PIXID DESKA PS VERSE V1.3


    Zdeněk OK1ZP  pokračoval ve výzkumech a vydání další  varianty PIXIDA, kterou nazýváme versí V1.3. Znovu musíme připomenout. PIXID je jednoduchý TCVR určený pro stavbu začínajícím mladým hamům. Je původně určen k výuce CW a závodního provozu na nejmodernější úrovni (za pomoci CAT). Jeho technické možnosti jsou velice chabé. Jedná se o přímosměš s nízkou citlivostí. Přesto IMD odolnost vyhovuje i pro SPT (soutěž Sálová Pivní Telegrafie). Je vymyšlen tak, aby se dala výuka zvládat i v hospodách, kde převážná skupina hamů je nucena se scházet. Kromě vynikající vlastnosti, jako je stabilita nastaveného kmitočtu, obsahuje PIXID i vnitřně zabudovaný keyer s možností klíčování JAMBIC A a JAMBIC B. K základním dovednostem patří i dekodér Vašich vysílacích znaků. Tedy na displeji je znázorněno to, co z Vás leze. Je to nutnost pro začátečníky, protože málokdo zvládá od začátku vkládání správné mezislovní mezery. Bez správné mezislovní mezery je telegrafie "zparchantělá" a nepříjemně dékodovatelná pouhým uchem, bez zápisu tužkou. Tedy PIXID Vás nutí toto ovládat již od prvopočátku. Výkon TCVR je zvolen na hranici cca 300 až 500mW, což umožňuje docela slušné spojení na krátké vzdálenosti (spojení mezi žákem a učitelem). Přitom 400mW již vyhovuje i pro nenáročná spojení "jednoskokem". Ve versi V1.3 je provedeno několik změn:
Jak dál?


Jak vypadá deska V1.3?













Schema si můžete stáhnout ZDE:
Popis ZDE:

Při porovnání s původní versí je vidět, že se zde objevila tabulka pro různá pásma (značení na výkrese je pro pásmo 80m). Případně i pro dvě pásma. Jinak jsou doplněny dvě kapacity C23 a C24. C23 je kondenzátor eliptického filtru. C24 je doplněn jako další blokovací kondenzátor (omezení případného brumu). Zdeněk pro naše mladé zhotovitele připravil překvapení. Veškeré součásti jsou  osazovány technologií through hole.
To je vývody součástí strč do díry, ustříhni a zapájej. Všichni zhotovitelé však milujeme technologii SMD (polož součástky na pájecí plošky  a zapájej). I naše XYL to mají raději, protože na koberci nejsou zbytky drátků. Zdeněk Vás na to připravuje zatím jen s jednou součástkou a to je s blokovacím kondenzátorem C24 - 100nF. Zkuste si to. Určitě se Vám to zalíbí. Chce to jen pořádnou pinzetu a pořádné pájedlo s regulací teploty hrotu, případně kvalitní cín a pájecí pastu.

  Pájení součástek SMD 0805 tam, kde je normální odpor "nastojato"

Já většinou osazuji SMD součástky i tam, kde je odpor dán na"stojato". Cena součásti typu 0805 je velice nízká a rezistory se většinou dělají v toleranci 1 procento. Je to tedy velice výhodné. Malinko se ta vzdálenost musí nastavit cínem, ale i tak to jde.

 Občas se mne i někdo ptá, proč u FETU Q5 je napsáno "Optional". Ano, pokud tuto součástku neosadíte, nic velikého se nestane, jen možná při klíčování uslyšíte o trošku větší lupnutí (ve sluchátkách). Zde je totiž potřeba, aby zkratovací FET měl co nejmenší odpor v sepnutém stavu. Proto jsou zde dva paralelně.
No a co ty pájecí plošky označené TP1, TP2....až TP9? No jsou to vlastně pájecí plošky, jejichž význam okamžitě poznáte po prohlédnutí schéma zapojení. Pokud u desky odstříhneme analogovou část (a nebo ji neosadíme), pak nemusíme ani osazovat konektory. Soustava Arduino nano, SI5351 a displeje bude fungovat dále a umožní nám zapojit tento zbytek desky do libovolného TCVR. Vše bude fungovat jak má, můžeme klíčovat, můžeme nastavovat texty pamětí, můžeme nastavovat kmitočet....atd. Pokud si někdo chce vyrobit generátor (bez LPF je výstupní tvar signálu obdélník), pak tuto část desky takto může použít.


Hezké léto.