Jsou ruční VKV stanice ještě k něčemu dobré? Jak si je vybírat?
Určitě pamatujete doby tak kolem roku 1980-1987. Kopce ještě nebyly obsazeny stovkami parabol, o mobilech se nám tak mohlo zdát. Do provozu se uváděl jeden amatérský převaděč za druhým. Stavěli jsme si Křemílky, Mazáky a další. Když v roce 1987 na setkání amatérů v Hradci Králové jsme si kupovali vyřazené VXW010, tak to už bylo něco. Vesele se brousily krystaly a bastlilo se a bastlilo... OK0C běžel 24 hodin denně a stále se tam něco ( hlavně technického ) řešilo. Když jste někam služebně odjížděli, pak Vás po trase vítali ostatní Hamové a napájeli Vás kávičkou. Vůbec nevím, jak jsme se na ty převaděče vešli. Byla to nádhera.
Dnes?
Tabulku lokálních kmitočtů klidně zahoďte. Převaděče zejí prázdnotou, skoro si nemáme co říci. Pokud ano, pak se jen tlachá a tlachá. Témata již dávno nejsou technická. Snad poslední téma, kterému se snad nedá až tak moc vytknout je.... počasí. A tak jsou kroužky na OK0C, OK0AC, OK0I, 3749 KHz, 3770 KHz, 3739.5 KHz a další. Předávané zprávy jsou....
17C, 1021 hPa, 8/8 .... někdy se ještě přidá veliká informace o narozeninách. Asi to už lepší nebude. A tak přemýšlím. Je v této době ještě ruční stanice k něčemu dobrá? Pokud se Vám stane malér, okamžitě ji zahoďte a zavolejte si na 112. To skutečně funguje, ale ručka určitě ne HI. Musím se přiznat, že jsem již taky takový. Ručku používám tak maximálně, když jdu s Janičkou na houby a nebo se domlouváme, že nám došel chleba.. To je geniální věc. Ale zrovna tak funguje pár stanic PMR v cenové relaci asi 20x nižší.
Proč jsem si tedy koupil již pátou svoji ručku? Podle jakých kritérií jsem si ji vybíral? Na to se pokusím odpovědět někdy příště. A o čem bude řeč? No přeci o skvělé YAESU FT60.