První zkušenosti s pádlem 9A5N

Moje anténa NVIS, je typu drát lambda půl, kolmo k paneláku (někteří tvrdí jedinci to nazývají jménem ležatý vertikál). Má sice tu výhodu, že patří mezi nejméně ztrátové antény, ale v místě napájení je vysoká impedance a kmitna napětí. Pokud je tento bod vhodně a dobře přizpůsoben k výstupu TCVR, pak je to fantastická věc. Je to nádherná anténa,  kde se dosahuje vysokého vyzařovacího úhlu, který přispívá k vysoké účinnosti antény, zvláště pro spojení na krátké vzdálenosti. Pokud této vlastnosti dokážete v určitý čas využít, pak i pro DX. Má to však jednu nevýhodu. V místě napájení tato kmitna napětí vás docela dobře ozařuje elmag. polem. Pokud jezdíte QRP, pak to asi nebude velkým problémem, horší by to bylo u kategorie QRO. Dá se to řešit i tak, že tu anténu nepřivádíte do hamshacku, ale někam vedle do bedýnky a z té bedýnky to teprve vedete do TCVR. To ale zase už je trošku více ztrátové řešení, než to první. Někteří jedinci jsou citliví na elmag. pole a vnímají ho velice negativně. Když jsme v práci vyvíjeli sušárnu plošných textilií, tak prototyp měl cca 18kW výkonu na kmitočtu 2.4 GHz. Vstup do sušárny byl sice ošetřen vstupními tlumivkami, ale jejich útlum nemohl být nekonečný. Při měření jsme se řídili tím, že žádná část našeho těla nesmí být ozařována větší energií, než stanovují hygienická pravidla. (Tepelný účinek 1mW na 1 cm čtvereční pokožky). Pokud jste měřili 8 hodin, pak pracovníci si stěžovali na divný stres, bolesti hlavy a celkovou nepohodu. Kvůli tomu jsme pak dělali takový dozimetr a integrovali toto záření v čase. Stejně však lidi odmítali v tomto prostředí pracovat. Zrovna takový účinek na vás mohou mít i KV, pokud budete v kmitně napětí a budete tam mít třeba 1KW. Pamatuji si, jak mne po takovém CQWW rozbolely zuby. Ale proč to říkám. Zkoušel jsem rozladit anténu s pouhými 10W výkonu. A ejhle. 9A5N sice píše, že kabel pro pádlo musí být stíněný, jinak, že může docházet k zarušení. Bohužel  on určitě nemá čisté svědomí. Ten klíč se totiž zblbne. Pomohlo jen následující řešení. Drobná, ale pro někoho zásadní chybička HI.Určitě by k tomuto nedocházelo, pokud bych v Hamshacku tu kmitnu napětí neměl (třeba dipol napájený koaxem). No naštěstí jezdím převážně QRP.Vánoční legrace za skoro 7000 Kč? Je to drahé a nebo ne?

Jak každý ví, jsem původním povoláním strojař. Velice rád jsem se teoreticky zaobíral limity klíčování s pádlem. Samozřejmě klasickým pádlem s kontakty. Jakmile někde pružina musela urychlovat mechanickou páku (při návratu), pak pochopitelně vše i to urychlení je zpožďováno momentem setrvačnosti té páky. Abychom tedy zkrátili dobu návratu, pak je jen několik možností. Buď zvětšit sílu od pružiny, případně snížit moment setrvačnosti páky. Do toho všeho musíme zahrnout i vliv pasivního odporu v ložiscích a další věci, jako třeba to, že síla od pružiny nesmí být příliš veliká, neboť pak to ruka nezvládá. Pochopitelně kvůli době návratu nesmíme mít velikou vůli v dorazech. To však vede k zákmitům na kontaktech atd. Pokud jste strojaři, zkuste se nad tím zamyslet. Je to docela zajímavé téma např. na diplomovou práci. Každý, kdo chce vysílat rychle, jasně chápe, že se to nedá zvládat na nějaká doma dělaná mechanicky nepřesná pádla. Tam je ten limit někde kolem cca 35WPM. Pokud si koupíte mechanicky dokonalejší pádla, pak se dostáváte (pokud to zvládnete) na rychlosti kolem 40WPM a někteří jedinci (OK1RP, CT1BOH) až k hodnotě 50WPM. Domnívám se, že to je asi limit mechanických pádel. Každý z nás přemýšlel, jak to udělat, abych mohl klíčovat a nemusel mít problém s tím urychlováním pádla při návratu. Každého z nás určitě napadlo to samé, co zrealizoval 9A5N.
Ines 9A5N zrealizoval pádlo, kde není žádný mechanický pohyb pák, ale pomocí (pravděpodobně) tenzometrů, snímá tlak našich prstů. Na youtube najdete plno nádherných videí, jak se na to dá hrát. Když mne to přišlo domů, tak jsem to zapojil a nahrál bez tréninku následující video.

9A5n.mp4

Jinými slovy. Dostal jsem pocit, že nyní má smysl trénovat a dostávat se k vyšším metám. Tedy pokud někdo ještě váháte a chtěli byste se zdokonalit, pak zodpovědně říkám - běžte do toho.

Manual.pdf