Věděl jsem, že našlapuji na tenký led

Dostal jsem první odezvu na můj ubrečený příspěvek o QRO. Pisatel mne upozorňuje, že tvrdím něco, co nemohu dokázat. Ptal se mne, zda můj S metr měří dobře a nebo, co to má znamenat, že někoho napadám. HI. Ne opravdu mi nejde o to, abych někomu něco dokázal. Od toho je zde někdo jiný. Ale když už jsme u té fyziky, tak jediné za čím si stoprocentně stojím, je to, že já jsem nepodváděl a jel 5W v kategorii QRP. Tedy chce-li někdo mne nařknout, pak se musím bránit. Tedy nerad to zde uveřejňuji, ale jen pro zajímavost zde napíšu něco, co se může dít (a to i třeba v pásmech 2m) při obrovské snaze vyhrát za každou cenu. Podle toho třeba jasně poznáte, že nebyl použit PA od OM Power (ten by tu prasečárnu neudělal).Údaje jsou ze skimmeru OE9GHV, který jsem si docela perfektně zkontroloval. Zapomeňme na to, že já mám signál vyzářený NVIS anténou a uvedené stanice pravděpodobně mají vertikály. Snad jen pro někoho, kdo nezná fyziku. Jestliže je někdo silnější o 30dB, pak to znamená, že je tam 1000x větší výkon (pozor na laloky, polarizaci, fokuzaci ionosféry atd). Tak počítejte. Dále je tam údaj z pásma 80m. Zkrátka kluci se nudili a tak závodili ještě někde jinde HI. Sice už jen s malým PA, protože tam měli signál slabší HI. Jen OL1R se soustředili na pásmo 160m. Tak a teď budou postupně dopravováni pitbulové až do Liberce, abych byl sežrán ve svém rodném městě. Probůh už chápete, že můžete něco pokazit a provést velikou kravinu? Co když něco takového nastane i v pásmu VKV? Pokud dostanu od ČRK nějaké námitky k mému Datlovi, pak si opravdu odplivnu.

    Po zvěřejnění tohoto příspěvku mi napsalo pár lidí, kterým se nelíbí tyto sprosťárny ( a to i ti, kteří pásmo 160m bytostně milují). Byl jsem zavalen dalšími informacemi a dokonce i fotkou. Ne nebojte, nic z toho nepoužiju. Jen si stěžovali, že používat 20kW je FAKT UŽ MIMO ZDRAVÝ ROZUM. Ani jsem netušil, že to jde vymáčknout ze tří Jánošíků. Bacha na skimmery, není to tak úplně vše jasné. Ale bohužel mne vycházelo též 20kW. Velice si dejte pozor na filtraci dat ze skimmerů. Např. u mé modré čáry to najednou vyskočí o 16dB (jakobych použil 200W). To je typicky nutné odfiltrovat. Dokonce jsem ten spot dohledal a pamatoval si na to. Ta stanice co mne volala, mne volala bez řádné slyšitelnosti. Zkrátka jeho druhé stanoviště S&P skáče po spotech. Tušil, že tam jsem (značku mu napověděl skimmer) a tak aby vše bylo jasné, volal tak, že dával moji značku a pak jeho. Šup a máme ten skok. Počítat výkon stanic znamená mít zkušenosti. Sám jsem se to učil 10 roků. Pozor tedy na filtraci dat, pozor na záškodníky, stačí aby někdo s 10 kW se začal chovat jako OL4W. Ale i to se dá odfiltrovat. Toto mi po jedné kritice provedli v OK QRP závodě, aby dokázali, že metoda je vadná. Není HI. Dokonce jsem našel i kdo mi to provedl. Ale to už nemá vůbec nic společného s HAM spiritem. Bohužel končí naše generace OLáků. Někteří z nich byli slušní. Někteří vychovali novou generaci mlaďochů bijců. Opravdu nechci dokazovat někomu něco i podle spotřeby elektrické energie (i takové databáze existují a dá se do nich dostat). Opravdu ve svých 70 letech nechci někoho nařknout, že je podvodník a převádět to zpětně na jeho světové úspěchy. Bylo mi však vždy divné, že neexistuje jediný záznam ze světových vítězství. Dokonce jsem i požádal jednoho člena týmu, zda by pro moji výuku mi neudělal nahrávku. Neudělal, měl to zakázané. No a pak už zbývá citovat jen moji maminku, která mi vždy říkala. Kdo lže...... Obávám se, že led se prolomil.
Současně bych chtěl i poděkovat mému dlouholetému kamarádovi z Josefova Dola (dělal tam elektrikáře na Roše), že mne pochopil a tuší, že fakt něco kazíme. Místo abychom pokračovali v té nádherné výuce mladých pomocí čestných rovnocených podmínek vysílání (závody MVT), tak jsme se soustředili na to, že je to militantní sport. Vláďa OK1FII mi vždy vypravoval o takových zavodnících, jako byl Lubo nebo pan od piva (Sládek), jak dokonale všechny válcovali ne tím, že podváděli, ale tím, že se stali mistry. Mám i plno nahrávek (bohužel komentovaných tak, že bych riskoval problém), kde dokonce si myslím, že někdo neposlouchal na antény v dovoleném okruhu. Zkrátka svět se zbláznil. Fakt jen poklonu Líbě, která je milá a setkání s ní v Holicích je příjemná věc. Dá se s ní bavit i o různých problémech, které následně řeší. Škoda, že mi není 40, pak bych pro mladé jěště něco udělal.
Tím bych fakt toto téma ukončil a tuto stránku od těchto věcí brzy očistil (smazal to).

Jo ještě něco. Jeden aktivista mi řekl, že podvádím, protože jsem na 3830 zařazen v kategorii no assisted a přitom podle nahrávek je jasné, že jsem skimmery používal. Ano má pravdu, při záznamu do 3830 jsem to nenavolil. Pak už mi to nešlo odstranit.
Tedy toto
Single Op QRP
CallOpModeRemoteQSOsState/ProvCountriesOp TimeScoreClub
OL4W(OK1IF)  77134825:51189,822Czech CC
S57M  71925126189,581SCC
YL2QN  69005017:12175,560
RD9D  34105614:01173,656Ural CG
OK1FKD  64415125159,900OK QRP CLUB
OLŘA(OK1CZ) x4601421694,256

je špatně a patřím do jiné kategorie. Deník odešel v pořádku. Omlouvám se.
Ukončuji sebevražednou misi. Už nebudu nazývat někoho podvodníkem, ale dále si to budu jen myslet.

Co se to s tebou Jožo děje? Ty, který jsi vždy poučoval všechny, že musejí hrát fair play a ty to vzdáváš? A nebo  sis koupil nového Jánošíka? No musím se přiznat, už mne zradil i můj veliký přítel:

Přítel OK1SANPAN

Dlouho jsem si ho hřál na srdci, až mi spáchal to, co se dá popsat jen následující charakteristikou:

Tento hrdina je považován za antagonistu hlavní postavy, protože se zdá být zcela prostý světonázoru, který je pro svého pána zvláštní. Sancho se primárně zajímá o materiální zisk, možnost zbohatnutí. Má svou vlastní filozofii života, založenou na jednoduché světské moudrosti. Není divu, že jeho řeč je plná lidových citací, přísloví a přísloví. Běžný vesničan vnímá všechno, co se děje přes hranol jeho zvláštního, selského vědomí. Snaží se najít praktické vysvětlení pro všechno, není ochoten jít do abstraktního uvažování, jako jeho společník. Na první pohled se tedy může zdát, že hlavní postava je proti Sancho Panze. Charakteristika tohoto charakteru však ukazuje, že to není úplně pravda.

Jakožto profesor v naší Střední odborné telegrafní škole, jsem byl dotazován svými žáky, v čem je problém QRO? Musel jsem se zamyslet a nakonec se mi ani nechtělo odpovídat. Zkrátka ten problém vyřešil už v roce 1907 první radiomatér v Čechách - Jára da Cimrman.

"Není důležité v závodě zvítězit, natožpak zúčastnit se...."

Jaký je rozdíl mezi QRP a QRO HAMem?

No  v každém povídání o QRP se mluví o ryzosti těchto amatérů, YOUTUBE je plno příspěvků, jak na 2 tranzistory se dělají spojení na Mars a zpět. QRPisti do nekonečna porovnávají dvoulampovku s posledním TCVR od ICOMU. A skoro mi to připadá, že ta dvoulampovka hraje líp. Pak mne napadá, proč ten Icom vlastně nevyrábí dvoulampovky? Dokonce někde v OQI se vyjadřují QRPisté k tomu, proč to dělají. Když to zpětně čtu, pak mi to připadá jako hloupost.

Co přináší QRP?
 
No něco určitě:
A proč ne? S poctivými 5W se např. na 160m dost těžko dovoláte do Japonska. Tedy je to zbytečné. Pokud existuje šance, že by to mohlo vyjít, pak ty Big Guns uslyšíte i na drát (VY2ZM). Musíte si uvědomit, že DX vám dá jen 10 bodů. Tedy abych měl ten samý bodový zisk, stačí mi udělat dva Evropany za 5 bodů (pokud to samozřejmě není násobič, pak je to o něčem jiném). A to QRO stanice musí beverage mít? Ano musí. Oni se svými 10 kW jsou nádherně slyšet, ale volají je v průměru i LP stanice se 100W. Bez přijímacích antén, by to na ten vertikál těžko slyšeli. A jak naši borci? Následující údaje se zakládají na údajích, které jsou k dispozici na 3830 serveru. Autor tohoto příspěvku nikdy ty špičkové antény neviděl a asi neuvidí. Byl by při návštěvě těchto míst asi omylem sežrán hlídacími pitbuly HI.
    OK7K
Vertical @ 39m with 160 ground radials
RX Antennas: Beverage 360m to USA (310 deg) Beverage 360m to Carribien (280 deg) Beverage 360m to South America (250 deg) Beverage 360m to South West EU (210 deg) Beverage 360m to Africa (170 deg) Beverage 360m to VK/ZL (080 deg) Beverage 360m to Japan (045 deg) Beverage 360m to Middle East (125 deg) Beverage 260m to North (015 deg) Beverage 180m to near East (135 deg) K9AY Loop
     OL4A
ANT vertical 47m, dipole @10m BEV: 4x310deg, 2x45deg, 1x 90,240,270,295 deg - all 340m long + 1x 290 160m long.

Pochopitelně to zkrátka bez beveragů nejde. Bohužel některé stanice o svém vybavení neradi mluví. Některé stanice z mé databáze měřených hodnot úrovní elmag pole, začínají se tlačit docela nahoru (Dusna).
       Když koupíme dva kusy a použijeme od OM Power sdružovač OM10C, pak spolehlivě jsme téměř na 10KW. Že za to dáte víc jak za nové auto? No to jo, proto QRPistu může dělat každý, ale QROistu jen pár                               vyvolených.
             Kdyby Vám to nestačilo, tak musíte něco, co má malinko větší flašku. Třeba 4CX10000D. Mrkněte po internetu. 15kW koncové stupně tam určitě najdete.

          Tedy v pravidlech soutěže je jasně napsáno nějaké omezení. Už slyším, Vaše námitky. "Ty si myslíš, že to tam někdo má?". Odpověď je jednoduchá - nemyslím. Ale fakt chcete podvádět? Děsím se toho, aby naši mladí             pod tímto vzorem nám nezačali v OK QRP závodu používat třeba 100W. Dosáhli by zadarmo zisku cca 13dB. To je přesně ta výhoda, jako když někdo má mít 1500W a má na PA nakrmenou 4CW10000D. Pak asi brzy             pánové budete muset soutěžit jen mezi sebou. Asi bychom pak souhlasili s Járou da Cimrmanem. Už jenom zisk 3dB, oproti konkurenci, se nedá při slušné anténě dohnat. A znovu připomínám, že "chodivé" antény             neexistuji.
Teď jsme vyčerpali body pro QRP. Naschvál se nevyjadřuji k tomu, jestli jako operátoři můžeme kvalitu operátorů QRO ohrozit. Tak pozor, jsme na tenkém ledě. Pokud budete trénovat pile-upy, budete jezdit cca 150 contestů ročně, budete se zamýšlet nad závodní taktikou - pak zcela určitě byste mohli na Březině někomu nalívat pivo HI. Jsem přesvědčen o tom, že minimálně 20 operátorů QRP ražení, je schopno na špičkovém pracovišti udělat podobný výsledek, jako QRO operátor. V současné době podíl operátora na úspěchu stanice, silně klesl a to na úkor zvýšení výkonu. To vypadá jako vytahování, ale věřte, že na tom trošku pravdy bude. My nemáme šanci si to zkusit (nebo alespoň  vícekrát v životě). Pokud chceme povýšit naše výsledky třeba tím, že si koupíme malý PA 800W, pak nemáme šanci stejně se s Váma porovnávat, protože my budeme košér, kdežto vy jste podvodníci. Už 3dB v závodě, se nedají dohnat. Nejvíc na tom stavu mne mrzí to, že mladí jsou okamžitě vychováváni ve smyslu podvodu. Znovu pánové připomínám. Určitě vzpomínáte, jak jste kdysi na 2m dělali třeba 1350 QSO za 24 hodin. Kolik je to teď? Můžete si výkony zvedat jak chcete. Jestliže jste si prosadili legálně 3KW rozdělené třeba do 3 smérů, tak jste se střelili do vlastní nohy. Při zisku antény třeba 18dB vyzařujete do každého směru 64KW. Pokud budete třeba na Ještědu, tak tam nefunguje efekt předložné desky. Zkrátka vy osvětlujete vše pod Vámi. Třeba na Jizeře jsou stanice v Turnově ochráněny profilem terénu. I když máte technicky to nejlepší co existuje, pak stejně fázový šum z Vašeho zařízení se zesiluje tak, že mladíci (bez peněz) s FT818 jsou namydlení. Samozřejmě je to jejich vina, mají si koupit dražší a lepší rádio. Jezdil jsem na Ještěd pravidelně 30 roků. Je to úžasná kóta (sice už pokřivená cca 350 parabolami co tam jsou) a pamatuji, že jsem tam byl schopen s 5W (FT817) a s anténou OK1KRC (4 prvky), dělat nádherná spojení. Udělal jsem si tam osobák 397 QSO v závodě. Ten pocit v tomto QRP závodě byl daleko lepší, jak pak závod s KW. S FT225RD na Ještědu, jsme klidně mohli závodit se stanicí, která byla na Vápenném a měla FT290R a PA 30W. My jsme totiž anténama točili. Nádherný kopec Vápenný tedy skončil. Žádný mladík si to nikdy nezkusí a to dokonce ani z Jizery, která přímo kouká na Ještěd. Chtěli jsme to? Mluvíme o tom, že za chvíli nebude s kým závodit. Vychovali jste si nástupce? Nebo do nekonečna budete z Ještěda zkoušet překonat Atlantik a přitom Vám bude jasné, že to asi nejde. Stav na VKV je daleko horší jak na KV. Jak jsem říkal, tam vyzářit 100KW není žádný problém. Jestliže se na špičce závodního pole začínají objevovat stanice, které mají nadmořskou výšku o 600m nižší než ti na kopcích, pak to jasně z fyzikálního hlediska o něčem mluví. To samozřejmě nemluvím o kvalitě příjmu. Tam klobouk dolů.


Jaké jsou výhody QRO?

Jaké jsou nevýhody QRO?


S nutností velikých investic do QRO, mne napadla divoká souvislost a fakt nevím proč.

John Rockefeller


Ten ve svých pamětech píše, že ten první milion sice ukradl, ale ty další peníze si zcela určitě poctivě vydělal. Musel jsem se smát, když jsem někde slyšel, že ten první stožár mne stál flašku rumu, ale ty další, jsou dílem tvrdé poctivé práce. Já tu flašku mám furt v kredenci, ale nejsou stožáry HI. Tak halt musím zústat QRPistou HI. Ale už hodným HI.


Resumé:

Do nekonečna se nedá poukazovat na škodlivost určitých praktik. Autor si je toho vědom a to zvláště po přečtení závěrů sjezdu. Tedy jednou provždy.  Již nikdy nebudu kritizovat práci QRO stanic a jejich praktiky. Nebudu je nazývat podvodníky, ale budu  si to i nadále jen myslet. Budu se i nadále soukromě a bez  prostředků spadlých z nebe, věnovat výchově nových členů, kteří zcela určitě začnou od QRP. A to je dobře.

Tak přísahám a kdyby ne, pak prohlašuji, že Jára byl náš génius.

Jožo Fero


Jo Liberečáci, to je jiný kafe.....
CQ160m

Už delší dobu mi po každém testu AVAST hlásí, že můj počítač není ochráněn před kamerovými zvědy. Asi to bude pravda, protože už delší dobu zde vyvíjím tajný PA stupeň na QRP závod. Pravděpodobně unikla fotografie i se speciální kapalinou (z výroby bývalé NDR), kterou již delší dobu používám.

Tajný PA stupeň pro pásmo 160m. Je to ve třídě E s účinností 15940%. Obsahuje 5 ks transistorů BS170. A aby se to vše dobře ochladilo, pak používám  článek s vodním chlazením. Kvůli dosažení teploty blízké absolutní nule (no přiznám se, že někdy i malinko pod nulu), musím používat i speciální kapalnou směs, která má složení z původního německého patentu z roku 1935 a někdy se tomu říkalo i tankistická čokoláda.Kvůli utajení, jsem tuto kapalinu nazval "Jiné Kafe". No a jak vidíte, někdo to přes čočku mého počítače vyfotografoval a rozkecal po bandu. Nedá se nic dělat, tedy musím s pravdou ven a ukázat celé mé závodní zařízení.Proč jsem se odhodlal k vytvoření takového PA stupně? No je to na protest proti závodním podmínkám tohoto závodu. Totiž američtí pánové mi zakázali použití mé oblíbené FT817. Totiž nová verse má 6W výstupního výkonu a tak vlastně já nemohu závodit. Podle zaručeně správných zpráv od koronérů Slovenské republiky vím, že OM POWER je na pokraji krachu. Jsou totiž zavaleni reklamacemi, že jejich koncové stupně v těchto závodech jsou nepoužitelné, protože jejich výstupní výkon je někdy až 1501.7388W.

Průběh závodu:

Závodit v pásmu 160m a používat anténu lamda čtvrt ve výšce cca 16m? No ten anténář na špici anténního řetězce (Svatý Jiří) by určitě neměl radost. A to ještě jsem zjistil, že ta anténa rezonuje někde kolem 1920 kHz. Zkrátka nerezonanční antény nesmí na pásma. Jediná cesta jak to doladit, je samozřejmě jen správné "vytažení" a vytahování se. Protože stále ještě patřím do generace, která umí poručit větru a dešti, tak jsem to zařídil. Možná jsem to i malinko s tím větrem přehnal.
Po začátku závodu se uplatnila docela slušně kladná fáze poruchy. To je vždy voda na náš NVIS stroj. Musím se přiznat, že poslední dobou jezdím závody už snad jen pro originální zdroj nahrávek, pro naše studenty na telegrafní škole.

S&P.mp3

V moderní době však lze občas jezdit i RUN s 5W. Zde je toho důkaz.

RUN.mp3

Bohužel další noci s A indexem přes 35, udělaly své. Pro nás NVISkáře je to pak průšvih. Tedy pouštět Vám šum, asi nemá smysl. Fakt jsem dost trpěl. A tak z pár špeků jen dvě nahrávky:

VY2ZM.mp3

4X2M.mp3

Jak říká klasik: "Není důležité v závodě zvítězit, natožpak zúčastnit se....".  Málokdo však ví, že tento citát z roku 1907 je podmnožinou citátu Joži Fera z roku 2022.

"Jsem rád, že nic nemusím dělat, natožpak to dělat dobře..."

S pozdravem za "světlejší a teplejší " zítřky. Howg