160m CW

Něco jsem Vám vloni slíbil, ale......

Stále ta samá písnička se časem stane neužitečná a naprosto odrazující. Ano vloni jsem zde uvedl toto.

Chtěl jsem jen poukázat na jednu věc, kdy to QRO skončí a nebo jak si činitelé ČRK představují vývoj ......  Jen jsem upozornil na to, že v pravidlech soutěže je napsáno, že maximální povolený výkon je 1500W. Měl jsem důkaz (ještě jsem ho nepoužil), že naše špičkové stanice tento limit překračují a zda jim to náhodou nedělá újmu ve svědomí.
Stalo se od té doby něco? Stalo, ale fakt už mne nebaví někoho otravovat. Zkrátka někdo podvádí a připadá mu to normální. Tedy, co jsem řekl vloni, tak platí i letos.

    Většina z nás QRPistů používá i na tomto bandu NVIS antény. Je to nejefektivnější způsob vyzáření výkonu pro spojení na jednom kontinentu. Pokud "upečeme" nějaký DX, pak je to dáno většinou ionodukty a nebo jiným, ne běžným způsobem. Zkrátka ještě jednou opakuji:

Zázračné antény neexistují, jsou antény jen více, či méně ztrátové. Bohužel letošní podmínky byly šílené. Podívejme se na typický ionogram, který provázel skoro celý závod.Ano, např. kmitočet 1,83 MHz vyslaný kolmo vzhůru (NVIS), se mi zpět už nevrátí. Co to znamená? No, že skoro neslyším stanice kolem mne (pokud to není šíření povrchovou vlnou). Je to pak "šílená" zábava. Dochází sice ke krátkodobým změnám, ale fakt jen krátkodobým. Samozřejmě k tomu mne "otravovala" jedna silná stanice v mém okolí. Naštěstí dynamická odolnost KX3 je veliká a tak zde velký problém nevznikal. Problém snad byl jen v tomto:To je záznam z reversebeaconu OK1FCJ (je to i na jiných). Je to záznam dvou nejsilnějších stanic na pásmu.  Ta modrá stanice má ten záznam nějaký divný. No jsem rád, že jsem nevyhodil svoji KX3. Asi kluci zapínali a vypínali PA. Že by to mělo takový zisk? Na buzení to chce asi strašně málo. Nebo jiná porucha? Porucha na šlapce? Dokonce jsem si původně myslel, že skimmer zachytil druhý falešný signál. Pak dokonce 2 hodinový výpadek.   Naschvál zde neuvádím další obrázky. To si všichni uděláte sami. Pokud budete sledovat síly signálů, pak Vám mohu čestně slíbit, že jsem jel 5W (Slávek mi to nevěří, protože prohlásil, že zažil, jak jsem ho v MWC 2x pobil v pileupu, kde on měl 100W. Prý mám asi to pádlo malinko tlušťší HI. K tomu bych snad měl toto:

Většina stanic v MWC neumí pracovat v pileupu. Už jenom tím, že nic neudělají s AVC a že mají "otevřená" rádia, jim dělá hrozný problém. Pokud to o někom víte, pak se dá využít jedna finta, kdy těm stanicím pomůžete. Na to přeci přijde každý. Nikdy to však neznamená, že stanice 5W přebila stanici 100W (jedná se jen o vhodný okamžik pro volání). To ani fyzikálně nejde. Podle mé zkušenosti vím, že dokonce nejde již přebít 3dB (2x větší výkon). Ale pokud je někdo silnější o 35dB, pak nám to fyzikálně nevychází. Abyste nemuseli všichni závodit z CN, (tam mé měřící metody už budou krátké HI), tak jsem Vám slíbil, že už toho nechám. Vadí mi to snad jen v případě závodů, kdy jde jasně o peníze HI (Holický pohár). Když teoreticky bojuje 100W s cca 700W, při přibližně stejné operátorské zručnosti, pak to pro tu stanici se 100W nemůže dobře dopadnout. Znovu opakuji, že jakákoliv výška antény, nepomůže. Není nic lepšího a účinějšího, než NVIS. (Pro jednoskoková spojení).

Ale vraťme se ke QRP. Šíleně jsem trpěl a jel jsem to celých cca 24 hodin. Na 3830 se objevila stanice s kterou jsem se zde ještě neutkal. Výsledek podobný, jen těch násobičů je tam více. Začalo mne to zajímat, co že tam má za anténu. Pokud by měl vertikál, pak těch více násobičů sedí, ale asi bych ho s 5W pobil na jednoskoky. Ledaže by měl antény 2. Docela mne to začalo zajímat, zvláště, když daný operátor byl na pásmu o celých 6 hodin méně než já. Sestavil jsem si grafy z RBN-

  DF7GB
DM5GG
LZ4AA
OK1HRA
OL9A
S50ARX


Co to znamená? Do různých směrů je vždy s odstupem 7 až 10 dB silnější než já. Tedy nejedná se o směrovku, ale používá pravděpodobně NVIS, jako já. Pochopitelně je zde možnost, že moje anténa je méně účinná, než jeho. Čím by to mhlo být vyvoláno? Pojďme si zobrazit něco kolem NVIS antén na 160m a jejich účinnosti.Co říká graf? Když budu mít totálně blbou zem, pak si pravděpodobně zavařím o 3 dB (polovinu výkonu mi anténa promění ve ztráty).  No dobře, ale to stále nevychází. No podíval jsem se na pár fotek a videí z TV a nikde jsem neviděl ryzí QRP zařízení (jen v koutku Jánošíka HI). No ještě popřemýšlím, kde těch 6dB ztrácím. Ale nic ve zlém Vl´áďo. Je to již moje úchylka. Cca 25 roků mám nového koníčka a to je sledování konkurence. Pokud vše chceš vyvrátit, pak mi napiš, kolik jsi měl za celý závod spotřebu HI. Já ti to říkám zde: Spotřeboval jsem (lampička, KX3, zdroj Yaesu, zdroj pro LED, osvětlení LED, PC a zapnutý dvoumetr FM (ne furt) přesně 1,033kWh. (A to Jana když jsem spal si ještě dělala účetnictví HI). Zkusíme těch 6 až 8 dB někde dohledat HI. (A tu zem tu mám docela dobrou HI).
Co jsem slyšel?

No hrůza. Nastavení KX3 bylo následující:

ATT cca -20dB, BW 100Hz, AVC potlačeno

Poznámka: Následující nahrávky nikdy neposlouchejte na repráčky PC, ale nasaďte si sluchátka. Anyway, slyšel jsem názor, že jako sluchátka stačí kdejaký šmejd - ne nestačí. Prosím zakupte si sluchátka s velkým dynamickým rozsahem a HIFI.  Pokud se mne zeptáte co používám já, pak mohu říci, že SONY MDR-V150. Ve výprodeji jsem je koupil za cca 450 Kč a je to vynikající. Když je rozšlápnu (už se stalo, pak škoda není tak veliká a jdu si koupit nové HI.

S&P OL4W.mp3

Pro posluchače to bude nepřehledné (data jsou z RBN)

RUN (OL4W).mp3

Z Amíků nikdo na NVIS nebyl silný. Snad jen

K3ZM.mp3

Dokonce i stálice UP7L moc slyšet nebyla. Jen jednu chvíli celkem slušně vylezl.

UP7L.mp3

Četl jsem ze záznamů ČRK, že jednohlasně odsouhlasili takovou pitomost, jako (voko za voko, zub za zub). Tedy UA stanice se nebudou v OK DX contestu hodnotit. Asi ten jedinec, co to jednohlasně odsouhlasil, zapomněl, co je to HAM spirit. Zkrátka asi o tom moc nepřemýšlel a chtěl se zviditelnit. Zajímavé na tom však bylo, že když ho pár stanic UA zavolalo, tak je neodmítl. (Ale možná to byl někdo jiný z týmu HI). Pánové chápu Vaše city, ale domýšlejte věci až do konce. HAM spirit je úplně něco jiného, jako politika a chorobný velitel. Opravdu nejsme všichni stejní. Těch posledních pár chudáků na pásmech je opravdu hodně malá parta.Příště až budete zase hlasovat, tak se možná zklidněte a zeptejte se i někoho. Třeba se podívejte i do USA a nebo i někam jinam. Jakmile si napadneme HAM spirit, pak nás to zase bude bavit o něco méně.

Howg

  Jiné kafe u OL4WDárek Rudolfa OK1FFI k vánocům