Hrátky s mobilem - SOTování de luxe

Je o mne známo, že velice rád chodím pěšky. Bohužel můj orientační smysl je na takové úrovni, že dokážu zabloudit kdykoliv a v jakémkoliv prostředí. Dokážu spolehlivě zabloudit i při navigaci podle map. Jediný možný způsob, jak si to bloudění ulehčit, je používání GPS. Sice také bloudím, ale v každém okamžiku alespoň přesně vím, kde jsem. Je to takové "bloudění na vyšší úrovni". Trošku se situace zlepšila, když jsem si zakoupil GPS Garmin. Bohužel však mám jen typ s malou operační pamětí (8MB) a to ještě v nebarevném provedení. Vždy jsem snil o tom, abych měl GPS s pořádnými turistickými mapami. Dnes sice není problém si něco takového koupit, ale u kvalitnějších přístrojů je i kvalitnější cena. Protože jsem fanda a veliký příznivec mobilních telefonů, zvolil jsem raději kompromisní řešení. Zkrátka mobilní telefon s GPS modulem a s možností připojení na Internet a dobrým fotoaparátem. Moje elektronická zásada vždy říká: "Nekupuj poslední novinku, za pár měsíců bude levnější". V současné době je na trhu u Vodafone mobilní telefon Sony Ericsson W715, za velice příznivou cenu 4377 Kč.

http://eshop.vodafone.cz/hs.htm?detail=7&nso=&lang=cs&hsName=Sony%20Ericsson%20W715&brand=5

Ačkoliv to není žádný TOP model, má všechno to, co od tohoto mobilu člověk vyžaduje. GPS modul, externí paměťovou kartu, rádio FM, přehravač mp3, wifi, připojení 3G na Internet, fotoaparát 3MP, slušný displej. Teprve s tímto mobilem jsem turisticky spokojen. Obsahuje i SW Google Maps s možností Latitude (sledování mé polohy - něco jako APRS). Umožňuje i výpočet tras a po zakoupení asi 3 měsíce funguje modul Navigace. Tedy plnohodnotná zvuková silniční navigace. Bohužel pak si další používání musíte zaplatit. Google Maps však pracuje s mapami, které si stahuje přímo z Internetu. Ale 180 Kč měsíčně (tolik stojí měsíční připojení mobila k Internetu) se někomu  bude zdát moc. Daleko efektnější je tedy si stáhnout libovolné turistické mapy do mobila předem a to pomocí pomocného programu  MapGrabber. Jak na to, je velice hezky popsáno např. zde:

http://navigovat.mobilmania.cz/Clanky/Ar.asp?ARI=114268&CHID=2&EXPS=&EXPA=

Abychom však mohli tuto aplikaci používat, pak si potřebujeme stáhnout do mobilu java aplikaci
http://www.trekbuddy.net/releases/0.9.98/index.html

Používání je pak intuitivní. Při volbě záznamu trasy nám vzniká a ukládá se soubor gpx, který pak můžeme exportovat do různých pomocných programů např:

http://utrack.crempa.net/index_cz.php

http://www.trekview.cz/trekview/index.php#mapa

A k čemu je nám takové zpracování dobré? Máme přesný záznam toho, kde jsme bloudili. Výsledky z programu Utrack jsou např. ZDE (naše turistická cesta ze setkání na Kozákově do Malé Skály.

trasa

Samozřejmě si jednotlivé body trasy můžeme i Zoomovat.

zoom_Kozakov

Ovšem velice krásné jsou souhrnné výsledky, které si můžeme např. exportovat ve formátu PDF.

Jak se sami můžete přesvědčit, teprve zde to moje bloudění má nějaký smysl HI. Program v mobilu umí pracovat i s daty WPT (way points). A tak si třeba konkrétní souřadnice všech platných SOT můžete stáhnout zde:

http://sota-ok.nagano.cz/doc.html

Ačkoliv toto řešení je kompromisní a vlastnosti GPS modulu v mobilu nemohou být takové (citlivost) jako u specializovaného přístroje, pro běžné používání však naprosto vyhoví. Pochopitelně lze si soubor gpx připravit i předem a pak se nechat navigovat po předem připravené trase. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je výdrž baterie v mobilu. To je podle používání asi 6 až 8 hodin. Já toto řeším záložní baterií. Ta se např. dá velice lacino pořídit ZDE:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.36208

A tak na naší letošní Šumavské expedici budete mít možnost sledovat naše trasy, včetně našich komentářů a fotografií.