Nastavení a měření výkonu Kvašáka


Konečně mne došla umělá zátěž s útlumem na výstupu -30dB.

1PCS 2W DC-6GHz SMA Male to SMA Female Coaxial RF Attenuator, 1/2/3/5/6/10/15/30db Attenuator, SMA Fixed Connectors Gold Plated (aliexpress.com)
K čemu je to dobré? Pokud vlastníte přístroj TinySA, pak víte, že se pomocí toho dá měřit i výkon (kromě jiného). Má to však omezení a na vstup TinySA může být připojeno max +10dBm. Tedy 10mW na 50 ohmech. Tedy bez pomocných zařízení, mohu měřit výkon do max. hodnoty 10mW. Pokud však použiju výše uvedenou Dummy Load, která má ještě uvnitř ATT -30dB, pak mohu měřit výkon o hodnotě 1000x větší (ATT je -30dB). Tedy do výkonu 10W. Bohužel tato dummy Load má max výkon 2W. Při zapojení této umělé zátěže do TCVR, pak to co mi ukazuje TinySA v mW, tak jsou vlastně Watty. To co ukazuje v uW, tak jsou vlastně mW (1000x více). Zkusil jsem tedy pomocí TinySA nastavit Kvašáka tak, aby výkonu L odpovídalo cca 0.5W, výkonu M 2.5W a výkon H jsem nastavil na maximální hodnotu, kterou Kvašák umí. Vše se nastavuje v servisním menu firmware IJW - menu č. 64.
    Mám Kvašáky dva. Zatímco první celkem šel nastavit i podle údaje na displeji, tak u druhého to tak přesné nebylo. Pravděpodobně někdo toto špatně nastavil už ve výrobě.

Výstupní výkon 473 mW odpovídá údaji na displeji 1W
Výstupní výkon 2.11W odpovídá údaji na displeji 2.5W
U druhého Kvašáka to skoro sedí a na max. je schopen dodat cca 4.7W. U toho prvního však max. výkon dává jen cca 4.22W. Pozor na měření velkého výkonu, jen velice krátce, tato umělá zátěž toho mnoho nevydrží.Nová "mladá" krev


Jana (dcera Slávka OK1VPU), zahájila kurs CW. Je levačka a tak ji závidíme. Píše pravou a bude dávat levou. Perfektní kombinace.
OK1VPU.mp4

Dostala "klidného" učitele - OK1USP.

První funkční verse QPT Verse V1.0


Ve versi V0.5 nebyl využíván port C.2. Ve versi V1.0 je doplněn konektor, s možností zapojení dalšího externího čidla teploty.
Toto čidlo má vzhledem k své krátké časové konstantě využítí jako měřidlo teploty piva. Čidlo se ponoří do piva a v intervalu cca 5sekund, můžeme sledovat jeho teplotu HI. Vznikl i nový manuál:

Manuál V1.0.pdf