CQWW SSB 2024 a výzkum modulace typu LCM (Low Cut Modulation)
28.10.2024

Zbožňuji přiřadit nějakým zajímavostem vlastní termíny. A tak někdo šílí přitom, kdy čte termín "směrnicový efekt" a přijde minimálně o jeden den při vyhledávání (podle něj) originálního významu.  Zrovna tak Vás upozorňuji na to, že výraz LCM (Low Cut Modulation) nikde asi v této formě nenajdete. Je to něco, co se snaží provést takové nastavení modulace, aby i při extrémních podmínkách (contest) byla čitelná. Upozorňuji však, že většině nezávodníků a QRO stanic to bude nesmírně protivné. Většinou platí pravidlo - velký výkon - krásná modulace - dokonalá čitelnost. Pak platí ještě (úplně špatně) poučka "DX modulace" = vysoká  modulace s ořízlými spodky. Nevím, kdo toto vymyslel, ale zcela určitě to nebyl QRPista. Totiž pravý QRPista má omezený výkon (no jsou i jiní HI) a v rámci tohoto výkonu ve spektru, musí něco nastavit tak, aby se dovolal. Pokud jezdíte závody, pak víte, co je to za problém. Ovšem nastavení takovéto modulace platí v extrémních podmínkách i pro QRO stanice. Ale pojďme si povídat od začátku. Když DL2MAN znásilnil pro Fone (schválně nepíšu SSB) PWM, pak vyvolal celkem zbytečné vášně. On to musel provést, protože PA stupeň ve třídě E neumí se chovat lineárně. Jakmile se objevily TCVR třídy (tr)uSDX, pak nastal "hon" na čarodějnice. Obvyklý argument - "příšerná modulace, zkreslená, nevyhovující..... Proč však na začátku nedefinujeme, co je přísně zakázáno a co vlastně nevadí. Zkusme to:

Každá modulace SSB má hlavní parametr v tom, aby nezabírala veliký kus našeho drahoceného pásma. Utvořil se takový standard, že by to mělo být od potlačené nosné max 2 až 3.2 kHz. Alespoň tak, to dělají výrobci TCVR. Platí samozřejmě pravidlo, že 3.2 kHz šíře umožňuje "kvalitnější přenos hlasu". Kvalitnější znamená to, že se lépe projeví barva mého hlasu a podle té barvy se dám jasně identifikovat. Bohužel složkami svého hlasu obsadím 3.2 kHz pásma (v ideálním případě). V neideálním případě, při nelinearitách a dalších možnostech se začnou vyskytovat intermodulační produkty a jejich vlivem začnu obsazovat širší kus pásma. Kupodivu tato "vojenská" DEMŠ modulace je krásně čitelná. Bohužel však při slabikách zaberu třeba i 8kHz drahoceného pásma. Tedy ve složkách, které se přímo nepodílí na přenosu mého hlasu, vyzařuji něco, co by tam nemělo být. Naštěstí v dnešní době se již nevyrábí TCVR typu FT747GX u kterých se většinou naměřila velice špatná linearita. Dnešní výrobci se to snaží udělat tak, aby to "přeřvat" ani nešlo. Pokud srovnáte závody CQWW SSB před 20 roky s dneškem, pak je to opravdu znát. Většinou se to dá přeřvat jen přes záznamník hlasu. Pak vzniká modulace typu "startující MIG21". Budu to demonstrovat na příkladu S5&O signálu. Je to příšernost s negativní modulační obálkou (když zamluví, tak se stahuje vysílaný šum).

S57O.mp3

No pokud bude v rastru do 3kHz, pak dejme tomu OK. Jen vyzařuje něco, co je zbytečné.

Tedy pokud nebudu širší než požadovaný standard, pak mohu dělat experimenty a nastavovat složky mého lasu tak, jak mi to pomůže. To se nejlépe pozná v situacích, kdy můj signál musí pronikat pileupem, či je tak extrémně slabý, až je to nečitelné. Podle naší CW teorie víme, že pak už 3dB změna mého hovorového spektra může vést k tomu, že mne někdo přečte. U svých zařízení výhradně používám "slabikový" kompresor nastavený cca 10 až 15dB. To je takový kompresor, kde vám nevyjede šum, když přestanete mluvit. Standardně mám hlas nějak nastavený, jak to dokumentuje třeba Karel OK1CF ve své nahrávce.

OL4WSET1.mp3

Zde je zbytečné u slabého signálu vyzařovat kmitočty, které mají vlastnosti spletru. Tento druh nastavení ještě nevyvolává naprosto zamítavé stanovisko těch, co závody nejezdí. Bohužel ve velkých pileupech to není úplně efektivní. Tam používám nastavení 2, které sice zhoršuje čitelnost (nevysílám kmitočty vyšší než 1500Hz), ale zdůrazněním vysílané energie hlasu v oblasti 200 až 300Hz umožňuji, aby posluchaž mohl zužovat šíři SSB filtru až na cca 1500Hz bez změny čitelnosti. Jak je mým zvykem nazval jsem toto LCM modulace.  Z nahrávky Karla OK1CF uslyšíte, jak  mne CN3A neregistruje. Pak jsem provedl nastavení 2 a zde je ukázka:

CN3A qso OL4W.mp3

Snad možná ještě musím něco dodat:

Zkrátka můj signál není široký, ale "jiný".  Abych prozkoumal výhody (a nevýhody), takových nastavení, spustil jsem na několik dní dočasný SSB maják, který bude vysílat na kmitočtu 3766.5 kHz. Prosím nevšímejte si ho a klidně přes něj jezděte. To právě potřebuji. Výkon majáku je 10mW a tedy se nedá očekávat, že bych někoho "otravoval". Maják se anglicky hlasí volačkou a na závěr dává 4 identifikační čísla. Každé jiné číslo znamená jiné nastavení.

No a jak v CQWWSSB 2024?

Původně jsem ani nechtěl jet. Potřeboval jsem jen do naší školy nahrávky špičkových stanic. Nakonec jsem závodil v pásmu 40m v kategorii SO QRP. Pravděpodobně opět zvítězí na světě CN3A (Šandovci). Tedy většina nahrávek je dělána poslechem této stanice. Klobouk dolů před výkonem kluků. Klobouk dolů před výkonem Jana OK1NP. Ale poslechněte si to sami.

CN3Acast1.mp3

CN3Acast2.mp3

No a jak se závodí (živoří) s 5W je částečně zde.

SCAN1.mp3

(V nahrávce uslyšíte pár DXů a to konkrétně - J62K WK1O KC1XX C40C NJ4L K5NV W4QNW K3LR VP2MDM NE1B VE9RA PJ2T KP4AA YJ4M PJ4K W3LPL A další)