Proč FT60?
Vzpomínám, kolik jsem vlastně měl již ručních stanic. V roce 1991 to byla FT727, což byl první sériově vyráběný dualband TCVR. Velice podařená konstrukce. Pak následoval tribander Standard C568 ( 2m, 70cm, 23cm ), Icom T7H, Icom Q7E, Icom E90, Standard C 401, AE144, Standard C408...
Proč?
Stanice většinou morálně a fyzicky zastarávají. Stávají se "obouchanější" a někdy nám již přestávají vyhovovat jejich technické parametry. Např. FT727 byla vynikající stanice. Bohužel na dnešní dobu příliš rozměrná. Vznikaly problémy s napájecími akumulátory. Šla jen mírně "odblokovat". To znamená, nešlo ji používat na sdílených kmitočtech.
AE144 byla trošku předpotopní s dosti nízkou citlivostí. Přesto však měla velice příjemné pouzdro na dotek.
C568 mám dodnes. Největším problémem je, že se odřou nápisy na tlačítkách. Je velice citlivá, ale dosti neodolná. Pokud do ní strčíte anténu např. Lambda čtvrt a vylezete na Ještěd - tak máte smůlu. Je to však Twinbander a tak je možno současně poslouchat třeba dva kmitočty z jednoho pásma. Může se u ní aktivovat i funkce cross repeateru.
Icom Q7E - Jedna z velice úspěšných stanic. Originál anténa se však musela okamžitě zahodit. Dodnes mi Janička nemůže odpustit, že jsem Quida dal pryč.
Icom E90 - Když jsem to kupoval, tak jsem asi nepřemýšlel. LION speciální baterie je drahá. Měnič na 2 tužkové baterie je k ničemu. Tak maximálně na poslech. Wide band receiver s možností poslechu třeba i na středních vlnách? Dnes už vím, že jsem to nikdy nepotřeboval.
Proč tedy FT60?
Při koupi nových zařízení se samozřejmě rozhlížíme i po cenách. Politika firmy Yaesu je však jasná. Dodávají nám rádia stále lacinější a lacinější. Dovede si někdo jen představit, kolik bylo prodáno kusů FT817, FT857 a FT897? Ví někdo ještě, že se první FT100 prodávala za 59000 Kč. Dnes FT897D koupíte již za 24000 Kč.
Cena 5400 Kč v GESu je tedy velice příjemnou. Pokud zařízení koupíte v Německu, pak ještě o trošku laciněji. Cena se mi tedy líbila. Chtěl jsem se však dozvědět něco více.
Proti základním technickým parametrům jsem toho tedy mnoho neměl. V každém případě jsou lepší jak u různých Kenwoodů, Icomů.
Opravdu máte pocit, že Vaše ručka má umět poslouchat FM rozhlas? Tak z toho už jsem vyrostl. U našich Vietnamských přátel koupíte běžné FM rádio v cenové relaci do 100 Kč. Pokud jsem tedy na dovolenou bral např. IC-E90, pak mi Janička akorát vybíjela baterie. Opravdu to je k ničemu...
A poslech KV AM či SSB na ručku? To je totální nesmysl. Pokud použijete krátkou anténu, pak signálu na vstupu je málo. Pokud to připojíte k pořádné anténě, pak je signálu tolik, že se rádio "zavaří". Zkrátka výrobce by musel dělat na vstupu pořádné filtry. Ty by se mu tam nevešly... Je to jen obchodní trik.
A potřebujete Twin bander? Chcete poslouchat např. rozhlas FM a OK0C současně? Pokud ano, pak si kupte TH-F7 Kenwooda.
Od ruční stanice chci poslech jen úzkopásmové FM a příjem na leteckých kmitočtech AM. Proč? Člověk se tam dozví o počasí HI. Jinak FT60 je vybavena všemi možnými funkcemi. CTCSS, DCS, DTMF. Popisovat vše asi nemá cenu. Z těch bonbónků snad...
A další a další funkce. Jinými slovy řečeno. To, co dnes umí i ta nejchytřejší ručka, tak to umí i FT60 a k tomu něco navíc. Nerad bych se pouštěl do neseriózních porovnávání. Ale:
Zkrátka za ty peníze ..HI.