Expedice SRH2024 a přípravy (jako malí kluci)


Napsal mi Jirka OK1FPV a upozornil mne na výhody systému LoRa. Tím, že systém používá vnitřně zabudovaný systém GPS, pak je to vlastně daleko nejefektivnější způsob sdělení přesné polohy. Mimochodem Jirka OK1FPV programoval mojí Loru a věnoval mi i 3D vytisklou krabičku. Bohužel až dodatečně jsem se dozvěděl, že Jirka nemá rád Ferneta HI.
Ano LoRa je tím správným řešením. Bohužel je zde několik problémů. LoRa musí předat data na IGate a těch nikdy nebude v hornatých oblastech dost. Tedy Lora sice bude vědět kde jsem, ale bohužel to nebude mít komu předat. Tedy jako Emergency systém bych na to nespoléhal.

Jediným a nejlepším EMERGENCY systémem je nabitý mobilní telefon.

Toto si vždy pamatujte. Pokud používáte aplikaci Záchranka, pak jste v rukou odborníků. Pomohou Vám, radí Vám a mají k dispozici třeba i záchranný vrtulník. To nikdy naše amatérské prostředky mít nebudou. Věřte, že to funguje. Osobně já jsem to již 2x ve svém životě otestoval. Opravdu jsou tam profíci.

Tedy vše co si děláme amatérsky možná jednou se může hodit, ale jinak bych na to nikdy nespoléhal. Možná bude dobré sáhnout do mých vzpomínek. (Jsem již kmet a mohu si to dovolit).
Ve zlatém věku radioamatérského hnutí (roky 1982- začátek devadesátých let), nebyly mobilní telefony. Amatéři měli ještě perfektně fungující převaděče. Pamatuji, že z Liberce fungoval v té době OK0E, OK0B, OK0C, OK0N, OK0K, OK0F, OK0M s běžným výkonem kolem 20W,  do obyčejné 5/8 lambda antény. Po silnicích jsme jezdili se zapnutými Mazáky, PS83 a dalšími doma  dělanými TCVR. Většinou jsme opravdu byli první u dopravních nehod.  Přes převaděče se dalo spojit s někým, kdo měl doma telefon. Mělo to opravdu smysl.
Pamatuji, jak Honza OK1IR a Radek OK1VRR jeli do Karviné si tenkrát koupit TCVR TESAR. (Kluci na nás již koukají odvrchu). Někde na Moravě dostali smyk a skončili v poli. Auto pomuchlané, ale jim se nic nestalo. TCVR byl funkční, zkusili na místním převaděči se někoho zeptat, zda neví, jak se z toho pole dostat. Zcela živelně se rozjela amatérská záchranná akce. Někdo přijel s traktorem, vytáhl je. Pomohl jim provizorně opravit pomačkané plechy, nechal je doma se umít a dal jim najíst. Po trase kluky sledovali, jestli se jim to auto nerozpadne. Doba kamenná byla opravdu super a HAMspirit fungoval. No pak přišla doba jiná. Když jsme u té emergency věci. Jel jsem jednou v zimě se podívat na Pláně. To je hřebenovka z Ještěda. Počasí bylo divné a strašně to klouzalo. Celou cestu jsem se bavil s jedním rychlo Hamem. Pak se mi stalo to, že mi to začalo kluzat a já nemohl nahoru ani dolů. Po rádiu jsem tedy tomu hamovi říkal, že nutně potřebuji nějaký písek. Ten Ham se neozval. Od té doby vím, že HAMspirit a emergency, je už asi jiná věc. Tedy pokud mohu radit, rádiem nikdy nevolejte o pomoc. Ale abych pořád jen nenadával. HAM spirit v některých stále žije. Vloni jsem měl problém, že jsem si zabouchl dveře u auta a klíčky nechal uvnitř. Nic by se nedělo, náhradní měla Jana doma. Ale jak je dostat rychle na Soumarský Most, to jsem nevěděl. Bohužel jsem si  v autě zabouchl dost důležité léky. Když jsem obvolával kamarády, pak jsem dostával jen dobré rady, že to určitě nějaký řemeslník otevře. I rady které okénko rozbít, byly velice cenné. Nakonec jsem si vzpomněl na Libora OK1DU. Příští den mi ty klíčky přivezl.

Tedy nikdy nevěřte nějakým LoRám, či jiným věcem. Pokud jde o život a zdraví, pak vždy se obracejte na profíky a jejich systémy.

Zajímavé na lokalizaci stanice je i to, že časová navigace je velice přesná. Pokud znáte svoji pohybovou rychlost a Vaše trasa je jasná, pak časová navigace je velice dokonalá. V dobách, kdy ještě nebyly GPS, tak jsme používali turistické zelené mapy. Když záleželo na tom, abychom správně odbočili, vždy jsem si počítal podle mapy čas, kdy k odbočce dorazím. Opravdu to fungovalo skvěle. Včera jsem doplnil do naší tlapy další věc a to možnost zablokování počítání času pohybu, pokud se někde zastavím. Vznikl do Kvašáka a Tlapy nový firmware QPT V1.1. Zde je manuál.
Hlavní výhodou nyní je to, že při zastávce mohu čítání času (a tedy i doposud ušlou dráhu) zastavit. Dosahuje se tedy větší přesnosti. Dnes jsem šel na procházku a spustil dva lokační prostředky. LoRu a Kvašáka ve formě sledování polohy. Loru jsem jen zapnul a hodil do báglu. Když jsem se vrátil domů, zjistil jsem, že citlivost GPS module je velice nízká a tak jsem se na počátku trasy vůbec nenašel. Oproti mobilnímu telefonu je to opravdu podstatně horší. Možná to dělá i materiál 3D krabičky, který způsobuje útlum pro kmitočty GPS cca 1.5GHz. Budu to muset ověřit.

Náš systém lokalizace je tedy určen pro emergency situace, jako - mám pochýře, nemohu dál. Mám problém, potřebuji náhradní prádlo. Ano, tyto situace vznikají na každém SRH a tak jsme rádi, že náš lokalizační systém dokáže pomoci. Systém IJV 3.14 obsahuje i manuální řízení citlivosti Kvašáka. Pracuje v širokém rozsahu. Tedy zcela určitě se pustíme i do výroby a otestování jednoduché směrové antény. Systém QPT umožňuje i vysílání pro ROB, tedy třeba signálu MO5. No co, hrajeme si jako malí kluci.




Zamyšlení se nad akcí SRH2024, je LoRa emergency řešením?



O akci typu SRH (Summer Radio Hiking) se zde píše každým rokem. Je to akce radioamatérských nadšenců (někdy jsem i sám), která je spojeno s turistikou a třeba i sotováním. Poslední dva roky jsem však od sot odešel. Celé to způsobilo zrušení prvotních vrcholů a samozřejmě i trošku jiné okolnosti. Nejsem si úplně jist, zda borci, kteří zdolávají i 5 vrcholů za den, tam vůbec vylezou. Ale nechce se mi toto popisovat. Znám jen jednoho SOŤáka, který má moje uznání. Je to Jirka OK1DDQ. Každou svoji trasu má zdokumentovánu pomocí GPS a to třeba tím nejprostčím způsobem a to je vrcholová fotografie, či fotografie GPS s časovým údajem. Jednou jsem požádal našeho špičkového "závodníka" o jeho data, protože jsem ho na stejné trase nepotkal. Bylo mi sděleno, že jel na kole a tak jsme se mohli minout. Je to možné. Tenkrát však mi vrtalo v hlavě ještě něco. V té lokalitě jsme se pohybovali týden a při dělání spojení s kolegy jsem měřil i sílu pole. Při 5W zařízení to bylo pro všechny skoro stejné. Je to i logické. Avšak u tohoto "maratonce" jsem si všiml, že pole ze všech sot bylo přibližně stejné a daleko silnější. Čas seděl. Dostal jsem podezření (bez důkazu), že možná sotama jen na kole projel a pak někde z auta to celé odvysílal. Ale není-li důkaz, pak všechny domněnky jsou jen pomluvy. Bavil jsem se i s jedním Soťákem, který některé soty šel přesně podle plánu "maratónce" a zjišťuje, že ačkoliv je fyzicky na tom dobře, tak nedosahuje stejných časů (na kole se tam vyjet nedá). No co k tomu říci, bude muset hoch trošku potrénovat. Já však stejně nechápu jednu věc, že nikdy nikdo nechce udělat ten důkaz jako Jirka OK1DDQ. Napadla mne taková myšlenka, že by bylo dobré, aby so´táci měli sebou třeba LoRa systém s GPS, popřípadě jen mobilní telefon, kde by se pomocí programu APRSdroid (bohužel se musí koupit a stojí 149kč) objevili na mapách APRS. Mohli bychom je pak nádherně sledovat a připravit se na spojení. No tak o tom tito mistři světa nechtějí vůbec slyšet. A opět se nám vybavuje podezření, proč tomu tak je. Ale pojďme si sáhnout do vlastních řad. Například na 10 bodové sotě STOŽEC, jsem byl jenom jednou na vrcholu. Málem mne tam přizabil jelen, který byl schován ve vysoké trávě. Pak mne tam dvakrát přepadl ochránce a jen díky jeho technickému zájmu, jsem nebyl pokutován. Je to 1. zóna a vstup do ní je zakázán. Od té doby podvádím (ne jen já) a na ten vrchol nelezu, ale vysílám z oblasti pod vrcholem, kde to není 1. zóna. Má to smysl? No pro mne již ne. Nepatřím mezi soutěživé SOŤáky. A taky mne už nebaví po desáté lézt na ty samý 10 bodový soty HI.
    Pokud se však zamyslíme nad tou lokalizací polohy, pak mne to zajímalo zvláště z hlediska použití laciných trackerů systému LoRa. Existuje program od OE5BPA a tak za cca 1000kč si tu legraci můžete zakoupit a přeprogramovat firmware. Musím se přiznat, že se mi do toho nechtělo vnikat a tak jsem o pomoc požádal kluky z Turnova. Přeci jenom věk chvátá a náročné turistické akce se mohou proměnit v něco jiného. Asi i při mých soukromých výletech ze základního tábora, kluci měli by vědět o mé poloze. Bez jakýchkoliv znalostí o systému Igate Lora jsem se tedy jal to vše otestovat v mém okolí (je zde dost Igatů). No trošku jsem byl zklamán, ale dá se říci, že to vyhoví. No a pak jsem LoRu vytáhl do Českého Ráje, kde je Igate (základnová stanice, která zachytí můj signál z Lory a předá ho do systému APRS k zobrazení mé polohy) na Kozákově. Šel jsem trasu asi 18km a jak to dopadlo je vidět na registraci mé polohy z mapy APRS.

    LoRa se systémem od OE5BPA




Na výše uvedeném obrázku je část mé trasy, tak jak to odesílala má Lora a zachytával Kozákovský OK1KKL-12. Pokud jsem se pohyboval autobusem, pak je vše OK. Dál jsem šel pěšky a trasa má obrovské výpadky (dalo se předpokládat, že v údolí to fungovat nebude). Jinými slovy. Strašně mne to technicky zajímá a baví. Bohužel pro Emergency použití to je nepoužitelné. Nikdo by mne podle toho nenašel. Tedy základ všeho musí být mobilní telefon. Samozřejmě i lokalizace polohy pomocí celého systému, GPS, Beidou, Glonass atd, je v mobilním telefonu výhodnější a přesnější. Existuje několik možností, jak sdílet polohu, pokud už chci být viděn na mapách APRS, pak samozřejmě je výhodnější použít systému APRSdroid. Včera při procházce jsem použil i systému Tlapa Kvašák, což je primitivní systém vymyšlený pro přibližnou lokalizaci polohy, pracující na CW majáku, který vysílá zakódovaný ( a domluvený) údaj o trase kterou jdu. Tedy většinou po turistických cestách. Systém pracuje jen s jednoduchým algoritmem postaveným na odhadnuté rychlosti pohybu (předpokládá 4km/hod) a na čase pohybu. Každé 3 minuty se systém hlásí (po 200 metrech) a vlastně kontroluje slyšitelnost. Po 15 minutách se identifikuje značkou počtem ušlých (odhadnutých) km a trasou (domluvený kod trasy, třeba Q17). Tento systém ve srovnání s LoRo má tu výhodu, že ověřuje slyšitelnost (to Lora umí též, ale v pásmu 70cm a nepřímo) a v celkovém testu přesnost byla větší (což je pochopitelné, protože trasa je známa a odhad ušlých km je celkem přesný). Celou přesnost systému mne jen kazily pivní přestávky po trase. Před SRH tedy provedu ještě nějaké úpravy SW.

Kvasak emergency manual


Tento Emergency systém má i tu výhodu, že ho mohu přepnout do režimu "mrtvý muž", či jako běžný maják MOE k dohledání. Pokud je Kvašák přepnut do pásma 2M a nastaven např. střední výkon 2.5W, pak dosah je docela slušný.