. Vše zde překáží všemu. Jakmile uděláte "větší pupík" na spoji PS, už tam ty desky nedostanete. Elyty musí být ty nízké (špatně se shánějí) atd. To by byla asi naše "pomsta", pokud bychom chtěli vydat dokumentaci ke kopírování.
Dohodli jsme se s Liborem OK1LST tedy takto:

Desky se přemalují na standardní součástky, celé se to zvětší a starosti s krabičkou necháme na Vás (3D tisk, nebo jinak). Podklady pro výrobu ověřovací série pošleme Liborovi, který od nás má "licenci" na výrobu blíže neurčeného množství desek (předpokládáme, že vzniknou objednávky u Libora). Dokonce vznikly i nápady na vylepšení, ale to až na základě této ověřovací série. (Lepší filtr, větší citlivost, větší výkon....).

Tedy pokud někdo má zájem o desky z této ověřovací série, pak vše směřujte na Libora OK1LST@seznam.cz. Až přijde čas a Libor bude vědět, co to stojí, pak se určitě dohodnete.

V Chrudimi jsem se vám pokusil "vysvětlit" co je to příspěvek na kafe. Vysvětlil jsem Vám, že je to jen malá část, která spíše symbolicky podpoří autora návrhu. Je to běžné ve světě a je to naprosto korektní, jak dát najevo tuto podporu. Na určitých stránkách máte někdy již QR kody s příspěvkem od 100Kč do 500kč. To samozřejmě nechceme a dokonce se nebude ani zlobit, když někdo pošle jen pozdrav a třeba ukázky toho, jak vyřešil třeba svoji krabičku a jak to vylepšil třeba o.....To je ta nádherná zpětná vazba. Zvykněte si na to. Bez "příspěvku na kafe" by se mohla tato nádherná iniciativa zpomalit.
A jak přispět na kafe?

-Uplně nejjednoduší způsob je poslat příspěvek pomocí pay-pal platby. (Poradí Vám v každé bance)

Zdeněk OK1KDL má adresu  -   pitakova.v@seznam.cz
OK1IF Milan                           -   ok1if@seznam.cz

Musíte to brát, že dnes se vlastně nedá již publikovat. Většina příspěvků je zdarma a nebo za tak "potupnou cenu příspěvku na pivo", že je to nezajímavé. Jen systémem kolektivního vývoje se dá něco urychlit a být stále živé. Tedy pro autory a realizátory určitých myšlenek je daleko výhodnější třeba pomoc s vývojem. Teď mne napadá třeba 3D krabička, případně proměření Xtalu pro vývoj kvalitního filtru, nebo vývoj části softwaru.... Samozřejmě "hlavní" návrháři mají svůj cíl a tak někdy Vaše myšlenky jim do toho nezapadají. Ano, to se může stát. Taky (zvláště v Česku) někdy vznikají tak hrozné diskuse na dané téma, že je raději lepší to nečíst a nebo to vůbec nezakládat.

Ale nechme těch blábolů a pojďme si zde ještě přehrát (slibuji, že poslední a nebo předposlední  HI) nahrávku z PIXIDA. Zkrátka poslech SSB signálu ze světového závodu CQ WPX SSB.

PIXID CQWPXSSB2024.mp3

Chtěl jsem PIXIDA porovnat v "boji" s českými účastníky závodu. Může tento směšovač na přechodu PA tranzistoru konkurovat těm "šíleným" a složitým zařízením. Samozřejmě nemůže. A jak se to neuměle dokáže? Zkusíme si vlést asi na toho nejlepšího závodníka z Česka a porovnejme to, co on slyší s tím, co slyším já. A jejda...už Vás slyším jak kroutíte hlavou. Jak někdo si vůbec může představit takové srovnání? Chápu, ale ať to dopadne jakkoliv, pak nám z toho něco vyleze. Našel jsem na pásmu celkem slušně silné stanice OL0W (OK1DSZ), Zdeňka, který patří mezi OK špičku a pak další třeba OM7K, HA1TJ, OL9R, OL4N. Mají přes 1000 spojení a tak to musí být super. Určitě mají DX antény a beverage. Proti nim v boji stojí jednotranzistorový směšovač a zesilovač 200x a anténa NVIS. Výhoda NVIS pro DXy, o tom jsem zde psal již několikrát. V době jarní rovnodenosti to je velice slušná anténa ve směru sever - jih. Ale jinak je to samozřejmě "ohřívač mraků". No nic jdeme na to. V příští nahrávce si všimněte té nádhery a důkazu, co je to ohřívač mraků. Hned první stanice je v nahrávce asi 9X4Y (Rwanda). Nikdo ji nevolá, Pixid ji slyší. Tedy proč všechny ty multiprocesorový rádia to nezachytily? No něco je v té NVIS a něco také v tom, jak ty rádia vlastně pracují. Nebo je problém v operátorech? Proč každý jen řve tu výzvu? Z toho nám vylezou takové otázky jako. Co potřebuje špičkový závodník více? Svoje dobré uši a nebo dokonalý digirádio. Nebo - má smysl používat AVC? Nepřicházíme díky němu o něco? Nebo - potřebujeme tak strmé a dokonalé filtry? Je k něčemu DSP? To je plno otázek, kde by se vývojáři TCVR smáli, až by se za břicho popadali: Ale.....Pojďme do toho boje.
Snad ještě na začátek musím znovu zopakovat, že Zdeněk OL0W je špičkový závodník. Když něco slyší húře než PIXID, pak ho nikdo nechce zesměšňovat, ale má to svoji příčinu. Ta může být třeba v rušení, nevhodné anténě atd. Tedy pozor na nějaké divné závěry.

PIXID POslech silnych stanic.mp3

Pár vnímavých jedinců si však může říci. Ty musíš mít zázračnou anténu. Když to slyší PIXID, pak by třeba KX3 (rádio o min 3 levely výše) to muselo brát jak víno. Tedy chybí srovnání PIXID versus KX3 na stejné anténě. Tak to jsem Vám připravil na dalším.

KX3 poslech.mp3

Pokud někdo neví, co je to vysílat s 5W, pak mohu zkusit RUN mód, aby viděl, že je to hrůza (chybí někde cca 25dB).

KX3RUN.mp3

V nahrávce říkám i ty levely, čím jsou vlastně tvořeny. Asi největší problém PIXIDU je poslech toho, co tam být nemá (falešné postranní pásmo). Jak je mým zvykem, otestoval jsem některé stanice i na příjem. Pokud vezmu, že průměrná legální stanice má 1500W out, pak cca -39dB je výstupní výkon PIXIDA. Co zkusit zavolat někoho s tím PIXIDOVSKÝM výkonem. Tak to se v nahrávce stalo a myslím, že podle mých kritérií Zdeňkův systém obstál. Co je to rozdíl -30dB (rozdíl 5W a 5KW) je znát z mého pokusu o RUN. Víte občas už nikomu nepřipomínám, že podvádí. Pokud někdo v kategorii do 5W v pásmu 160m má uděláno 10USA stanic za špatných podmínek a pak celý zbytek EU se 100W má těch zemí méně, pak jaké by to mělo vysvětlení? (teoreticky 13dB rozdíl) Víte zázračné antény neexistují, jsou jen méně ztrátové a pak více ztrátové. Směrovka na 160m se dělá blbě a aby dobře fungovala, musela by být ve výšce cca 160m a raději více. Má někdo takovou anténu v OK? Nehledě k tomu, že kdyby to dokázal, tak to zjistíme pomocí RBN. Tam kam mu to chodí, tak o 180 stupňů vedle by to chodit nemělo. Energie je jenom jedna a pokud ji někde mrsknu a je ji více, pak do ostatních směrů se to muselo ubrat. A tak po prvním gentlemanském varování většinou tito operátoři u mne padají do pytle s označením "podvodník" a dále už je nesleduji. To nemá smysl.
Ale když už si o tom povídáme, pak jsem zaslechl na pásmu (ranní kroužek) připomínku. "Prosím tě, už nás s tím slabým signálem neotravuj a pořiď si nějaký PA". Má smysl tento nesmysl komentovat? Pokud ten člověk není "babral" a nepálí si to na anténě sám, pak zkuste domyslet, co je to za slovo - hovadinu. Zrovna taková hovadina je to, pokud některá stanice si myslí, že vše vyřeší silnější a ještě silnější PA stupeň. Už zde bylo pár nahrávek, kde jsem dokazoval, že stanice není schopna přijmout 100mW signál. Někdo namítne a proč? Má tam beverage a jemu jde o DXy. Ano, ale probůh jakmile někdo zapomene na příjem, tak jen otravuje ty ostatní. Nikdy se nemůže dobře umístit. Třeba mu i chybí zkušenost se šířením, či znalost, kdy nemá poslouchat na beverage, protože v určitou chvili jsou k ničemu. Ale dejme zase příklad. V nahrávce je spojení s CN3A, kdo to je víme všichni. Poslechněte si, jak operátor (nevím asi Marek OK1MV), krásně reaguje na můj slaboučký signál a spojení uděláme. Zkrátka tato stanice nepodceňuje poslech. No, zkrátka poslechněte si ty nahrávky ještě jednou a třeba jsem Vám ušetřil statisíce. Za co? No že si konečně uvědomíte, že problém neslyšení většinou není v novém TCVR, ale někde jinde (možná si zajděme občas i k ušaři HI).


A co dál?

Vývoj nových rádií je dost dlouhodobá záležitost. Ti co byli v Chrudimi, tak slyšeli mé "chvástání" - dost bylo QCX s QSD směšovači. Díky potenciálu a znalostem Zdeňka OK1KDL jsem si to dovolil (jinak bych tolik nevykřikoval). Celá myšlenka tedy je:
Vrátit se ke klasice analogových filtrů (nám muzikantům hrají lépe než ty digitální) a to v podobě příčkového filtru. Se snahou o "dobré" telegrafní rádio s vlastnostmi takovými, že bude na úrovni dobrého profi CW rádia (zase se "chvástám sri").
Zatím po několika desítkách hodin měření, studia a zkoušek Vám napovím - Čínské laciné krystaly do těchto filtrů nepatří. Takže jsem Vám dal radu a ani jste nemuseli vypít tolik kafe HI. Možná že i někdo bude chtít důkaz. Ale na to fakt teď není čas. Berte to jako dogma (20ks jakýchkoliv čínských krystalů za 100kč - to fakt nejde HI).

Howgh

Jožo FeroBeta testeři v akci - jak jsem vypálil PIXIDA....


Vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem pracoval ve vývoji elektroniky v Elitexu Chrastava. Když se zaváděl nový výrobek do výroby, pak pokud vše probíhalo bez problémů, tušili jsme, že bude asi veliký průšvih. Naše elektronika se dávala do sušárenských strojů (Španrám) a těch se v dobách veliké slávy vyrábělo cca 70 kusů za rok. Tedy tato výroba snášela i malé průšvihy a dalo se spousty věcí zachytit i v 1. výrobní sérii. Pamatuji, jak jsem po prototypové sérii nového systému regulace vytápění (výkonové jednotky 60 kW) neměl vůbec žádný problém. Ani naše zkušebna nic neodhalila. Spustila se první výrovní série a oživovači hlásili divné věci. Vše funguje, pak to najednou přestane fungovat a oni když do patic dají nové obvody, tak to začne fungovat a ty staré když zkombinují do jiných jednotek, tak to taky funguje. Ještě v době zahořování (v Elitexu jsme zahořovali cca 300 hodin), jsem tam zajel a asi den jsem si s tím hrál. Nakonec ten logický hazard jsem objevil. Naštěstí úprava tolik nebolela a protože desky někdo blbě navrhnul, nechal jsem je předělat a tam jsem "tajně" již ten hazard odstranil. Na těch vydaných deskách jsem provedl jednoduchou úpravu a dodnes nikdo netuší, co jsem si vlastně málem zavařil. To byla ještě doba kamenná s obvody TTL. Proč to říkám?

Jsme ve fázi PRE-ORDER na PIXIDY, desky mají dorazit cca za týden. Je vytipováno 6 betatesterů a pak se chystáme trošku pohrabat v dokumentaci a ve firmwaru. S Pixidem jsem si pohrál plno hodin, vyzkoušel jeho "mimogarantovaný" výkon, atd. Vše OK. Pak jsem sundal dečku z mého Kenwooda a jal jsem se připravovat na závod "Holický pohár". Ze stejného zdroje jsem napájel jak Pixida, tak 100W TCVR a pixidem jsem si chtěl poslechnout tón. Chvilku jsem si hrál, až najednou Pixid zhasl. Bylo před závodem a tak mne to nějak nevyvedlo z míry. Dnes jsem však koukal, co se stalo. Všichni vědí, že digitální část je ovládaná Arduinem nano. Ten se napájí z 12V a na desce je LDO 1117C. Nejsou tam správné elyty a už vůbec ochranná dioda. Tento obvod mne stál 55 USD za vypálenou desku QCX mini od Hanse G0UPL. Všichni si pamatujeme, jak to hořelo. Ten obvod 1117C se prorazí a pak na jeho výstupu máte plné napájecí napětí. To má za následek, že shoří procesor a vše, co visí na větvi 5V. Tak toto se mi stalo u té lacinné desky Arduino nano (To jsou ty, co jsem se vytahoval, že se dají koupit pod 1USD). Z desky Arduina nano je napájen displej a deska SI5351A. Dovedete si tedy představit, co se stane. Dovolím si zde připomenout, jak Hans tento problém zachraňoval. Dokonce jsme se i malinko pohádali, když jsem se ho zeptal, kde jsem udělal chybu na jeho stavebnici a proč mi to nechce uznat jako záruku. Dostal jsem od něj vysvětlení, že obvod 1117C má zapojen přesně podle katalogového listu a že on za to nemůže. V další revizi okamžitě ten obvod měnil na 78M05. Stará dobrá klasika se všemi léty odzkoušenými ochranami. Dovolím si zde ještě jednou uvést jeden tehdejší Email, který mi poslal IVO OK1FGM.

Ahoj Milane,

precetl jsem si se zajmem informaci o problemech s regulatorem rady 1117, ktery jsi popisoval na svem webu.
Nesleduji diskuse ohledne QCX transceiveru, ale problem s oscilacemi a "spolehlivosti" 1117 je sirsi.
Podle mych zkusenosti je to i casta pricina, kdy odchazeji internetove routery a AP, ktere prave tyto LDO regulatory pouzivaji k napajeni vnitrnich obvodu (3.3 a 1.2V).

Jedna z pricin, povestne kurvitko, je u vyrobcu spotrebniho zbozi - sitovych prvku, jak vime, cilene.

Jedna se opravdu o kondenzatory, zejmena na vystupu toho integrace, lhostejno od ktereho vyrobce.
V poradnych datasheetech se to jasne uvadi, viz LT1117 (Linear Technology, nyni pod Analog Devices) v priloze.
Vystupni kondenzator MUSI mit minimalni kapacitu 10uF. Ale to nestaci, musi mit i nizky ESR (ekvivalentni seriovy odpor) pod 0.5 Ohm.
A to je ten pripad tech kurvitek v routerech, kdy ty 10uF kondenzatory casem degraduji.

 V routrech byvaji jedna 1117 a pak, nebo i pred spinany regulator. Ty sdileji kondenzatory, jak tantalove, tak keramicke vetsich kapacit (az 10uF).

Podle mych zkusenosti casem kondy degraduji, vysokou teplotou i poddimenzovanou hodnotou stridaveho proudu.
Keramicke kondy techto hodnot jsou velmi zavisle na napeti a i na teplote a tak za tepla i chladu ztraceji znacne svoji nominalni kapacitu.
Casem ty regulatory zacnou zakmitavat, az regulerne kmitaji a odpali nasledne napajene integrace.

Ja to resim zavcas (do novych nebo zanovnich routeru) tak, ze pridam 3 soucastky. Stejne bych postupoval v pripade QCX:

1. vstup 1117 proti GND:  elyt (nemusi byt nutne do spinanych zdroju LESR) 47uF nebo 100uF
2.  vystup 1117 proti GND: Low ESR elyt (do spinanych zdroju) nebo 100uF nebo 220uF
3. pridam antiparalelni diodu (1N4007 nebo nejakou podobnou) mezi vstup a vystup 1117

Ad 3. ta dioda zabrani nakopnuti regulatoru pri vypnuti, nebo nahlem odpojeni napajeni na vstupu (nahodny zkrat na napajeni).

Pokud se podivame do datasheetu LT1117 na prvni stranu, je tam info o vystupnim kondu. podrobnejsi info je na strane 7

QCX:
Podival jsem se do schematu QCX, je tam LM1117-5.0 (asi mineno Texas Instruments). Ale tech kondu kolem je malo.
Zminujes ASL1117 coz jsem nenasel, asi to bude AS1117L. I v tomto datasheetu je strucne zminen vyznam a pozadavek na vystupni kondenzator.

Ve firme ECOM maji skladem radu velmi kvalitnich elytu. Leta pouzivam japonske elyty Nippon Chemi-con, do QCX bych dal napr.
tento LESR elyt 220uF/16V (vystup 1117 na 5V)
https://www.ecom.cz/Eshop/Detail/07444

nebo 100uF/25V (vstup 1117  napajeni 12V)
https://www.ecom.cz/Eshop/Detail/36332

A jeste jeden hint :-)  na audio vystupu za oddelovaci elyt davam proti zemi resistor (~10k), aby se nelupalo do sluchatek, pri jejich pripojeni (nabijeni elytu).

Omlouvam se, ze jsem to napsal tak rozvlacne, nevim jak jsi zbehly v obvodarine.
Pokud bys uznal za vhodne, mohu pripadne napsat autorovi  Hans G0UPL (nemam jeho email) tuto upravu jako namet k vyreseni problemu s QCX tranceiverem.

73  Ivo OK1FGM

Od té havarie již nikdy tohoto stabilizátoru jsem nepoužil. Ovšem nějak jsem zapomněl, že je v Arduinu nano. A tak případným stavičům PIXIDA zasílám varování:

UPRAVTE DESKU ARDUINO nano náhradou stabilizátoru 1117C za třeba běžný 78L05 (nebo 78M05)

Já jsem to udělal třeba takto.

    Tak toto je originál deska Arduino nano

1.

VYLETUJEME ORIGINÁL LDO 1117C2. PŘIPÁJÍME 78L05 (POZOR, DVA VÝVODY SE MUSÍ PŘEKŘÍŽIT A TO PODLE OBRÁZKU)

    ZAPÁJENÝ OBVOD 78L05

Stabilizátor zkosenou částí položíme na desku PS a případně pod něj můžeme dát i teplovodivou pastu.Dokonce doporučuji toto provést u všech desek Arduino nano. Zkrátka LDO 1117C je hrozná "potvora". Spotřeba je cca 60mA, takže vše je OK. Úprava by šla udělat i s 78M05, ale musel by ležet na zádech a museli bychom ho prodrátovat drátky.
Když jsem se zamýšlel při jaké příležitosti se toto stalo, pak
  1. U QCX mini to bylo při zapojení PA stupně (originál 50W PA od QRP labs ke QCX mini)
  2. U Pixida při napájení 100W zařízení a Pixida ze stejného 20A zdroje
Zkrátka vyhoďte to.PTP tisku krabičky Pixid je na světě (tnx OK1FUN)
Super, nádhera. Krabička vypadá velice jedle HI. Zcela určitě lépe než model z CAD systému HI.Vzhled krabičky Šaňa OM3TY

Alex zabudoval svůj SPT TCVR do krabičky OK1FUN. Popis udělal stejný jako v mém případě a tedy vlastně založil standardní vzhled pro závody "Sálové Pivní Telegrafie".Zatím co jsem byl na dovolené, tak Zdeněk OK1ZP usilovně pracoval na nové dokumentaci. Připravil novou versi Firmwaru a nové soubory pro PS. V dokumentaci již bude i návod na přeměnu PIXIDA pro pásma 160m, 80m, 60m, 40m. Tedy dobrá zpráva pro TOP band OPs. Nebojte, PIXID bude  podporovat i band 160m.

Proč  při ladění PIXIDA se někdy ozve "nepříjemný lupanec"?

O tomto problému víme (lépe řečeno se nám objevil). Jedná se o "vnitřní "zresetování fázového závěsu PLL v obvodu SI5351. Ničemu to nevadí, protože se tento jev objevuje jen při ladění  při příjmu a přechodu z jednoho kmitočtu na druhý a to třaba ve vzdálenosti až 20kHz od dalšího lupance. Smyčka vypadne na několik ms a znovu naskočí. Je to tedy nepříjemné, ale nic to neovlivní. Je nutno si uvědomit, že SI5351 má data sheet strašně blbě napsaný, kde snad ani autoři nevědí, jak ten obvod správně ošetřit HI.. Hans G0UPL toto řeší třeba tak, že cca po 10kHz provede softwarový reset této smyčky. My to tam zatím nemáme a tak lupance jsou. Pokud bychom se v této fázi soustředili na řešení tohoto problému, zase bychom mohli vyrobit další problém atd. Programátoři to znají. Na komplexní řešení je pak potřeba více času a testování. Také pokoušet se při hodinovém kmitočtu SI5351 25MHz a přísném dělení sudým číslem (kvůli nízkému fázovému šumu) vyrábět signál v pásmu 160m, je obtížné. Z tohoto důvodu zatím v příští versi nebudeme podporovat pásmo 160m a necháme minimálně nastavitelný kmitočet PIXIDA na 3500 kHz. Tím zajistíme nízký fázový šum, který by nám pak mohl v soutěžích SPT hrozně vadit. Tedy dejte nám více času a zatím to berte jenom jako nežádoucí nevinný efekt.

Máme před vypuštěním další versi programu, která bude řešit jiné věci. Bude ve versi BETA. Co to znamená? Bude to testovací firmware, kde očekáváme Vaše připomínky a testování. V případě něčeho, co by Vám bránilo využívat PIXIDA, se můžete vždy vrátit k funkční versi V1.00B, která již otestována je. Současně bude revidována celá deska, aby byla lépe využitelná i pro jiné účely. Tedy už nebudeme dále objednávat stávající desky (ani OK1LST už od nás nemá povolení další objednávat). Pokud už další mít Libor nebude, budete muset počkat na další versi. Předběžné objednávky můžete  posílat
mejlem.

Pavel OK1OO dokončil svůj Pixid s pádlem


Pixid se zabudovaným pádlem (youtube.com)
Díky Janě OK1VPU, je k dispozici v dokumentaci nový kusovník


Až se vrátím z dovolené, zkusím napsat návod na stavbu a oživení PIXIDA a to z hlediska stavby pro naše 13. ti leté HAMY. Snad jen pro začátek doporučujeme následující. Na Aliexpressu si zakoupit stavebnici původního Pixie. Ta obsahuje plno součástek, které využijeme a nemusíme je shánět samostatně. Doporučuji tedy originál PIXIE zakoupit třeba zde:

Shortwave Radio 4.1 Qrp Pixie Diy Kit 40m Cw Radio Shortwave Transmitter Receiver Module 7.023-7.026mhz Transceiver With Buzzer (aliexpress.com)Z této stavebnice využijeme součástky, které jsou v následujícím kusovníku označeny.

Např. v části kusovníku podle níže uvedeného obr. jeV části kusovníku vidíte označení součástky podle schema.
Její hodnotu, popis množství  a dále v kolonce "PIXINA" je počet kusů této součástky, kterou máte v koupeném originál provedení (balíčku). Kompletní kusovník je ZDE.
Pokud je hodnota ve sloupci "PIXINA" nulová, pak koupený balíček tuto součástku neobsahuke a je nutné ji pořídit někde jinde. Tedy doporučujeme z dodaného balíčku si použitelné součástky dát stranou. Z originál balíčku tedy zbude deska PS a některé nevyužitelné součástky. Našim mladíkům tedy doporučujeme si zkušebně zapájet na této desce a to zapájením těch nevyužitelných součástek. Samozřejmě předpokládáme, že každý bude používat kvalitní pájedlo s regulovanou teplotou hrotu a kvalitní cín (samozřejmě cín s olovem). Ale to vše Vám poradí Váš instruktor. Pozor na koupi laciných cínů z Číny. To je nepájitelné. Nedoporučujeme pájení pistolovou páječkou. (I když při použití tenkého hrotu to samozřejmě také jde, ale u mladých chybí cit pro možné).
Při osazování musí platit zásada "trojí" kontroly. Co to je? Mám zapájet třeba součástku označenou C4. Je to kondenzátor polštářek o kapacitě 47nF. Pomocí měřícího kontrolního přístroje Např. Multi Function Tester TC1

1in To Meter|lcr Tc1 Transistor Tester - 1.8" Tft Lcd, 0.01mh-20h Inductance, 0.01-50mω Resistance (aliexpress.com)

Součástku vyberu, přeměřím a vložím ji do otvorů, kam má přijít. Pak znovu vše překontroluji podle potisku na PS, jestli je součástka na správném místě. Pokud uděláme chybu a zapájíme ji do jiného místa, pak v tom lepším případě si zaděláme na problém, při jejím vyndávání. Ale to vše zkusím časem popsat. Zkrátka více kontrol nám přináší méně zbytečné práce. Instruktor musí zkontrolovat, zda spoj je lesklý a správně zatečený. (Smrkance nebrat). Je vhodné používat i správného tavidla. Teplotu hrotu nastavte na 350C. Dokud mladý adept nebude vytvářet kvalitní spoj, nemá cenu pokračovat dále a musí to trénovat na originál desce dodané v balíčku od originál PIXIE.
Je nutné používat kvalitní pájedlo s nastavitelnou teplotou (s digitálním ukazováním teploty), třeba toto:

80W Electric Soldering Iron Kit Set Digital Temperature Adjustable Welding Tool Solder Tin With Iron Tips Repair Tools (aliexpress.com)

Prodávají se i pájedla bez displejů, které sice mají  nastavování tepelného výkonu, ale nemají regulaci teploty. Ty prosím pro naše mlaďochy nebrat. Práce instruktora je velice zodpovědná a předpokládá se, že to není "patlal", to by nedopadlo dobře HI. Ale až bude více času, zkusím se nástrojům věnovat podrobněji. Bez kvalitních nástrojů nemůže vzniknout kvalitní výrobek.


Dnes dokončen další PIXID nr. 2


Tentokrát jsem použil sadu součástek s rozptylem plus mínus 10 procent. A zasázel jsem to bez jakéhokoliv výběru. Taková WC analýza. Postup je zřejmý z obrázků:Tímto testerem jsem kontroloval veškeré součástky
Oproti minulému kusu se zde vyskytla zvláštnost, že PIXID při poklesu napětí pod 10V se rozkmitá (příjem). Pak jsem až zjistil, že budící odpor byl kolem 270 Ohm a tak stabilizátor již je v oblasti omezování proudu. Při prvním měření výkonu jsem s tímto odporem dosáhl výstupního výkonu cca 700mW.  Ještě to bylo teplé, když jsem se dostavil na sked. V rámci špatných podmínek jsem měl však radost, že mne Jirka OK1DDQ bral a dával mi report 569. Na výše uvedených obrázcích je vlastně i vidět, jak jsem postupně jednotlivé součástky pájel. Celek jsem tentokrát zapájel asi za 4 hodiny.

Celý náš sked jsem nahrál:

https://voca.ro/19qacHUNHqE0

Všimněte si, že v příposlechu již není slyšet na mém signálu lupance.Kde se dá sehnat úhlový SMA konektor?

Třeba zde: (Na Aliexpressu)

Sma Male Female Connector | Sma Female Connector Pcb | Sma Male Plug Copper - Sma Female - AliexpressDalší poznámky od betatesterů


Pavel OK1OO píše:
Ahoj Milane,
dnes se pokusím do krabičky k Pixidovi zabudovat toto dvoupádlo.
Kupoval jsem ho na pražské radioamatérské burze před pár lety.

73
Pavel 

PS: nestálo by za to přidat k dokumentaci odkaz , jak mladý radioamatér změří svodový proud malých kondenzátorů ?
Přiznám se bez mučení, já pořádný návod na netu zatím nenašel.

PPS: mám tu pár krabiček na Pixida navíc, tak nabízím těm, co nemají přístup k 3D tisku (a nebojí se desku trochu zkrátit :),
že jim za uhrazení poštovného krabičku pošlu.
Mám asi 10 ks navíc, další by se teoreticky daly sehnat na fóru
odkud jsem je měl i já.

Ahoj
V polední pauze jsem vypiloval dvě díry.
Plast je sice tuhý, ale dobře se obrábí.
73
Pavel
Pavel použil známou pastičku od Honzíka OK1QO. Občas se ještě na burzách dá koupit.

Desky pro prototypovou sérii Pixidu jsou v Česku, začalo osazování 
Znovu upozorňuji, že Pixid je vlastně divnýTCVR. Je primárně určen na výuku CW metodou SPT (SLT). Tedy metodou Sálová Pivní (Limonádová) telegrafie. Měl by ho postavit i neznalý hošík a jeho použití na orientační poslech je též nezanedbatelný (viz. plno zde uvedených nahrávek). Projekt je dělán jako "neziskový", tedy s jasným účelem nevydělávat na tom, že se někdo učí CW. Tedy i námi dodávané desky PS jsou za dodací ceny z Číny. Přesto však platí zásada, že projekt NESMÍ být pro nás ztrátový (jsme důchodci). Aby tomu tak bylo, je dobré (pokud je to pro Vás užitečné a cítíte to tak) poslat něco na kafe. Dostal jsem upozornění, že většina z Vás neví, co je to paypal. Za to se omlouvám. Tedy napíšeme čísla kont, kam se dá na kafe přispět:

Zdeněk Piták OK1KDL (na zkoušky jde 8.6.)      2588416574/0600
Milan Stejskal OK1IF                                            1012324058/5500          

Jako zprávu pro příjemce napište PIXID a svoje jméno, či značku. Ať víme od koho tu kávu pijeme.

Zatím je k dispozici omezené množství desek z prototypové série (Objednávejte na adrese ok1lst@seznam.cz   Libor). Desky vypadají takto.

Pixid.mp4  
       

V současné době se konstruuje krabička ve 3D. Tedy bude k dispozici STL soubor. Pokud budete mít k dispozici desky PS a chcete použít naší krabičku, pak upozorňuji na jednu věc, že moduly Arduino nano a SI5351 jsou v paticích (zakoupeno v Číně), kde výška patice je cca 8,5 mm. Patice pod displejem je vyrobena z normální patice DIL8 pro IO, ale jen z půlky normální patice DIL8. Je to při osazování nutné dodržet, aby se Vám to do krabičky vešlo.
Je vytipováno 6 betatesterů (z toho dva ze Slovenska), abychom něco nepodcenili. Pak přijde na řadu napsání manuálu a návodu na stavbu (je to určené pro mladé). A tento typ TCVR bude jako standardní pro kategorii PIXID v závodech SPT (něco jako bývaly M160). Samozřejmě vlastnosti PIXIDU jsou omezené a dokonce i dost špatné, ale mládí vpřed. Pro začátek za pár korun to musí stačit. Pravděpodobně dojde i k úpravě Firmware (možnost provozu SPLIT, možnost svázání pamětí, generace náhodných 5 místných skupin (vojáci by měli radost) atd.
Pokud někdo se dostane k desce z prototypové série, pak je zde potisk, který souhlasí se schématem. Dá se tedy podle toho osazovat.

Schema.pdf

Kusovník (prozatímní)

Nahlédnutí pod pokličku.

V současné době probíhá vývoj lepší střední třídy TCVR pro SPT. Podle zadání (může být změněno), se jedná již o plnohodnotný TCVR pro CW s šestikrystalovým analogovým filtrem 300Hz a filtrem pro LSB. TCVR by měl dosahovat výkonu v třídě E až 10W a bude pravděpodobně pro 5 pásem. Bude umožňovat i možnost cross mode spojení se stanicemi SSB. Tento TCVR již plně bude splňovat platnou vyhlášku pro TCVR amatérského použití a měl by být schopen plně pracovat na HAM bandech. Jeho cena pochopitelně již bude vyšší a bude určen již pro trošku zběhlejší "staviče". Ale.....uvidíme.

Další připomínky betatesterů


Pavel OK1OO píše:

Ahoj Milane,

zasílám pár postřehů z testování Pixida s Linuxem.
Externí ovládání mi funguje.
Ze sériové konzole Arduino IDE jsem otestoval příkazy ;FA; ;MD; ;KY;
(v Linuxu jsem musel dávat před příkaz  ; )
Krátce jsem testoval připojení Pixida s CQRLOG verze 2.5.2
Volil jsem Rig model:228 Kenwood TS-480 
Bylo nutno zaškrtnout políčko "Run rigctl when program starts", aby komunikace správně nastartovala.
Funguje přepínání pásem, asi zatím nefunguje přepnutí módu. 
Ještě si s tím budu hrát.

73
Pavel

Zdeněk jako autor upraveného programu toto komentuje:
Jen CW mode je podporovan. Myslim, ze TS 480 cmd sada by mela podporovat
jeste CWR.

Ale jak jsme slíbili, bude verse programu V1.00b revidována na základě Vašich připomínek. Tedy pravděpodobně v další versi se bude podporovat i USB a LSB a to hlavně z toho důvodu, aby při příjmu souhlasil kmitočet a nebyl o CW offset jiný. Samozřejmě chceme zachovat možnost automatického volání SSB stanic modem CW (v některých manuálech se tento mód nazývá CW AUTO). Tedy když např. ranní kroužek SSB pracuje na 3766.5 kHz, tak při nastavení na PIXIDU LSB bude ukazovat stupnice 3766.5kHz, ale když stanice začnu volat modem CW, tak oni uslyší výšku zázněje, která odpovídá nastavení CW Offsetu.
Jinak stále zdrojový program je přístupný a tak ti šikovnější z Vás určitě budou dále něco přidávat upravovat (proč ne). Např. program lze modifikovat pro používání Encoderu. Máme však prosbu, pokud úprava bude určena k projektu PIXID, pak prosím nechme jen jediného supervisora a tím bude Zdeněk (prozradím, že jeho nová značka pravděpodobně bude OK1ZP). Mohli bychom vypouštěním upravovaných versí z jiných zdrojů, těm mladým zamotat hlavu. Tedy Vaše úpravy k Pixidu přes Zdeňka. Děkuji.

Dále Pavel OK1OO na dotaz na kvalitu čínského pádla odpověděl, že kvalita je stále nízká.

Dnes mám na poště nová Arduina nano (pravděpodobně s novým bootloaderem), tak se za pomocí Zdeňka na to zkusím podívat a konečně odpovědět na otázku, zda mohu používat k programování i nový Arduino IDE V2.3.2. Zítra tedy toto konečně vyjasníme.

Honza OK1FUN se ptal, kde se dá sehnat redukce anténního konektoru SMA na BNC. Je to třeba zde:

1pcs Connector Adapter SMA to BNC Male Plug & Female Jack RF Coaxial Converter Wire Terminal Straight New (aliexpress.com)


Jak poznám, že Pixid je normální?


No normální je asi myšleno, že nevybočuje svými vlastnostmi z průměru. Hlavně prosím neporovnávejte jakékoliv rádio s Pixidem. Ten stoprocentně vždy bude prohrávat v citlivosti i jiných parametrech. Opravdu za 40Kč za desku jste si vytvořili krásný bzučák na CW, ale nikdy z toho nebude IC705. To ale zdůrazňovat nemusíme. Pavel OK1OO měl při zprovoznění problémy s blízkým SV rozhlasovým vysílačem Country Rádia (bydlí cca 15km od Českého Brodu). Na vstupu rádia je vlastně jen jednoduchá dolní propust. Zde těžko radit, ale asi bych šel cestou odlaďovače toho kmitočtu 639 kHz. Ve večerních hodinách se občas objeví i vysílání čínského rozhlasu. To je daň za tu jednoduchost (nebrečte, připravujeme nový a podstatně dražší bzučák pro 5 pásem se dvěma 6 krystalovými filtry). V poslední době jsme zásobování jednou ranou od sluníčky za druhou. Tedy dnes je pondělí 13.5. a jen mrknutí na ionogram nám řekne, že dnes vlastně skoro nic neuslyšíme HI.
Pokud se to však dostane do normálu ( alespoň K=1), pak zkuste na Vaši vysílající anténu naladit majáky systému OK0EU (3594,5 kHz). Majáky vysílají s výkonem 1W a měly by být za dobrých podmínek slyšitelné i na Pixida. Pokud uslyšíte OK0EN (3600 kHz), pak je vše OK a pravděpodobně Váš Pixid bude mít MDS rovno -85dBm. Samozřejmě lepší je to přímo změřit a to třeba pomocí nanoVNA. Opravdu Vás musím znovu zklamat. Pixid není a nebude IC-705, FT817....HI. Dokonce při soutěžích a výuce CW vysíláme do umělé zátěže, na kterou je připojen cca 3m drát. To zaručuje solidní slyšitelnost v okruhu cca 15m i při výkonu 400mW. Tedy na to to bylo určeno.

Včera se vrátil z dovolené i Zdeněk OK1KDL. Mrkne se na úpravu firmware (Bude možno opakovat texty s nastavitelným časem opakování a to všechny, které začínají CQ a nebo MO). To je úprava, aby se Pixid dal naprogramovat jako liškový vysílač s dáváním třeba MO5. Také možná dojde k úpravě ovládání modulu SI5351, či možná k úpravě programu pro nový bootloader. Možná dojde i k úpravě vkládání textu do pamětí (je to nyní složité a časově náročné). Dokonce někteří z Vás (Šaňo) na to šli chytře a defaultní text v pamětích si zeditovali přímo za pomocí Arduina programu a pak ho teprve nahráli do Arduina nano.
Pro Vaši představu, jsem dnes ráno udělal zajímavý test. Za špatných podmínek kolem 7.30 SELC jsem dal nejprve výzvu na Pixida (400mW) a pak další výzvu na Rozkmita (výkon cca 3W).Zde je vidět, jak mne braly RBN.


Pixid v akciRozkmit v akci.

Jak si můžete všimnout, tak rozdíl ve výkonech byl cca 8dB. Tomu odpovídá i report od jedinného RBN, který zachytil oba signály - HA6PX. Jinými slovy, v těchto podmínkách je 400mW opravdu málo a naděje, že uděláte řádné spojení je minimální. Band je také opravdu zameten.OK1FUN a návrh krabičky pro PIXIDA


Honza namaloval distační sloupky, které potřebujete v případě použití 8,5mm konektoru pod Arduino nano, modul SI5351 a pod displej. Pod displejem uvažujeme normální upravenou patici pro integrované obvody (zkrácená a rozpůlená).

Distanční sloupky.pdf

3D model krabičky v prvotním návrhu vypadá následovně: (Barevné podání je zvoleno tak, aby bylo možno poznat, z kterých částí se krabička skládá a je jen ilustrační)
Až se vše odzkouší, bude k dispozici STL soubor pro 3D tisk. Při návrzích padl i názor, že displej má jen čtyři připojovací PINy a že není nutné ho vkládat do patice, protože je lehce vypájitelný. Tím by se mohla snížit výška krabičky. Případně někdo se pozastavuje nad tím, že by bylo výhodné do krabičky již umístit zdroj (baterie). Ano vše je možné a předpokládáme, že si toto už budete řešit sami.
Náš úmysl je ten, aby mladí adepti CW si svůj CW TCVR sestavili jednoduše a měli možnost samostatně vše jednoduše testovat (i displej).

Znovu a do nekonečna opakujeme:

PIXID je inteligentní a laciný nástroj pro nácvik CW a zásad závodního provozu CW. Je navržen pro soutěže SPT. Svými technickými parametry je nevyvážen. Má téměř dokonalou digi část a trošku ochuzenou analogovou část. Tedy např. jeho MDS je jen -85dBm (není tedy schopen přijímat signály z bandu, kde by signál (americký S metr) byl slabší jak S6. Je určen pro stavbu novým a mladým zájemcům o CW provoz a  je koncipován tak, aby byl lehce sestaven a nebylo potřeba k oživování používat speciálních přístrojů (nemusí se vinout indukčnosti). Přesto se však nevylučuje provádět s ním i CW spojení (zvláště na blízké vzdálenosti typu - učitel, žák v jednom městě. Tím, že obsahuje modul SI5351, pak je lehce přeladitelný na další HAM pásma (změna dvou propustí). Umožňuje i poslech SSB signálů. Jeho digi část zaručuje odečítání kmitočtu s přesností na 10Hz. Stabilita kmitočtu je dána modulem SI5351. Umožňuje provoz Full BK a je schopen spolupracovat přes CAT s logovacími programy. (Inteligentní bzučák PIXID do každé radioamatérské rodiny HI). Doba sestavení se dá předpokládat i u mladých méně než 6 hodin. Obsahuje vnitřní ochrany před zničením a tedy "pravděpodobně" snese i zacházení "mladých raubířů".

Z Vašich dotazů


V prozatímním návodu je psáno:

Odber PA je cca 100mA pri 360mW vystupniho vykonu – odpor R11 = 470Ohm
Odber PA je cca 120mA pri 422mW vystupniho vykonu – odpor R11 = 390Ohm
V obou pripadech je ucinnost kolem 43%.

Ale PA stupeň je napájen ze stabilizátoru U2 LDO 78L08 a ten má povolený max. proud jen 100mA. Není to chyba?

Odpověď:

Ne, je to záměr. Stabilizátor U2 napájí kromě obvodu LM386 jen tento PA tranzistor a budič a tedy slouží pro jejich ochranu. Jeho interní proudová ochrana slouží částečně i jako ochrana stupně PA (nebo směšovače při příjmu). Pracuje jako proudové omezení. Pokud by tam U2 nebyl, docházelo by k silnému rušení příjmu od Arduina nano. A dále by při zkratu na anténě mohlo dojít k poruše PA tranzistoru. Tomu právě obvod U2 brání.

Zpětná vazba od Pavla OK1OO (betatester č. 4)


Pavel zaslal foto svého PIXIDA.Pavel píše:

Ahoj Milane,

zasílám fotky dalšího dokončeného Pixida.
Naběhl témeř na první pokus, ale stala se mi zvláštní věc.
Včera jsem naprogramoval Arduino
a dnes po vložení do hotového Pixida nic - Arduino zřemě "zapomnělo" program, který jsem do něho včera nahrál.
Po dalším nahrání už vše funguje jak má. (Tohle se mi tedy u Arduina Nano stalo poprvé).
R 11  - 390 Ohmů,  Napájecí napětí 12 V,  odběr ze zdroje 89 mA.

Přeji pěkný víkend
73
Pavel, OK1OO

Na něco podobného upozorňoval i Alex OM3TY. Díky za Vaše zpětné vazby. Zdeněk (autor upraveného programu) až se vrátí z dovolené, zkusí se na to podívat.

Zatím jsme si v Chrudimi říkali toto: Předpokládáme, že většina z Vás má doma zásobu starých Arduin nano (většinou cena někde kolem 1USD) a ten má starý bootloader. Doporučovali jsme Vám tedy nepoužívat novou versi programu Arduino IDE, ale tu starší Arduino V 1.8.19, kde při programování si navolteTyp procesoru Atmega 328P (old bootloader). Tam jsme žádné problémy zatím nezjistili. Zdeněk OK1KDL však prověří, co by mohlo tyto věci dělat.
Pavel taky upozornil na jednu věc, že krabička od nástrojů
Groz-Beckert je na Pixida použitelná a pasuje na mm přesně.Dnes napsal Pavel další zkušenosti:

Ahoj, 
Ještě jedna oprava.
Jak jsem psal, že se deska vejde do krabičky přesně.
Nakonec jsem musel asi 2 mm opilovat, viz. foto.
73
PavelJeště jsem si všiml, že Pavel OK1OO používá čínské dvoupádlo. První dodávané kusy však byly velice nekvalitní. Pavle už se to zlepšílo? (Vůle, nastavení...). Jinými slovy už to můžeme začít kupovat?
Zpětná vazba betatester OM3TY Alex ze Slovenska
Šaňo je známý slovenský konstruktér. Byl třetím betatesterem, který stavbu dokončil (dostal desky později). Tedy čekáme ještě na další tři betatestery a pak už budeme mít zase trošku spokojenější pocit.
Znovu a neustále opakujeme. Tato stavebnice je strašně jednoduchá a tak nelze čekat zázraky. Je to TCVR pro výuku CW (inteligentní bzučák) a pro soutěže související s výukou závodního CW (SPT) Sálová Pivní Telegrafie.
Výhoda této stavebnice pro výcvik CW je i to, že obsahuje dekodér Vámi vyslaných znaků. Tedy pokud trénujete vyslání své vlastní značky, tak by měla být třeba jako:

OK1BB  a ne jako OK1TSTS. Tím jasně vidíte, že jste omylem doplnili mezeru v písmenu B. Dekoder však funguje pro Vámi vyslané znaky. Pro přijímané znaky je odstraněn (nemá vazbu na přijímaný signál). Ano je to tak vymyšleno schválně.
Šaňo blahopřeji.


Zpětná vazba betatester OK1LST
Libor píše:

Ahoj Milane
Hlásím že jsem ve fázi před nahráním Arduina. Ještě jsem to nikdy nedělal, tak jdu bojovat.
Zase nová zkušenost.
Jinak Pixid naběhl na první pokus.
Jo chybí mi ještě rohový SMA a microspinač na menu. To dodám až seženu.
Bastlení Žďár a Pixidu zvlášť.
Libor

Všimněte si, že Libor neosadil ISP konektor (naproti USB C). Ano tak je to dobře, nepotřebujeme ho a krabička bude navržena bez něj.
Libore blahopřeji.

Betatester č.1 hlásí zprovozněníPoužil jsem někde jiné tolerance součástek. Nemám ještě jednu indukčnost, tak nemohu to změřit. Kdybych neotočil ochrannou diodu, tak to fungovalo na 1. zapojení. Zdeňku, dobrá práce. Tedy uvolňujeme desky z prototypové série pro další betatestary k osazování. Ať žije soutěž SPT (Sálová Pivní Telegrafie HI).

Orientačně jsem doplnil do LPF jinou indukčnost (místo 2uH jen 1.7uH). Změřil jsem výkon, který je cca o 100mW vyšší než u funkčního modelu modrá krabička. Potlačení 2. harmonické se zlepšilo o 3dB a u 3. harmonické se zhoršlilo cca o 3dB. Není nyní čas se v tom dále hrabat (to udělají další betatesteři). Tuto první sestavu předám k vývoji 3D krabičky a pak se k tomu zase vrátím. Ale pro nedočkavce mohu prohlásit. Na desce nejsou žádné chyby (alespoň o nich nevíme) a tak desky z prototypové série mohou být použity pro normální výrobu. Tedy pokud někdo spěchá a chtěl by už stavět, spojte se s Liborem
ok1lst@seznam.cz
a požádejte ho, zda nemá ještě volné desky. Cenu si dohodněte sami (poštovné je ta nejdražší položka). Deska je chráněna unikátní ochranou k rozpoznání plagiátu. Věřte, že v tom je skutečně hodně práce. Znovu opakuji, chcete-li podpořit tyto projekty, pak něco věnujte na kafe. Někteří to pochopili a tak se zapojili do projektu i jinak (vítám Honzu OK1FUN).

Další postup bude:
A co já ještě vím. Zkrátka vše blbnutí kolem je jen pokus o zvýšení zájmu o CW, zvláště u našich mladých v kroužcích. Zkrátka pokus - vyrob si sám, nauč se a užívej...(hraj si HI).

Znovu a donekonečna opakuji:

Pixid je to nejjednodušší, co vyhovuje naší představě o výuce CW. Základní zapojení bylo doplněno o syntézu kmitočtu, CW generátor, paměti a další prvky (nastavitelný offset, rozpoznávání přesného naladění, reversní CW, hlasitost příposlechu, full BK a nebo semi BK, spolupráce s PC, možnost poslechu signálů SSB a to na dvou pásmech, možnost předělání na jiná pásma (syntéza funguje do 30MHz) atd. Tedy takový moderní CW bzučák. Vše je navrženo tak, že by to měl sestavit i šikovnější mládežník cca od 13 let (třeba i méně, ale musí si sám naprogramovat Arduino). Technické parametry odpovídají jednoduchosti systému. Přesto by měly stačit pro "klukovská CW spojení". S dobrou anténou výkon 400mW musí stačit na spojení (někdy HI) po celé republice. Se špatnou zcela určitě na vzdálenosti stovky metrů mezi klukama v paneláku (jak jsme to kdysi dělali my). Zcela určitě by se tedy měla trošku více rozvinout aktivita klubových stanic v rámci pravomoci VO (přezkoušení začátečního operátora a jeho provoz pod dozorem na značku kolektivky). Nelze již moc dlouho čekat. Potřebujeme nové CW operátory. Pokud se vše bude dařit, předpokládám, že uspořádáme i velký "klukovský" závod o pohár PIXIDA.První chybičky na prototypových deskách PIXID (ERRATA1)


V první prototypové sérii bylo objednáno několik desítek desek. Betatesteři začínají pracovat a tak upozorňují na nesrovnalosti a doporučují je odstranit. Já při osazování jel bez přemýšlení a to podle potisku. Předpokládám, že to takto bude dělat každý. Při oživování deska vykazovala zkrat na napájení. Příčinou byla otočená ochranná dioda D1.Potisk s označením Anody diody (A) je nejednoznačně umístěn, měl by být umístěn u elytu C2. Opravíme to.Je to sice nejednoznačné umístění potisku (kdyby zhotovitel přemýšlel, tak by se mu to nestalo HI), ale může Vás to potrápit. Dejte na to prosím pozor.

A jedeme dál - Pixid po druhém dni stavby