Aktuální stav majáku QRPP - OFF od 21.4.2020  07:30UTC - Projekt ukončen

Testy s QRPP jsou velice zdlouhavou činností. Nehledě k tomu, že mám jen jednu anténu a tudíž vysílá-li maják, pak nemohu vysílat já. Přitom 50uW výkonu je opravdu již velice málo. Přesto se našlo plno nadšenců, kteří to rádi poslouchali. Z těchto důvodů jsem se rozhodl udělat novou generaci majáku MIB (Micro Ionospheric Beacon). Základní výkon nechám asi na 10mW, ale budu mít možnost přepnout na vysílaný výkon -10dB. Tedy na výstupní výkon 1mW. Možná i -20dB, tedy 100uW. Maják pravděpodobně opět bude umístěn někde na Šumavě a bude vybaven slunečním panelem. Původní záměr byl i ten, že by udával kvalitu ovzduší. Zde však narážím na to, že taková čidla jsou žhavená a mají velikou spotřebu energie. Pravděpodobně bych pak musel při nedostatku slunečního svitu toto měření odpojovat. Ale ještě uvidíme.

Co jsme testy QRPPP ověřili?

Děkuji všem nadšencům za spolupráci v oblasti výzkumu NVIS antén a jejich užitečnosti.

Jožo Fero 21.4.2020


Testy ze dne 18.4.2020
Přijímat signály 50uW je dosti vyčerpávající. Dosti často vzniká efekt "ústředního topení" (UT efekt). Také pravděpodobně lze využívat pro zesílení signálu jen směrnicového ranního efektu, kdy je pásmo relativně klidné. Tím však nejsem přesvědčen o tom, že stejného efektu se dosáhne i při dalších jevech -Es. Směrnicový efekt se však dá odhadnout. Dnes nejsilnější signály teoreticky mohly být tak kolem 0500UTC az 0520 UTC.
0500UTC

Ale směrničák byl neprůkazný. Sice to zesílilo a pro fajnšmekry posílám nahrávku, ale ta je z kategorie M1. Co je to to M1?

M1 něco tam je, ale čert ví co?
M2 je to tam prokazatelně a možná by protistanice reagovala n dotaz - odpověď ano x ne
M3 čitelné, ale jen částečně, výpadky
M4 čitelné výpadky jen malé
M5 čitelné

OE9GHV_18.4.2020_0519UTC.mp3

V nahrávce zřetelně slyšíte na konci dvě A. To jsem kvůli synchronizaci ucha zvětšíl krátkodobě výkonový zisk asi na 5mW (20dB). To je rozdíl co? Snad bych i této možnosti využil k pogratulování našim bijcům. Když oni říkají" "Mají to tam všichni", pak vy se přihlašte do kategorie 100W a pořiďte si Jánošíka. Hned budete váženými závodníky a antenáři HI. Takto se to projeví. Je to úplně stejný podvod, jako dělají oni bijci. Fakt v tom chcete pokračovat? Není lepší začít útočit na ČTU ať vám ty 4 Jánošíky povolí? A nebo fakt si budete navzájem gratulovat k 520 amíkům?



MOx on air?

Když Amíci stanovili nový světový rekord, pak za verifikaci považovali to, že někdo dokázal přijmout 5 písmenkové slova (bylo to slovo OMAHA). Uznání tohoto rekordu je něco takového, jako napsat, že jsem v závodě CQ160 udělal 520 USA stanic. Kdy podmínky závodu stanovují, že max. výkon může být 1500W, přitom ta parta tam měla cca 10dB navíc (nebo to bylo jinak? HI). A tak nehrajme si na těžko ověřitelné rekordy. Zkusme se však přiblížit amíkům. Tedy stáhnul jsem výkon na neuvěřitelných 0,00005W (50 micro Watts). Maják vysílá tempem jedna tečka=200ms. Protože jsme v oblasti, kdy už se nemusíme obávat, že jsme definováni ze strany ČTU jako vysílač, pak vysílaná depeše je ve formátu:
MOx abcde . Přitom proměnná x je svázána s vysílaným 5 písmenkovým českým slovem.
Příklad:
Můžete zachytit např. MO3 KAREL, nebo MOT PUPEK. atd.

Tedy vysílaný text se v čase mění každých 10 minut. Proto kvůli verifikaci je nutné při poslání nahrávky a jejím dekódování stanovit, kdy došlo k odposlechu. Tedy zaslat např. s nahrávkou údaj - zachyceno 18.4.2020 ve 635UTC.
Kdy je největší šance zachycení? Ráno kolem východu slunce, kdy se tvoří směrnicový efekt. Není vyloučeno i zachycení v době silné Es, případně i na dva skoky při silné Es. Jen tak pro Vaši zajímavost. SDR OK1KPU vypadl ze hry (pravděpodobně se stalo něco s anténou a již to nefunguje. Většina KIWI SDR je též k ničemu, protože je tam nekvalitní anténa. Tedy asi největší naději na příjem má Pepík OK2BJM, nebo i OK1BJH. Ale tím předem nevylučuji nikoho. Tak příjemný lov.
Maják vypínám jen v době kolem 7:45 SELC kvůli skedu a pak večer kolem 20 SELC. Výpadky tak na hodinu. Jinak to poběží stále.

Upozornění:
Jsme v oblasti, kde to snad ani nemůže být slyšeno. Abych odhadl útlum, občas zvednu skokově výkon o 20dB (100x), tedy pokud toto náhodou uslyšíte (zvýšení max. 5sec), pak to neplatí HI.


Dávám na modlení - 121uW prokazatelně zachyceno

Tak kde je ta mez? Znovu jsem přeměřil výstup z majáku. Vše v pořádku. Dnešní ráno OE DXmani odpojili vertikální loop a nechali SDR bez signálu. Nakonec to však vrátili asi kolem 7 hodiny našeho času. Mrknul jsem na ionogram



Podle Echa ionizace celkem slušná, směrničák tam taky nějaký je. Zkusil jsem se tedy zaposlouchat. Už na první poslech bylo znát, že je na pásmu méně radiového šumu. Musel jsem zvětšit zesílení až na 102dB.


Podívejte se i na úroveň Smetru. Kam se ten šum vytratil? Poslech super slabých signálů je věc. Když víme, co máme slyšet a kde to hledat, pak úspěch je jasný. Na různých webech o CW se můžete dočíst, že v moderní době někdy lépe prochází CW signál vyslaný rychleji. Tak při poslechu majáků ani náhodou. Ale poslechněte si to sami.

OE9GHV 17.4.2020 5.12UTC 121uW.mp3

Např. krásný peak MOH je v 0.47min nahrávky, následuje nečitelná telemetrie až do 1.47 atd. Začínám mít pochybnosti (říkám to již dlouho) o digitálních filtrech. Vždy jsem radil - u laciných zařízení typu FT897 vypínejte to DSP, je to zhoršovač. Poslechněte si nahrávku Pepíka OK2BJM na analogový filtr na operačních zesilovačích ze dne 16.4. Nezdá se Vám to lepší? Jardo OK1HDU, prosím nedokážeš tu zvukovou nahrávku ještě něčím ofiltrovat? Nevím ani jakou šířku BW používají rádia SDR KIWI v módu CWN - ví to někdo? Poslouchal jsem až asi do 5.45UTC. Pepa OK2BJM dnes nic neslyšel. Nechám to tedy ještě na tomto výkonu a pak závěrečná zkouška bude na 50uW. Je třeba si však uvědomit, že při těchto testech bychom asi nepřijali žádnou informaci. Bylo by potřeba ještě snížit rychlost vysílání. Při telemetrii si jasně uvědomujete, že ten Kotělnikov má pravdu. Zkrátka daný úzký filtr a úroveň signálu nám nedokáže přenést informaci. Asi by bylo opravdu dobré použít bud pomalou CW a nebo zkusit třeba WSPR.

Jaký je koeficient míle na watt?
335.16mil/0.000121W=2769917.4 mil/Watt

Jsme na cca čtvrtinové hodnotě toho, co dokázali Amíci. Ví někdo o lepším poměru? Zajímavé je to, že v obou případech je to na kmitočtu 3,5 MHz. Zkrátka Amíci nebyli blbci (jak se jim teoretici někdy snaží vnutit), ale já jim to věřím. Stále ještě nejsme u konce. Oni vyslali a přijali slovo OMAHA. Až zjistím tu možnou mez, přeprogramuju PIC a budeme vysílat taky nějaké slovo HI. S výkonem už jsme tak fyzikálně nízko, že náš maják už dávno nesplňuje podmínku pro vysílač. A tak si můžeme vysílat co chceme HI.



A přece je slyšet 400uW

Když jsem snižoval výkon na 400uW (cca o 2dB) měl jsem pocit, že je to ta mez, kdy už to snad ani nemůže být slyšet. Testy 15.4. byly naprosto jalové. Ani Pepík OK1BJH to nezachytil. Dnes ráno jsem si však "směrničák" pohlídal přímo z postele a to za použití mobilního telefonu. Kolem 3:50UTC se mi zdálo, že tam něco je. Obával jsem se však, že se jedná o t.zv. efekt ústředního topení. Nevíte co to je? Po absolvování dlouhého závodu jsou uši a mozek již tak unaveni, že jim stačí šumění vody v radiátoru k tomu, aby něco falešně slyšel HI. Přesto jsem rychle vstal a šel zapnout počítač. Když to naběhlo, slyšel jsem zřetelně telemetrii majáku, jak udává teplotu. Při dalším poslechu jsem byl odměněn nádherným peakem.

OE9GHV 16.4.2020 3.56UTC 0.4mW.mp3

Tentokrát jsem použil úzký CW filtr (CWN) a na OE9GHV bylo možno odhadnout signál asi na -118dBm. Je to typický směrnicový efekt.

Průhonice 16.4.2020 03.45UTC
Průhonice 16.4.2020 0400UTC
 Daný stav musel být někde mezi těmito ionogramy. Podle Echa je vidět na druhém obrázku zvýšení ionizace. Asi vůbec nemá cenu zkoušet sledovat poslech v normální dobu. Tak počítejme.
Vzdálenost mezi Libercem (JO70MS42) a Alberschwende (JN47WK) je cca 534.9 km = 335.16 mil. Tedy koeficient poslechu je:

Míle/Watt = 335.16/0.0004=837900 mílí na watt Tedy blížíme se k hodnotě (naprosto jasné) 1 milion mil na Watt. A to směrničák nebyl tak průkazný. Skutečně má smysl to ještě zkoušet dál. Opravdu těch amarických 13,5milionu mil na Watt není nesmysl. Jen se to nesmí počítat jako šíření ve izotropním prostředí. Zkrátka zde něco fungje tak, že oproti teorii dochází k fokuzaci a tím pádem k zesílení.
Maják jsem pak poslouchal ještě mezi 4.35 až 4.40 UTC

OE9GHV 16.4.2020 4.35UTC 0.4mW.mp3
OE9GHV 16.4.2020 4.38UTC 0.4mW.mp3
OE9GHV 16.4.2020 4.40UTC 0.4mW.mp3

Z těchto záznamů se dá složit i celá vysílaná telemetrie. Zkusí to někdo? Základ úspěchu jsou dobrá sluchátka a možná i nějaká zvuková úprava. Co obsahuje telemetrie?
Telemetrie je vysílána trojnásobnou rychlostí jak značka MOH. Všimněte si, že se Vám při dané šířce kanálu i hůře čte. Telemetrie je vysílána jako např. toto:

06 21 5R45V 20R6C       To znamená" Maják běží (od resetu) 6hodin 21 minut, napětí baterie je 5.45Voltů a teplota uvnitř majáku je 20.6C

Kontrolní otázka - dá to někdo dohromady?
Maják jsem pak monitoroval i dále (mizerná čitelnost) ještě kolem 5UTC

Jak slyšel Pepa OK2BJM? Pepa bydlí u Dyje a tak jeho NVIS plní funkci dokonale.

OK2BJM 16.4. 0720Selc.mp3
Jinak Pepa používal RIG QCX80

Ruší můj spínaný zdroj?

Beseda na BP:
"Já tedy mám zdroj Alinco DM-330MVE a ten vůbec neruší".
"Proč si teda myslíš, že je tam ten knoflík NOISE OFFSET?"
"To nevím, nikdy jsem to nepoužil"
Tak asi takto se občas na našem BP bavíme. Spínané zdroje, to je fantastická věc. Bezpečnostní tráfka uvnitř vycházejí malá, dávají obrovské proudy a přitom se to moc nehřeje. No dobrá, dole je nahrávka 600uW signálu na vzdálenost přes 500km. A teď si představte, že máte nějaký spínaný zdroj na vzdálenost 0,5m. Fakt si myslíte, že to jde odrušit? Pak zase slyším jak někdo říká: "Na tom kmitočtu jsem měl šílené rušení a to se přelaďovalo". Nemohl jsem tam poslouchat. Pojďme si to demonstrovat, jak se pravděpodobně ruší i sám OE9GHV. Poslechněte si nahrávku:

QRM.mp3

Nahrávka pochází z OE9GHV z kmitočtu 3579.5 kHz.
A co bylo vidět na vodopádu?

Vodopád

A že Vás spínaný zdroj neruší? No je to možné, protože Vaše QRM zřejmě je ještě větší než od toho spínaného zdroje HI. Osobně jsem šťasten, že jsem investoval do zdroje YAESU FP-800. Těžká transformátorová klasika, která dá jen 25A, zato bez efektů výše popsaných. Pozor na koupi čínských transformátorových zdrojů Brácha OK1USP by Vám o tom mohl povídat. Říkáte si o "likvidaci TCVR". A to prosím se tento zdroj prodává běžně v českém shopu pro amatéry.

Vyšla nová verse firmwaru pro TCVR Xiegu G90




Verze: 1.74_build002_alpha03
(Zkusil jsem automatický překladač, kupodivu to místy dává i smysl. Omluvte mne, jsem příliš líný na pořádný překlad).
1. bugfix, příliš mnoho MIC Gain
2.nova funkce, Automatická stupnice FFT
      Původně: ruční FFT SCALE, rozsah 1 ~ 10
      po: 1: automaticky (výchozí); 2 ~ 10: ručně
      „Poznámka: Automatická FFT SCALE neovlivní ani čtení S-Meter, ani zisk rx
3.novou funkci, zobrazte VFO frekv na pozadí v paměťovém režimu
     Před: CH 00
     po: CH 00 xx.xxx.xx
4.nova funkce, širší CW filtr
     Před: 400 ~ 1200 Hz
     po: 100 ~ 1550 Hz
5.nová funkci, nastavení šířky pásma CW FILTER / střed a CW TONE
  5.a) Ladění šířky pásma / centra CW FILTERU
     Pokud CW TONE po vyladění šířky pásma a / nebo středu není v pásmu filtru,
     řekněme CW TONE = 800, šířka pásma FILTR CW = 100 / center = 1000,
     blikající zpráva „CWT mimo Passband!“ se objeví v centru oblasti FFT,
     a šířka pásma a / nebo střed se vrátí na hodnotu před naladěním
   5.b) Vyladění frekv. CW TONE z pasivního pásma
     řekněme CW TONE = 1000, šířka pásma FILTR CW = 100 / center = 800,
     blikající zpráva „CWT nemůže> FBW!“ se zobrazí ve středu oblasti  FFT, (CW TONE> filtr high edge)
     nebo „CWT nemůže <FBW“ (CW TONE <filtr dolní hrany),
     a CW TONE se před naladěním vrátí na hodnotu původní
6.nová funkce, RF GAIN se přímo vztahuje na rx kanál
      rozsah: 1 ~ 100% (výchozí 50%), zisk (základ pro celkový zisk rx): - 19,6 ~ + 20 dB, krok = 0,4 dB
     Poznámka: RF GAIN bude mít vliv na odečet S-Meter nebo FFT Scope
7. Nová funkce, MIC HPF pro SSB tx, méně basový hlas
8.nový prvek, zelená barva pro řádek FFT Scope a výplň
9.nový ovladač pro enkodéry hlavní jednotky, spolehlivější

Nejsem optimista, abych věřil, že G90 se dostane na úroveň KX3, či RS918 během třeba jednoho roku. Je zde plno chyb, které je nutno řešit. Asi nejzákladnější je ta, že rádio je typicky "přešvihlé". Pokud autor předělá rozsah regulace RF gainu, pak musí ubrat ještě asi 20dB. Některé chyby, které se odstranili v V1.73, se opět vrátily. Nemá smysl se v tom zatím šťourat, je to základní verse Amíků a vypadá to, že jdou správným směrem. Budou muset předělat celý systém AGC, které je nepoužitelné. Ale než začneme kritizovat, dejme jim dostatek času. Zatím je to jen docela šlušně poruchové rádio, které je horší než  mcHF (RS918). KX3 je vlastně stále o dva řády nad tím. Také malý rozsah indukčností v ATU silně omezuje použití v přírodě.

Z Vašich Emailů

Pepa OK2BJM patří mezi naše velice dobré posluchače. Jeho QTH má i dobré nezarušené podmínky pro příjem. Pepa zaslal dvě nahrávky.

4.30UTC.mp3
7.30UTC.mp3

Hezký Email zaslal i Vašek:

Ahoj Milane,
s napětím čtu story o qrppp majáku jako detektivku, dobrý adrenalin pro
covid imunitu. Včera jsem přes den slídil a nic, až večer v 1924 UTC
jsem zaslechl čajový signál MOH (ještě jsem mezitím nečetl poslední
zprávu, tak jsem se divil, že není MOE). Nejde mi o to, abych se
chvástal, že to musím taky za každou cenu slyšet a momentálně tu nemám
žádná aparát k nahrávání, ale potěšilo mne to. Report tak 219 peak,
mezitím delší, hluboký qsb. Ant LW 42 m, ale slabší a čistější signál
dávala ant EWE (4-8-4 m), směrovaná 310° na Newfoundland a Liberec, to
je vynikající drát na poslech. Měl jsem naladěno 3579,49 s 250 Hz
filtrem, směrem dolů na 45 přibývalo rambajsu. Ve 2108 tam začal PA3GSV
volat CQ, to jsem se divil, jakoby nestačili digi vrčáci. Na FT897 jsem
neslyšel nic, než šumák, zato IC-R75 se sametově tichým pozadím, to je
jiná třída. Za těch asi 55 let, co poslouchám, už vím, že jedno rádio a
jedna anténa jsou málo, je třeba pořád zkoušet a kombinovat, když nás ty
slabé signály fascinují. Tak budu sledovat, jak se to vyvíjí, jsou to
fajn hry v penzi a jen žasnu, kolik lidí namísto tak vzrušující zábavy
hltá poplašné krávoviny.
Buď zdráv a ať se ti daří, 73    Václav OK2PXJ alias OL30DXC

Krásná demonstrace "Směrnicového efektu"

Dnes 14.4.2020 jsem po probuzení sledoval ionogram a viděl nádhernou věc. Na kmitočtu cca 3MHz je to zionizováno až do výšky 800km.

Čas 645UTC

Zaradoval jsem se, že konečně si můžeme prakticky vyzkoušet, jak funguje směrnicový efekt. Bohužel se to však udělalo na kmitočtu 3MHz a náš maják MOH vysílá s 0,6mW na kmitočtu 3579,5 kHz. V tuto dobu tedy kritický kmitočet byl níže než pracovní a zbytky energie se rozptylovala někam jinam, než kam potřebujeme. Do toho v tomto období už docela zasahuje silně zionizovaná D vrstva. SDR na Cínovci ani u Švýcarských hranic nic neregistrovaly. Trpělivě jsem čekal na vzrůst kritických kmitočtů. Bohužel "směrničák" se začal rozpadat.

715UTC  730UTC

Pochopitelně ionogramy jsou z Průhonic a to je na začátku naší trasy pro spojení. Ale jinak řečeno v ideálním místě pro jeden odraz. Tedy můj signál na NVIS rychle překoná silně utlumující Déčko a ve výšce kolem 300km se začně rozptylovat. Částečně se vrací jako jednoskok zpět a opět je silně zeslabován déčkem. Část energie však se rozptyluje i ve směru horizontálním a celkem s malým útlumem směřuje k OE9GHV SDR. Co se přesně děje asi těžko zjistíme. Výsledkem je však šíření pomocí směrnice ionogramu. A toto šíření způsobí krátkodobé zesílení signálu až o 20dB na straně příjmu. Zkrátka v čase si to najde tu optimální výšku k rozptylu a tím i k odrazu. A jak to zafungovalo?

Směrnicový efekt 14.4.2020 5:34UTC.mp3

Na nahrávce je slyšet i jedinečná telemetrie majáku. To jsem tam doplnil z důvodu "radiových vtipálků HI". Škoda, že to trvalo tak krátce. To navýšení SNR muselo být (odhad) tak 12dB. Nestačil jsem však doběhnout do vedlejšího pokoje a dát tam další útlum.Tedy obráceně. Jakoby maják neměl 600uW, ale cca 50uW. Škoda byl by to můj totální rekord cca 10km/1uW, což je 10 000 000 km/W, nebo 6 213 727mil/W. Sakra, to je hodnota. A nebo neumím počítat?

https://www.eham.net/article/9982

HI. Tady kluci dokazují, že je to nesmysl. Tak Vám nevím HI. No jsme na půlce toho, co oni naměřili a to jsem "kouzlil" jen s tím, že to bylo jen silnější jak 12dB. Zkuste to někdo změřit z nahrávky, kolik to zesílení bylo? Zkrátka čeští amatéři opět nejlepší na světě (do hospody dobré téma ne?). Už vidím ty davy, jak mi odměřují anténu. Řekl bych, že to bylo dáno dobrou mízou v těch břízách HI.


Tak co říkáte? Jen tím, že jsme dokázali odhadnout krátkodobé zesílení signálu, nám příroda to zesílila 100x (20dB = cca 3S). Asi bude dobré tyto krátkodobé zesilování signálu shrnout. Víme, že na jeden skok nádherně funguje:

Pokud se jedná o delší spojení (zde více než 500km), pak funguje ještě to samé

Pro všechny tyto způsoby je nejvýhodnější používat anténu "Ohřívač mraků", nebo-li NVIS. Ta jediná dokáže eliminovat dost veliké ztráty v Déčku (co nejkratší dráhu přes D). Tak alespoň jednou jsme hrdi na naše nízké dráty HI.
Pro "dobré uchaře" snad porovnání signálu ze 7.22UTC

OE9GHV 0,6mW 7.22UTC.mp3

Tomu odpovídá následující ionogram:
7.15UTC

Tak co? Slyšíte to tam? Ano je to tam registrovatelné. Ucho je totiž nejdokonalejší zvukový počítač. Nebo to někdo umí z toho vyfiltrovat? Zkuste to.


Návrat MOE, tentokrát 600uW (12.4.2020 od 15:45UTC)
Poslech OE9GHV

OE9GHV 0,6mW 1545UTC.mp3

Jo telegrafie je něco. Jako přijímač zatím vítězí OE9GHV s vertikálním loopem 80m. Dosáhl koeficientu 1,12uW/km. Dobrý ne?

1,12uW/km OE9GHV.mp3  Pravděpodobně rozptyl na Es (REs)


Poslech LSB majáku


Zatímco s 1mW CW v nezarušeném QTH nikdo problémy neměl, pak příjem majáku LSB je pro většinu z nás velice problematický. Zde si tedy jasně uvědomíte, že hlasový projev je úplně o něčem jiném. Rád také poslouchám různé úvahy na téma: "Jo ty výšky tam nech, není to sice pěkné, ale bude to dobré na DXy". Ví ten HAM o čem mluví? Zkoušel to někdy? Jednou o mne napsal (o mrtvých vše jen dobré) Petr OK1ARE, že tomu vůbec nerozumím a že on nebude poslouchat moji příšernou modulaci (vysílal jsem z jedné expedice). Nevysvětlil jsem mu jedno, že toto nastavení vzniklo jako kompromis ze zkoušek v rušení. Zkrátka musí to být čitelné a můžete zkoušet co chcete. Snad budu předbíhat, ale cesta oříznutí hlasové modulace ve spodcích dělá signál hůře čitelným. Při poslechu extrémně slabých signálů zkrátka jde opravdu o něco jiného.
Zkoušky s 10mW nedopadly dobře. Slyšel to málokdo. Zkrátka jinými slovy. V zarušeném prostředí (což máme všichni) signál 1mW CW odpovídá asi (teoretiky prosím zamhouřit oči) 10mW SSB. Tedy 1mW signálu CW Vám stačí pro příjem informace, kdežto potřebujete cca 10x větší výkon PEP pro předání té samé informace SSB. Pochopitelně to souvisí s tím, že SSB při šířce BW filtru 50Hz neproleze ani náhodou. Kdo si zkusil závod SSB s QRP, pak ví, že mám pravdu. Snad nejdokonalejší nahrávku s 10mW poslal Pepa OK1BJH. Proč tomu tak je, si povíme příště.

10mW OK1BJH.mp3

Dnes 12.4.2020 jsem asi od 6.40 UTC zvedl výkon na 40mW. Pepa to pak bral následovně:

40mW OK1BJH.mp3

Domluvil jsem se i Holgerem OE9GHV, aby mi dal přístup k jeho přijímači umístěném v 1000m u Švýcarských hranic. Má tam vertikální loop (dost nevýhodný pro moje pokusy), přesto však je prokazatelné, že signál 40mW prolezl.

OE9GHV_706UTC.mp3
OE9GHV 713UTC.mp3
OE9GHV 718UTC.mp3

Tak co. Slyšíte to tam na tu vzdálenost 535km? A víte, že je to 40mW do naprosto nevhodné NVIS antény ve výšce 16m z obrovskými ztrátami? Kdo to neslyší, nechť nepoužívá mód SSB, ale začne jezdit buď CW a nebo strojově s FT8. HI
Modulace byla nastavena s kompresí cca 15dB a upravena tak, aby moje uši to braly. Upozorňuji, že pokud bychom udělali modulaci "ostrou", pak se ucho nemá čím synchronizovat a asi by to u někoho (u mne) bylo hůře čitelné.
Při těchto testech upozorňuji i na jednu věc. AGC nikdy nesmíte mít zapnuté, setřela by se Vám ta obálka a těžko byste něco pobrali. I jedno prsknutí by Vám vykrojilo kus užitečného signálu, kde náš dokonalý mozek (počítač), umí spojovat různé zvuky a šumy do sluchové informace.

Zajímavé je i to, že signál se nám šíří rozptylem. Zde v pravé poledne má asi největší význam náhlá Es vrstva. Těch se během příjmů tvoří relativně dost, ale příjem přes ně vzhledem k jejich rychlosti (přesouvají se) lze pozorovat tak max 30 sec. Pak signál většinou zase spadne o nějakých 15dB dolů do nečitelna. Zde je ukázka, jak to krásně vyskočilo.
OE9GHV 951UTC.mp3
 Problém našich uší je problémem velkým. S přibývajícím věkem větší a větší. Jinými slovy, pokud na nahrávce nic neslyšíte, pak jezděte FT8. (Myslím to upřímně).
Velice dlouhý peak byl zde:
OE9GHV 1014UTC.mp3
Škoda, že nemám nástroj na zjištění pohybu Es vrstev. Umí to někdo? Zkuste se podívat na trasu JO70MS do JN47WK v tuto dobu (12.4.2020 1013-1014 UTC)
Obrovským problémem je i používání ionogramů. V Průhonicích ho obnovují každých 15 minut. To je sice bezvadné ale pro sledování Es vrstev k ničemu. Může jim někdo domluvit, ať provádí měření alespoň jednou za 2 minuty? HI
  Jak to slyšel Jirka OK1DRX
OK1DRX.mp3
Jaký je tedy rozdíl mezi CW a SSB?

Zásadní. U CW si mohu nastavit šíři filtru třeba na 50Hz. Pokud protistanice nebude vysílat třeba 60WPM (to by 50Hz filtr podle Kotělnikova nezvládl), pak krásně budu přenášet informaci. Zde se asi neshodneme v tom, jak široký by měl být filtr pro různé rychlosti dávání. Stejně pak narazíme na otázku zaoblení hran atd. Pokud jezdíte QRP, pak skutečně hrany moc nezaoblujte HI. Prakticky však mám na super slabých signálech dokázáno, že nemůže-li někdo pobrat standardních závodních 32WPM (cca 160 znaků za minutu), pak zcela bez problémů pobere rychlost 12WPM (60 znaků za minutu). U SSB signálu je to těžké. Naše uši mají "díry". Přitom abychom tomu rozumněli, pak musíme zaručit šířku filtru cca 1800 Hz. Při nižších už je to více nečitelné, při větších (3500Hz) se okrádáme o výkon v oblasti vysokých kmitočtů. Zlatá střední cesta je asi těch 2200 Hz. Hezké srovnání poskytl na své nahrávce Pepík OK2BJM. Nahrál mne a stihl i to, že na konci relace SSB jsem zaklíčoval pár čárek stejným výkonem CW. I na ten široký SSB filtr to tam zaburácelo. A pokud by Pepa v tu chvíli stáhnul šířku filtru na třeba 300Hz, pak již by nikdo z Vás nechtěl SSB používat. Bohužel problém hamů ve 21. století je to, že telegraf se moc už nepoužívá. Proto na SSB je plno DXů, kdežto na CW nikdo.

OK2BJM srovnání SSB a CW 40mW.mp3

Tedy necháme teorie a zkusíme se zeptat po zkouškách QRPP. Rozdíl ve výkonech mezi PEP u LSB a CW je prakticky 10dB. Je v tom již uvažována i nižší šířka filtru pro CW.
Teoretici budou namítat - to je blbost. A já jim na to budu říkat. Tak si to zkus. Tedy při pokusech QRP vám při výkonu vysílače CW 1W nebude u SSB stačit ani těch 10W. To je prosím těch 10dB. Jak z toho? Jezděte CW a nebo FT8 HI. Ale u FT8 si moc nepokecáte. Když zvládnete u CW vysílat bez chyb tak 30WPM, pak už si pokecáte i docela radostně HI. Uč se synu moudrým býti, jinak budeš muset poslouchat Karla a nebo jen počasí, které tě asi moc nezajímá HI.

Omezuje maják někoho?

Samozřejmě. Představte si, že by všichni amatéři chtěli dělat výzkumy QRPP a to pomocí majáků. Pak si představte, že by se začali srovnávat ti, co používají QRO. Vzniklo by krásné ZOO. Amatéři 21. století jsou jiní než ti, co např. vysílali ve 30. letech. Ti si rádi poslechli něco zajímavého a jejich hlavní čas tvořil poslech. Co dnes? Nikdy prosím nespouštějte maják, který by mohl být slyšen pro většinu HAMs. Taková mez je skutečně někde kolem asi 5mW. Vše, co je nad tím a je slyšet 24 hodin denně, zde nemá co dělat. Jen pro Vaši zajímavost. Několik hams se dozvědělo o těchto QRPPP pokusech a kmitočet uvedli v DX clusterech. Místo toho, že by někdo poslouchal, však začalo vznikat toto:

Úmyslnné QRM.mp3

Pokud jste sledovali vytíženost kmitočtů, pak jste viděli, že kolem je naprosté volno. Zvolený výkon 40mW opravdu není schopen na SSB někoho rušit. No jo. Můj táta třeba strašně nerad navazoval spojení se stanicemi, kteří se s ním loučili pozdravem 55. On si to totiž pamatoval ještě z dob, kdy tam bylo o jednu tečku méně. Ti úplně dál na západě si to také pamatovali, ale svou prací a pílí dosáhli něčeho, co ti kousek od nás nedosáhli, ačkoliv jsou ve stejném státě. Jakmile jim zmizely represe, tak někteří z nich trošku tu demokracii musí učesat. Dlouho jsem nevěřil, odkud ta rušení pochází (vždy anonymní). To naši rušílkové když ruší a čtou historické knihy ze 30. let, tak dávají svou značku. Ale jinak mají pravdu. Maják nemá být slyšen ( a když, tak jen malinko HI).
Díky Vám všem za spolupráci a nádhernou ukázku akce PZ (Ptákovinám Zdar) a myslím, že se někdy ke studiu šíření pod rozptylem Es ještě vrátím. Ale to už bude jen CW. Tam je větší klid. Maják tedy vypínám 12.4.2020 v 13UTC.


3mW signál zachycen jen jediným RBN - OE9GHV

Holger mi o svém RBN napsal:

Hello Milan!

A great test with only 3mW.... Never thought this would work...

The antenna i am using is a about 80m long vertical loop in trees. The RX QTH is quite rural in the mountains, about 1000m asl.
As RX for the skimmer i use a 16bit Red Pitaya without a preamp at the moment.




Odpovídající ionogramy jsou následující:
2115UTC  0515UTC

To ranní zachycení je na směrnicový efekt, ale to večerní fakt nevím. Jedná se o vzdálenost 534,9km.



1mW zachytil Pepík OK2BJM a taky Pepa OK1BJH. Vítám je tedy v prestižním klubu KNP1. Takto to slyší SDR OK1KPU na Cínovci.
OK1KPU_1mW.mp3

Zde je detail zařazeného útlumu (základní výkon z KX3 = 100mW)



Je tam -21dB, tedy výstupní výkon cca 800uW.

KNP1

OK1BJH_1mW.mp3
OK1HDU 1mW 8UTC.mp3
OK2BJM_1mW 8UTC.mp3




Jak budou probíhat další QRPP testy?

Bohužel 3mW jsou asi mezí, kdy to někdo ještě slyší. Nechal jsem 24 hodin vysílat maják pod mojí značkou s tím, že jsem doufal v dobrý příjem z RBN přijímačů. Dnes (10.4.2020) jsem pak na chvíli provedl test s velkým výkonem.



Na kmitočtu 3554kHz jsem použil 1W a na kmitočtu 3553kHz výkon 100mW. Jak je vidět, celkem bez velkých problémů si s tím RBN poradily. Pozorným čtenářům neuniklo to, že např. DK3UA dával pro 1W snr 9dB a na 100mW 4dB. To je rozdíl jen 5dB, přitom teoreticky by to mělo být 10dB. Ano tady je jasný důkaz rozptylu v ionosféře a v tom, že v době směrnicového efektu mohou signály kolísat klidně v rozmezí až 20dB (3S). Dále je zde ještě problém stanovování toho SNR. Možná si o tom někdy něco povíme. Nyní však jen poučka: "Nikdy neberte vážně absolutní čísla dB udávaná ze skimmerů". Je to k ničemu a má to platnost jen při srovnávání ve stejný časový okamžik.
Co je to směrnicový efekt? Už jsem to popisoval snad stokrát. Zkuste si to někde vygooglit. Hlavně to prosím nepřekládejte do angličtiny. Termín "Směrnicový efekt" je termín českých geniálních vědců.
Proč tedy u Jardy OK1HDU to bylo na Loopa slyšet a na dipol 2x23m ne? Jaký byl ionogram?


Je otázka, jestli ionogram nad Průhonicemi a nad Libercem je totožný. Pokud do toho nevstupuje Es vrstva, která nám to může zamíchat, pak se dá předpokládat, že se to tak moc lišit nebude. Co tady vidíme? Že ta Es tam je i když se zdá, že s kritickým kmitočtem nižším, než je náš pracovní. Ale jasně je zde vidět na křivce, že se mohl vytvořit i směrnicový efekt. No koukám, že asi rozbor prudkého náhlého zesílení jednoskokových signálů si budeme muset rozebrat detailněji. Es je fantastická věc, která nám umožní spojení i tehdy, kdy to nečekáme. Je to vrstva přibližně ve výšce cca 100km a má obrovskou ionizaci. Naše neoblíbená vrstva D nám to sice ve dne pěkně zatlumuje, ale odraz od Es je tak dokonalý, jako by tam byl plech. Možná Vám ještě někdy prozradím (těsně před smrtí), jak se tohoto dá využívat i pro DX spojení. Teď Vám to říci nemohu, protože bych tím pádem už nebyl nejlepší NVIS HAM v Liberci HI. Zkrátka jinými slovy, existují chvíle, kdy se dá předpovědět dálkové šíření i u antén typu NVIS (ohřívače mraků). Většinou to souvisí i s gray line a dalšími efekty. Většina z Vás to běžně využívá, akorát možná neví, proč to nastalo.
Podle přijatých reportů a nahrávek je jasně vidět, že pro jednoskoková spojení vítězí antény typu LOOP ve výšce typické pro NVIS (Např 15-20m nad zemí). Nižší výška sebou již přináší větší ztráty. Zrovna tak však docela výhodně funguje i drát lambda půl v té samé výšce. Pokud si budete hrát s anténami NVIS, můžete narazit ještě na jednu anomálii. Většinou to zjistíte, pokud lezete na kopce a vysíláte ze SOT. Většinou si každý na kopci pochvaluje, jak nádherně je to tam slyšet. Obráceně je to však blbý. Zkrátka nás volají stanice a dávají nám reporty 339 atd. Sakra, jak je to možné, že já ho slyším 599 a on mne tak blbě. Opravdu to dělá ta brambora vyzařovacích křivky naší antény na kopci. S bráchou jsme toto testovali i z kopce s převýšením cca 400m, kde on mne bral dokonale a já jeho dole blbě. Bylo to při šíření povrchovou vlnou. Až se zdálo, že mu tam něco odešlo. Libor OK1DU si na kopec pro tento případ vzal raději hned 3 rádia. Efekt byl stejný u všech. On mne slyšel dokonale a já jeho - nic moc. Výkon jsme měli v mezích QRP na obou stranách stejný.
Při této příležitosti nesouměrného příjmu, jsem si vzpomněl ještě na jednu metodu "Bijců". Totiž dnes většina závodníků krmí své bandmapy v soutěžních denících daty s RBN. Pokud máte své čtyři Jánošíky, pak většinou Vám mód RUN vystačí na hodně dlouho. Dříve třeba na celý závod. Zkrátka ti slabí Vás před koncem závodu obtěžovali a byli rádi, že se na Vás dovolají. Velice rychle si však QRP stanice zvykly na jinou taktiku. Začnou dávat výzvu. Dříve bez RBN to byl ztracený čas. Nikdo Vás neslyšel a nikdo Vás nevolal. A dnes s RBN? Paráda, nejbližší RBN Vás zachytí a okamžitě na celém světě vidí, že na kmitočtu tom a tom vyjel OK1IF. Bijci však jsou již vyčerpaní a jejich rate poklesává. Tedy, když tento spot vyskočí, jen si lehce kliknou. Jestliže Vás slyší, pak je jasné, že se spojení podaří. Tak si jen na chvilku odskočí (případně to dělá vyhledávací pracoviště). Pokud je však závod typu CQ WW, pak stačí, když jen tušíte, že tam něco je. Váš výkon zaručuje to, že Vás ten slaboučký QRP asi uslyší. Předávaný kód není jedinečný a tak stačí zapsat značku a program sám doplní číslo zóny. Toto se stalo i závodní taktikou bijců. Zkrátka zavolají a a nepotřebují od Vás nic. Oni vědí a znají Vaši značku a vědí, že mu dáte 599 15. Že ho uslyšíte se dá předpokládat a tak potřebujete mít jen jistotu, že Vaše vysílání patří Vám. Tedy stačí si to potvrdit jen v módu "je to on". Jak se to dělá? Zavoláte. Něco tam je a teď jde o to, jestli ta QRP stanice to dává Vám. Zde je důležité pracovat QSK. Tedy sledujete, zda něco tam je i tehdy, když vyšlete NR?. To je povel - opakuj mi to. Nyní musíte poznat, zda přesně synchronně začne se ten šum tam měnit. Nejste-li si jisti. Zkusíte dát ještě jednou NR? a to včase trošku zpožděném. A tak QRP stanice bude ráda. Ten bijec Vás sice tuší, nepřečetl by nic, ale on to nepotřebuje verifikovat. A tak občas nám jdou oči kolem, kam jsme se to s 5W až dovolali. Jinými slovy. Dnes QRP stanice MUSÍ vysílat v módu RUN, jinak neudělá tak slušný výsledek. Tedy jinými slovy postrádá smysl se zdokonalovat v závodech typu CUC a Nedělní závod. To už je dnes pase. Musíte cvičit jen RUN a metodu "zobání z band mapy".
    Testy QRPPP nemohou probíhat nekonečně dlouho. Co tedy ještě plánuji? Pro fajnšmekry od 11.4.2020 cca 6.30UTC snížím vysílaný výkon na 1mW. Nechám to asi 24 hodin. Pak ty telegrafní pokusy ukončíme. Pro naše kolegy "radioinvalidy" - to jsou všichni ti, kteří neumí CW a tak mají rádi FT8 a třeba i SSB, připravím speciální maják. Tento maják bude hlasový LSB, kde do nekonečna budu ze záznamníku říkat, že vysílám jako maják. Aby byla reálná šance, že něco uslyšíte, začnu s výkonem PEP 10mW. Kmitočet Vám včas řeknu. Pravděpodobně to bude někde kolem 3670 kHz. Zde zboříme další nesmysly. Když místo AM se začal používat mód SSB, pak občas jste se někdy dočetli i následující nesmysly: "Tak jsem toho ZL1AJU zkoušel volat CW, on mi dal na 3501 kHz report 339, pak jsme se přeladili na 3798 KHz na SSB a tam mne bral 57. Člověče, to SSB má větší účinnost než CW". Podobných teorií bylo možno v počátcích používání SSB si přečíst plno. Abych Vás nenapínal. Ne nemá vyšší účinnost, nýbrž naopak. Je to dáno tím, že pro příjem signálu SSB musím používat větší šířku propustného pásma. Tím pádem dostávám jiný poměr SNR. Pokud to bylo na tom SSB silnější, pak to souviselo s kmitočtem. Kdo dělal někdy pokusy se směrnicovým efektem a nebo třeba s kritickým kmitočtem, pak ví, že stačí těch 200 kHz k tomu, že to tam je slyšet lépe. To je občas omyl i těch, co používají FT8. Oni si myslí, že začali používat jen něco, co je geniální a lepší než CW. Mají pravdu, ale jen proto, že pro příjem FT8 potřebuji nižší šířku přijímaného pásma. Tím boužel k přenosu pár písmenek nutně potřebuji delší čas (Kotělníkův teorém). To je vlastně ten úspěch těch WSPR a dalších módů. Zkrátka si tam moc nepokecáte. Taky je výhoda v tom, že Vaše vysílání řídí stroj. Z Vás se stane jen uživatel na úrovni negramotného mého vnuka. Pokud budete bijec a zápasník s DXCC zeměmi, brzy poznáte, že vyšší výkon přináší více zemiček a lepší dovolávání. Kruh se uzavírá a QRO stanice nás zničí i v módu FT8. A to si moc nepokecáme. Jak jsem se snažil i dokázat, dokonce se ani nedozvíme, jak jsme tam exaktně slyšeni. Totiž to slyšení je v každém časovém okamžiku jiné. Tak proč to potřebuji znát?

Chaotické články a my

Chaotičnost je mi vlastní. Buď se něco uspořádá, srovná, jazykově připraví a pak se to za pár měsíců vypustí. Bohužel ta neaktuálnost by v určitých článcích byla k ničemu. Omlouvám se tedy všem čtenářům. Berte tyto pasáže jako pracovní text připravovaných script naší SOŠT (střední odborná škola telegrafní). Jak už bylo někde napsáno, je to škola tvrdá, která je 4 letá a do každého nového ročníku přijímá jen jednoho movitého člena. Dokonce zvažujeme i jestli doporučíme žáka do dalšího ročníku a nebo ne. Pro  toto naše rozhodování je nesmírně důležitá jeho závěrečná ročníková slohová práce. Většinou mu dodáme jen základní podklady. Např.

Nejlepší je OK1IF
Nejvíc tomu rozumí
Dosáhl všeho
Má žízeň (to až bude další BP)

Na základě toho, pak rada školy rozhodne, jestli postoupí dál. Tato škola totiž musí vychovávat telegrafní odborníky. Ale pojďme se podívat, jak se slohové práce zhostil žák prvního ročníku pan

 BC. Libor Čech

Tak co říkáte. Zadání splnil (nejlepší je OK1IF). Dokonce zakoupil i G90 pro otestování, kořalku taky občas koupí. Zkrátka dostal doporučení k dalšímu studiu.

Klub nezarušených posluchačů 3mW (KNP3) má již 6 členů

Lidstvo je nepoučitelné. Většinou však do doby, než se ucho utrhne. Zkrátka i při vysokém stupni našich znalostí, opakujeme stále stejné chyby. Samozřejmě některé nás přímo ohrožují na životě, jiné v podstatě také, ale zatím nepřímo. A tak možná budeme přepisovat učebnice o průběhu mírných a subtropických pásů, na tekoucí vodu se budeme chodit dívat do muzeí. Ryby budeme dělat neplodnými tím, že v naší vylučované moči budou antikoncepční přípravky a.......... a náš éter bude zarušen elektromagnetickým smogem. Když jsem spouštěl maják MOE 3mW, pak jsem věřil tomu, že asi 50% hamů to neuslyší. Bohužel pravda je daleko horší. Slyší to jen opravdu velice málo posluchačů. Z toho důvodu jsem dnes asi od 9. hodiny změnil značku majáku z MOE na OK1IF. Je to z toho důvodu, že chci otestovat citlivost RBN. Ta značka pak je tam nutná. Neslyšitelné majáky většinou nikomu nevadí, snad kromě aktívních zhrzených Sasíků. Mám ty kluky rád, ale je s nimi těžké pořízení. Při posledním nedělním závodu se jeden z nich rozhodl, že mých 5W na kmitočtu 3560,3 kHz ohrožuje QRP volací kmitočet. Prováděl tedy dokonalé 100W rušení. Chvíli to byla hra, pak jsem to vzdal. S blbci se nedá bojovat. Proč bych měl věnovat tomuto boji část svého drahocenného zbytkového času?
    Co se týká majáku, tak pod značkou OK1IF zatím nebyl registrován jediný RBN spot. Nechám to tak asi do soboty a uvidíme. Jinak však v klubu KNP3 přibyly další tři značky. OK1HDU a OK1DWF a OK1BJH. Jarda signál poslouchal v pravé poledne na svoji 40m smyčku. Jak maják slyšel si můžete pustit dole. Já osobně v rámci vycházky si vzal sebou TCVR QCX80 a vertikální anténu pro 80m (whip). Tato anténa od MFJ je dlouhá cca 2m a přízpůsobení je provedeno velikou indukčností v patě. Ve vzdálenosti 4,5km od majáku to bylo slyšet následovně:
OK1IF 3mW.mp3






Proč se můj drát lamda půl ve výšce 15m (pásmo 80m) blbě uplatňuje na DXy, vůči vysoko instalovanému dipólu (ve výšce 160m)

Zatímco v domácích závodech (jednoskoková spojení) jsme si všimli, že můžeme bez větších problémů vytvářet solidní signál srovnatelný s ostatními stanicemi (DX many), pak na DX jsme totálně ztraceni. Podívejme se třeba na obrázky z webu OK1UFC



Z obrázku je vidět, že v domácím závodě (potřebný vyzařovací úhel antény cca 70-90°) jsem schopen konkurovat i Jirkovi. Pokud čistě náhodou někdo říká, že Jirka je silnější o 15 dB než já, pak v tom nehledejte nic jiného, než Jánošíka. Tedy znovu opakujeme slova jednoho HAMA. "Žádný PA jsme tu neměli, ta anténa je v obrovské výšce a proto jsem byl tak silný v Pardubicích. Přeci kvůli tobě nebudu dělat takové blbé antény jako ty." No tak to se moc nepovedlo HI. Ovšem jednoskoková spojení jsou dobrá tak v domácím závodě. Ale co takový CQWW contest? Tak zde musíme mlčet a obdivovat DX antény našich DX kolegů. Oni totiž běžně dokáží vyzářit do požadovaného směru (elevace) třeba o 20dB silnější signál než my. Když ještě místo 5W mají 10KW, pak to zkrátka nejde. My tam být slyšeni nemůžeme být. A proč tam někdy slyšeni jsme? Hmmmm, protože existuje ještě něco, co to umožní. Pravděpodobně remote poslechová anténa v EU HI. Že se to nesmí? Hmmmm. Všimněte si, jak krásně v poslední době jdou dělat stanice na 160m z UA9 z 17 a 18 zóny. A to i s 5W. Fakt věříte na zázraky? Ne....je to remote RX anténa. No jo, ale co s tím? Nic, asi brzy bude zrušena podmínka o tom, že jak vysílací, tak přijímací anténa musí být v okruhu stovek metrů od zařízení. Tento podvod se totiž nedá skoro dokázat. Že někdo vysílá se 50KW z určitého místa se dokázat dá. Pokud se to zatím neřeší, pak je to dáno tím, že třeba i různí náčelníci i nám blízcí, dělají totéž. Mohou přestat? Mohou, ale pak okamžitě spadnou v hodnocení dolů. A to nikdo nechce. No dobře, říkáš tady něco o tom, že někdo legálně na DXy může být silnější až o 30dB. Jaký je to poslechový rozdíl? Obrovský. Pojďme si to vymodelovat při klasickém příjmu našeho MOE 3mW. A ne 30dB, ale zkusme klasických 10dB. Zkrátka např. podvod někoho v závodě MWC, který místo 100W používá malinkatý lineár 1KW. Jak se to projeví?
V nahrávce jsem přidal útlum tak, aby MOE bylo slyšitelné s velikými potížemi. Pak skokově přidám 10dB. Co to udělá?

10dB_TEST.mp3

To je rozdíl co? Z blbě čitelného signálu najednou signál dokonalý. Tady máte důkaz, že pokud někdo v QRP podvádí a nemá 5W, ale 50W, pak nikdy nemůžete ho porazit. Naštěstí mezi QRPisty je méně podvodníků, jak mezi QRO. Tam podvádí skoro všichni. No dobře, ale co když někdo má Yagi a zisk 8dB. Tak co ty na to? Nic, já mu to přeji. Víte jaký moment setrvačnosti taková anténa má? Víte jak obtížné je ji rychle otočit? Pokud by tam nebyla ještě nějaká jiná anténa, pak by hoši byli stejně ztraceni. Poslechněte si některé nahrávky ze CQWW a je Vám jasné, že jedna anténa je k ničemu.


Boření anténních mýtů. Jaký vliv na sílu signálu má špatné PSV?

Z našich pásem: "Jo já to měl rozladěné na 1:2, proto to bylo tak slabé. Teď jsem to doladil na 1:1. Musí to být silnější". Otázka zní. "Bude to slyšitelně silnější?" Proč ON4UN ve své knize Low band DXing píše, že pokud má anténa PSV lepší než 1:2, tak nemá smysl s ní něco dělat. No to je přeci hrůza. On tomu nemůže rozumět.
No, pokud Váš koncový stupeň snáší 1:2, pak se nic neděje. Pokud však máte výkon 16KW a dejme tomu 1:2, pak vlastně jste si zavřeli do té bedny další etavíru. Ztráty na teple se zvětšily cca o 10 procent a ty musíte v podobě tepla odvést. Tady to asi bude limitující. Pokud však máte na PA transistor RD16 a anténa při 5W dosahuje 1:2, pak vůbec nevstávejte ze židličky. Přeci platí poučka:

"Life isn't so long to spend it with QRO" Revision OK1IF

To jen QRO operátoři musí si zkracovat život a bojovat o každý Watt ztrátového výkonu PA. Kdyby nebojovali, pak by se jim zkrátila životnost PA flašky. No dobře teorie, ale vždyť to musí být slabší? No v době internetovských inženýrů i ten nejméně studovaný človíček umí opsat vzorečky. To, že jim nerozumí, stejně pozná málokdo. Tedy vynechme teorii a zkusme to prakticky. Nekecá ten Devolder?
Připravil jsem si jednoduchý přípravek.

https://www.youtube.com/watch?v=hB9s21OyisI

Zkrátka u majáku 3mW jsem si nastavil anténní člen jednou na 1:1 a jednou na 1:3. Budu poslouchat na SDR OK1KPU a jednou s vyladěním na 1:1 a jednou 1:3. Jak se to zeslabí? No zkuste to na vlastní uši.



PSV_Test_SDR.mp3

Tak....ten Devolder měl pravdu. Tedy již nikdy více nebudeme říkat: "Anténa mi nechodí, já ji nevyladím na 1:1, ale jenom na 1:2,5 a proto jsem tak slabý!" Ne opravdu nejste, ten problém je někde jinde a to ve ztrátovém odporu Vaší antény. Kacířsky se musím přiznat, že přesně podle poučky o zkracování života, jsem kdysi používal Datla a do něj jsem strkal dva dráty délky Lamda čtvrt jako dipol. Samozřejmě bez koaxu. Předpokládal jsem tedy, že dipol bude mít oněch 50 ohm. Tak to jak všichni vědí, není ani náhodou. Impedance dipolu se mění s výškou. Žádné přizpůsobení a ejhle....taky jsem dělal spojení. Mohlo to mít tak 1:3 a možná ještě více. Na PA byl KU611 a lezlo z toho 2W. KU611 je nezničitelný tranzistor a tak vo co go? Že bych mohl být o 6dB silnější? Ano, to jsem mohl být. Ale když kamarádi mne brali 579, tak by mne pak mohli brát 589 HI. Není to v přírodě jedno? Nebo jsem se měl tahat s anténním členem, dolaďovat a měnit výšku dipólu? Mohl bych, ale život není tak dlouhý, abych se mohl věnovat blbým 6dB HI.
Prosím teoretiky, aby mne nebrali zase tak moc vážně. Sestrojit malý anténní tuner je legrace. Přesto upozorňuji, že nemá smysl blbnout, když jsem slyšen a neohrožuji PA tranzistor. Snad ještě jedno. Moderní SDR rádia mají většinou skutečně dobrý S-metr. U některých klasických TCVR to však není měřící přístroj, ale indikátor. Již nikdy více neříkejte: "Tonda je tu silně za 59 a Karel je tu ze Slovenska 59+60dB". No schválně, zkuste se dopočítat, kolik by tam ten Karel musel mít výkonu HI. Tedy jinak. Průměrná stanice se 100W a s docela slušnou anténou, musí na našem S-metru dosahovat tak (neberte mne za slovo a počítejte) 59+15dB. Jestliže váš dobře ukazující S-metr v závodě ukazuje u někoho 59+30dB, pak ten druhý je o 15dB silnější většinou kvůli svému většímu výkonu. Skoro nikdy se nedopočítáte, protože každý Vám bude říkat, že má jen 750W. Kolik by dělalo těch 750W oproti 100W? 6dB je 4x výkon. 12dB je 16x výkon. No a když je to 15dB, tak jasně ten člověk tam má Jánošíka. Několikrát jsem zažil v SSB lize i hodnotu řádově vyšší. Když jsem onomu řekl, ať to nepřehání, odpověděl mi s odplivnutím: "Jsi trapný". Jsem trapný? Asi jo, budeme si dál lhát do čepic a budeme i nadále říkat: "Jsem silnější, protože mi anténa lépe chodí HI, ta největší lež 21. století".
Snad ještě k cejchování S-metrů. Někteří výrobci Yaesu, Kenwood atd. cejchují S-metry nad S9 správně (1S=6dB), ale pod S9 zavádí hodnotu 1S=3dB. Pokud však máte např. KX3, pak se většinou na údaj S metru můžete spolehnout. Je to měřící přístroj.


Nemýlil se OH2BH s větou "Life isn't so long to spend it with QRP"?


Máme zákaz vycházení a tak jsem se odhodlal i trošku číst to, na co normálně není čas. Do ruky se mi dostaly i staré časopisy. Všiml jsem si na titulní straně obrázku, který se mi uchoval v paměti už z dob mého dětství. Paní plete a nějaký nový amatér (OK1FU) sedí u šicího stroje, kde má své poklady. Pravděpodobně nějaký vysílač s RV12P2000 (omlouvám se mladé generaci, ale pokud nevíte co to je, pak Vám strýček google pomůže) a pravděpodobně nějaký zpětnovazební přijímač. Do toho se strčil kus drátu (většinou Fuchs 40m) a přes laděný obvod to vysílalo. Ladilo se většinou na největší svit žárovičky, která byla v sérii s anténou a nebo pomocí absorpčního kroužku pro antény "napěťově" buzené. Nikdo z provozovatelů nevěděl, jaké hodnoty R a X má jeho anténa, ale dělal krásná spojení na čistých bandech.



Jako kluk jsem strašně rád prohlížel podobné obrázky. Představoval jsem si, jak vezmu mámě šicí stroj a jak si tam dám ty bedýnky a svět bude můj. Dokázal jsem na tátův MOAV poslouchat šum a ladit a ladit, až jsem něco zaslechl. Klidně třeba i celé odpoledne. Stále jsem otravoval tátu s dotazem: "Tati a odkud je tento signál?". Když jsem poslouchal na německý tankový přijímač UKWE.e., pak v roce cca 1958 to fungovalo na šňůry od avometu (pásmo 28 MHz). Opravdu nebyl problém poslouchat všechny světadíly. Neexistovaly žádné pomůcky v podobě RBN, či DX clusterů. Zkrátka šlo o to, si kolečkem ty stanice ulovit. Přitom ani tak moc nezáleželo na výkonu, ale na šikovnosti posluchače. Poslední takové lovení pamatuji ještě tak v roce 1985. Ráno u snídaně jsem jen zapnul QRP TCVR a poslouchal a poslouchal. Jakmile jsem narazil na DX, většinou trvalo tak 5 minut, než se to provalilo a o DX stanici začal být zájem. Pamatuji si, jak jsem s 2W na 80m dělával snad celý Karibik. Zkrátka všude čisto a šlo jen o to, jak vzácný DX poslouchal. Většinou však velice dobře. Pak se objevily stanice, které svoji zručnost si dokazovaly počtem udělaných zemí. Začaly vznikat DX clustery, domlouvání a buzení se telefonem v pásmu 160m a dokonce i zvláštní provoz z jednoho místa na více značek. Říká se, že někteří borci v pásmu 160m i jemně doplňovali desetinnou čárku mezi 1 a 8 v pásmu 18MHz HI. Hned jim ty země naskakovaly. Ale stále to byla ještě doba, kdy DX expedice nedělala 100.000 spojení, ale pokud HAM měl zájem, pak se většinou dovolal. Dovolávací éra pro "slabochy" skončila s nástupem RBN a DX clusterů. Zkrátka po prvním šlápnutí na klíč v daném okamžiku o tom ví celý svět. A co nastává? Šílenost. Opravdu se někdy divím klukům na expedici, že to nezabalí. Je to totální nepořádek, zoo, bordel. Ale i ten bordel kdysi měl pravidla. Dnes jde o naprostou nekázeň, trasování po kmitočtech, kde naposled expedice poslouchala, jde o úmyslné rušení a další nešvary. Fakt OH2BH si takto chce prodlužovat život? Nevytrácí se nám z toho ten báječný duch "lovení?". Jsem koncesionovaným HAMem již 54 roků. (Kromě jedné delší přestávky normalizační doby). Přitom patřím k těm, kteří nemají všechny země HI a dokonce ani nevím, kolik těch zemí mám. QSL lístky posílám jen elektronické. Nevidím zkrátka v tom zoo smysl mého radostného koníčka. Možná někdo z Vás by mohl říci: "Vždyť jsi jednou odjel od Jirky OK2RZ jeden WPX, to se ti nelíbilo?". Věřte, že líbilo a strašně moc. Poznal jsem, co je to QRO a dobré antény. To QRO tenkrát bylo 1900W out, tedy podváděl jsem a v závodě, použil výkonu většího než 1500W, který je limitní ve WPX. Jako snad jediný jsem se za to omluvil. Spíše to bylo bráno jako gesto malého pitomečka HI. A co dnes? Standardem se stal výkon 4xOMPOWER 3500. To je cca 10kW až 16kW (podle toho jak chcete ždímat koncovky). Při 50 procentní účinnosti to dělá 20 až 32kW elektrické energie. Spočítejte si, jaký placený jistič si tam musíte dát a kolik budete platit za elektřinu. A věříte, že toto je konec v navyšování výkonů? Myslím, že ne. No dobrá, ale když už si někdo ty peníze poctivě vydělal, pak.....
    Jak všichni vědí, dnes k lepším a lepším výsledkům nás omezuje příjem. Co dokáže jeden čínský spínaný zdroj každý ví. Co pak babo radíš? Je moderní doba a remote control je fantastická věc. Obávám se, že remote příjimačů je už tolik, že o tom ani nevíme. Už asi před 25 roky jsem se setkal na bandu při závodě ARRL contestu se zajímavým fenoménem. Zkrátka jsem se dovolával v pásmu 80m na Amíky i s 12mW. Nevěřil jsem svým uším. Začal jsem věřit v zázračné vlastnosti pádlových antén (NVIS), akorát ta teorie nějak nevycházela. Říkal jsem si: "Perpetum mobile asi existuje, jen o tom nevíme". Tušil jsem, že pravda bude někde jinde. Teprve až po smrti mého kamaráda (o mrtvých vše dobré), jsem se dozvěděl, kdo těm kamarádům z USA tady v EU dělal remote. Hmmm....
No dobrá, ale je to přeci krásné se dovolávat ne? K tomu je potřeba buď vyššího výkonu a nebo směrových antén. Kdo zkoušel směrovky na 80m tak ví, že tady tudy cesta moc nevede. Je to šíleně drahé, choulostivé a výsledek žádný. Občas to někomu spadne i na hlavu. Tedy nejlacinější je zvednout power. Máš 10kW a proč nemáš 20kW? Máš 20kW a proč nemáš 40kW? Tak to je obvyklá otázka. Kde se to zastaví? No myslím, že těch 40kW je asi limitních. Ne snad, že by někdo nedokázal více, ale ta přípojka. Ona kdysi byla navržena na něco jiného než na 100kW HI. Zkrátka QRO nedá pokoj a nedá. Stále bude reálně přemýšlet, jak udělat více. Zkrátka QRO není limitováno. Pak uděláte stožárek, pak ještě jeden a další a další. Miliónky odcházejí. Sice někdo z úspěšných tvrdí, že ho i ten největší stožár nestál více než asi 50000 Kč, ale spíš jen dvě flašky rumu.
Četl jsem jednou o osudu rodiny Rothschildů.
Prý ten první milión sice ukradli, ale pak to vše bylo řádně a poctivě vyděláno. No dobrá. Ale představme si, že máme pozemek za několik miliónů, na něm baráky za několik miliónů, stožáry PA, zkrátka vše. Pak přijde jeden větřík a nebo povodeň a nebo grupa bezdomovců a je to. Zkrátka pak si 6x do roka zavysíláme a zbytek času opravujeme, dokupujeme, kopete.... Opravdu není závidět co. Přitom QRO je neomezeno, sežere a dokáže sežrat vše, co si jen vymyslíme. A co my, co jsme neschopní, líní a bydlíme v paneláku? Jít cestou QRO zkrátka nejde. Náš jistič je 32A a většinou rozvody z hliníku HI. Ale máš 5W? Proč nemůžeš mít 1W? Máš 1W, proč nemůžeš mít 100mW. Máš 100mW a proč nemůžeš mít 1mW? Máš 1mW a proč nemůžeš mít 100uW? Tak tady je jednoduchá odpověď. Protože to není slyšet HI. Za to my v naší cestě nedáme ani korunu, zato v QRO cestě stále "vyhazujeme" peníze. Stále něco opravujeme, stále něco stavíme.... Hmmm ten OH2BH zkrátka kecá. Jejich život je strašně krátký, nestačí to stavět a vlastně ani vysílat. Provedl jsem tedy opravu citátu, který správně má znít:

"Life isn't so long to spend it with QRO" Revision OK1IF

Tak to bychom měli. Zase jeden mýtus vyvrácen. No dobrá, ale co Remote control? Poslední dobou je možno na pásmech slyšet stanice, které jsou o 15dB silnější než průměrná 100W stanice. Skoro vždy se uvádí, že má výkon 750W. HI Zase lež a lež, ale copak může říci pravdu? Předpokládám, že se brzo objeví i nějaká firma S.R.O, která bude nabízet špičkové pracoviště k použití jako Remote control. Chceš závodit a vyhrát? Zaplať a bude to. HI No dobrá Jožo, ty už to přeháníš, že amatéři lžou je jasné, ale že by koníčka někdo použil k výdělku? No proč ne, chcete vysílat z místa VY2ZM? Zaplaťte a je to. Vše máte připraveno a tak nějakých 150000 kč za závod přeci není moc. Dnes už utichly spory o tom, kolik v závodě dělá anténa a výkon. Kdysi mne Jirka přesvědčoval, že to není 90 procent. Dnes po 10 letém studiu vím, že je to 96.231897 procent.
    Tak už toho ty šťourači nech. Jediné co jsi kdy udělal byla tvá NVIS na břízu. Postavil jsi ji před 20 roky a mluvíš o tom do teď. Při své lenosti jsi se raději věnoval studiu malých a ještě menších výkonů, jen abys nemusel shánět GU50 HI. Dostali jste mne.
Dobrá tvrdíš, že QRO nemá mezí, kdežto QRP je silně omezené (včetně operátora). Kde je tedy podle tebe to omezení? Kolik Wattů tedy je potřeba k tomu, aby už to nebylo slyšet? Obvyklá otázka kamarádů. Kolik já už o tom toho namluvil a nalhal HI. Stejně mi nikdo neuvěřil. Dost se tím zabýval Jarda OK1HDU.

http://599.cz/view.php?cisloclanku=2007040701
http://599.cz/view.php?cisloclanku=2007041601

Všichni dnes víme, že perpetum mobile neexistuje. Z toho je odvozena věta, která v anglo-saské literatuře se nazývá Jožo Fero Bijcův teorém.

Jsi hůře slyšet kvůli tomu, že Tvoje anténa je ztrátovější než moje.

Dobrá, už tedy nikdy nebudeme říkat, že  Tvoje anténa ti lépe chodí, proto jsi silnější HI. Když jsem při opravě paneláku sundával svoji NVIS a nahradil ji kusem drátu 20m, pak jsem odhadoval ztráty takové antény. Říkal jsem si, že asi teď budu slyšen tak blbě, jako vedoucí táborského kroužku. K mému velikému překvapení, však to pokleslo cca o 6dB. Zkrátka oproti předchozí anténě jakobych nejezdil se 100W, ale jen s 25W. No sláva, větší ztráty, jdu tím správným směrem HI. Při hledání meze neslyšitelnosti, jsem tedy vymyslel následující věc. Od 6.4.2020 běží na kmitočtu 3579.45 kHz maják MOE. Proč MOE? No to, aby to někomu nevadilo. Sice mám problémy, jakmile to zapnu, musím jít za tou liškou běhat.
Základní výkon majáku je 30mW a maják vypadá následovně:



Je to vlastně Pixina, která místo LM386 má procesor. V druhé části je anténní díl.  Celek pak mám k anténě připojen přes attenuátor s nastavitelným útlumem až 41dB.



Protože 30mW je strašně moc, mám trvale zapojen útlum 10dB, tedy výstupní výkon je 3mW. Testy provádím na SDR OK1KPU. Jak takový test probíhá?

MOE.mp3

V této nahrávce je maják slyšet s plným výkonem 3mW v čase kolem 10 hodiny SELČ.
Pak jsem prováděl pokusy v 11:52 SELČ

6.4.2020_11:52.mp3
6.4.2020_12:13.mp3

Autor v nahrávce říká, že výkon je půl mW, což je 46uW. Samozřejmě 460uW. V testování budu pokračovat v různých denních a nočních časech. Pokud to zaslechnete, pak je tam výkon 3mW a jen v době testů to bude méně. Pokud někdo na svoji anténu 3mW slyší, pak je to docela dobrý. Pokud ne, pak patříte mezi zarušené QTH a máte smůlu. Přestěhujte se a nebo si u nějaké SRO zaplaťte remote HI.

Klub nezarušených posluchačů 3mW (KNP3)

Chcete diplom DXCC? Tak ten má dnes na 80m skoro každý. Ale mít neviditelný certifikát KNP3 (to je skoro jako FFP3)? Tak to je pošušňáníčko. Takto Pepa slyší na svoji anténu MOE (Znojmo). Pepa to slyšel kolem 9. hodiny a rozčiluje se, že je to moc silné. Pepo neboj, časem uberu. Pokud děláte nahrávku, pak prosím jen na svoji anténu a pokud možno záznam jen 10sec a v mp3 (jsem líný dělat převody).

3mW

OK2BJM_3mW.mp3
OK1HAS 3mW.mp3
U nahrávky Luďka OK1HAS je znát, že to není ono. Ale nechal jsem ho v klubu 3mW proto, že Luděk je vynikající CW operátor. Je to jen důkaz, že jeho uši jsou o dva levely výše, než u průměrných "taky telegrafistů". Občas se setkávám z názorem, že se dá telegrafie naučit za 3 neděle. Tak to je právě ten omyl. Pokud se chcete dostat na tuto úroveň, pak jsou to roky tvrdé dřiny. Ovšem radost z toho je jiná, než PC a FT8 HI. Všimněte si ještě jedné věci. Luděk stahuje hlasitost. A proč? Lidské ucho a jeho citlivost na úroveň různých kmitočtů je závislá na hlasitosti. Známé Weber Fechtner křivky. Tedy většinou platí, že pokud něco neberu, ale tuším, pak nepřidávám hlasitost, ale ubírám (naučte se to). Luděk ještě píše, že mu táta vypravoval, že Němci za války odhalovali ilegální poslech podle příjmu oscilátoru rádia. Pokud znali kmitočet a věděli průměrný kmitočet MF, pak hledali, zda na kmitočtu oscilátoru není něco slyšet. Bandy byly nezarušené a tak to asi fungovalo.
OK1DWF 3mW.mp3
OK1HDU 3mW.mp3
OK1IF 3mW.mp3
OK1BJHa.mp3
Pepík píše:
Ahoj Milane,

zdravím Tě srdečně a posílám nahrávku z 9.4.2020 v 22:27 hod. Pokusím se
nahrát i zítra. Josef.

TS590

deltaloop h12m

filtr 200 hz

OK1BJHb.mp3
Ahoj Milane

posílám nahrávku, první část je s ATT, druhá je bez ATT a třetí část je
s PRE. Dnes ráno v 06:47 hod.

TS590

filtr 150 Hz



Úprava anténního tuneru KD1JV

Díky různým analyzátorům, jsme již schopni si změřit naši anténu a pomocí Smithova diagramu si vypočítat přizpůsobení. Většinou naše anténa nemění svoje vlastnosti (ne zase tak moc) a tak se dá přizpůsobovací člen udělat celkem lehce. Horší to je na portable, kde anténa je pokaždé jiná. Tam je skoro výhodné používat automatický anténní člen. Jak už jsem říkal, snažím se kvůli ztrátám i na portable používat převážně antény drátové typu lambda půl. Mám udělány dva anténní členy podle KD1JV. Ten druhý jsem vyráběl podle stavebnice Ondry z Hamshopu.



Maximální dosažitelná indukčnost je zde 15,5uH. Pro některá pásma však tato indukčnost je malá. Jednoduchou úpravou je možné zvětšit  indukčnost až do hodnoty 19,5 uH. Provede se to lehce tak, že se navine na toroid T37-2 třicet dva závitů (vyrobí se identická indukčnost L2) a tato se vloží do série s původní indukčností L2. Nová cívka  však má možnost se páčkovým spínačem zkratovat. Pokud je přidaná indukčnost zkratována, pak tuner plní funkci jako při originálním zapojení. Při rozpojení spínače má celkovou indukčnost cívka L2 nyní 8uH a tak jsme schopni po 0,5 uH docílit celkové indukčnosti až 19,5uH. Tím pádem jsme schopni doladit i anténu v pásmu 80m.




Paralelně k ladicímu kondenzátoru připínám ještě další kapacity (viz. obrázek). Nyní jsem schopen doladit skoro vše, jako můj automatický tuner LDG Z11.


Neviditelné a jiné neplnohodnotné antény

Problém HAMů v 21. století, začíná být problémem antén. Paneláky jsou většinou ve vlastnictví sdružení najemníků. Obrovským problémem je stálé navyšování fondu oprav (inflace je neúprosná). Většina z nás tedy má problém mít jakoukoliv anténu. Na střechu se většinou nedostaneme (co kdybychom prošlápli střechu). A tak někdo staví anténu na jednu noc (neviditelnou), někdo věří v dokonalost antén MLA, jiní raději nevysílají. Problém našich antén se násobí i tím, kdy se buď dům zatepluje, či se provádí nějaká oprava. První na řadu pak přichází naše, byť i stále provizorní, anténa. Tak jsem letos dopadl i já. V paneláku z roku 1971 se již podruhé mění zábradlí balkónů. Zkrátka balkon bez pozinku nikdo nenatírá a tak vydrží cca 20 roků. Pak opravdu hrozí, že to někomu spadne na hlavu. Oprava se většinou provádí z lešení a tak jakýkoliv drát překáží. Anténu jsem musel tedy přetáhnout do dětského pokoje, čímž se zkrátila na délku lambda čtvrt. Naši tátové říkali - na Fuchsku proudově napájenou. Nemám tyto antény rád. Vykazují sice nízkou impendanci, ale jsou většinou při reálné výšce a špatné zemní rovině dosti ztrátové. Mohl bych sice tuto anténu zapojit na má rádia, ale dostal jsem předem od Janičky varování. "Hele nemysli si, že budeš ty svoje krámy přenášet do dětského pokoje". Ne, že bych se ženských bál, ale přeci jenom vaření a spaní na gauči mi moc nejde. Udělal jsem však inventuru všech svých micro TCVR a zjistil, že bych mohl tvrdit, že ta krabička je nový setobox.

Maskovaný TCVR ATS-3B v dětském pokoji

Kupodivu si toho domácí nevšimla. Jen tak v testovacím režimu jsem pustil maják asi s 1W. Pásmo 80m a denní útlum a ejhle. Ono to funguje.



Ještě asi tak před 25 roky bych si mohl na pásmu běžně dělat spojení. Dnes s nedostatkem CW hams je to horší. Po spuštění jsem dostal okamžitě i poslechové zprávy z Německa. Pravděpodobně však ten výkon je veliký. Zapojil jsem tedy Pixinu (vítězku OK QRP závodu z roku 2019) v módu majáku přítomnosti. Je tam tedy výstupní výkon cca 300mW. Co vysílá maják přítomnosti je snad už všeobecně známo. Popisoval jsem to již mnohokrát. Tento maják byl původně vymyšlen za tím účelem, aby brácha mohl zjistit, zda jsem již dorazil do kempu. Co se vysílá? Každou minutu se vyšlou dvě tečky, tedy EE. Každou celou pětiminutu se vysílá např. tato posloupnost"

OK1IF/P Q17 Q17 24C 0041

To je značka, speciální Q kód (může mít specifický význam, třeba kde jsem) dále teplota okolí a čas od zapnutí majáku. Tedy 0041 značí, že maják byl zapnut před 0 hodinou a 41 minutami.
Tak a proč o tom mluvím? Víte uznávám jakékoliv antény, akorát moje zkušenost s některými je jiná, než co píšou autoři. Na portáblu skoro vždy vysílám na kus drátu délky lamda půl. Je to jen klubko drátu v kapse u kalhot a podle mojich zkušeností, daleko účinnější, jak nějaké jiné (např. MLA) antény. Na tom nezmění nic, ani dvě knihy od autorů těchto antén. Zkrátka jsem si to mohl otestovat a tak jsem přesvědčen. Ve svém životě jsem vysílal již na různé antény, dokonce ležící na zemi a nebo zavěšené na dvou pádlech ve výšce 1m (pádlovka). Skoro vždy jsem měl spojení jen s konstatováním, že je to nějaké slabé. Z toho důvodu nechápu, jak někdo s 5W není slyšet. Když vyhodím z okna paneláku drát, který bude viset podél stěny, řádně ho vyladím, tak budu dělat také spojení. Ale pojďme se o tom přesvědčit.
 Dnes 27.3.2020 jsem cca v 10:30 UTC zapnul maják 300mW do antény cca 20m dlouhé. Vysílá se kód přítomnosti na kmitočtu 3560,7 kHz. Zkuste si to poslechnout a dejte mi vědět. Budu se těšit na Vaše reporty.



Co udělalo venkovní prostředí s anténou Diamond X30 po 20 letech provozu?

Asi před dvaceti lety jsem si koupil v Holicích od jedné firmy z Prahy "bílou hůl". Když jsem to dovezl domů, tak jsem se zděsil. Byla to nějaká čínská kopie antény Diamond X30N. Ta anténa vůbec neladila. Vrátil jsem to prodejci, který vůbec neprotestoval (asi to už měl změřené). Pak jsem se bavil s jedním hamem, který o těchto anténách toho věděl hodně. Poradil mi, abych si koupil originál Diamond X30. Ta jediná se opravdu chová jako dual band anténa. Po instalaci a hrubém přeměření pomocí SWR metru, jsem mu dal za pravdu. Bohužel jsem si naměřené údaje nezapsal. V letošním roce přišla bída na kozáka a kromě Covidu-19 musím ještě sundat všechny antény. Opravuje se už potřetí panelák. Tentokrát se mění balkóny. Než jsem Diamondku odmontoval, napadlo mne provést měření. Koneckonců, k čemu ten nanoVNA mám. Předpokládal jsem, že po 20 letech provozu bude už vše uhnilé. Avšak to, co jsem naměřil, mne šokovalo.

Měření Diamond X30

Anténa po 20 letech bezúdržbového provozu, se jen malinko přeladila k nižším kmitočtům. Nikde jsem nezaregistroval stopy koroze. Do konektoru ani do antény nezatékalo. Budu muset poslat firmě Diamond děkovný dopis. Skutečně kvalitně odvedená práce. Zkrátka když dva dělají totéž, není to totéž HI.