Poznatky z prvního dne PIXIDA, aneb jak jsem odhalil zvýšenou ztrátu mé antény

Od jisté doby sleduji, že můj signál je jakoby slabý. Myslím si, že jsem v oblasti slabých signálů jsem si toho užil dost. Začal jsem to svádět na vyšší útlum na nižších bandech v období slunečního maxima. Co jsem v posledním půlroce vysledoval:

  1. Anténa změnila impedanční parametry. Musel jsem korigovat její vyladění zvýšením indukčnosti cca o 2uH
  2. Při testech se super low Power jsem nedosahoval stejných výsledků, jak před několika roky
  3. V OK QRP závodu jsem měl problémy se dovolávat s výkonem 400mW (to nikdy dříve nebylo, ještě v loňském roce jsem byl v této kategorii kingem HI)
  4. V závodech mne při stejném výkonu "převolali" ti, kde to dříve tak nebylo
  5. V módu RUN jsem najednou začal být méně úspěšný a musel jsem vymyslet úplně jinou taktiku
  6. Při porovnávání pomocí RBN, jsem při prokazatelně stejném výkonu začal dostávat horší reporty
Někdo z Vás se zamyslí a okamžitě zná odpověď. Jestliže jsi musel změnit naladění antény, tak tě to mělo varovat. Ano. Problém je ten, že ačkoliv udávám délku antény 42m (když jsem ji stavěl, tak jsem to udělal bez měření délky, jen podle pravidla udělej to jak to vyjde, aby se to blížilo lambda půl), tak anténa podle přizpůsobení musí být zcela jistě kratší (kompenzuji v L článku pomocí indukčnosti).  Začal se u ní také projevovat efekt zázračně tiché antény HI (QRM které mne dříve obtěžovalo, tak zázračně se snížilo cca o 10dB). No a pak přišel Den Pixida. Všiml jsem si, že Karel OK1DWF dostává od RBN cca o 6 až 10dB (10x větší moje výkonová ztráta). I brácha OK1USP byl na některých RBN silnější cca o 3 až 6 dB než já (dříve tomu bylo naopak).
Efekt 2S (cca 10x výkon) mne začal strašit, ale sváděl jsem to na podmínky a na vše ostatní, jen ne na to, že s tou anténou něco je. Ale pojďme se podívat co jsem Dnem Pixida zjistil.

Porovnání:

OK1DWF RBN spoty


OK1USP RBN SPOTY


OK1IF RBN SPOTY


Abych celé věci přišel na kloub, odladil jsem se o 100Hz nahoru a porovnával se přímo s nejsilnější stanicí a to Karlem OK1DWF a to na různých RBN. Na RBN jedna vodorovná čára představuje 10dB.

RBN OE3KDC

RBN OK1CPR

  RBN Radio Hill

  RBN OK2KYJ

Jak si můžete všimnout, Karlova anténa produkuje signál cca 10dB silnější, než můj. Napadlo mne, že třeba můj PIXID dává menší výkon. Proměřil jsem to:



Jak si můžete všimnout, tak Vpp je 13.6 V, podle známého vzorečku P=Vpp*Vpp/400 lehce zjistíte, že můj výkon na zátěži 50 Ohm tedy je cca 0.462W. Tedy vše v pořádku. Abych měl jistotu, proměřil jsem i kabely k ATU a vyzkoušel 5 anténních tunerů, které používám. Vše OK. Pokud se drát někde nezkrátil (asi ne, to by spadlo), pak další možnou příčinou je to, že roste lípa u mé antény. Ta se nebezpečně přiblížila a tak "odsává" energii. Samozřejmě tento efekt je znám. Ovšem vůbec by mne nenapadlo, že může dosahovat tak obrovských hodnot.



Zkrátka drát se dostal do oblasti cca 0.5 m od bujné vegetace lípy. To je pravděpodobně ten veliký a zásadní problém, kde se mi někde ztrácí cca 75 procent výkonu. Nejlepší by bylo tu Lípu pokácet HI. Bohužel to by mi asi neprošlo. Brácha mi navrhoval anténu "zalomit" a oddálit ji od té proklaté lípy. Asi to bude jediné možné řešení. Ne nadarmo se říká, že anténa musí být ve volném prostoru. A tak mám o čem přemýšlet. Pixide, děkuji ti za další (sice známý) životní poznatek.

Pokus řešení problému zvětšením průhybu antény:

Napadlo mi řešit problém větší ztráty tím, že povolím drát, aby se vzdálil od bujné vegetace. Zkrátka vytvořím obrovský průhyb. Výsledek mne šokoval.
Je však nutné si uvědomit, že neznámých je zde strašně moc. Zcela určitě můžeme modelovat. Změnila se i doba měření. Některé RBN má Karel blíže než já. A tak se v tom nebabrejme. Ale ze tří RBN, které mne ještě braly, jsem zjistil, že vlastně rozdíl cca 10dB jsem tím zvětšeným průhybem zvětšil o cca 3dB. To mne u antény NVIS docela překvapilo. Podle nějakého pramene se uvádělo, že zvětšený průhyb drátu vede ke změně vyzařování tak, že anténa se chová tím víve NVISovsky (září pod vyšším úhlem). Bohužel pravda byla taková, že fakt už se na to nedá vysílat. Rozdíl cca 13dB je cca jakoby 16x můj menší výkon jak u Karla. Zkrátka asi rozdíl takový, jako základní TCVR 100W a proti němu malý Jánošík s cca 1600W. Ale podívejte se na to sami.



  Jindřichově Hradci jsem slabší o 20dB (jakobych místo 400mW vysílal 4mW)



Zcela jistě to někdo v MManě vymodeluje a řekne, že to má vliv takový, že je to přesně 2.345 dB horší. Víte modelování je fantastická věc. Ale toto měření je jasnější, protože zahrnuje i něco, co třeba model nepostihuje. Zkrátka cesta zvyšování průhybu je slepou uličkou.

Kolem 8.30 SELC jsem telefonoval brachovi, ať se odladí 100Hz doleji. Pak je jasně porovnatelné, jak jsme na tom. Bracha je vlevo, uprostřed Karel DWF a nejvíce vpravo já. Opět je jasné, že prohrávám na celé čáře.




Pak mne napadlo se srovnat i s majákem OK0EN (3600 kHz 150mW Dipol). Ten je na obrázku vidět úplně vpravo.




Rozdíl mezi mým signálem a OK0EN už jsem měřil a je to skutečných 3dB (má poloviční výkon než PIXID). Ale sakra proč brácha vylezl, když má z nás nejhorší anténu (G5RV cca ve výšce 5m). Co se stalo od rána?
Musela zesílit vrstva D. Brácha je lépe překonává na jeden skok a tudíž má nejmenší útlum. Začínám váhat i s tou moji anomálií. Je to něco takového, jakobych už neměl anténu NVIS, ale můj vyzařovací úhel poklesl. Karel používá anténu typu G5RV, kterou napájí žebříčkem z ATU (nepoužívá transformační člen z koaxu). Má ji na stožárku, kde nejvyšší bod antény má cca 18m vysoko. Tedy naprosto geniální a nejvíce účinná anténa NVIS.



NVIS Karla OK1DWF

Díky Pavlovi OK1OO máme i termovizní snímek PIXIDA v krabičce.



Zkrátka teplota nízká. Tedy není třeba se obávat snížení životnosti vlivem teplotních cyklů.

Testy 30.5.2024 ve 2200 SELC

Včera rozdíly v síle signálů byly šílené. Většinou se však jednalo o šíření přes vrstvu Es. Tam jsem ztrácel až 12dB. Dnes večer (kolem 22 SELC) však už žádná Es nebyla.



Odrazná vrstva místo 100km byla už v normálu a to kolem 280km. Co se stalo při porovnání našich signálů?

Poslech na kmitočtu OM3TY

Začal dominovat brácha a naše signály se začaly srovnávat. Tedy zde je nutné zjistit, čím je to způsobeno a to tak, že se musí určit vzdálenost z našeho QTH do Jindřichova Hradce a začít pracovat s teoretickým vyzařovacím úhlem, který způsobí tyto rozdíly. Na první náhled se zdá, že Karlova anténa se chová jako šiška ve směru NVIS. V nížších úhlech však už má větší ztrátu. Moje NVIS nedosahuje takového zisku v úhlech blízých 90 stupňům, ale je více sešláplá a tedy vhodnější pro delší jednoskok. Bude dobré se nad tímto zamyslet. Ale podívejte se i na RBN spoty v přibližně stejném čase.

OK1USP

OK1IF

OK1DWF

Někteří z Vás si řeknou. Má smysl se v tom jednoskoku takhle hrabat? Odpověď je jednoduchá - má. Jestliže jsme říkali, že rozdíl 3dB udělá to, že již nejste konkurence schopní (2x větší výkon), pak zde se jedná o hodnoty 10dB. Samozřejmě všichni víme, že to je vysoký vyzařovací úhel, tedy na DX ne moc dobré. Pokud však pracujete s QRP, pak víte, kdy NVIS anténa se dá použít na DXy. Zkrátka ideál by bylo měnit u antény její výšku. A tu nastavovat přesně podle potřeby HI.
Já se rozhodl, že svoji úspěšnou NVIS demontuji a dám ji cca o 4m výše a do volného prostoru. Jakmile toto provedu a spustíme Den Pixidů, pak jasně porovnáme, jaký to bude mít vliv.

TESTY Ráno 31.5.2024

Pixiáda otevřela plno problémů, nad kterými je nutné se zamyslet. Pro mne byla užitečná (možná) tím, že po 24 letech používání mé oblíbené NVIS, ji přesunu do jiného místa a zvednu cca o 4m (podle teorií by nejlepší NVIS pro 80m měla být ve výšce cca 18m). Dalo se zjistit plno věcí. Např. Karel OK1DWF suveréně vítězil na jednoskok při systému šíření od Es (G5RV výška 18m). Ovšem při klasickém šíření od vrstvy F již byl daleko úspěšnější OK1USP se svojí G5RV ve výšce 5m). Tedy podle teorií dosti ztrátovou anténou. Jediné co jsme měli stejné a garantované, tak byl náš výkon kolem 400mW. Pochopitelně jsme byli v různých vzdálenostech od přijímacího RBN a tedy teoretický ideální vyzařovací úhel musel být shodný jen u OK1IF a OK1USP (naše vzdálenost QTH je cca 5km). Zajímavé bylo i to, že např. rakouský RBN, který je ve výšce cca 1000m v Alpách a jeho systém je vertikální delta loop, byl nakloněn signálu OK1USP a Karla nějak nezachytil.
Tyto výzkumy jsou pro DXování špatnou cestičkou. Pokud však nemáte možnost postavit 4SQ anténu a beverage s výkonem pár KW, pak jste odkázáni většinou na NVIS anténu a panelákový maximální výkon cca 100W.(Někdy i méně). A zde se ukazuje zvláště u šedé zóny, že NVIS anténa v některých specifických situacích je lepší, jak nízko vyzařující vertikál (cca 25 letá zkušenost). Tedy snaha všech těchto pokusů je v oblasti zkoumání nízkoztrátových NVIS. Je to zcela zajímavá věc i když pravděpodobně opět slepo uličková. Panelákových amatérů je relativně dost a tak jsme vlastně našli další krásné využití naší malé jednoduché bedýnky PIXID (inteligentního bzučáku pro závody SPT). Při využívání mne napadlo spousty věcí a tak pravděpodobně na základě zkušeností bude upraven i další firmware. Při provozování jsme si i ověřili dlouhodobou frekvenční stabilitu, která sice nedosahuje úrovně na mínus desátou jako u OK0EU, ale zcela jistě úroveň na mínus šestou je docela slušná. Dokonce při příští PIXIADE se k sobě přiblížíme ne na 100Hz, ale na 50Hz. PIXID to lehce zvládne. Ani v jednom případě nebyl zachycen signál Šaňa OM3TY (vertikální cca 2m vysoká anténa). Tím vlastně říkám to, co už dávno vím. Klubko drátu v kapse váží málo a dává slušné výsledky. Všechny "malé" zázračné a drahé antény dosahují malé účinnosti.
Z hlediska výzkumu sundám svoji veleúspěšnou anténu a malinko ji zkrátím (už to vyjde na cca 33m) a zvednu ji a dám do volného prostoru. Tedy "Šandovci" se budou chytat za hlavu a jejich teorie (jenom rezonanční délky antén - správná teorie), nebude potvrzena. Ale bohužel ve zbytku svého života už nejsem schopen vypěstovat strom, který by byl od paneláku takto vzdálen. Fakt to nesouvisí s tím, že paneláčníci jsou líní, ale fakt to nejde. Asi jsme v nedávné době něco podcenili a nemůžeme si hrát s vertikály, ale zase na druhou stranu máme rádi stan a Šumavu a docela dobře spíme HI.
Zamyšlení se nad jednoskoky a útlumem, bude asi téma mého předusínajícího rozboru HI.
Až anténu vybuduji, tak za stejných podmínek vyhlásím druhý Pixidův Den HI.

Radek OK1FHI poslal nahrávky. Z nich je jasné to, že něco u mne uhnilo HI.

OK1FHIa.mp3
OK1FHIb.mp3
OK1FHIc.mp3

Z druhého dne PIXIády jsem porovnával náš signál s majáky OK0EU (výkon 1W anténa ne vysoko a dipol) a byl jsem opět šokován. Ale posuďte sami.



Zkrátka systém majáků OK0EU nám to nandal o dalších 10dB, přitom to měly být jen 3 dB HI.



Závěrem tedy můžeme tuto studii nazvat jen jako úvod do zajímavých věcí mezi anténou a nebem (nebo stvořitelem?) HI.

Blbnu a nebo je něco zvláštního na šíření jednoskokem v době slunečního minima a maxima?




První spojení PIXID - PIXID uskutečněno - (OK1DWF versus OK1IF)


Spojení neproběhlo v hospodě, ale na vzdálenost desítek km. Karel má rušení a tak jsem mu to pak usnadnil zvětšením mého výkonu. Ale posuďte sami, jak PIXID vysílá.

OK1DWF.mp3


Problém batatestera - Karla OK1DWF - pozor na prohozené piny Displeje....

Karel si zakoupil diplej u českých dodavatelů (Hadex, GM). Ovšem místo řádné funkce jen zkrat. Když to prověřoval, zjistil, že některé displeje mají prohozeny vývody VCC a GND. To je bohužel velký problém, který vede k zničení displeje. Nechtěl jsem mu věřit. Karel mi to vyfotil:

Tak toto je správný displej a na něj je navržena deska PS.

    Pořadí vývodů GND  VCC  SCL  SDA


A toto je špatný displej Karlův.

    Vadné rozmístění vývodů VCC  GND  SCL  SDA

Aby to Karel rozsvítil, musel to napájení obrátit. Tedy pozor na to. Čína si občas takto hraje. Zrovna tak dejte pozor na vývody u BS170. Někdy si to otočí a je to. Zkrátka důvěřuj, ale prověřuj (kdo to sakra řekl HI).




CQ WPX CW 2024 a PIXID. Rozvaří se a nebo ne?

Tak to mne také zajímalo. Chtěl jsem udělat na PIXIDA pár spojení. Bohužel mistrovství světa v hokeji, mi to dost pokazilo HI (ale příjemně). Musíme si uvědomit, že v tomto závodě  je plno KW stanic a jsou od sebe většinou vzdáleny cca 200Hz. Ale pojďme si poslechnout pár ukázek. Upozorňuji, že offset jsem měl nastaven na 480Hz. Tedy vždy poslouchejte signály jen 480Hz vysoké HI.

CQWPXOL4Wa.mp3

CQWPXOL4Wb.mp3

Kdo má trošku zkušenosti s tím, co je to IP3, pak jasně pozná, že ten příjem není zase tak špatný a to IP3 ho vůbec neotravuje.. Samozřejmě nejvíce vadí to široké BW a příjem druhého postranního pásma. Ale PIXID má v sobě nástroj, že pozná, zda je správně naladěn (CW a CWR musí při správném naladění být výškově stejné). Při vyhledávání jsem měl PIXID připojen na CAT a skákal jsem po stanicích, které mi ukazovala band mapa z RBN. Překvapilo mne, že i slaboučké signály (CN3A) byly čitelné.

Pozn. Při poslechu používejte sluchátek, jinak toho mnoho neuslyšíte.



Nastavení hran signálu PIXIDA

Možná si někdo myslí, že už to přeháníme HI. Ale soutěž SPT a kliksy? Ne to tam nesmí být. Každý větší telegrafista ví, že doba zvonivých signálů už je pryč. To se nám líbilo někdy v době tak 1967 HI. Teď se preferuje trošku ostřejší tón. Krásně o tom píše Martin OK1RR na svých stránkách Úvod - O Morse a telegrafii (telegrafie.cz)-

Martin patří mezi nejzkušenější telegrafisty v OK. Za vším co napíše si stojím. Málokdo má takové zkušenosti a umí vše tak nádherně popsat. Tvar značky PIXIDA se docela dobře zkouší v bouřce HI. A tak jsem zapnul SDR rádia a zkusil si to poslechnout.

Dr.vebík.mp3

U Dr.vebíka jsem něco provedl a to naschvál. Chtěl jsem Vám jen ukázat, jak se dá poničit signál i na přijímací straně. Že toto nikdy neuděláte? Možná ano, možná ne, ale občas jsem v Chrudimi viděl i takto blbě nastavené AVC.

Dr. OE9GHV.mp3

Jinak se omlouvám, ale byl jsem na celý příští týden odvolán na služební důchodcovskou cestu. Tedy bude tady na chvíli odemne klid. Zatím poslouchejte nahrávky a prázdný band a přemýšlejte, zde k takové práci potřebujete rádio za 200000Kč a nebo Vám bude stačit pixid za 500 Kč HI.
(To byl fór HI)

Taky jsme dostali zprávu od betatestera OK1LST, že přepóloval napájení. Ochranná dioda přehořela a odešel modul SI5351. Díky Libore za cennou zkušenost. Tedy další verse desky již bude mít v sérii s napájením schottky diodu. Můžeme si to dokonce dovolit, protože malý úbytek na ní nás nemůže vůbec ohrozit. Zde vidíte, jak je fajn, že betatesteři stále něco spalují a vypalují HI. Další verse desky tedy asi spadne za týden a další verse firmwaru taktéž. Vydržte to a přečtěte si, jak nám chutná káva HI.



Poslední vzhled PIXIDA, poslední radiové zkoušky, zhodnoceni projektu...





Honza OK1FUN mi dnes ráno předal "čistý" výtisk krabičky, kterou kompletně navrhl a zrealizoval. Měl jsem z toho strach, ale posuďte sami, jak se to povedlo. Tedy účastníci mistrovství světa v sálové pivní telegrafii (konec roku 2024) mohou bez obav si dát tuto krabičku vytisknout. Barevnému provedení se nikdo nebrání a tak zcela určitě to bude zpestření oproti staré dobré M160. Proběhly i poslední zvukové zkoušky, které jsem provedl na SSB (většina posluchačů se teprve s PIXIDEM telegrafii bude učit). Podmínky ráno nestály za nic. Aby to bylo lépe slyšet, použil jsem aktivní repro soupravu, která umožňuje přímé zapojení do PIXIDA (má i svůj zdroj). Nahrávka je zde:

Last testing.mp4

Slyšel jsem i názor "machrů", kteří kroutili hlavou. Prý se ta parta zbláznila a chce dělat nějaké mistrovství světa na jednom tranzistoru. Prý si neuvědomují, že směšovač na bipoláru se jim rozvaří. To rádio je k ničemu a všichni to vědí. Tak a jsme u toho. Pokud by tato parta chtěla něco dělat, co by bylo k nepoužití, pak by to asi nedělala. Ale pojďme si poslechnout lajcký test DR. Zkrátka budu do PIXIDA pouštět silnější signál asi o 10dB, než kolik je signál z bandu. Budu sledovat, jak se mi rádio "rozvaří". Zkrátka nebude schopno nic poslouchat. Tak hádejte a udělejte si podobný test tam, kde přes SDR rádio budete vzorkovat tento signál. A zkuste si to třeba se zapnutým AVC a pak vypnutým. Pak si poslechněte, co z toho vyrobí DSP, zkoušejte signál zužovat. Když ještě se v Chrudimi předváděly nějaké doma dělané TCVR, pak zkušeným závodníkům stačí jen 5 sekundový poslech rádia a zatočení knoflíkama, aby si vyhodnotil, jestli je to použitelné a nebo ne. Většinou skoro nikdo z nás rádia nepoplival (co by si o nás zhotovitel myslel), ale pokud jsme třeba řekli, že to rádio poslouchá zajímavě, pak to byla jasná poznámka, zda se nám to líbí nebo ne. Ale vraťme se k tomu PIXIDOVI. Nemá AVC, nemá ATT. Jeho MDS je strašně nízké a přeci se nerozvaří a jeho poslech je skutečně zvláštní HI. Jak říká Šaňo OM3TY. Naše uši jsou na konci řetězce před mozkem a pracují analogově. Každý zkušený závodník dokáže od sebe třeba na kmitočtu 450 Hz rozlišit stanice vzdálené od sebe cca 50Hz. Že je to blbost? Není, je to jen trénink. Ale pojďme si to pustit. Jednoduše je to test lepší, jak si číst u Sherwooda, že tohle rádio za 200000Kč má DR lepší o 4dB než to, co stojí jenom 27000 Kč. No a co ten náš TCVR pro mlaďochy? Jak uspěje? Je to opravdu k nepoužití?
No posuďte sami, co umí rádio za několik stovek.

Test DR Pixida.mp3


Na výše uvedené nahrávce je při mém volání na stanici OL87OK slyšet v příposlechu hrozné lupání. 
Příčinou byla otočená dioda D2. Ta patří do řetězce, který má to lupání (i za pomoci PWM) odstranit. Tedy ještě jednou, katoda patří na čtvereček.
Závodníci, expedičníci a znalci. Jak se Vám to jeví? Bude při SPT vadit malé MDS?

Co dál?

Nyní je potřeba ještě dotáhnout nedodělky (návod na obsluhu, nastavení, doporučení pro stavbu). Základní dokumentace však existuje. STL soubory na krabičku si můžete stáhnout. Dokonce nám ještě ani není jasné, zda budeme podporovat pásmo 160m. Jak zhodnotit projekt?

Na počátku zde byla nabídka z jednoho časopisu, že uveřejní popis. To jsem odmítl, protože publikovat něco v časopisu přináší naprosto neaktuální časové posloupnosti. Redaktoři také nabídli odměnu ve výši několika piv (asi na víc nemají HI). Tedy zkusili jsme projekt, kde se mohl zapojit každý. Buď jako betatester, případně si mohl vybrat oblast, které rozumí a umí ji rozvést. Řekl jsem, že my důchodci (jak hrdě to zní), nemusíme produkovat zisk a stačí nám práce bez ztráty. Díky některým z Vás ta ztráta nebyla obrovská. Předpokládali jsme, že v "kafovném" se něco malinko vrátí. Ano vrátilo od čtyřech z Vás. Noční práce a spotřeba kávy byla taková, že chudák Zdeněk se odnaučil kávu pít (jinak by zruinoval rodinu). Při prodeji složité desky jsme ji prodávali (díky Libore) za nákupní cenu. Tedy ani z této strany na kávu nebylo. Libor OK1LST od nás dostal "licenci" na prodej desek z prototypové výroby (objednal celkem 30 desek). Dále už od nás nemá povolení pro nákup dalších desek (inovovaná deska se stejnými rozměry). Tedy pokud by realizační partu to nebavilo, pak zcela jistě tento projekt by nerealizovala. Přitom jsme a máme vždy v povědomí, že je to aktivní bzučák pro moderní pojetí výuky CW a tedy především pro stavbu mladých OP. Jinými slovy ještě nevíme, co s projektem bude. Musíme si to rozmyslet. Přitom jsme začali pracovat na projektu ještě daleko náročnějším. Jinými slovy nedá se na základě kafovného (které nepřichází) něco realizovat s minimální ztrátou. Ale vše si domyslete sami.
Ale jsme rádi, že se to dotáhlo i s Vaší pomoci do úspěšného stavu. Tedy nebrečíme, ale jásáme (i když ne moc nahlas). Ještě jednou díky všem spolupracovníkům na projektu.

Zdeněk, Milan, Honza.



Zkoušky nových displejů

Displej 0.96 palce se vyrábí v provedení nazvaném Originál (na tento rozměr byla navržena PTP deska PIXIDA) a pak v provedení NEW. Má sice malinko jiné rozměry, ale chtěl jsem to odzkoušet.



Pokud display NEW položím na desku, je vidět, že nepasují díry pro distanční sloupky.



Pro dobré uchycení displeje na distanční sloupky stačí jen ty dva hoření otvory. Díry jsem upravil rozpilováním hořeních dvou otvorů směrem k sobě. (Na fotografii je vidět jen rozpilovaný pravý otvor, ale musí se rozpilovat i ten levý).



Stačí rozpilovat asi o průměr díry.



Pořídil jsem žlutý displej a zdá se mi, že provedení NEW má lepší kontrast. Pravděpodobně tedy po úpravě desky pro normální výrobu, budou hoření dva otvory oválné, aby deska byla universální pro oba typy. Zdá se tedy, že s digitální části PIXIDA nebudou (snad) problémy. Trošku možná bude chtít provést korekci ukazování napětí. Ale to asi nemá smysl řešit položkou v menu, ale bude výhodnější nepřesnost použitého děliče kompenzovat změnou konstanty ve zdrojovém kódu.
Co se týká kondenzátoru C4 (47nF), je výhodné použít kvalitní s malým ESR, např. možno koupit zde (a nebo v Číně).

Výsledky pro CPE 47nF 63VAC R82 (1) (kondik.cz)




Nahrávání programu Pixid

Dnes jsem dostal z Číny nová Arduina nano, které jsem objednal již s konektorem USB-C. To i doporučujeme, protože na ten konektor je navržena krabička. Dodavatelů je strašná spousta, já zvolil tohoto dodavatele (nikdy nenakupuji u těch nejlevnějších).

high quality Nano 3.0 controller nano CH340 USB driver ATMEGA328 ATMEGA328P nano Mini USB With the bootloader for arduino (aliexpress.com)

Pokud máte ještě staré zásoby a se starým bootloaderem, radíme to raději naprogramovat v předešlé versi Arduina. Případně zkuste Arduino IDE, ale navolte starý bootloader. Také doporučujeme u těchto starých desek zaměnit stabilizátor napětí. U nových desek s CH340 a USB C je i nějaký jiný stabilizátor a tak ho nevyměňujte. Pokud někdo ještě nemá displej a modul SI5351, pak já ho nakoupil třeba zde:

0.96 inch IIC Serial 4pin White/Blue/Yellow Blue/Yellow OLED Display Module 128X64 12864 LCD Screen Board for arduino oled (aliexpress.com)

Zde si vyberte i barvu displeje (mně se líbí komplet žlutý). Deska je navržena na "ORIGINÁL", tedy na ten větší (ale i ten menší tam dostanete).
Modul SI5351 jsem já objednal ZDE:

Si5351 Si5351A Clock Breakout Board Precision 25MHz Crystal Controller Signal - AliExpress

Dodání je garantováno do 13 dní.
Jak se to programuje pomocí Arduino IDE je natočeno ZDE:

https://youtu.be/yvfFsVnDNE8



Files pro mladé CW posluchače, aneb poslech majáku MIB (Micro Ionospheric Beacon)



K mé veliké radosti se v poslední době začalo plno nových HAMs věnovat klasické telegrafii. Asi je to dáno tím, že ne vždy a ovšem chceme pomocí fone diskutovat. FT8 a další módy jsou opravdu v příjmu nepřekonatelné, ale těch pár písmenek co přenesou za dost dlouhou dobu, nás časem omrzí (jak koho). Kdo zažil CW contesty, tak ví, že je to droga a největší zábava, kterou HAM zažije. Na druhou stranu však musíme říci, že naučit se CW není úplně tak bez bolesti. Pokud nemáte k ruce zkušeného učitele, pak Vás ta výuka asi bude dost bolet. Z vlastní zkušenosti však mohu prohlásit, že CW se dá naučit jen poslechem. Sám jsem se jí takto ve svých 12 letech učil. Jednoduše tak, že jsem ze šedivé knihy "Radioamatérský provoz" se naučil "Štampilkové spojení". Ti kteří dnes Vám budou tvrdit, že je to kravina a že spojení se musí dělat v otevřené řeči a to nejlépe Vlámsky, tak nemají pravdu. Začínající CW HAM se musí něčeho přidržovat. Tedy štampilkové spojení typu RST, NAME, QTH je pro začátečníky tím nejdůležitějším. Až po několika letech výcviku si může dovolit diskutovat tempem cca 33WPM se svým americkým kolegou a to v otevřené anglické řeči. Těch 33 WPM je asi maximem pro nás. Samozřejmě pokud budete umět na pádlo dávat tempem 40WPM, je to Váš plus. Moje zkušenost však říká, že těch 33WPM je asi pro většinu hams konečná. Poslech zvládnete i více, ale to dávání je problémové. Samozřejmě se to dá obejít obyčejným vysíláním přes klávesnici. Kdo umí psát na klávesnici, může zde i excelovat. Většina logovacích závodních programů umí vysílat z klávesnice. Např. u programu N1MM+ se do tohoto modu přepnete stiskem CTRL K. Počítač pak umožňuje plynule vyprazdňovat váš zásobník a dokáže přesně doplňovat mezislovní mezery. Ještě jednou upozorňuji na to, že mezislovní mezera je důležitou součástí telegrafie. Pokud ji vynecháváte, pak v Liberci takové operátory nazýváme "patlaly". Dá se to číst, ale namáháte mozek toho, kdo tu hrůzu po Vás čte.

Spousta nových hams se mne ptá, co tedy to štampilkové spojení je. Ač nerad a k posměchu starých vlků, to zde tedy napíšu. Předpokládejme dvě stanice a aby to bylo hodně příkladné, tak třeba já OK1IF a můj brácha OK1USP. Začnu já dáváním výzvy:

OK1IF:      CQCQCQ DE OK1IF OK1IF PSE K
OK1USP:   OK1IF DE OK1USP OK1USP PSE K                              Pokud je OK1USP šikula, tak má navolen mód vysílání QSK a poslouchá pod svojim vysíláním, co se na kmitočtu děje
OK1IF:      OK1USP DE OK1IF = GM DR OM TNX FER CALL UR RST 599 599 = MY QTH LIBEREC LIBEREC = MY NAME IS MILAN MILAN = HW? OK1USP DE OK1IF + K
OK1USP:   OK1IF DE OK1USP = GM MILAN TNX FER RPRT = UR RST 579 579 ES MY QTH MACHNIN MACHNIN ES MY NAME IS JOSEF JOSEF = OK1IF DE OK1USP +K
OK1IF:      OK1USP DE OK1IF = OK JOSEF TNX FER NICE QSO HPE CUAGN + OK1USP DE OK1IF SK
OK1USP:   OK1IF DE OK1USP = 73 HPE CUAGN SK E E

Staří telegrafní vlci se smějí: Když jsme začínali, tak těchto spojení jsme dělali tisíce. Dokonce platné povolovací podmínky nakazovaly v každé relaci dávat obě značky. Dnes to sice není vyžadováno, ale začátečníkům to doporučuji. Pak je vše jasné. Co si myslet třeba o tom, když já po výzvě slyším toto:

OK1FHK ....... Tak babo raď. Volá mě, nebo je to zbytek nějaké komunikace. Možná by to mohl být i OK1FH a na konci dává K, ale nedal mezislovní mezeru. Risknu to a předpokládám, že to tak je a vyšlu:  OK1FH DE OK1IF.........a pokračuji

Na to se mi ozve  599 FERRYK
Na takovou reakci většinou na klíči nastavuji tempo 33 WPM a vysílám v otevřené řeči - TY MNE TAKY SK

Ne tak samozřejmě to nebývá a omlouvám se Františkovi OK1FH, že jsem zneužil negativně jeho značky. Ale pokud jste začátečník, nepoužíváte (neumíte mod QSK - BK), pak prosím raději štampilkově. Podle našich zkušeností většina začátečníků si musí číst text, který vysílá. Pokud se však nazpaměť naučí to štampilkové spojení, pak je to jejich výhoda. Nemusí přemýšlet, co mi budou dávat, mají to naučeno. Tedy staří vlci prosím nesmějte se. Tato metoda přípravy začátečníků je opravdu (podle mé zkušenosti) metodou vedoucí nejrychleji k dobrým výsledkům.

Problém výuky CW v současné době je to, že je nedostatek stanic s kterými mohu navazovat začátečnická spojení. Ano na pásmech se vyskytují už jenom staří vlci, kteří si to mastí 30WPM, což je pro začátečníka hodně. Taky systém 5NN nás zavedl do pekel. Ano spojení v závodním módu vypadá takto.

CQ OL40QRP

ON:                   OK1FH

OL40QRP:         OK1FH 5NN

OK1FH:            5NN

No a je vymalováno. Pokud jsme zkušení, pak víme, že to bylo pro nás a můžeme si vyměnit QSL lísteček. No taky taková spojení dělám v závodech, ale začátečníci raději do tohoto pileupu nechoďte. Většinou neumíte si domýšlet vše kolem a než odešlete vlastní značku, tak ta stanice udělá další 2 spojení. Jestliže nejedete QSK, tak ani nevíte co se pod Vámi děje a pak skutečně rušíte (zkrátka nejste na tento provoz naučeni). Pokud se jedná o vzácnou DX stanici, pak můžete sklízet i posměch (zkratka LID, IDIOT a podobně pak většinou patří Vám).
Chápu, že začátečník potřebuje někoho, kdo pojede tempem třeba 8WPM. I staří vlci mají radost z někoho nového. Tedy nebojte se dávat zkratku:

QRS QRS ........Vysílej pomalu, pak platí pravidlo, že starý vlk sníží tempo na Vaši úroveň. Kdysi jsem nabízel, že budu mít skedy a tam budu vysílat pomalým tempem jen a jen pro začátečníky. Moc se to neosvědčilo. Dokonce někteří začátečníci začali tvrdit, že mohu říkat co chci, ale oni si to udělají po svém. Z naší zkušenosti mohu říci, že ztratili 7 let výuky a stále ještě nejsou na úrovni starých závodních vlků. Na bráchu jsem dohlédl a tak po 7 letech už je zněj vlčák HI.

Snad pro začátečníky ještě jedno připomenutí. Vzácné DX stanice většinou jezdí módem SPLIT. Tedy vysílají někde a poslouchají většinou nad svým kmitočtem. Proč to je, je snad jasné každému. Kdyby ta stanice dovolila, aby ji volali na jeho kmitočtu, pak se utvoří šílený PILUP (Spousta stanic vysílajících na totožném kmitočtu) a vlastně ta slabá DX stanice je zarušena a už ji nikdo neuslyší HI. Tedy svůj úmysl, že bude poslouchat jinde (aby jeho vysílací kmitočet nebyl zarušen a tedy aby byla slyšena), tak dává zkratku UP. Tedy třeba takto:

OK1IF UP
Většinou pak volejte někde mezi 1 až 3 KHz nad vysílaným kmitočtem. Většinou je v tom alchymie, kde vlastně ta DX stanice poslouchá. Všichni se snaží se ladit na ten kmitočet, kde ta DX stanice někoho volala. Všichni předpokládají, že on tam zústane. Tím to stěžujeme te DX stanici. Jedno pravidlo Joži Fera říká:

Jestliže dvě stanice volají na stejném kmitočtu, používají stejného tempa vysílání a jsou stejně silní a skončí volání ve stejnou dobu - tak to nepřečte ani Bůh. Ani chlapci z našeho DX týmu. To zkrátka nejde a tak se zamyslete, co s tím HI.

Tak začátečníci si z této úsměvné lekce vemte toto:

  1. Naučím se štampilkové spojení nazpaměť
  2. Zapamatuji si zkratky QRS, UP
  3. A pokračuji v tréninku
Název článku však říká něco o filech. (Pamatuji si, že skutečně v kamenných dobách počítačů jsem nechápal, proč někdo v návodech na obsluhu počítače do toho plete jídlo. (Vlastně to na rozdíl od jiných borců, nevím dodnes HI).

Pojďme se učit přijímat slabé stanice. Za tím účelem je stále aktivní jeden maják v Jizerských horách, vysílající při rozbřesku a nebo setmění na kmitočtu (malinko to ujelo) 3579,74 kHz. Jak se dají uchem přijímat slabé signály? No musíme tomu rádiem pomoci. Abych potlačil šum a vytáhl užitečný signál, pak většinou zužuji šíři kanálu BW.
O majácích MIB zde bylo již psáno. Dokonce v současné době připravuji druhou generaci majáku a jejich přeladění z výhodného kmitočtu 3579,5 KHz. Začíná tam být totiž těsno. Viz tento obrázek.



Majáky jsou určeny ke studiu jednoskokových šíření (stanovení útlumu) a jsou velice cenné. Pracují totiž s výkony kolem 10mW. Podotýkám, že tento MIB je v nadmořské výšce cca 750m a je umístěn v Jizerských horách. Pro můj poslech tedy strašně nevýhodná věc. Proto ho slyším tak divně. V následující ukázce je poslech z dnešního rána (K=4) v čase cca kolem 5.15 SELČ. Jen jsem chtěl zkontrolovat stav baterií a dobíjení. Podle poslechu zjistíte, že baterie (3 články NIMH Eneloop), jsou ve vynikajícím stavu (Napětí 4.02V). Ten maják slouží již třetím rokem a baterie nejsou vyhřívané a přežívají mrazy i -13C). Baterie jsou napájeny ze slunečního miničlánku a regulace dobíjení po několika neúspěších (vyteklé) konečně funguje v mrazu, tmě, vlhku. (Asi si to dám patentovat a budu mít svůj asi 20. patent HI). Ne nebojte, nedám. Neměl bych na to peníze a je to kravina. V současné době patenty podávají jen výzkumné ústavy, aby mohli dokázat, jak jsou dobří a natáhnout ruce pro další dotace. HI Všichni ostatní na to kašlou a naopak do poslední chvíle to udržují v tajnosti. Jakmile by to zveřejnili, tak by ti Číňani okamžitě po tom šli HI.

OK1IF poslech.mp3
Dr.webík poslech.mp3

Přijímač na mé straně byl TCVR RS918. Nastaven základní filtr DSP 300Hz a k němu PEAK filtr (na nf straně) o BW cca 10 Hz. Výška zázněje nastavena na 450 Hz (trénujte ucho na poslech těchto kmitočtů, pomůže Vám to). Podle Shanon Kotělnika si můžete všimnout, že malá BW filtru zaobluje hrany. Zamyslete se proč tomu tak je. A dále se zamyslete, jaká šance je při volání DX stanice s malým výkonem. Napovím, nikdy s 5W nevolejte DX rychlým tempem, on Vás nemůže sebrat. Volejte hodně pomalu a on má šanci si nastavit nejužší filtr a možná Vás pobrat. Zkuste nejprve první nahrávku a snažte se přijmout torza. Co se vysílá je dáno v popisu MIB. Až pak si poslechněte nahrávku z SDR přijímače cca 150km vzdáleného, kde je to stoprocentně čitelné.
Dobrý lov (Honzo, ty to neposlouchej, jsi starý vlk HI)