Jak to s tou Eskou vlastně je? Jak je rozlehlá? Jak rychle se přemísťuje?
Tak to by mne taky zajímalo. Už několikrát zde bylo uváděno, že využívání těchto způsobu šíření v pásmu 80m, asi nemá praktický význam. Lze na základě pokusů dokázat, že odraz v denní době od mimořádné vrstvy Es v pásmu 80m má na určité trase ( na jeden skok ) menší útlum asi o 10 až 18 dB. To je fantastická hodnota, ale pro doma sedící amatéry se dá lehce vykompenzovat zapnutím PA stupně HI. Tato anomálie šíření má tedy asi největší význam jen pro Ptákovinnové akce připravované expediční stanicí OL1EXP ze Šumavy. Zkrátka my za pochodu na té třiapůle vysílat budeme a budeme...
A to jsem ještě zapomněl dodat, že s výkonem 500mW. Koneckonců náš diplom WW817WT je přeci nejtěžší na světě ( DXCC je proti tomu slabý odvar ). Při tomto druhu spojování, si pak musíte vážit každého deci ( někdy i Bellu). Ale pojďme se na to podívat prakticky. Den 6.5.2006 na zahrádce zkouším a testuji nový ATU z výroby OK1FFI. Pádlovka a špatné podmínky. Obvod NE612 v mém Rozkmitu se snaží, někdo mne volá, ale je to nečitelné. Pak se najednou stalo něco, co jsem pro Vás zachytil.
Od naprosto nečitelného signálu do naprosto čitelného. Ano to je těch bratru 10 deci (Bellu). Jen v rychlosti sleduji Ionogram z Průhonic. Něco se muselo stát. Ale podívejte se na to sami. Spojení se odehrávalo někdy kolem 9.30 UTC. Karel OK1DWF vysílal ze zahrádky na "pádlovku" s Rozkmitem 500 mW.
9.15UTC 9.30 UTC 9.45 UTC
Jak to přišlo, tak to postupně odešlo. Jen tak pro zajímavost, jsem se chtěl podívat na korelaci s OK0EU. Jak všichni vědí, OK0EU je tvořen vlastně čtyřmi majáky, pracujícími na přesných, ale malinko odlišných frekvencích.
A jak vypadal výstup v tuto dobu?
Tak a nyní Vás určitě napadne. Proč maják z Kašperských hor má zesvětlení stopy dříve než maják z Průhonic? Asi útlum na trase se od různých majáků v danou dobu lišil. Toto vše funguje na jeden skok. Kde vlastně je QTH Ruzyň a kde jsou majáky?
A jak vypadala situace z hlediska OK1IF a QTH Karla OK1DWF?
A nyní srovnejte časy a zesvětlování stop a porovnávejte to s měřením v Průhonicích. Kontrolní otázka zní? Jak veliká oblast byla zasažena onou mimořádnou vrstvou Es. Jak rychle a jakým směrem se Es pohybovala? Ale to již nechám na Vás. Zkrátka funguje to a náš diplom WW817WT bude obohacen o další doplňující známku WVESL ( Worked Via Es Layer ). Teď mne napadá - již máte telefon Vodafone a nebo Kyslík? Jen ten jediný Vám umožní se zaregistrovat v konferenci "Expedice" na Naganu a tak budete mit okamžitý přehled o speciálních Es spojeních pomocí SMS, které dostanete na svůj telefon.
PZ (Ptákovinám Zdar )
Jožo Fero