Co se to dělo a proč říkáme Záhady Dne Pixidů?

Při našich pokusech jsme porovnávali 3 vysílače s naprosto shodným výkonem cca 400mW. Pokud nebudu do experimentu brát Karla, jehož QTH je odlišné od mého, pak porovnávám jen vysílání ze dvou vysilačů a to Bráchy OK1USP a mne OK1IF. Berme za základ to, že vysíláme ze stejného QTH (odchylka cca 5km nemůže hrát roli). Moje anténa se v dobách slunečního minima chovala tak, že jsem vždy a do všech směrů naměřil moje lepší výsledky (silnější signál u RBN) cca 5dB. To teoreticky odpovídalo. Podílí se na tom hlavně výška jeho a mojí antény a dále vodivost půdy. Staří liberečtí hamové vždy říkali: "Jo ve Františkově v Liberci chodí vše, je to dáno vodivostí půdy". Nikdy jsem to neměříl (Juma na to má měřák), ale v mém okolí bydlelo spousty HAMů a každý měl vždy lepší výsledky, než hamové z jiných částí Liberece. Mluvit o nějakém směrovém efektu NVIS antén nemá smysl. Je to vždy různě sešláplá mičuda. Ale vezměme si na paškál jen jeden jediný RBN a to Dr. vebíka v Jindřichově Hradci. V době porovnávání mé a bráchovi antény, byl ionogram následující:


Zkrátka klasika s výškou odrazné vrstvy pro kmitočet 3.597 kHz cca 280 km. Samozřejmě víme o tom, že ta odrazná vrstva není vodivý plech, ale dějou se tam různé věci (viz. popis majáků OK0EU)
Ovšem nekomplikujme si to a uvažujme jednoduchý příklad, že moje anténa vyzáří pod určitým úhlem elmag vlnu a ta se odrazí a dosáhne RBN v Jinřichově Hradci. Vzdálenost (vzdušnou) z Liberce do Jindřichova Hradce je cca 180 km. Existuje tedy optimální úhel, kdy po odrazu od ionosféry to zasáhne anténu RBN. Jaký je ten optimální úhel? Použijme pro výpočet třeba tabulky od OH7SV    Take Off angle calculátor
 

Když dosadím vzdálenost mezi Libercem a Jindřichovým Hradcem 180 km, dosadím výšku odrazné vrstvy 280 km, pak výsledek optimálního vyzařovacího úhlu je cca 72.2 stupňů, kdy paprsek musí urazit celkem dráhu 588 km (na té dráze se tlumí). To však pro OK1USP a OK1IF musí být stejné.



S výškou antény však se mění zisk antény. Jestliže brácha má anténu ve výšce 5m, pak podle modelování EZNEC pro ní platí následující.

Anténa OK1USP:




Tedy pro vyzařovací úhel antény cca 72 stupňů je ziska antény cca 3dBi

Anténa OK1IF:



Tedy pro vyzařovací úhel cca 72 stupňů je zisk antény cca 7dBi.  Tedy na tuto vzdálenost by měla moje anténa vykazovat lepší výsledky cca o rozdíl zisků, což je cca 4dB.  Ano, tak jsme to kdysi naměřili. Ale jelikož v tomto testu jsou výsledky opačné a ještě k tomu větší, nezbývalo, než hledat chybu u mne. Anténa je stará 24 roků, možná již někde zrezivěla, izolátory obrostly vodivou vrstvou, lípa v blízkosti též asi není dobrou věcí. Tedy smířil jsem se s tím, že vykazuje ztrátu oproti minulosti cca 6 až 10dB (neuvěřitelné číslo). Okamžitě jsem začal dělat přípravy na to, abych udělal v rámci možností anténu novou. Také si nejsem jist, zda KIWI měří dobře. Pak mne zvyklala ještě jedna věc. Karel OK1DWF vždy vítězil nad námi, ale jakmile se šíření změnilo z Es vrstvy na normál, už ty rozdíly nebyly takové. A pak přišel šok. Při porovnávání Karla s majáky OK0EU bylo možno naměřit rozdíl až 6 dB (4x větší výkon). Nebyl jsem si jist, zda OK0EU používají výkon 30dBm (1W) a jaké vůbec mají antény. Zeptal jsem se tedy Franty OK1DCP. Zde je jeho odpověď:

Ahoj Milane,

díky za zprávu a zajímavé výsledky měření. Můžou být ovlivněny aktuálním stavem ionosféry a geomagnetické aktivity. Jsme ve slunečním maximu a podmínky se rychle mění. Pro OK0EU se používají dipóly většinou v uspořádání inverted V. Střed je bývá cca 5m vysoko a ramena na konci kolem 2m. Nejlepší situace je na Dlouhé Louce, tam je střed na stožáru 10m vysoko. Podobně v Panské Vsi. V Průhonicích je dipól v lese a jen 3m vysoko. V Třeboni se používá trapovaný dipól společný pro 3,5 a 4,6MHz opět jako invertované V. Výstupní výkon vysílačů je opravdu nastaven přesně na 1W (30dBm) na anténním konektoru. Kvůli celkové spotřebě mají vysílače napájecí napětí jen 9V a jsou schopny dodat maximálně 2W.
Přeji hodně zdaru při dalších měřeních.

73, Franta

Tedy antény přibližně stejné jako má brácha. Když odečtu ty 3db od výkonu, pak nechápu, proč je to slyšet do všech směrů lépe než u Karla OK1DWF. Začínám podezřívat sebe ze špatných úvah a Stvořitele, že si se mnou hraje. Nebo je v tom něco jiného?

Optimal-80-meter-dipole -NVIS-height (jumaradio.com)

Proč se však OK0EN chová standardně a srovnání se mnou dlouhodobě vychází? Jsou zkrátka stále věci mezi nebem a zemí.

Příští týdne provedu výměnu antény. Bude výš a bude mít malinko jiné parametry. Pak vyhlásíme Den Pixidů a budeme měřit ještě jednou. Uvidíme.