ARCHIV OD ROKU 1999 DO KONCE ROKU 2022

* Pozor, tato soukromá web stránka vyjadřuje osobní názory autora, které se nemusí shodovat s názory ostatních



Milí studenti telegrafie

Ke kontrole Vaší činnosti dálkového studia na naší střední telegrafní škole, je třeba úspěšně složit zápočet. Vaším úkolem je zapsat vysílaný text REC33.mp3 a REC34.mp3. Pro Vaši orientaci uvádím, že se jedná o poslech majáku MIB (Micro Ionospheric Beacon). Ten pravidelně vysílá na kmitočtu 3579.74 kHz a slouží k předání WX informace z místa v Jizerských horách. Podle jeho poslechu se dá velice efektivně posoudit poruchy magnetického pole, výskyt Es vrstvy, případně efektu "směrnicový efekt". Jeho výkon se pohybuje v řádů mW. Nahrávka REC33 je dělána s použitým filtrem 300Hz a nahrávka REC34 je dělána s filtrem DSP označovaným jako APF (Audio Peak Filter). Vysvětlete důvody lepší čitelnosti a dále to, proč filtr APF zaobluje hrany signálu. Dále vysvětlete, proč zapnutí APF filtru není vhodné pro veliké rychlosti CW. Maják používá 3 baterie NiMH. Ty jsou dobíjeny malým slunečním článkem. Podle zachycené velikosti napětí U sdělte, jestli je baterie dobitá, či ne.





Modifikace tuneru ATU-100, pro přizpůsobení vysokoimpedančních antén....

Někteří hamové se mají. Vlastní obrovský pozemek, na něm plno stožárů. Není pro ně problém postavit stožár nový, téměř v libovolném místě a výšce. Tak to je ideál. Pak mohou stavět zásadně rezonanční antény. Copak stříhat drát umí každý z nás, ale ovlivňovat výšku umí už jen málokdo. A co chudí paneláčníci? Jo, to je o něčem jiném. Stožár těžko postaví, na střechu je sdružení vlastníku nepustí a tak co jim zbývá? Možná jediný strom v okolí. Sice každý rok je o něco vyšší, ale v prvopočátku je dost nízký. Tedy vlastně ani dipól se někdy nedá postavit. Uvažovat o rezonančních anténách nejde. Jsou dvě možnosti, buď to bude šíleně krátké a nebo nerezonančně delší. Co si vyberete, pokud ten strom je od Vašeho okna 35 metrů? Máte možnost udělat rezonanční lambda čtvrt (cca někde 20m). No jo, ale to bude mít impedanci někde (podle výšky) od třeba 15 do 100 ohmů? Naši tátové to nazývali - anténa buzená proudem. Zkrátka v místě napájení poteče dost veliký proud. To nese veliké požadavky na kvalitu protiváhy (zemní proudy). A nebo to podle pravidla našich otců uděláme tak, abychom natáhli co nejvíce drátu do luftu. Oni říkali - čím více, tím lépe. Ovšem jsme si pak vědomi, že pokud to nebude lambda půl, bude to nerezonanční a tedy trošku více ztrátové. Ale pojďme si to prakticky doložit. Moje zahrádková anténa má drát v luftě, kde vlastně ani nevím, jak je dlouhý. Jak to vyšlo, tak to vyšlo. Dnes ovšem není problém to pomocí nanoVNA změřit. (Vřele doporučuji si tento přístroj zakoupit). No dobrá, naměřil jsem na kmitočtu 3,558 MHz impedanci 352-j1060. To je celková impedance 1117 ohm. Aby anténa vyzařovala, je nutné se zbavit té jalové složky a současně pro svorky tranceiveru to transformovat na reálných 50 ohm. To děláme pomocí anténního členu. A proces se jmenuje "vyladění antény". Pokud známe impedanci v komplexním tvaru, je celkem jednoduché si podle Smithova diagramu anténu teoreticky vyladit. Pokud to někdo zatím neumí, doporučuji si přečíst články Mirka (OK2BUH).

Antenni tunery (nagano.cz)
impedance (nagano.cz)
Longwire (nagano.cz)
Ucinnost anteny (nagano.cz)

Je to prosté a pro můj případ to vychází např. takto.




Co to znamená? Pro nejjednodušší a nejméně ztrátové přizpůsobení, potřebuji udělat L článek, kde pro kmitočet 3558 kHz potřebuji u antény k zemi kapacitu 67 pF a dále sériovou indukčnost 18.8 uH. No dobře, na jeden kmitočet to lehce vyrobím. Co ale, když ten drát budu chtít ladit i pro jiné kmitočty? No co - koupím ( a nebo udělám) anténní tuner, který mi to umožní. Mám anténních členů plno, ale Automatický člen má něco do sebe. Měl by mít i rozumně malý krok, aby šlo ladit třeba i na 50MHz. Na Aliexpressu se objevil ATU od N7DDC.



Kdo rád pájí, může si ho koupit i jako stavebnici a to třeba i zvlášť elektroniku a zvlášť krabičku.





Pokud do toho půjdete, pak vždy berte firmu UP TECH STORE. Ano, to je ta, kde si kupujeme i (tr)uSDX. Mám s němi perfektní zkušenosti. Používají originál Amidon materiál a kvalitní SMD kapacity "silver mica". Pokud zkusíte někoho lacinějšího, pak riskujete, že dostanete toroidy z čínské výroby. Stížnosti jsou pak různě na webech- Hezký článek o tomto je např. ZDE:

automat. L antenna tuner (ok1cjb.cz)

0510_Ok1dxd-2.pdf (ok1cjb.cz)

Najdete zde i překlad návodu. Tak to bychom měli. Ale již kdysi jsem dostal varování typu - to nekupuj, nejde to s tím vyladit. Ale my všichni již víme proč. Málokterý tuner umí nastavit indukčnost 18uH. A co AT-100?


3.Parameter Description:

Power supply range: 10-15 VDC
Max current: 450mA
Max working power: 100 watts
Max measured power: 150 watts
Minimum power for tuning start: 1 watt
Recommended maximum power while tuning not above 30 watts. (after tuning you can set 100 watts and work on this power)
Minimum measured power: 0.1 watt
Step for measurement on powers under 10 watts: 0.1 watt
Step for measurement on powers above 10 watts: 1 watt
Power measurement accuracy: 10%
Maximum inductance set: 8.5 uH
Minimal step for setting inductance: 0.1 uH
Maximum installed capacity: 1870 pF
Minimal step for setting capacity: 10 pF

Tak dodavatel to tady píše. Maximální nastavitelná indukčnost je 8,5 uH. Tedy tu moji anténu to nemůže umět přizpůsobit. Co s tím? Oželet pásmo 80m a možnost přizpůsobovat vysokoimpedanční antény? No to ne....  Nabízí se tedy úprava a to přidáním ještě jedné indukčnosti s možnosti její vyřazení. Zkusil jsem úpravu tak, že jsem poslední indukčnost asi 8,5uH udělal zkratovatelnou (vypínatelnou). Nebyl jsem si jistý algoritmem ladění. Nakonec se však ukázalo, že algoritmus počítá a ví, jaké indukčnosti má k dispozici. Ve zdrojáku se to dá sice přepsat. Dalo by se i oželet minimální krok 0,05uH a udělat to vše od 0,1uH výše (posunout celou řadu indukčností o jeden řád výše). To však bych riskoval snadné doladění v pásmech od 10m do 5m. Tedy nakonec vzniklo toto řešení:



Navinul jsem další cívku na dvě jádra T68-2 a to celkem 26 závitů. To odpovídá indukčnosti cca 8,9uH. Nevyužil jsem hlavní vypínač (tuner vypínám zasunutím jacka). A cívku manuálně zkratuji pomocí tohoto hlavního vypínače. Ta indukčnost je dost veliká a tak pravděpodobně už to výkonově nevyjde na těch 100W, ale asi na 50W. To mi však nevadí, uvažuji to stejně pro PA od QRP labs, který stejně bez problémů dodá jen cca 30W.

50W PA for QCX (qrp-labs.com)

Novou indukčnost je nutné zapojit do série větve indukčnosti a to podle obrázku.



Pokud tedy nepotřebujeme dodatečnou indukčnost, zapneme panelový vypínač a tím ji zkratujeme. Tuner pak pracuje jak má. Pokud přidanou indukčnost necháme nezkratovanou, pak automatický tuner není schopen cokoliv vyladit. On má totiž v tabulce uloženy hodnoty indukčností a zde je vlastně fyzicky o 8,9uH více. Kdyby prováděl ladění jen nějakou metodou Monte Carlo, pak by mu to nevadilo. On však provádí výpočet a ten mu pak nemůže vyjít. Dá se to však obejít - viz. video.

Použití přídavné indukčnosti.mp4

Vlastně jsme pak z automatického tuneru udělali tuner ruční. To však většinou v nouzových režimech nevadí.



CQ WW DX SSB Contest 2022

Jsem znám tím, že způsob spojování pomocí módu SSB moc nevyhledávám. Přitom výhody fone provozu jsou naprosto jasné. Stačí mít jen mikrofon a umět řeč, kterou umí ten druhý. Tím pádem si pak můžete velice rychle vyměňovat informace. Dokonce nemusíte být ani radioamatérem a vůbec nemusíte mít ánung o nějakých směšovačích a PA stupních. V minulosti nám to občas předváděli naše děti. Měli to okoukané a tak si občas zkusili taky zavysílat. Podle dětského hlásku to však každý poznal. A tak byly dva způsoby, jak na to reagovat. Buď mlčet a nechat operátora tak dlouho, až ho to přestalo bavit a nebo se snažit převzít výchovnou funkci a tomu nezletilci stále vysvětlovat to, že to nesmí. Většinou úspěch byl minimální a teprve až se to dozvěděl táta, tak se to pak již víckrát neopakovalo.
    Asi tak to funguje i teď. Bohužel se to již podle dětského hlásku nedá přímo poznat. A opět je to něco nenormálního, někdy až totálně sprostého, případně s nádechem blbosti, či pokusu o vytvoření centrálního mozku HAM lidstva.  Protože stále ještě nemáme účinnou vyhlášku, která by toto mohla potlačit (třeba i dočasným omezením provozu), přiznám se, že tedy raději používám metodu mlčení, případně velice rychlého vypnutí TCVR.  Samozřejmě jsou fone diskuse někdy velice podmětné a i amatérsky zajímavé (díky Franto, Mirku, Jirko......). Vysílám už 55 roků a tak asi nikdo ode mne nemůže chtít večerní, noční, půlnoční vysílání. To už opravdu mám za sebou. Ovšem nijak mi nevadí. Někdy možná jen uvažuji o tom, zda to tak bude do nekonečna a nebo zda bude nějaký progres. Např. třeba tím, že si nastuduji jak se šíří vlny, co je to kritický kmitočet, jak funguje S metr, jak a k čemu je předzesilovač u TCVR, či proč je nesmysl v pásmu 80m nějaký předzesilovač zapínat.  Jo....stárneme a tak to, co jsme od starších vstřebávali my, tak to už asi po 70. roku fungovat nebude. A tak nám už nevadí ani půlnoční vysílání a říkáme si - alespoň je co poslouchat. (Někteří bohužel už poslouchají jen Frekvenci 1 - běží tam zajímavější program). Tedy to jen úvodem k tématu - já a fone. Samozřejmě v závodě je to něco jiného. Tam je to adrenalín. Bohužel však fyziku nepřekonáme a tak víme, že spojovat se pomocí CW je daleko efektivnější. Bohužel s jednou chybou, že to nejde tak rychle. (Nejde tak rychle? Co na to např. CT1BOH? HI). No šlo by to rychleji, ale to by vyžadovalo trénink. Víte vždy dávám za příklad mého bráchu, který začal s morse ve svých 70 letech. Dnes je prvním v Liberci, který ode mne dostane doporučení do klubu HSC. Zkrátka jde to. Když už jsem se tak široce rozhovořil, pak mi dovolte ještě něco říci o kultivaci CW. Stalo se divným pravidlem, že vysílání CW se při ručním dávání přemění na patlalství. To je způsob vysílání, kdy vím, že moje vysílací hranice je např. fyziologicky dána tempem 35 WPM. Abych mohl kultivovaně vysílat, pak existuje nepsané pravidlo, že musím vysílat minimálně tempem o 5WPM méně. Kdo to nedodrží, tak provokuje pana Morseho. Víte o našich zemřelých kamarádech vše jen to dobré. Někteří z nich však na sklonku života trpěli Parkinsonovou chorobou (asi nás to taky čeká). Přesto milovali CW a chtěli si s náma popovídat. Většinou se to projevovalo tak, že v každém slově byly dva a více překlepů. Nejprve se dotyčný postiženec je snažil opravovat. To však vedlo k nesrozumitelnosti, protože v opravě vznikla další chyba. Nakonec jsme se dohodli, že Franta se nebude opravovat a pojede stále dál. Při troše tréninku jsme s Luďkem zjistili, že ty chyby nevadí, že mozek je tak úžasná věc, že to vše opraví sám. Ale to byl postižený amatér. Pokud však někdo postižený není a vysílá tímto stylem, pak mne to nebaví. To je možná i důvod toho, že ne všech CW kroužků se zúčastňuji. Jakmile se nectí mezislovní mezery, jestliže keyer (např. u KX3), umožňuje nalepit písmenka na sebe a ještě zakmitnout, pak je to patlalství. Možná si někdy zavysílejte pomocí QCX, či  jiných TCVR tak, abyste na dekodéru morse viděli, co z Vás leze.  Každý dekodér je jen otrok. Pokud prodloužíte mezislovní mezeru, on to jasně pozná a dosadí tu správnou. Pokud ji zkrátíte, tak on by musel mít v sobě databázi slov, aby poznal, že slovo skončilo a že má dosadit mezislovní mezeru. To však většina klíčů v sobě nemá a tak zkrátka to nalepí na ten shluk písmen, co byly předtím. A jsme opět u operátora typu patlal. Ne není to puritánství, než vysílat takto, tak do toho raději budu mluvit HI.

    Tak to jsem zase utekl od tématu.

    Další důvod toho, že moc SSB nemusím, je ten, že CW mód je energeticky výhodnější. No nevím. Většina domácností má roční spotřebu elektrické energije cca 2MWh. Při ceně za kWh cca 10 Kč (a bude hůř), mám tedy cenu (bez dalších hrozných poplatků) za rok cca 20000Kč.  Tedy přímá složka toho, co svojí činností mohu přímo ovlivnit. Pokud jsem v důchodu, pak ať chci a nebo nechci, musím do financí vidět.  No a  mohu si dovolit "Jánošíkovský provoz?". Mohu, ale okrádám rodinu. A výsledkem např. bude to, že jen zjistím, že výkon není vše. Opět na světě nejsem king, protože Volodja z armiji použil profi anténní systém a do toho profi PA s výkonem 100KW. Tedy nezvítězil jsem, protože někdo podváděl víc jak já.  A to jsem při průměrné spotřebě 10kW propálil za celý závod půl megawat hodiny. Vlastně čtvrtinu mé celoroční kalkulované spotřeby el. energie HI. To zkrátka nejde, to si mohou dovolit jen ti, kteří říkají: "Je pravda, že ten první milion jsem ukradl, ale pak všechny další miliony jsou poctivě vydělané". HI.
    Jaký je tedy rozdíl se závoděním QRP? Obrovský. Z fyzikálního hlediska je to jasné. Nikam se nedovoláte.  Většinou nezažijete pile up. V čekačce na dobrý DX zestárnete HI.  Zajímavý je i fenomén použití antén pro DX. Pro spodní bandy pořádný BIG GUNS se snaží vytvořit nízkovyzařující a pokud možno směrový systém. Zkrátka alespoň nějaký dobrý vertikál (nebo systém vertikálů), který bude zářit pod úhlem třeba 25 stupňů. Skoro je jim jedno, že to energeticky pro blízká spojení není výhodné. Povrchová vlna slábne a než se to dostane na odraznou vrstvu, pak se to většinou pohybuje v prostředí většího útlumu. Těm stanicím to však nevadí, to se dožene výkonem HI. Aby dosáhli vzácných násobičů, tak musí slyšet. Vybudovat stabilní systém přijímacích a fungujících antén - tak to taky není jen jednoduchá věc. A co systém bodování? Ano, to je další problém. Pokud pojedu na CT3 a budu mít sebou jen FT817 a kus drátu, tak dosáhnu takového počtu bodů, které doma nikdy neudělám. Je vůbec nějaká spravedlnost v závodech? Jak to zařídit aby byla? Někteří hamové před svojí smrtí (to nás čeká všechny, akorát někoho dřív a někoho později) už nechtějí budovat svoje vysílací střediska v OK. Proč by to dělali? A tak je budují např. v Africe. Někteří rozumní se zamysleli a vědí, že by do toho museli jít také. Tak raději zatroubili na HAM roh a závodu se již přestali zúčastňovat. Ve zbytku života pak si za ušetřené peníze mohou dovolit tu nejkrásnější lázeňskou péči HI. Aby svoje pracně vybudované anténní systémy využili jinak, pak sbírají země. Jo to je taky paráda. Každý z nás tomu podlehl. V hospodách jsme si ukazovali vzácné QSL lístky. Na 160m vznikaly telefonní party (dnes máš službu ty, kdyby něco, tak mi zavolej). Pak se to ještě vylepšilo - proč tě budit, když ti to mohu udělat. Z těch zemí se nám někdy až zamotaly hlavy. Já, já, já...... kdo je víc? Dokonce to někdy prosáklo až do 5W prostoru. Pokud se dáte na sběr zemí, pak šetříte finance Vaší rodině. Totiž stačí se věnovat jen anténám a řádnému PA. Na intermodulační odolnosti Vašeho rádia totiž tak moc nezáleží (zkuste si to domyslet proč). A tak s TS480 a Jánošíky si to můžete užívat skoro stejně, jako s tou největší a nejodolnější bednou.
    No dobře, tak jsme si vysvětlili (pokusili) proč QRO je šíleně drahá věc. Jak tedy dál? Existuje nějaká možnost být aktivní (i technicky) v kategorii QRP?
Řekli jsme, že:
Na druhou stranu:
To malinko zkusím rozvést. Na FM každý ví, že platí 3dB pravidlo. To říká, že když FM stanice je skoro nečitelná a zdvojnásobí svůj výkon, pak se stane čitelná se šumem. Jestliže to ještě zdvojnásobí (to jsou ty 3 dB), pak přestane šumět. To samé platí i na KV (dokonce já kacířsky to nazývám 2dB pravidlem). Jestliže tedy někdo místo 5W použije 10W (3dB), pak Vás ujišťuji, že nemáte šanci. (předpokládá se účinnost Vaší antény alespoň 80 procent). Jinými slovy, pokud někdo místo 5W použije třeba 20W (a občas třeba při volání na DX i malinko více), pak nemáte šanci. Názorně to lze dokázat v závodech typu Holický pohár a dalších. Tato výkonová (třeba jen dočasná) výhoda znamená to, že se dovolá dříve a vy ztratíte spousty času. Má tedy smysl závodit? Ale ano, jen si musíte uvědomit, že zázračné antény neexistují a že halt podvodníci existují. Vaše jedinná šance jak v poctivém souboji vyzrát, je stále větší zkušenost a vědět s čím zacházíte. Když Vás podvody přestanou bavit, závoďte sami se sebou. Co je to za blbost? Není. Stanovte si např. svoji kategorii 100Wh a dost. Zkrátka představte si, že máte k dispozici jen určitou omezenou energiii na celý závod. Jakmile ji spotřebujete, pak musíte závod ukončit. Podle mne je to super věc, která by zlámala i mistry světa. Otevírá se tak prostor pro Vaši kreativitu. Vznikají nové úlohy.

Je to úžasná zábava.

Jak bylo v QRP kategorii  (80m band) závodu CQ WW SSB v roce 2022?

No tak konečně jsem se dostal úsměvným obloukem k tomu hlavnímu. Zkrátka jakýkoliv závod je zajímavý, pokud si budete uvědomovat, proč jste zase nevyhráli a co je toho příčinou. Letos jsem se rozhodl, že závodu nevěnuji více než 10 hodin svého času. Tedy jsem si vlastně vyhlásil svoji kategorii - 10 hod a dost. Tato silně omezující podmínka potřebovala velikou teoretickou přípravu. Málokdo ví, že i v teoretické přípravě je obrovská radost a zážitek ze závodu. Co to znamená? No je jasné, že s 5W po začátku závodu se asi nikam nedovolám. Každá stanice má veliký závodní potenciál a potřebuje co nejrychleji udělat co nejvíce spojení. U SSB závodu tedy nemá pro mne smysl začínat od začátku. Na druhou stranu však nesmím přijít o DX okna, která se dají i s QRP využít. Ta okna jsou tvořena tím, co mám k dispozici. Ano je to osvědčená anténa NVIS, která oproti DX manům a jejich vertikálům přináší výhodu tehdy když:

Rozbor těchto podmínek by byl na dlouhé povídání. Snad ještě jednu poznámku. Kdysi, když Jirka OK2RZ ještě závodil, tak jsem ho požádal, zda by mi nemohl pújčit jeho logy, ke studiu. Jirka v tom neviděl absolutně žádný problém. Jirka mi i zapůjčil určité nahrávky. Studiem a porovnáváním s mými logy,jsem si vytvořil určitou teorii, kterou používám dodnes. Naopak jsem jednou přes našeho libereckého člena požádal mistry světa, zda by mi neposkytli nahrávky ze CQ WW. Chtěl jsem jen ve stejném čase hledat korelace mezi silou signálu u mne a v Africe. Odpověď byla zamítavá. Nahrávky se zásedně nikomu poslytovat nebudou a dokonce se ani vytvářet nebudou. Hmm. Nu což, je to asi taková věc, jako že QRPisti jsou vlastně blbci a oni nedělají zásadně rezonanční antény. To je téma opět na dlouhé povídání. Pokud si odmyslíme to, že většinou používáme NVIS, pak možná naše výhoda oproti BIG GUNS spočívá i v tom, že náš přizpůsobovací člen z 2000 ohmů na 50 ohmů je pro 5W fyzikálně reálný.
No dobrá, nejsem nováček, mám svoje databáze a vím, že v závodě moc UA stanic nebude. Moje silná zbraň (východní směr), je tedy k nepoužití. Další veliká úvaha byla v tom, zda se budu omezovat energií (asi s (TR)uSDX bych si vytvořil nový rekord) a nebo ne. Můj nejlepší TCVR je KX3. Tedy rozhodl jsem se pro něj. Jak jsem ho měl nastaven?

Když už jsme u té komprese. Je zarážející, že i ostřílení borci dělají základní chyby. Používají systém - Já a tryskový motor. Ne nechci to komentovat. Ale pojďme si to pustit:

IR4M.mp3

Většina moderních TCVR je konstruována tak, aby tento efekt nešel vyvolat. Znám i takové hamy, kterým se to nelíbí a tak doplňují před vlastní TCVR svoji krabičku, která tento efekt vytvoří. Oni zkrátka si neuvědomojí, že i SSB je vlastně amplitudová modulace (byť bez nosné a druhého postranního pásma). Aby tomu bylo rozumět, pak je potřeba změna amplitudy. My textiláci říkáme, běž do tkalcovny postav se 2 metry od kolegy a povídejte si.  Jestliže jsem někde uvedl, že horší IP u Vašeho TCVR způsobí pokles na výsledku o 10 procent, pak takováto modulace způsobí pokles cca o až 20 procent. Je to problém vícero stanic (OL1R na 2m na Ještědu). Zkrátka neplatí pravidlo, že čím výše je ručička, tím více vyzářím výkonu. Ano vyzářím, ale 80 procent je v podobě šumu, spletrů a ne v použitelné obálce pro konverzaci. Pochopitelně záleží i na spektru, jaké vyzářím. Nejsem děd vševěd, ale pokud byste se mne zeptali, co bych navrhoval níže uvedené stanici, tak z mého hlediska řeknu. Ubrat kompresi na cca 15 procent a o 200 Hz zvýšit podíl vyzářeného spektra.

CN3A.mp3

A to ještě tento operátor je docela slušný. Ten jiný v dolejší nahrávce to přebudil více (cca 2. minuta nahrávky).

Bandscan.mp3

Tato nahrávka má sloužit k ukázce, co je to za dřinu jezdit QRP. Je určena do našich závodních script. Doporučuji si ji pustit a snažit se opsat všechny značky, které zachytím. Pak znovu a znovu. Uvidíte, že se budete zdokonalovat. Nahrávka je z doby greyline a tak ukazuje výhody typické QRP antény typu NVIS (ohřívač mraků). Dají se odposlechnout typické atributy, kdy jde "vyloudit" dobrý násobič (zde třeba EA8RM). Bohužel asi nahrávku od CN3A nezískáme. Je to škoda, protože bych ji pro další studium velice ocenil. Pořizování nahrávek velice doporučuji. Každý závod (nebo jen části) si nahrávám a po závodě (většinou v posteli před spaním) si ji znovu pouštím. Hledám z ní vysvětlení pro mé chyby a další poučení.  Věřte, že těch chyb tam nacházím.
A co jiné bandy? My pamětníci maxima z roku 1958 pamatujeme, jak band 10m hrál na dráty od avometu. Moje NVIS je celkem pro band 10m nevyužitelná. Tam i pro QRP kategorii zásadně musíme používat už směrovky. Ale aby začínající závodníci si měli co zapisovat, udělal jsem jim další dvě nahrávky z pásma 10m.

Band scan 10mA.mp3

Band scan 10mB.mp3

Když už jsme u těch modulací, tak pěkný signál produkoval IS0/OM2TW. Myslím, že udělal docela slušný výsledek.

IS0_OM2TW.mp3

Zajímavý je i signál CR5T

CR5T.mp3

Pokud si chcete s modulací, kompresí pohrát, zde je jeden návod. Jako zdroj šumu je využit vysavač HI.

DEMšMIKE.mp4


A závěr? Jo SSB je jenom SSB, ale CW, to je pokouřeníčko HI.



Brácha OK1USP a jeho cit pro básně

Co je štěstí

Víš, co je štěstí?
Je to dům, auto a chata?
Ne, štěstí je dětství,
když máma je i táta.

Víš, co je štěstí?
Když máš peněz jako smetí?
Ne, štěstí je rodina,
jsou to rozesmáté tváře dětí.

Víš, co je štěstí?
Když slibuje ti někdo modré z nebe?
Ne, štěstí je,
když máš hodně lidí kolem sebe.

Štěstí je, když pro někoho něco znamenáš,
když někomu radost uděláš.
Když o někoho opřít se můžeš,
ochotně každému pomůžeš.

Když někdo rád vzpomene si na tebe,
když nechceš všechno jenom pro sebe.
Když vážíš si toho, co máš,
když lepšího už nic nehledáš.

Když vůbec nevíš, co je závist,
když nemáš v srdci svém nenávist.
Když i přes slzy dokážeš se smát,
když tě má někdo doopravdy rád.

Když umíš odpouštět a taky snít,
štěstí je to, co každý člověk chtěl by mít.

Ne však každý o štěstí má stejnou představu.
Někomu stačí málo, někdo chce bohatství a slávu.
Někdo zas touží po tom, co zrovna druhý má,
proto mnoho lidí štěstí vůbec nepozná.

Mezi hamy je i plno básníků.  Ta básnička se mi moc líbí a co Vám? Dnes jsem se však od bráchy dozvěděl, že zrovna tato není jeho. Omlouvám se autorovi.


Znásilnění (tr)uSDX nastaveného do pásma 14MHz, pro vysílání v pásmu 18MHz


Standardní (tr)uSDX je navrženo od Manuela DL2MAN jako pěti bandové. Tedy deska propustí obsahuje relátka pro přepínání 5 LPF. Je možno si objednat provedení  Jak pro dolní pásma 80,60,40,30,20m, tak pro horní pásma 20,17,15,13 a 10m, případně pro pásma clasic, to je pro pásma 80,40,20,15 a 10m. Já mám provedení pro dolní pásma. Zkoušel jsem znásilnit (tr)uSDX pro vysílání v pásmu 17m. Jde to celkem lehko. TCVR se nastaví do pásma 14MHz a pak změnou kroku ladění, nastavíme kmitočet v pásmu 18MHz. Je sice znát, že LPF již vnáší jistý útlum cca 3dB. Ale FCC by neměla mít námitek. Potlačení vyšších harmonických je pochopitelně dobré.



Výstupní výkon je omezen cca na 2W. Ale to za dobrých podmínek je dostatečný výkon pro spojení v tomto pásmu. Přeci jenom však doporučuji (pro jistotu) stáhnout výstupní výkon. Ten se dá velice efektně nastavit změnou velikostí napájecího napětí. Přibližná závislost je asi následující.



Ve veliké nouzi je možno pracovat ještě i v pásmu 21MHz. Ale tam je zatlumení již tak veliké, že toto nedoporučuji. Bylo by nepříjemné měnit PA transistory.


Hrůzné pokusy s (tr)uSDX

Volné pokračování úvah na téma:
Není cesta použití SSB signálu s koncovými stupni ve třídě E cestou do slepých uliček?

Na počátku se musím přiznat, že patřím mezi typické bordeláře. Tedy většinou i to, co je zde uváděno, tak si většinou píšu pro sebe. Pokud náhodou to někoho zajímá, pak jsem rád. Jsem si však naprosto vědom toho, že povídání o (tr)uSDX se musí u mne číst odspodu nahoru. Pokud bych to chtěl zobecnit a někde publikovat, pak se to musí učesat, doplnit, zkontrolovat pravopis (přečíst to alespoň po sobě) a vůbec tomu dát štábní kulturu. Doplnit prameny, vyhodit úvahy (lidi nezajímá moje úvaha, která dokonce může být i vadná). Tedy vlastně úplný opak toho, co můžete číst v nějakých časopisech. Já když takový článek někde čtu, pak ho vždy dělím na román a pak ten zbytek, který technicky je možná pro mne zajímavý. Pak zjišťuji, že mi přečtení článku zabralo pouhé 3 minuty a že ten časopis byl zbytečně drahým HI.

To jenom úvodem.

Už jsme tady prohlásili, že cesta jednoduchého SDR TCVR s Tayloe směšovačem, je cestou dobrou. Je to jednoduché, žádné nastavování. Vše za nás odpracoval programátor. Každé rádio se chová mravně a stejně. Když je to i laciné, pak k tomu nemáme žádných připomínek. Zkrátka na CW je to bezva. Je to až tak jednoduché, že to má i na tom CW malé chybičky.
No bóže. Nekupovali jsme si to jako naše základní rádio na doma, ale jako něco, co chceme používat v přírodě. Zkrátka na sotách, výletech OKFF atd. Tam je to odzkoušeno (mnou) a opravdu s hodnocením - vynikající. Výhody jsou jasné:

Určitě bychom ještě něco našli. Tak to vše je OK a klobouk dolů. Pro CW nádhera. Ale plno z těchto zázračných parametrů je zde jen kvůli tomu úspornému PA stupni ve třídě E. Většina z nás ví, že i CW (tak jednoduchá věc) nám může způsobit peklo na bandu. Víte co jsou to kliksy? No, pokud si koupíte rádio profi, pak to asi vědět nebudete. (I když některá rádia typu např. FT1000 se nás dost natrápila a bylo to profi). I tady autor DL2MAN udělal krásný průběh značky. Nádhera.

Ale co to pseudo SSB?

Tak to je problém. Autor nám dal něco, co nám zvedne užitnou hodnotu. Zachoval obrovskou úspornost rádia. Udělal algoritmus, že tomu je rozumět, ale..... Co proti tomu někdo může mít? Z čistě technického hlediska, pokud nebude můj signál vylézat z obecně uznávaného standardu šíře (cca 3kHz), pak nemůže ani FCC něco namítat. Pokud říkám 3kHz, tak si prohlédněte signály některých stanic používajících SUNSDR II. Klidně ho provozují tak, že šíře jejich signálu je až 3,4 kHz a teprve pak to prudce klesá. No a teď někdo má algoritmus takový, že mi pouští obdélníčky různé výšky. Už jen náběh je problematický. A teď to spolu souvisí a začne to tvořit intermodulační produkty. Dlouho jsem přemýšlel, proč ten signál vypadá takto:



Zkrátka celá amplituda našeho hlasu je přeměněna na cca 10 obdélníčků (v závislosti na kmitočtu). Pak autor tvrdě začne ořezávat výšky a vzniklé intermodulační produkty. Co je nad hovorovým spektrem (šíře kanálu 3kHz),
tak je potlačeno cca 40dB a více. Ještě jednou mrkněte na to, co umí KX3 a lineární zesilovač PA.



Zkoušel jsem to roztáhnout (vyrobit hezčí barvu mého hlasu), ale tvrdě jsem narazil na to potlačení u vyšších kmitočtů. Způsobil bych něco, co by mi nebylo odpuštěno. Já bych svými spletry "prudil" všechny uživatele spektra. Nevím, jestli DL2MAN a PE1NNZ má certifikát od FCC. Asi ne a řeší to tak, že to rádio vyrábí v Číně a on jen kontroluje, zda parametry jsou shodné s tím, kde on to měl sám. Možná časem někdo ten algoritmus opraví tak, aby to bylo lepší. Domnívám se však, že už to pak nebude s procesorem Atmega 328P.

Tak a teď jsme u toho hlavního:

Pokud někoho zavoláte, pak zcela určitě se mu ta omezená modulace nebude líbit. Co mu mám říci? Čím větší google inženýr, tím budou větší stížnosti. Zkrátka někdo z mého hlasu dělá 10 telegrafních signálů, kde u každého mění velikost amplitudy. Do toho se už barva mého hlasu nevejde. Čím to bude silnější, tím větší nadávky. Možná bych měl říkat - "hele mrkni se, zda ti vadím ještě 4 kHz vedle. Pokud ano, pak máš pravdu. Pokud ne, pak co je ti po mém hlasu HI". No to bych dopadl. Mám otázku. Když telefonujete, pak někomu říkáte, že má blbou modulaci? Já určitě ne, buď mu rozumím, pak je to OK a nebo ne a tak mu to řeknu.
A jejda, to zase naletím. Určitě mi to nějaký Čestmír vysvětlí, co je to za blbost. Už mi jednou vysvětloval, že rozdíl mezi CW a SSB žádný není a on ty VK stanice na SSB dělá častěji, než já s tou CW. Zkrátka CW je blbost a měla by být zrušena. Uf.... není ji totiž rozumět HI.

Ale pojďme si povídat dál. Zkrátka pokud vyrobíme přijatelnou modulaci, pak bude problém s šíří signálu. PE1NNZ asi zvolil nějaký kompromis. Na rozdíl ode mne do toho vidí, protože to programoval. Předpokládejme tedy to, že neruším (šíře mé modulační obálky se vejde např. do 4kHz. Pak puritáni mohou ještě říkat. To je tak hrozná modulace, že tomu není rozumět a nikam se s tím nedovoláš. Hlavně na DXy. Máte prvdu. Myslel jsem si to taky. Když jsem začal znásilňovat (tr)uSDX v závodech, docela mne překvapovalo, že jsem se na těch fifty najn docela slušně dovolával. Měl jsem pocit, že možná lépe, než na klasickou FT817. Co vůbec stanice slyší z mého slabého signálku. Asi nejlepší bude to zkusit. Je u slabého signálu potřeba se bavit o nějaké barvě hlasu? A tak jsem v pásmu 40m zapnul jedno SDR na internetu (ve Švýcarsku) a jal jsem něco testovat.

Test úzce kmitočtově omezené modulace.mp3


V (tr)uSDX je v SW jeden nastavovací parametr, který se jmenuje TX DRIVE. V návodu se píše, že nižší hodnota má být používána k větší linearizaci. Ta vyšší hodnota nám z hlasu skoro vytvoří CW HI. Aby se to celé nerozkmitalo, pak je tam ještě nastavovací menu NOISE GATE. To je to, že když to přeženeme, abychom nevysílali jen šum. Pochopitelně s nižší hodnotou TX DRIVE klesá úroveň komprese a je to slyšet slaběji. Pokud to dám naplno, pak to pomůže, DX stanice si něco domyslí, ale fakt to není hezké. Ještě jsem udělal záznam, jak to vypadá.

Záznam.mp4

Zkusíme ještě jeden SDR  v západní EU. Na zaprskaném kmitočtu pustím 5W pomocí CW. Pak při stejné šíři filtru přijímače zkusím pustit SSB (tedy jako bych vysílal minimálně 5W rozdělených do 10 spektrálních kmitočtů). Naschvál jsem to pomocí driverů přehnal. Kupodivu se to dá přečíst. Při poslechu Vám půjde o barvu hlasu? Nebo je Vám to jedno. Stačí, když tomu rozumíte. Pokud bych se to snažil z toho dostat, pak samozřejmě nastavený filtr na 2,4 kHz mohu zúžit. Tím pádem zmizí šum, zlepším si pozadí signálu. Přitom kvalitě signálu neublížím, protože on ten pseudo SSB stejně ty výšky tam nemá.

Porovnání CW a SSB úzké při stejné šíři filtru RX 2,4kHz.mp3

A teď modelový příklad. Požádali jste ZL1AJU o spojení v pásmu 160m. On se omlouvá a říká, že má jen (tr)uSDX, kde tomu asi nebudete rozumět. Pak zavolá, vy ho slyšíte, rozumíte. On se zeptá, jakou má modulaci HI. Co mu odpovíte? Asi to, že je Vám to úplně jedno, že jste jeho report 59 přijali a je to pro Vás poslední nová zem HI. Tak asi tímto směrem se bude (a už se tak děje) vyvíjet budoucí komunikace hlasem. Zúžit to co nejvíce, aby tomu ještě bylo rozumět.  A fakt si někdo myslí, že CW je k ničemu? Pusťte si to ještě jednou a možná Vám dojde, proč ta CW je krásně slyšet. A to všechno je ještě komunikace just in time. Pokud bychom předávali data ve smyslu FT8 a pak nám to nějaký program převedl na řeč, pak místo spojení trvající 5 sekund to bude trvat 5 minut, ale pak uslyšíme nádherné fifty najn. Ale to je ten Shannon Kotělníkův teorém. Pokud Vás nezajímá komunikace, pak jezděte FT8. Počítače to stejně umí líp jako my. Proč si tu hru s ním nezahrát HI.


Tak a teď se vrátíme zase k tomu, co chtěl pisatel říci-

Tedy používat a nebo ne?

Já už to mám rozmyšleno. Teď už záleží jen na Vás, abyste vyjímečně tento signál tolerovali. Asi Vám i pro budoucnost nic jiného nezbyde. Berte to třeba tak, že někdo vysílá na ruční klíč (a blbě) a někdo vysílá rychle a nádherně. Nemám tedy ty s tím ručním klíčem volat (když se mi ta muzika nelíbí?). No.... mám kliku, že neslyším a už nidy neuslyším Petra OK1ARE, jak by se k tomu vyjádřil.



(tr)uSDX a CAT v programu N1MM+

Původně jsem pro klíčování počítačem používal externí COM. Využíval jsem i vnitřní paměť. Bohužel po odehrání docházelo k přerušení spojení s PC a bylo nutné TCVR resetovat. Až pak jsem se dočetl, že mohu ke klíčování používat signálu RTS. Tedy nastavení je následující:



Pochopitelně využijete svůj com, pod kterým se zařízení přihlásí. Vše funguje dokonale, včetně vlastního klíčování pádlem. Vše je stabilní bez výpadků.


Není cesta použití SSB signálu s koncovými stupni ve třídě E cestou do slepých uliček?

No možná nějaký starší amatér slyší pojem "koncový stupeň ve třídě E" poprvé. Byly ještě elektronky, tak se mluvilo o třídě A, AB, B a C a něco mezi tím. Když jsme si stavěli před 57 roky svůj první vysílač (RSI), pak jsme věděli, že ten PA stupeň je ve třídě C. Elektronka je v klidu bez klíčování zavřena a neteče tam žádný anodový proud. Pokud jsme ji klíčovali, tak se otevírala na část sinusovky, ale v jiný čas zase byla zavřena. Chápali jsme, že tímto opatřením já vlastně zvyšuji účinnost koncového stupně. Zkrátka nepálím zbytečně energii a snažím se ji co nejefektivněji vyzářit. Všichni jsme věděli, že účinnost takového PA stupně je někde kolem 50 procent. No a pak se stalo něco, čemu jsem nerozumněl. Postavil jsem si stavebnici TCVR ATS-3B. Chtěl jsem si změřit závislost výstupního výkonu na napájecím napětí. K mému velikému překvapení jsem zjistil, že autor nemá chladič na PA transistorech. Sakra, jak je to možné? I když mi z TCVR lezlo poctivých 5W ven, tak transistory byly jen mírně teplé. No to není možné, když by to bylo ve třídě C s 50 procentní účinností, pak se na těch 3 tranzistorech přeci musí dalších 5W pálit (1,65W na jednom). Změřil jsem tedy účinnost a najednou koukám, že to vychází přes 90 procent. Teprve pak jsem začal hledat, co je to za divné zapojení. Ano přátelé, to je třída E. Teorií najdete u strýce Googla hodně. Zkuste třeba toto:

https://www.microwavejournal.com/articles/24658-a-synthesis-based-approach-to-quickly-and-easily-design-a-class-e-amplifier?gclid=CjwKCAjw7eSZBhB8EiwA60kCWys5qoDEAkOlx8jc_k
v7LfUbpFWdhVS6o44sJyxD_zt21MbFRLClNRoCXEQQAvD_
BwE?v=preview?v=preview?v=preview?v=preview?v=preview


Pak se to začalo objevovat v různých TCVR pro CW. Hans G0UPL na tom měl postavené své geniální rádio QCX. K čemu je to tedy dobré? Dosáhlo se vynikající účinnosti. Tedy tepelná ztráta na PA stupni je velice malá. Nebylo třeba dělat pro PA transistory chladič. A samozřejmě nám déle v přírodě vydržely baterie. Všichni jsme tleskali. Pak přišel nápad PE1NNZ, který si vymyslel převzorkování nf signálu (našeho hlasu) a to tak, že zhruba po 100Hz sejmul amplitudu k ní vytvořil metodou PWM obdélníček (čím větší amplituda, tím vyšší obdélníček) a pak pomocí změny kmitočtu to posunul o dalších 100Hz a udělal to vše na celé hovorové spektrum. Asi takto nějak to vypadá.



Pokud to poslal do PA ve třídě E, pak takový signál obsahoval jak údaj o amplitudě (cca po 100 Hz), tak údal o kmitočtu (výška zázněje). Pokud se to vše spojí, dá se tomu rozumět i když.... nejsem teoretik. Určitě to není vhodné pro HiFisty, ale čitelné to je (mozek čte data vyslaného hlasu). Tedy suprová věc, já do toho divného PA ve třídě E posílám signál, který po detekci se jeví jako normální SSB signál. Tedy opět dosahuji veliké účinnosti PA, nepotřebuji chladič a šetřím baterky. Pokud to posloucháme, poznáme nějaké divné zkreslení, ale.....

Porovnání uSDX čínský klon a originál DL2MAN.mp3

Koupíme si třeba (tr)uSDX a začneme to používat. Zjistíme, že některé stanice nám říkají, že je to zahuhňané a bez výšek. No co, už za Petra ARE všichni umíme ovlivňovat frekvenční charakteristiku mikrofonu a to většinou se změnou 6dB na oktávu. Začneme hledat, kam ten kondík dáme. Trošku je nám divné, proč to tam už nedali autoři (DL2MAN a PE1NNZ). Dokonce se objevují i návody, jak provést úpravu na výstupu z procesoru. (Nemám zdroj, ale poslal mi to Ruda OK1FFI).



Než to provedeme, tak si zkusíme ověřit to staré provedení. Jak nejjednodušeji? No metodou lízání šroubováku, přeci. Zapneme nějaké SDR a podíváme se na charakter signálu. Samozřejmě pomíjíme různé vlivy jako komprese a funkce AVC. Ale něco vidět je.



Co se dá z toho přečíst? No plný rozsah je cca 50dB. Je jasně vidět, že druhé postranní pásmo není moc potlačené. Signál má dominantní položku na kmitočtu cca 750Hz a pak výšky klesají, ale mimo šíři kanálu 3kHz jsou potlačeny veškeré produkty tak max 25dB. Jinými slovy to asi moc dobré nebude. Pokud můj signál je relativně slabý, pak nejsem linčován. Pokud bych to však zesílil na nějakých 100W, pak bych byl asi ukamenován. Proč autor to tak dělá? Nebylo by lepší přidat výšky (jiná směrnice)? No domnívám se, že autor je si vědom vznikajících intermodulačních produktů. Čím dříve omezí výšky, tím méně nadávek. No zkusíme to ustřelit zespodu (Areho kondík). Vznikne toto:



Ustřihl jsem basy. Někteří hamové tvrdí (Honza ATE), že je to daleko lepší a srozumitelnější. Nechci ho však nabádat, aby se podíval, jak je to široké HI. Tedy pravděpodobně u třídy E narážíme na dva problémy. Čitelnost a šíře signálu (spletry mimo hovorový kanál). Rád jsem poslouchal ruské vojenské stanice s mikrofony DEMŠ, kteří to měli přebuzené. Nádherně se to četlo, ale prskalo to ještě 8 kHz od kmitočtu. Tak toho bych asi dosáhl, pokud bych se snažil přidat výšky metodou 6dB na oktávu. No dobře. Ukaž synu nějaký lepší signál. Vytáhni KX3 a nastav modulační cestu pomocí ekvalizéru. No dobrá, nastavím Vám obecně krásnou křivku, tzv, Arovku. Tedy signál pro silné stanice, kterému  se obecně říká - máš dokonalou modulaci. Tak jo. Nahrávku mi udělal Lexa OK1CQ.

KX3.mp4

Jak jsem nastavil ekvalizér?



A jak to vypadá na lízacím šroubováku?



Potlačení druhého postranního pásma sice nic moc (problém SDR rádií a jejich vyvážení), ale v hovorovém spektru mimo kanál je potlačení vyšší jak 50dB. Zkrátka to udělá šup a dál skoro nic není. Pokud bych se v tom chtěl hrabat a dělat modernosti, pak bych mohl ještě posunout hloubky k nižším kmitočtům (tak to provozují většinou nadšenci strojů IC7300). No a co třeba FT817 už s rozpadlým keramickým filtrem a mikrofon Heil HC4 s kompresorem 2116?



Tak to zrovna není ideální. Takhle časem skončíte všichni s FT818 (degradace filtru).

Tak hergot, co jsi nám chtěl vlastně Jožo Fero říci?

No snad jen to, že nejlepší je CW. Tak takové problémy nevznikají. Pokud však chceme rozumět i slabým signálkům, pak je to věda. Kdysi jsme s Honzou OK1IR dělali pokusy s nastavováním ekvalizéru a to uprostřed závodu CQWW SSB. V tom šíleným bordelu jsem stahoval výkon, až mne Honza přestal číst. Pak jsem se snažil něco udělat, aby mi rozuměl. Pokud se něco povedlo, pak jsme se podívali na charakteristiku. Byla to vždy hrůza a bylo to něco jiného, než co jsem ukazoval u KX3. Blížilo se to tomu, co produkuje (tr)uSDX. Totiž u super slabých signálů vždy jde o kompromis a to je vyzářit co nejvíce výkonu v tom nejužším spektru. Tak a teď mne napichujte na kůly. Když můj super slabý signálek se někdo snaží přečíst, pak podvědomě stahuje šíři filtru (třeba až na 1800Hz). Vůbec mu nejde o to, aby mi říkal, že mám moc hloubek a nebo co. On potřebuje přečíst značku. Když přejdu na CW a zahraju mu to morse, pak okamžitě začne vykřikovat, že je to dokonalé a bere to. Pokud ten samý výkon vyzářený na jednom kmitočtu (CW) mu rozestřu do amplitudy hovorového spektra, pak čím užší, tím lépe. Ale hlas nějakou šíři potřebuje. Kde je ta mez?
Pokud někdo můj slabý a úzký signálek přečte a já se ho zeptám, jakou mám modulaci. Pak skoro pokaždé odpoví - Good HI. Proč lže? Je mu to úplně jedno a je rád, že tomu rozumí.
Pokud však má nějaká stanice můj signál 40dB nad základním šumem, pak samozřejmě kromě srozumitelnosti vnímá i barvu a krásu přenosu. Asi je to tak správné. Jen jsem Vás chtěl upozornit, že třeba kmitočtově užší hlasový signál, může být u slabých signálků čitelnějsí, než standardní a dokonalý ARák signál.
Kdyby někdo nesouhlasil, jako kdysi Petr, pak má taky pravdu a já mu ji neberu HI. Chtělo by to předložit důkazy. Možná se k tomu jednou vrátím.


Zkoušel někdo upravovat modulační řetězec na (TR)uSDX?

Jsem si vědom problémů kolem uSDX TCVR. Nikdy jsem se nezkusil se poslechnout. Uklidnilo mne vždy to, že TCVR je stabilní, že zabíraná šířka pásma je dobrá a měření dvoutónovou zkouškou vychází celkem slušně. Stanice celkem neprotestovali. Nejsem zastáncem SSB provozu (a zvláště některých stanic mluvících až moc) a tak jsem si myslel, že vše je OK. Dnes jsem se však podíval na svůj signál a bylo mi jasné, že to nemůže být dobře čitelné. Hovorové spektrum má dominanci kolem 500Hz a pak potlačuje výšky. Možná to je snaha autorů pro PA třídy E, omezit šířku zabíraného spektra. Ale podívejte se na to sami.

  Vysílané spektrum při hlasu "AAAA"

Spektrum.mp4

Pokud se podíváme na schéma, pak jsou zde dva prvky, které ovlivňují kmitočtovou charakteristiku.



Je to vazební kondenzátor C17 a dále i C18. Než začnu dělat vlastní pokusy a dostávat se do neprobádaných uliček, mám dotaz. Nezkoušel někdo s tím něco dělat? Ušetříte mi práci HI. Díky, napište mi.



Ještě jeden test (tr)uSDX

Už jsem Vám sice slíbil, že Vaše uši nebudu s krystalkou obtěžovat, ale.... Nikdy jsem se nevěnoval automatickým dekodérům CW. Vždy jsem to považoval za něco méněcenného. Dnes však vím, že i tomuto se musíme věnovat, protože je to potenciální zdroj nových CW operátorů. Skutečně existují tací, kteří neznají morse kód, ale mají PC a CW si dekódují a naopak pomocí klávesnice dokáží CW vysílat. PC dekodéry jsou již na takové úrovni, že zdekódují mnoho. Ani jsem netušil, jak je na tom krystalka. Dnes jsem to však zkusil a nestačím se divit. PE1NNZ a parta kolem vytvořila opravdu něco vynikajícího. Ale pojďme si říci, kde jsou problémy CW dekodérů. Dříve jsme vysílali na ruční klíče. Tedy každý z nás měl svoji typickou řeč, která se u každého jedince malinko lišila. My starší si ještě pamatujeme, jak nám stačilo přijmout jedno písmenko a už jsme věděli, kdo ho vyslal. Dnes však se vysílá strojově přesně (pozor není to strojově přesně - viz. nahrávka) a tak při stejně tvarovaném tónu to již nejde přesně určit. Samozřejmě, pokud ještě někdo vysílá na ruční klíč, pak je to jasné. Tondu OK1AHB, Toníka OK1DAM a další bychom jasně poznali. Pokud však HAM vysílá na elbug, pak si musíme všímat jiných rysů jeho vysílání. Např. někteří jedinci používají elektronický jednoduchý klíč, který po odvysílání písmene nectí správnou mezeru do dalšího písmenka. Tak tito jedinci občas "nalepí" další písmenko k tomu prvnímu. Mohl bych tady zveřejnit příklady, kdo to dělá, ale je to choulostivá věc a tak raději ne.  Jiní jedinci zase nectí mezislovní mezery. V naší telegrafní škole za to dávám pohlavky HI. Samozřejmě si vymýšlím, ale někdy mám chuť. Takovému vysílání říkáme v Liberci "patlalové". Mozek je úžasná věc a umí i zdekódovat dlouhý text, kde nejsou mezislovní mezery. Bohužel však se zbytečně unavuje a musí na tento atribut dávat pozor. Nemám to rád. Vždy svým žákům říkám - dělejte mezislovní mezery třeba delší, to vůbec nevadí, ale když to patláte, pak pan Morse se obrací v hrobu. Není to hezké na poslech. Samozřejmě všichni děláme při vysílání chyby. Je dokázáno, že slovo, ve kterém je jedna, dvě, nebo i 3 chyby náš mozek umí automaticky odstranit a domyslet si správný význam. Ano může se to stát a stává se to nám všem, ale neměli bychom v tom dlouhodobě pokračovat. Jestliže určité tempo nezvládnu, pak není přeci problém zpomalit. Tam už těch chyb budu dělat méně. No a teď si představte stroj (dekodér), který toto vše má zvládat. Jak ho naprogramovat? Dnes je sice moderní dělat složité algoritmy umělé inteligence, ale když to neumí přečíst ani náš mozek, pak se blbě vymýšlí, co s tím. Asi dnes při vysílání na elektronické klíče nebude problém s definicí tečky, čárky a správných mezer. To umí každý pořádný klíč. U ručního klíče ten problém bude vždy. Zde snad jednu perličku. Asi před 15 lety jsem měl problém s jedním hamem, který měl kořeny ve vysílání s nadměrným používáním slova BREJK a majk na tebe. O mrtvých vše jen dobré, ale to co mi provedl se těžko zapomíná. Jeho specialitou bylo automatické dekódování morse. Cokoliv jsem kdekoliv vyslal v morse kódu, tak bylo okamžitě použito. Naštěstí jsem si vymyslel ruční dávání na morse klíč a speciální "mršení" vysílání. Zajímavé na tom bylo to, že HAM to dokázal přečíst, ale automatický dekodér se zhroutil. Taková malá CW Enigma HI. Ale vraťme se k tomu dekódování. Není to jednoduché. I tento dekodér musí bojovat s mezerami a poruchami. Není to u tak jednoduchého procesoru jednoduché. Zkusil jsem nahrát v rušení (QRN) část spojení. Jak si můžete všimnout, někdy se dekodér úplně rozvařil a přestal dekódovat. Jindy však pracoval jako správný otrok. Co slyšel, tak zobrazil. Byl jsem překvapen, jak účinný nástroj to v (tr)uSDX je. Posuďte sami.

https://youtu.be/HLSLmDbErCI
https://youtu.be/gws1bZnL5zg
https://youtu.be/zBcMfYqQOCw

Fakt mne to dekódování mile překvapilo. Pokud to někdo začne používat a neumí ušní dekódování, pak mne to vůbec nebude vadit. Pro mne je to morse, jako morse.



Neberte dětem krystalku - vysílač "Liblík" konečně dokončen....

O projektu SV AM vysílače už toho tady bylo řečeno dost.

http://ok1if.c-a-v.com/Pellmell21/Projekt%20Krystalka.html

Idea však byla - dát to do krabičky spolu s čítačem. Má to tu výhodu, že se pak dá krásně nastavovat kmitočet. A současně i tu, že čítač se dá využívat externě. Brácha mi už před několika měsíci udělal mechaniku, ale já se k tomu dostal až teď. Pokud není projekt uzavřen v krabičce, tak je vlastně nedotažen do konce a vlastně je z toho třetinová radost.





https://youtu.be/7CPIio9dUHM


Ach.....to si oddychnete, zvukové nahrávky (tr)uSDX končí

Opravdu se velice omlouvám. Zahltiti web nahrávkami.... Je to zbytečně dlouhé, chtělo by to vytáhnout jen určité momenty a poukázat na negativní věci. Bohužel to však už vyžaduje spousty času. Přitom pro zkušeného závodníka stačí už jen to, že si poslechne šum, případně jedno spojení, aby si udělal jasný závěr, jak to rádio na tom je. Tedy nahrávky zde jsou dlouhé. První je ze začátku závodu (jako OK1IF) a druhá část je před koncem závodu. Tam už tak moc nejde o rušení, ale o důkaz účinnosti modulace. Útlum je veliký a výkon byl nastaven cca na 2,5W. Pokud by nebyla nastavena účinná komprese, pak bych se v tom útlumu špatně dovolával. Současně jsem chtěl demonstrovat, jak rádio bere extrémně slabé signály. Chtěl jsem i udělat nahrávku takovou, aby se v ní našlo co nejvíce stanic a mohli posoudit, jak jsou slyšeny. Svým žákům v našem telegrafním učilišti vždy říkám. Dělejte si nahrávky a před spaním si je pouštějte. Je to úžasná zpětná vazba, která Vám odkryje Vaše taktické a jiné chyby. K tomu ta nahrávka má sloužit.

Nahrávka po začátku SSBL.mp3

Nahrávka před koncem závodu.mp3

Tak jaký závěr? Asi definovaný větou - použitelná hračka. Dá se s tím i závodit, ale FTdx101D to není HI. Už jenom to, že kvalitný AGC by mělo mít rozsah řádově desítky dB (klidně 70 a výše). Kde by chudák rádio s 10 bit A/D převodníkem mohlo tak fungovat. Tedy každou chvíli dochází k přetečení převodníku (vytvoření chrchlu), který se dá eliminovat jen stažením hlasitosti (volume), což má podobný efekt jako nastavení ATT. Pokud zapneme AGC, pak sice tento moment degradace signálu posuneme, ale ohrožujeme příjem slabých a zarušených stanic. Zkrátka dynamický rozsah rádia je velice nízký, ale použitelný. Kupodivu nastavený filtr 2,4 kHz byl též docela použitelný. Rádio za 150 USD pro 5 bandů s použitelným přijímačem v rozsahu celých KV a vybavené možností použít ho jak v CW, tak SSB módu....to je bomba. Úmyslně jsem rádio nezkoušel při FT8 provozu. To opravdu po mne nemůžete chtít HI. Pokud však hledáte lacinou hračku pro Vaši činnost z přírody (SOTA, GMA, OKFF...), pak toto rádio má svými parametry vysokou užitnou hodnotu, která bych řekl je v současné době mezi QRP zařízeními opravdu vysoká. Vynikající kompaktní zařízení pro začátečníky a možná i pro reinkarnaci MVT. Pro staré páky a big guns, je to fantastický tréninkový nástroj a hračka, která se dá nosit v kapsičce u košile. Za tu cenu? HI
Howg....


Vzpomínka na Luďka a bývalé pásmo 80m

Je to někdy veliká smůla, že noví HAMS nemají zájem o komunikaci. Opravdu je uspokojuje počítačová hra FT8? No svět se mění a tak třeba je to konečně ta správná cesta novodobých Batličků. Dnes jsem měl v Emailu od Vládi OK2ZL jednu historickou nahrávku, starou asi 13 roků. Povídali jsme si tenkrát s Luďkem. Ukapávaly mne slzičky. Vzpomínal jsem na pásma plná signálů, vzpomínal jsem na duchaplná spojení..... Vzpomeňte se mnou na toho vynikajícího kamaráda-Luďka OK1HAS a jeho morse.

OK1HAS.mp3



Závěrečná řeč o intermodulační odolnosti (tr)uSDX

Tak tomuto jsem se šíleně bránil. Byl to můj horký knedlík a je to silně napadnutelná věc. Dělat nějaké závěry.....Nejsem perfektně vybaven měřící technikou, mám snad jen pár desítek let zkušeností se závody a s různými TCVR. Jen QRP rádií jsem postavil přes 20 kusů a jezdil jsem cca se 20 různými typy TCVR. Mám ušně zafixován zvuk dobrých i špatných rádií. Je to asi dáno tím, že ročně v průměru jezdím cca 100 až 150 contestů (v průměru 3 týdně). Rozčiluje mne i např. v rádiu typu NE612 dioda ve zpětné vazbě operačního zesilovače. Všichni to tam dávají a přitom je to veliký zdroj zkreslení IMD. Závěry ke kterým se dostaneme vychází ze zkušeností s prací QRP na antény NVIS. To je možná malinko něco jiného, jak mít 8 antén beverage a ještě schované ve světě svoje SDR a používat 3 jánošíky jako PA. Přesto si myslím, že bych se ani tady moc neztrácel (vytahování je mi vlastní). Tak a pro ty z Vás, kteří to se mnou vydrželi až sem, mám jednu špatnou a jednu dobrou zprávu.

Ta špatná:

(tr)uSDX se nemůže ani v náznaku srovnávat s moderními stolními TCVR. Opravdu FTDX101MP je fakt lepší HI

Ta dobrá:

Těch dobrých vlastností v kategorii TCVR do 150 USD je tolik, že je to ideální začátečnický (možná pro někoho i konečný) TCVR, který je běžně použitelný dokonce i v nenáročných závodech. Už nemám sil Vám vnucovat nějaké přiblblé nahrávky. Zkusil jsem udělat takový průřez (zmatečný a někdy i nepřesný) tím, jak jsem k tomuto závěru došel. Pro tvrdé závodníky ve žlutých tričkách s nápisem S, to bude ideální trénovací stroj. Někteří z big Guns si možná i uvědomí, co je to intermodulační odolnost a proč jim jejich IC7600 občas sama pobírá nějaké divné nemorse značky (to opravdu myslím vážně a skutečně jsem to zažil). Jinak dopředu děkuji za Vaše upozorňování na nepřesnosti. Jsem Vám za to vděčen, ale už někdy nemám sílu se k tomu zpět vracet HI. Takový jsem halt já.

IMD část 1
IMD část 2
IMD část 3
IMD část 4
IMD část 5
IMD část 6


Pokud si někdo z BIG GUNS tuto hračku zakoupí a jen malinko se zamyslí tím směrem, že QRO bez mezí je vlastně strašně podlá věc, pak budu strašně rád a osobně mu v Chrudimi koupím pivo.

Váš Jožo Fero


No mně se to zdá dobrý, takže si nemám kupovat KX3 za hříšné peníze a stačí mi toto rádio?

Tak o toto se snaží obchodníci. Zkrátka v nějakém testu Vám ukázat něco, kde budete mít pocit, že za málo peněz vlastně kupujete skoro špičku. A je to tak? Samozřejmě není. Toto rádijko stojí cca 4300 Kč a špička od Yaesu cca 130000 Kč.



Proč je to tak drahé? A co je to vůbec špička? Potřebuju to? Tak to jsou otázky. Musíme si uvědomit, že k vývoji špičky mezi TCVR je potřeba šíleného úsilí. Nic se nemůže nechat náhodě. Platíte většinou za špičkový vývojový tým, který Vám zvýší dynamický rozsah rádia o 5 dB za cenu třeba 40000 Kč. Tak a teď znovu otázka - potřebuju to? Pokud budete dispečerem na letišti a budete brát plat 300000 Kč měsíčně, tak zcela určitě ano HI. Pokud budete mladík studující na střední škole se zájmem o contesting - tak zcela určitě ne (nemáte na to). Nahrávek od (tr)uSDX už zde bylo plno. Ale zkusme si přehrát nahrávku z KX3 (podobná koncepce přes QSD směšovač).

KX3.mp3

Je to nahrávka z části contestu MWC a naschvál jen z RUN části, abych nezatěžoval Vaše uši. Čím se to liší od (tr)uSDX? Vždyť je tam taky ten Tayloe směšovač a proč to tedy hraje jinak? Ale postupně. Pokud budete zarytý telegrafista, jako Jožo Fero, tak si okamžitě všimnete jedné vady KX3. Sakra ta potvora při plné QSK tam oproti (tr)uSDX má malé zpoždění. Ano máte pravdu, pokud budu dobrým obchodníkem, tak okamžitě v testu napíšu:

 (tr)uSDX v BK provozu je lepší než KX3. A klidně to tam změřím i o kolik ms to je HI. A zase. Je to tak důležitý parametr? Pokud do toho budu vidět více, tak dokonce v testu uvedu, čím je to vlastně způsobeno.
A co dál. Sakra není to na tu KX3 takové čistší? Ano máte pravdu - je. A proč to tak nemá to SDX? Byl bych špatný obchodník, abych na to odpovídal HI. Ale přiblížíme se k tomu nepřímo. Pusťme si do sluchátek tón A1, což je 440Hz a to ve formě sinusovky (asi to tak přímo v nahrávce nebude, ale přibližně ano). A pak si pusťme ten samý tón, ale v obdélnících.



Sinus a obdelnik rozdil.mp3

Slyšíte to? Ano ten obdélník nám připadá jako výstup z (tr)uSDX, kdežto KX3 hraje jakoby ten sinus. Pokud jste toto rozeznali, pak Vám blahopřeji a jste na dobré cestě. Nebudu Vás zatěžovat teorií Fourierovi transformace. Každý obdélník jde nahradit za pomocí nekonečného počtu harmonických sinusových signálů. Tedy spousty věcí jde odfiltrovat. Proč to tak nehraje tomu (tr) uSDX je jasné. Stačí se jen podívat do geneze vývoje tohoto TCVR. Hansovi G0UPL se podařilo udělat náramně jednoduchý a laciný CW TCVR. Soustředil se na analogové vyvážení I/Q signálu a k tomu použil jednoduchého procesoru (laciného) na bázi Atmega 328. Procesor pak dělal nepodstatné menší věci, jako řídil displej, dělal dekodér CW, řídil kmitočet, klíčoval atd.  Na to jeho výkon stačil. Když se před lety pokusil k tomu dodělat SSB, tak strašně naletěl. Třeba jenom tím, že už (myslel si on) nemůže použít koncový úsporný stupeň ve třídě E. I to HW vyvažování pro SSB není už tak jednoduché. Zkrátka z toho vycouval, protože by si namlátil hubičku. Chtělo to úplně jinou koncepci. Dost by šla cena rádia nahoru. No a jeho QCX ve 3 versích zaznamenalo prodej 18000 kusů. Jejda, co by za to dali profíci. Tak a teď si představte, že PE1NNZ přišel s nápadem (Karel mi kdysi psal, že na to je nějaký patent z roku 1930) a nahradil SSB signál konečným počtem signálů, které mají dvě proměnné. Změnu kmitočtu a změnu PWM parametrů. Ta změna kmitočtu je nutná, protože i náš hlas je tvořen těmito složkami. To PWM je také nutné, protože změnu amplitudy potřebujemu u hlasu též. Guido PE1NNZ si odzkoušel, že to sice není plnohodnotná náhrada SSB, ale je tomu rozumět, Když to začnete používat, pak okamžitě Vám kolegové začnou říkat - hele je to dobrý, ale je tam málo výšek. No Guido měl tu smůlu (štěstí), že první pokusy začal dělat právě na TCVR od Hanse G0UPL (QCX). Tedy začal vyvíjet algoritmy na bázi 8 bitového procesoru s 10 bitovými převodníky A/D. Omezený výpočetní výkon, omezení na  8 bitů atd. A tak i jeho převzorkovávání našeho hlasu nemůže být dokonalé. Přesto to dotáhl do stádia, že je to naprosto dokonale použitelné. Docela se vysmál čínským plagiátorům, když vydal už zamčenou versi firmware. Nemusí totiž na svých stránkách psát to, co musí psát Číňani:

it is optimized fromuSDX QCX-SSB open source hardware. The powerful software supports the use of less hardware to complete the SW transceiver and supports the SSB mode (reception quality is very good, transmission quality is slightly worse). In addition, the developer also developed an AM/FM mode for it, but AM/FM is defined as a gift function. Don't expect AM/FM too high.


Jinými slovy. Je to úplně dobrý, my to nevymýšleli, za to může někdo jiný, ale ten SSB je trošku horší kvality.

Znovu opakuji. Jestliže to chcete použít na SSB, pak nekupujte čínské klony s otevřeným firmware. Zkuste algoritmus od PENNZ v zamčené versi pro AM a zjistíte, že to hraje krásně.

Tak jsme malinko utekli od těch obdélníků. Když už jsme tady, tak určitě vzpomínáte na big beatový čas. Ano, taky mne to zasáhlo. V letech cca 1970 kytaristi vzhlíželi k tomuto:



Bylo to elektronkové. Když se to "nahulilo" tak to sice limitovalo, ale v pohodových tónech (efekt boosteru). 
Zkrátka elektronky generovaly při přebuzení převážně oktávy a to celkem nevadilo. Pokud jste něco takového ("nahulit") zkusili u transistorových zesilovačů, pak se Vám ježily chlupy na těle. Proč? No elektronky svoji převodní charakteristikou  sudých řádů produkovaly ve spektru oktávy (oktáva je dvojnásobek původního kmitočtu). Bipolární tranzistory produkovaly zkreslení 3. řádu, což v muzikantské teorii znamenalo doplnění kvinty. Fuj, to okamžitě nepříjemně změnilo zabarvení. Tak něco takového se děje i u (tr)uSDX. Bohužel si občas konstruktéři toto neuvědomí. Kdysi jsem na tento efekt upozorňoval u TCVR Alinco DR130. Dnes na to upozorňuji i u modulací a neodfiltrované kvintové zabarvení u ruček typu YAESU (nebudu dělat zápornou reklamu). Ale poslechněte si modulaci jedné stanice z Páky v ranním kroužku na OK0BC. Jo Honzo, vždy mi z toho začnou bolet mé muzikantské uši HI. Ale čert to vem. I u Yaesu zřejmě přichází nová konstrukční škola a začínají se dopouštět blbostí.

Tak jsme si zase pobrečeli. A než to celé uzavřeme (určitě v tom smyslu, že moje rádio je nejlepší), tak ještě počkáme na nahrávku z SSB ligy.

Fuj to jsem se zase unavil.... PZ


(tr)uSDX prohlídka železa (HW)





V prvopočátku jsem měl silné výhrady ke krabičce vytvořené 3D tiskem. Jakmile jsem to však rozebral, uvědomil jsem si, že toto musel konstruovat zkušený vývojář. Je to skutečně robustní konstrukce se zaměřením na minimalizaci ceny a na opakovatelnost výroby. Vývojář myslel i na zadní kolečka a tak na desce je plno jumperů, které se mohou buď aktivovat, či ne. Jedná se o celkově čistou práci. Jen jsem pro jistotu ještě jednou umyl desku od zbytků fluxu. Uchycení desek přes krabičku je geniálně vymyšleno a zaručuje opravdovou tuhost. Okamžitě jsem vyvojářskou skupinu Dl2MAN a PE1NNZ podpořil příspěvkem přes paypal (prosím udělejte to též, ti kluci to dělají zdarma a mají jen ten náš příspěvek). Dobrá práce se musí dobře ohodnotit. Za pozornost stojí i ochrana obvodů před přetížením.




Měří se jak SWR, tak i napětí, výkon a proud koncového stupně. Dopočítává se účinnost a plno dalších parametrů. Při prvotním přizpůsobování antény se nejprve klíčuje pomocí teček (kvůli omezení ztrátového výkonu). Při špatném přizpůsobení se omezuje výstupní výkon. Až se člověk diví, jak do té 328 se vešlo tolik softwaru. Zkrátka po hlubším poznání, jsem se do tohoto rádijka zamiloval. Je to skutečně novátorská cesta QRP. Vyvažování I/Q je děláno automaticky za pomocí SW. Vše perfektně domyšleno za pomocí několika variant prototypů. Udělat QRP zařízení se spotřebou RXu kolem 75mA a s účinností PA stupně kolem 80 procent - to je opravdu "zelené" řešení. A to zodpovědně prohlašuji, že co znám několik zelených, tak skoro pokaždé se jedná o blbce a kariéristy.



(tr)uSDX a ještě pár testíků

V souvislosti s testy, jsem si vzpomněl na jeden životní zážitek. Kdysi jsem byl jeden z prvních, který si pořídil FT857. Měl jsem i zkušenosti s docela nepovedeným (z mého hlediska) TCVR TS570. Ptal se mi tenkrát jeden CBčkář, zda mu mohu tu FT857 doporučit. V dobré víře jsem mu začal povídat o výhodách a že podle mne je to odolnější než TS570. Nevím, zda ten CB člověk věděl o čem mluvím. Ale prodal to a koupil si FT897. Nakonec jsem se pro něj stal nepřítelem č. 1. On totiž si prý pohoršil. Protože TS570 krásně poslouchala letecké majáky, kdežto toto ne. V tu chvíli jsem si (pozdě) uvědomil, že nikdy nikomu se nesmí nic doporučovat. Nikdy více jsem tedy toto už neudělal. Zrovna tak různé recenze v časopisech jsou většinou k ničemu. Dovedete si představit, že v časopisu na jedné straně bude reklama třeba na IC705 a jako hlavní článek bude uvedeno to, že v ní odcházejí stabilizátory napětí? To zkrátka nejde. Pokud rádio má nějaké klady, tak samozřejmě každý to rád uvede. Pokud však má nějaké nedokonalosti, pak záleží na autorovi, jak mezi řádky naznačí HI. Jinak to ani nejde. Výrobci nejsou blbci a jsou si jasně vědomi toho, co za tu cenu stvořili. Jirka OK2RZ má dokonce teorii "velké bedny". Pokud je rádio veliké, pak to nutí výrobce do toho nastrkat spousty naprosto neužitečných věcí, které silně zvyšují cenu. Zrovna tak napsat recensi na něco ve smyslu, že hmotnost je a bylo to zabalené do.... Určitě zajímavé, ale pro většinu HAMs nepodstatné informace. Pokud někde uveřejníte nahrávky, pak je to samozřejmě taky zavádějící. Stačí jen mít "díru" v uších a budeme to vnímat úplně jinak. Strohá a přesná měření od Sherwoodu jsou sice dokonalá. Nejsem si však jist, zda za cenu 150000 Kč musím mít větší DR o 5dB. A zase jsme v tom kruhu. Zkrátka každý se musíme spálit sami. Veškeré reklamy a testy, brát jen jako pomocníka při rozhodování. Jožo Ferův teorém - nejlepší rádio je to moje, samozřejmě platí a bude platit. Ale jestli budu mít ještě sílu, zkusím shrnout nedostatky tohoto rádijka. Předem říkám, že mne velice příjemně překvapilo. Je to skutečně dobré rádio v cenové relaci rádií do 150 USD. Snad ještě jedno srovnání. Porovnání dnes už malinko starší koncepce QCX mini s (tr)uSDX. Je sledován 150mW maják OK0EN, Tedy poslech relativně slabého signálu. Nestuduje se zde odolnost, ale srovnává se to jen tak uchem. No posuďte sami, zda investujete skoro stejnou cenu do jednobandového rádia, které má jen CW a nemožnost měnit šíři filtru, či investujete do rádia CW/SSB (úmyslně nepíšu FT8 HI), které má těch pásem 5. Zkrátka porovnání HW koncepce s koncepcí založené na SW.

Ušní porovnání QCX mini a (tr)uSDX.mp3

Ještě počkáme na SSB ligu, uděláme nahrávku a budeme si hrát s něčím jiným. Předem však (jsem vědma) si myslím, že během chvilky bude prodáno několik tisích těchto TCVR. Budou to kupovat i ti, kteří nosí žlutá trička s nápisem S.... Totiž zde se nabízí úžasná zábava za pár korun. Další zvýšení výkonu však stojí statisíce HI. Jak říká Jožo Fero, stejně se sejdeme všichni u krystalky HI.


Nahrávka ze závodu MWC 29.8.2022

Dnes jsem chtěl vyzkoušet, jak k ničemu je AGC v tak jednoduchém TCVR. Pokud jsem si liboval, že s vypnutým AGC je v závodě DSP filtr 200Hz celkem k použití, tak při výběru vzorku signálu za filtrem se špatným pravoúhlým koeficientem, asi vzniknou problémy. Pokud se k tomu přidá ještě menší intermodulační odolnost, pak se skokově výsledek v závodu sníží cca o 15 procent (oproti třeba KX3). To už je docela dost.
Tedy v počátku závodu bylo nastaveno:
AGC ON, ATT 0dB, BW200Hz

Intermodulační produkty však dost otravovaly a tak jsem pak zapnul alespoň útlum -13dB. Signály však byly tak silné, že i s tímto nastavením intermodulační produkty rušily příjem. Silný signál z vedlejšího kmitočtu občas zavřel AGC a tím dosti zobtížnil příjem něčeho slabého. Typická ukázka toho, jak blbě se rádio dá nastavit HI. Nakonec jsem s tím odjel celý závod, ale spíše jen pro demonstraci toho, jak ne HI.

MWC.mp3

Pochopitelně AGC uhlídalo přeřvání A/D převodníku a tak k degradaci signálu docházelo méně často, jako když je AGC vypnuto. Zkrátka DR (dynamický rozsah) tohoto rádia není veliký (Pracuje se se vzorky 10 bitů (cca 1000 hodnot). Přesto však za vhodného použití ATT toto rádio
dosahuje lepších příjmových vlastností, jak třeba jednoduchá rádia typu RockMite a nebo ATS-3B, bez úpravy zavedení vstupního attenuátoru. Ještě nám zbývá jeden test a to je použítí (tr)uSDX v SSB závodě. Samozřejmě i zde je nutné mít vypnuté AGC. Jinak konstanta AGC je pro CW vyloženě dlouhá (ve free versi byla možnost časovou konstantu měnit).


Nahrávky ze závodu NZ dne 28.8.2022

Zatím bez komentáře. Díky OK2BDF je možné srovnat nahrávku přímo ze sluchátek (tr)uSDX s nahrávkou ze SDR OK1KPU. Protože jsem nechtěl používat AGC, dochází u silnějších signálů k limitace A/D převodníku. To se projeví silným zkreslením (A/D převodník je jen 10 bitový). Nastavení bylo následující: BW 200Hz, AGC OFF, ATT -13dB, Volume 11. Výstupní výkon 5W.

Sluchátka.mp3

SDR_OK1KPU.mp3


Bez zapnutého AGC je rádio choulostivější k rozkmitání, pokud je zúžen CW filtr. Koeficient pravoúhlosti filtru je u tohoto jednoduchého DSP filtru dosti špatné a to zvláště v oblasti vyšších kmitočtů (je to poznat i na nahrávce dole při rozmítání). Ale upřímně řečeno je to naopak docela dobré, operátor má stále přehled, co se děje kolem. Při ATT -13dB intermodulační produkty již tolik neruší, ale jsou tam. Tvar značky, stabilita kmitočtů je fantastická. Kvalita tónu bez kliksů. Trošku problém je příposlech při nastavení straight key. Tedy pro klíčování počítačem. Většinou se tón příposlechu v tomto případě generuje za pomocí funkce PWM. Bohužel zde je to divně uděláno a tak příposlechový tón ve formě obdélníků (bez dodatečného filtru) vyloženě ruší. Měl jsem někdy pocit, jako bych jel na mechanický bug s divně definovanými tečkami. Napsal jsem o tom Manueli DL2MAN. Uvidíme, zda to bude v dalším firmwaru řešit. Funkce QSK bez problémů. Vnitřní klíč je udělán dobře. Zajímavé je třeba to, že u celkem slušného rádia Elecraft KX3 je vnitřní klíč vadný od samého počátku a už nikdy to firma neřešila. Ovšem jsou hamové, kteří si na to zvykli a taky to neřeší HI. Škoda.

Aby testování bylo úplné, tak dnes v MWC contestu se soustředím na jiný setup. Použiju AGC ON. Tím pádem sice kvůli dlouhé časové konstantě pravděpodobně vzniknou problémy s příjmem slabých signálů. Ovšem degradaci signálů by to mělo pomoci. Uvidíme.



Informativní měření IMD (tr)uSDX

Musím opět zopakovat to, co jsem zde již několikrát řekl. Moje měřící vybavení je ryze amatérské a tak výsledky nelze brát jako profi měření. Přesto to má určitou vypovídající úroveň. Jednou ze šíleností původního  uSDX s free firmwarem bylo to, že signál na SSB byl nádherně rozprskán. Při malém výstupním výkonu to třeba nebylo tak šílené, ale dovedete si představit, že třeba Váš HAM soused bude bydlet ve vedlejším paneláku. Pak mu svojim vysíláním znemožníte práci na stejném bandu. Samozřejmě jádro pudla je v intermodulačních produktech. Ty se dají celkem jednoduše změřit pomocí dvoutónové zkoušky. Pamatuji si, že snad nejhorší výstupní signál lezl z FT747. To je ten nepovedený bakeliťák z konce 80. let minulého století. Tam bylo při výkonu100W naměřeno potlačení intermodulačních produktů většinou kolem -15dBc.  A jak u (tr)uSDX, který má PA stupeň ve třídě E? To zajímalo i Vila OM0AAC a koneckonců i mne. Udělal jsem tedy informativní měření (ruku do ohně nedám) a to pomocí dvoutónové zkoušky s kmitočty 700Hz a 1900Hz. A to při výstupním výkonu 2W a to na kmitočtu 3600kHz. Podle DL2MAN je nastavení  TX Drive (menu 3.3) na hodnotu 4, dobrým kompromisem, mezi linearitou a řádnou kompresí. Pro lineárnější nastavení je třeba tuto hodnotu ponížit. Pro měření jsem tedy tuto hodnotu nastavil na 4. Výsledky máte zde na obrázcích:



cca

Tedy odhadem IMD3 je cca -23dBc a IMD5 cca -27dBc.  To sice není zázračná hodnota. Většina moderních TCVR to má přes -30dBc. Zde však se jedná o třídu E a ještě k tomu s velikou kompresí.  Jinými slovy to raději nezesilujte (je to ryzí QRP), ale na druhou stranu se nemusíte bát, že Vám někdo bude nadávat. Znovu opakuji, že tyto hodnoty platí pro originál (tr) uSDX a ne pro čínské klony na bázi free firmwaru. Tam je to většinou šílenost, která se nedá použít. Až bude nálada, zkusím to přeměřit pro nižší nastavení TX drive. Co by někteří BIG GUNS na VKV za to dali, pokud by to měli takto HI. Pokud tinySA měří dobře, pak dost veliký problém je generování šumu, který je potlačen jen cca o -55dBc. Ale čert ví. Chtělo by to provést serióznější měření na serióznějších přístrojích.

Úvod do testů (tr)uSDX na SSB

Po včerejší aktivní fázi poruchy, dnes se kondy zhoršily. Vylezl útlum. Škoda, mohl jsem provést alespoň základní SSB otestování. Takto to budu muset nechat až na SSB ligu. Při testování jsem zapomněl uvést ještě jeden základní "stařecký" parametr soťáků. Zde je:



Díky 3D tisku krabičky, byl dosažen bezkonkurenčně nádherný parametr. Zkusil jsem udělat i pár SSB spojení. Podmínky špatné, ale alespoň něco se dalo odzkoušet. Jinými slovy Manuel velice výhodně navolil filtry pro SSB. Je k dispozici filtr 4kHz (ten se hlavně uplatní u AM příjmu). Dále 3kHz filtr (podle mne zbytečně uřízl nižší kmitočty), dále standard 2,4 kHz a nejužší 1,8 kHz. Docela to vše funguje. Ale posuďte sami z nahrávky:

SSB40m.mp3

Zkusím ještě nějakým způsobem změřit IP3 (porovnat třeba s FT817). Jinak z parametrů jsem nadšen. Když vznikla FT817, tak byla tak prodejná z toho důvodu že se to každému líbilo a každý věděl, že sice nekupuje špičku, ale docela dobře užitné rádijko, za rozumnou cenu. Myslím, že (tr)uSDX bude trhat prodejní rekordy. Za pár korun (jak pro koho HI), dostáváte docela užitečnou hračku, která na 95 procent splní vaše nároky na QRP zařízení a provoz. Zvláštní je i účinnost té záhadné PWM modulace. Opravdu velice skvěle se s tím dovolává. Je to skutečně "bomba" a před umem DL2MAN a PE1NNZ smekám. Kluci díky.



(tr)uSDX a jeho křest ohněm

Nejlépe se něco testuje přímo v boji. Dnes jsem se v Holicích dohodl s Lubošem OK1FGD, že nedělní závod dne 28.8.2022,  pojedu jako pileup stanice. Je to trošku riziko a předem se omlouvám za určité zmatky. Ty mohou vzniknout:

No nevadí, ať je příčina jakákoliv, předem se omlouvám. Nebudu tentokrát hledat nějaké speciální kmitočty, ale použiju klasiku. Pokud se rádio nerozvaří, chci ho testovat v režimu AGC OFF, BW 200Hz, ATT OFF. S 5W by bylo netaktické jezdit vysokou rychlostí. Tedy pojedu cca 32WPM. Zkusím z celého závodu udělat nahrávku a kriticky vyhodnotit okamžik, kdy se to zavařilo (nebo operátor). Ještě jednou prosím o shovívavost. Jinak mi dejte, ať si to taky trošku užiju HI.

    Potom, co jsem dopsal tyto řádky, jsem si všiml, že probíhá YO DX Contest. Nedalo mi to, aby to malinko neprovětral. Připojil jsem tedy uSDX k PC. Jako klíčovací kabel jsem použil v Číně zakoupený kabel s CH340 označený LD-C103. Ten má na výstupu oddělovací optron a klíčuje signálem RTS. Snad jenom zkušenost s tímto kabelem. Vždy nejprve strčte do TCVR jacka 3,5mm a teprve až potom to zasuňte do USB počítače. V opačném případě jsem musel optron měnit (je to obvyklá 817).
    Vše celkem fungovalo. V docela slušných kondech jsem chtěl otestovat základní závodní nastavení. V TCVR uSDX je dobré vypnout AGC (když ho necháte zapnuté, tak jeho dlouhá časová konstanta Vám celkem lehce znemožní poslech slabých stanic). V prvé fázi jsem nastavil šířku filtru na 200Hz, což se mi zdálo optimální. Velký ATT jsem nastavil na 0 a začal jsem jet závod. Kontroloval jsem, kdy mi začnou vadit intermodulační produkty. Na 40m to fungovalo celkem slušně. Nahrávka je zde:

40m.mp3

Ostřílení borci okamžitě poznají negativa. Filtr DSp je ostrý, ale použitelný. Při velké úrovni signálů již algoritmus DSP to nezvládá a začne to chrčet. V tu chvíli stačí snížit jen hlasitost volume o jeden stupeň níže. Horší to bylo v pásmu 80m, kde již výrazně začaly intermodulační produkty vadit. Poznáto to podle toho, že na prázdném kmitočtu slyšíte takové divné tečky čárky, které však vůbec nedávají smysl. Ano to je již intermodulační produkt vytvořený ze dvou CW signálů. Tedy pokud se potkají dvě čárky, je to delší, pokud se potká čárka s tečkou je to krátké a zrovna tak krátké to je i když se potkají dvě tečky. Někteří amatéři (méně zkušení) tento jev znají zvláště z VKV. Soustřeďte se a jasně to tam uslyšíte. Zde Vám pomůže jen ATT na vstupu. Někdo to tam komentuji a zapínám -13dB attenuaci. Pochopitelně tento efekt zmizí. Nejsem schopen se svým vybavením změřit DR tohoto rádia. Ale podle tohoto efektu to zase tak úplně blbé není. Odhaduji to na hodnotu IP3 někde maličko v plusových hodnotách (asi jako FT817). Tak poslouchejte:

80m.mp3

Pochopitelně se mi s 5W výkonu nepodařilo vyvolat pileup, aby mne zavolalo více stanic. Tento test snad proběhne zítra při nedělním závodu. Přesto (tr) uSDX mne svými parametry jen překvapuje a udivuje. Opravdu je to naprosto nesrovnatelné s free programem pro prvotní uSDX. Začínám být spokojený (a to je co říci HI). Tak počkejme ještě na zítřejší nahrávku.


Poznávání (tr)uSDX pokračuje

Musím se přiznat, že po zkušenostech s free versí uSDX, jsem od tohoto zařízení moc neočekával. Koncepce je novátorská, jednoduchá, plno věcí by šlo vylepšit. Např. jedna z nepříjemných věcí, která nás na sotě vede k šílenostem, je to, že na sluníčku nejde číst displej. Nevidíte vůbec nic. To třeba Hans u svého QCX mini má dávno vyřešeno. Bohužel toto je dáno typem použitého displeje. Kdyby Manuel chtěl toto nějak řešit, pak to nebude tak malé. Také jsem si všiml, že při napájení TCVR přes USB port (na rozdíl od napájení přes napájecího jacka), displej normálně svítí. Nestudoval jsem proč, ale je to zajímavé zjištění. Při tomto napájení TCVR skutečně normálně funguje s výstupním výkonem cca 0,5W. Pokud mám na ucho porovnat kvalitu filtru stejné šíře (200Hz) s filtrem analogovým u QCX mini, pak jasně analogový filtr vítězí. Přeci jenom 8 bitů a 10 bit převodník asi nebude to veliké BIG GUNS. Ovšem já zde mám 5 bandů a hlavně SSB mód. To normální porovnání lze provést až v nějakém závodě (MWC). Do závodu nutně potřebuji CAT. Ten zde je a  simuluje Kenwood TS480 mód. Musím konstatovat, že vše funguje a s nastavováním nebyl žádný problém. Více z videa.

CAT1
CAT2
Ovládání PA

(tr)uSDX obsahuje konektor pro ovládání PA stupně. Pokud má být PA zapnutý, pak se na výstupu objeví log 0 (0V). To je přesně opačně, jak to má udělán Hans v QCX mini. Tedy bylo třeba invertovat tento ovládací signál. Provedl jsem to jednoduše v malé krabičce.




Light měření na (tr)uSDX

Asi hlavní otázkou vždy je, proč si kupovat nový TCVR a co od toho vlastně čekat. Před cca 15 roky jsem zde uvedl, že se těším na dobu, kdy se v Číně budou vyrábět laciné TCVR a my je budeme kupovat. Mnoho HAMů mi popřálo hodně úspěchů a sami za ceny cca 100000 Kč si kupovali výrobky z USA, které dnes už dávno nemají, protože to byla dosti předražená bedna. V době před 20 až 30 roky, jsme byli posedlí sledováním parametru IP3. Byla to pro nás modla a snili jsme o tom, až budeme mít na stole něco, co má IP3 alespoň +15dBm. Dnes naprosto běžný parametr. Ano v té době se ještě vysílalo na KV a to dokonce velice silně. Pamatuji, jak jsem si v roce 1990 koupil z druhé ruky TS520. Jen mi vrtalo v hlavě, proč to nehraje v pásmu 40m. Teprve, když jsem tento stroj vybavil ATT, tak to začalo něco poslouchat. Krátkovlnná pásma, zvláště v pásmu 40m, byla plná rozhlasových stanic, s výkony řádově stovek kW. Intermodulační produkty pak vytvořily něco, co úplně schovalo amatérský band 40m. Dnes je to celkem legrace. Na KV snad už vysílají jenom v Číně a v Rusku. I s výkony se už šetří. Není třeba "přemazat" konkurenci. Tedy hrát si na DR rádia už dnes není na KV tak moc důležité. Jestliže jedno rádio je lepší o pár dB, tak se vůbec nic neděje.
    Jako odběratelé TCVR, nás začíná být velice málo. Vývoj nového TCVR stojí veliké peníze. Stále si můžeme všímat toho, že některé typy TCVR se prodávají dodnes a přitom koncepčně sahají do dobý devadesátých let. Pokud si ještě někdo dnes koupí třeba FT818, pak investuje do naprosto zastaralé koncepce. To číslování FT817 a FT817ND, či FT818 je jen obchodní trik. Jedná se o shodný TCVR, který se nepatrně liší v blbostech. Aby se firmě vyplatil vývoj, tak většinou TCVR vyrábí jen ve dvou výrobních sériích. Každá čítá max několik tisíc kusů, což je málo. Jen u FT817 se povedla věc, že jich bylo vyrobeno cca 100000 kusů. První série byla brzy rozebrána a tak se vyráběla série FT817ND. Dělá se to tak, že se vyrobí opět v jedné sérii několik desítek tisích kusů, které se zabalí a zakonzervují. Postupně podle potřeby se dodávají dealerům. A tak si někdo kupuje třeba TCVR, který je už 3 roky starý a myslí si, že byl vyroben včera HI. Při výrobě další série, má výrobce obrovské problémy se zajištěním některých komponent. Typickým příkladem jsou např. keramické filtry. A tak cena roste a pokud chcete obyčejný YF-122CN, tak za něj začnete dávat horentní sumy. Přitom je to jen keramický filtr, který vám stejně za několik desítek let se rozladí. Firma už nemůže investovat do úpravy PS a do nové koncepce. To by byl nový TCVR s novými přípravky atd. Mezitím konkurence nespí a vypouští něco s podobnými (lepšími) parametry a to dokonce za méně peněz. Složitý vývoj se firmám přestává vyplácet. Pokud se podíváte na schéma FT818, pak je to dosti složitý stroj. Tak a teď se podívejte třeba na srdce (tr)uSDX, což je QSD směšovač.



Dokumentace (tr)uSDX.pdf

To je legrace že? Jednoduchý multiplex a pár operáků. Pokud se použije SI5351 a nějaký procesor, pak to taky hraje. Jestliže jsme říkali, že FT817 se prodalo největší počet kusů ze všech TCVR, řádově stotisíc (pozor všech hamů na světě je dnes už jen cca 3 milióny), pak TCVR typu QCX se během chvilky prodalo cca skoro 18000 kusů. Jak je to možné? Vše je dáno moderní koncepcí a cenou. Jestliže celá stavebnice QCX mini stojí jen jako jeden keramický filtr do FT817, pak je to snad jasné. Přitom parametry QCX možná předčí FT817 (na jednom pásmu). A tak proč si nekoupit novou hračku, která udělá skoro stejnou práci, ale za podstatně menší investici? Bohužel QCX nemá SSB a tak skupina kolem PE1NNZ a DL2MAN vymyslela něco nového. Postupně vznikl uSDX, který měl otevřený firmware. Během asi 2 roků Manuel DL2MAN vymyslel versi 5 bandového "skutečného" (true) uSDX, který nazval (tr)uSDX. Samozřejmě již se zamčeným firmware, aby mu to Číňani nezačali houfně vyrábět a kopírovat. Vznikla tedy laciná konstrukce. Dnes za 2 měsíce se jich prodalo už cca 3000 kusů.




Na tomto obrázku je porovnání (tr)uSDX a QCXmini. Rozměry jsou skoro stené. Když jsem viděl krabičku z 3D tiskárny (zvláště odpudivě působí ta oranžová), tak jsem si říkal, že toto ne. Zvědavost však byla veliká. Když to mám na stole, pak už mi to tak odpudivé nepřipadá. Koneckonců teorém Joži Fera říká, že nejlepší TCVR je vždy ten můj. Jinak to ani nejde.
    Ale pojďme se vrátit k tomu měření. Sám jsem si stavěl dva kusy uSDX podle varianty od WB2.....

uSDXOLD

Po celé dva roky jsem sledoval vývoj a stále zkoušel nový a nový firmware. Nějak to fungovalo, ale hlavní problémy byly:

- Celková nestabilita
- Malé potlačení druhého postranního pásma
- Špatné generování SSB signálu

Když jsem slyšel signál z (tr)uSDX, bylo mi jasné, že si s námi Manuel tak trochu hrál. Ale pojďme měřit.

Podotýkám, že moje vybavení k měření není na vysoké úrovni a není plně profesionální. Přesto mi stačí na to, abych mohl jednoduchými prostředky porovnávat dva tcvr navzájem a provádět základní měření. Měřící stanoviště pro RX hodnocení je na fotografii.



Obyčejný regulovaný napěťový zdroj, multimetr (měření proudu) a tinySA, jako generátor a spektrální analyzátor s utlumovým členem.

Při U=6,5V odběr 73mA
Při U=9,0V odběr 78mA
Při U=12V odběr 78mA
Při U=15V odběr 78mA

TCVR spolehlivě pracuje i při napájecím napětí cca 5V (možno emergency napájet pře USBC z mobilního telefonu). Bohužel však zhasne displej. Displej je k přečtení pokud napájecí napětí je větší než 5,6V.

Běžné S9 by mělo být cca -73dBm. Zde jsem napěřil cca -76dBm. Cejchování S metru je děláno pro hodnotu pod S9  ve formátu 1S=6dB (americký způsob).  Potlačení druhého postranního pásma cca -38dB (poněkud méně, než uvádí Manuel). Všichni dnes vědí, že parametr citlivosti je k ničemu a to zvláště v pásmu 80m, kde stejně ionosféra šumí většinou cca 1uV. MDS jsem naměřil cca -116dBm. Tedy je to malinko (oproti konkurenci) méně citlivé.

Při napájecím napětí 12V a na kmitočtu 3560kHz, jsem naměřil výkon osciloskopem 4,82W, kdežto displej na uSDX ukazoval cca 4,74W. Účinnost se podle skutečnosti nelišila o více než 5 procent. Při kontrole na jiných bandech to bylo cca stejné. Koncový stupeň je nastaven na všech bandech tak, že jeho účinnost je cca 65 procent. Při nižším napájecím napětí, se dosahuje vyšší účinnosti.

Měřeno na kmitočtu 3560 kHz ( na jiných bandech obdobné.

U=5,5V P=1,12W
U=7,0V P=1,43W
U=9,0V P=2,5W
U=11V P=3,8W
U=13V P=5,5W


Zde je nutné Manuela pochválit. Na výstupu nejsou klasické Čebyšovovy propusti, ale ....



Na rozdíl od Čínských klonů, z kterých leze hrůza, je to zde dokonalé a perfektně je splněn požadavek FCC.






Tvar značky je dokonalý. Má to opravdu hezký tón.

No a poslechové zkoušky? Samotného mne bude zajímat, jak se TCVR osvědčí v závodě. Zkusím ho jak v SSB lize, tak v MWC.

Zajímavé je i použití DSP filtru. Pro Vaši jednoduchou orientaci jsem udělal následující záznam.

filtr DSP CW.mp3


Co říci závěrem. Podle mne je cena malinko nastřelena výše, než by mohla být. Samozřejmě cca 800 Kč dělá DPH a něco podobně clo (můj TCVR byl proclen pro EUasi v Belgii). Ale abych byl upřímný, nečekal jsem nic zázračného, ale byl jsem mile překvapen. Rádio je celkem stabilní a signál SSB je hodnocen jako zvláštní, ale použitelný. Tedy ideální rádio na Soty i pro SSB mód. Jsem celkem spokojen.



Vůbec to nepotřebuji, ale....

Všichni si určitě pamatují, jak jsem vychvaloval G0UPL a jeho konstrukcí QCX. Byl to skutečně novátorský čin. Sám mám 4ks tohoto TCVR a to 2ks v provedení QCX mini. Hans však začal (podle mne) trošku blbnout. Jeho největší průšvih byl stabilizátor 5V v QCX mini. Celý život jsem dělal konstruktéra a vím, co to je, když se něco nepovede. Proto, když mne to vypálilo desku, jsem to nebral katastrofálně. Napsal jsem Hansovi dopis s tím, ať mi jako prodejce vysvětlí, kde jsem udělal chybu, když mne to vlastně stojí cca 2000Kč navíc. On je buď blbý psycholog a nebo, nevím. Odepsal mi údajem z katalogového listu a ani náznakem nechtěl se omluvit. Objednal jsem si tedy celou desku jako náhradní díl. Opět průšvih. Došlo to bez procesoru. Reklamoval jsem to a dozvěděl jsem se, že to dodává bez něj (ale neměl to na webu uvedeno). Docela mne to naštvalo. Za celou existenci QCX jsem mu říkal, že má chybu v algoritmu dávání CW. Jeho odpověď typu - jsi jediný, který si na to stěžuje, mne opravdu vytočila. Až nakonec se ukázala chyba u něj. Vstup pro pádlo má sdílený pro vstup z GPS. Za celou dobu existence, jsem mu pomohl odhalit 2 totální chyby ve firmwaru. Stejně mne však nikdy nebral jako pomocníka, ale spíše jako rejpala. Tedy muselo to dopadnout tak, jak to dopadlo. S Hansem jsem se rozešel, ačkoliv mu stále děkuji za originální myšlenku. Celý jeho další vývoj ustrnul v té době, co ho 15000 prodaných kusů QCX začalo živit. Je to skutečně obrovský úspěch. Bohužel na vše je sám, myslí si, že jeho nápady nebude měnit podle požadavků odběratelů.

Parta kolem PE1NNZ a DL2MAN je zajímavější. Vlastně v prvopočátku šlo o doplnění SSB módu k hardwaru QCX (Hans šíleně protestoval). Po různých vývojových stupních nakonec vznikl (tr)uSDX. Sám jsem si postavil dva kusy SDX s otevřeným firmwarem. Nikdy jsem z toho však nebyl nadšený. Bylo to nestabilní, divné. Až mne OK1DWF Karel přesvědčil, že už je to ve stádiu použitelnosti. Chtěl jsem se přesvědčit, zda Karel má pravdu.......

Dnes to došlo.



3D krabička působí laciným dojmem. V rychlosti jsem dnes prošel návod. Je to tak malé, až je to krásné.

manual.pdf

Pokud Vám prošlo rukama cca 50 TCVR, jako mne. Jasně víte, co to asi bude zač. Přesto musím říci, že mne to mile překvapilo- Při napájecím napětí cca 11.5 V jsem např. v pásmu 80m naměřil toto.



Výkon 6.52W a účinnost PA (třída E) 86 procent. No to je fantazie. Ale chystám kompletní proměření a tak zcela určitě zjistím, zda je to pravda.

Než si o tom začneme povídat, tak snad jen dvě ukázky z prvních spojení.

OK1FUN.mp3
IK3OTW.mp3


Než to začneme rozebírat, tak snad odpověď na základní otázku. Došlo to od autorizovaného prodejce v Číně. Cena (včetně DPH a cla) byla cca 4280 Kč.


Vy ještě nevíte co je to "Pádlovka"- nová geniální anténa "Jožo Paddle".

Víte, děsím se HAM činosti, kdy bych bez komunikace měl zapnout počítačovou hru a občas kliknout (i to kliknutí se dá makrem vypustit). Nebo třeba zapnout 3 jánošíky a odjet SSB ligu. A nebo být HA8RM (už i ti amíci ho nevolají, mají toho signálu dost). Zkrátka je potřeba něco dělat. Já mám v počítači soubory, které se odkazují na něco zajímavého. Používám u nich zkratku "oviny". Tedy třeba název souboru Atu.oviny. Velice úspěšné projekty mám s obvody typu PIC. Ty mám uložené v adresáři PIC.OVINY. Jeden z posledních projektů této řady byl projekt PIXIT. Prvotní myšlenkou bylo to, co je nám v Jablonci a Liberci vlastní. Dělat třeba něco blbě, ale být v tom nejlepší na světě. Proč tedy nevěnovat energii PIXITu? Pokud se to dotáhne do úspěšného konce, pak můžeme vyhlásit novou soutěž. Klidně ji můžeme nazvat třeba TinySOTA. Bude to něco takového, jako třeba soutěž BBT. Zkrátka vysílat na sotách na zařízení, které nesmí vážit více než 389g.




Kde jsem vzal těch 389g? No, to je přeci hmotnost mého setu, tedy startovací hodnota. Jakmile si vymyslím tyto podmínky, tak než se OK2PDT vzpamatuje a najde si jiný balon, kterým oblétává soty - tak budu první na světě. HI No pak můžu ještě odlehčovat klíč, mohu používat jiné baterky....Zkrátka naprosto nádherná činnost z adresáře PIC.oviny. Tímto způsobem byl zahájen projekt PIXIT. Vše bylo popsáno, až na anténu. Můj oblíbený drát LW 21m má nevýhodu. Nutně potřebuje přizpůsobovací člen a taky protiváhu. Používám dlouhý šroubovák. A co takhle střihnout dipol přesně na kmitočet 7032kHz. Jak každý ví, tak impedance dipolu se mění s výškou nad zemí. Co s tím? Nic, zkrátka stejně anténu nenatahuji ve větší výšce než 4m. Zkrátka miluji NVIS. No a ztráta pár dB? Alespoň to bude zábavnější HI. A tak jsem vytáhl starý projekt zvaný "Pádlovka".  Po včerejší návštěvě Prahy jsem však zjistil, že český název se nemůže ve světě prosadit. Všichni tam mluví Anglicky. Máme antény G5RV, W3DZZ......no jsem skromný a možná budu ještě měnit značku na OK
2IF, OK3IF, OK4IF atd....

Ne raději to budeme nazývat anténou typu JOZO PADDLE

Jak to vypadá?

Je to jednoduché.



Vezmete dva dráty délky cca 12,5m. Nahoře uděláte dvě ramena délky cca 8,5m a přivedete je na speciální destičku se dvěma otvory. Dráty tam zafixujete, ale tak, abyste později je mohli zkracovat nebo natahovat v aktivní části (nestříhat).



Podle výše uvedeného obrázku je vidět příprava na zkrácení ramen.

Zbytky délky drátu (cca 4m), za destičkou zkruťte do sebe. Tato část pak působí jako napaječ a transformační člen. Tedy žádný koax (ten by vážil a zabíral prostor).

No a co dál? Anténu natáhnete do obvyklé výšky (cca 4m) a změříte pomocí VNA její rezonanci. Buď bude rezonovat pod kmitočtem 7032 kHz  a nebo nad ním. Podle toho provlečením očka buď prodloužíte dráty ramen a nebo zkrátíte. Tím pádem dostáváte napájecí část buď kratší a nebo delší. U mého vzorku při výše uvedených rozměrech jsem naměřil cca 34+j0. Puritáni budou zajisté říkat, hele nemá to být 50 ohmů? Na to lze jenom odpovědět, že přenos výkonu je bezeztrátový tehdy, pokud výstupní impedance PA stupně je rovna vstupní impedanci zátěže (antény). Samozřejmě to musí být reálné. Výstupní impedance QRP zařízení ve své jednoduchosti je většinou zcela jiná než 50 ohm HI. Pokud vím, tak jen firma Elecraft ve své KX3 se tímto problémem zaobírá. Zkrátka pro výkonu 0 až 5W ji má nastavenu na jednu hodnotu a při výstupním výkonu 5 až 15W ji má nastavenu na jinou hodnotu. Tím se snaží udržet přibližně těch 50 ohm a optimální pracovní bod PA tranzistorů. Jak sami uvidíte, jde to tímhle způsobem docela krásně nastavovat. Ty zbylé dráty (ve funkci napaječe a transformačního členu) zkruťte k sobě a případně zafixujte teplosmrštitelnou bužírkou. Sám jsem použil dráty z nějaké minidvoulinky s průřezem jen 0.15 mm kvadrát. Samozřejmě větší průřez znamená menší ztráty. Jirka bijec by se pral o každý dB. My QRPisté však si na 1dB nehrajeme HI (to nemyslím vážně HI). Zde platí teorém Joži Fera: "Máš-li nerozdávej, nemáš-li klidně rozdej, je to naposled HI). (Máte-li hodně peněz, tak dýžka nedáváte, nemáte-li jich tolik, tak si můžete dovolit holky královsky obšťastňovat - je to naposled HI)-

Snad jen poznámka. To Jožo před oficiálním názvem antény, patří bráchovi OK1USP (jmenuje se Josef), kterého tato geniální metoda napadla.

Pozn. K dnešnímu dni mám 22 DXCC zemí na PIXITA. Tedy jsem lepší než Jirka OK2RZ a další špičkoví DX mani. Jsem 1. na světě i v Jablonci.
Teorém Joži Fera - Dělej cokoliv, hlavně že tě to baví.



Pomsta zlodějům softwaru od DL2MAN


Cesta HAM TCVR SDR, je cestou moderní a zdravou. Sám jsem si zkusil postavit uSDX TCVR. Byl jsem velice překvapen, jak to funguje a jak jednoduše se to postavit dá. PE1NNZ spolu s DL2MAN vydávali stále nový a nový firmware. Až najednou se objevil opět čínský klon. Něco jako kopie mcHF a RS918. Tentokrát to však DL2MAN měl vymyšlené a tak číňani nemají jeho poslední firmware. Ten se dá stáhnout pouze se sériovým číslem, které přidělí PE1NNZ na základě příspěvku za vývoj. A tak vznikly asi 3 čínské klony, kde sami u té hrůzy Číňani píšou, že je to málo kvalitní a pak originál od DL2MAN. Karel OK1DWF má obě verse TCVR, jak čínský, tak originál od DL2MAN. Dnes jsme se domluvili a udělal jsem nahrávku, jaký je mezi tím rozdíl.

Porovnání uSDX čínský klon a originál DL2MAN.mp3

Tím se mi potvrdilo to, co jsem tušil. DL2MAN se na klony připravil a docela slušně se jim pomstil HI. Tedy pokud by někdo ještě chtěl kupovat čínský klon, pak si pozorně poslechněte tuto nahrávku (omlouvám se za zhoršenou kvalitu).


Z našich košů

  

FEJETONY: 

  ZDE

Nostalgie koutek

  TADY 



PELL-MELL


Nejmladší příspěvek nahoře, nejstarší dole

Vše o projektu PIXIT 40 - Laditelný jednoduchý TCVR PIXIE

Jak jsem po SRH2022 urychleně konstruoval Liškoplaš LS01

Holice 2022

Použití nášlapného TXu (nášlapný RX)

Nášlapný TX třetí verse

Jak jsme sankcemi (v našem důchodovém věku) potrestali agresory

Dovolená na Šumavě (od 21.5.2022)

Nevozíme si někdy z Číny jen šrot?

Koz8kov 2022

Hrátky s QCX TCVR

OK QRP závod 2022

Quo Vadis Převaděč?

Zkušenosti s DPH, clem a českou poštou

Nová čínská hračka TCVR?

Zajímavý pohled na digimody

Datel povolán opět do služby

Projekt krystalka

Projekt nášlapný TX

WSPR pokusy (je to slyšet se 43uW)

Výcvik na Střední telegrafní škole v Liberci

Vzpomínky na budoucnost s CQ160 CW 2022

CQWW CW 2021

Pádlo 9A2N

PIXIE a její citlivost

TinySA

CQWW SSB 2021

Impedance x výška antény

Setkání Staré Splavy 2021

KKT nápad a nebo hloupost?

Holice 2021 a neb kam kracis hams?

Vzpomínka na OK1VBG

Malý dvoubandový tuner "soumarak"

Mód F2 CW pro VKV stanice

RAH2021

Trápení a novinky kolem QCX mini

OK QRP zavod 2021

Havarie QCX mini a jak z toho ven

CQ160CW 2021

Jedna blbá a jedna dobrá zpráva, aneb pozvánka na OK QRP distanční ples 2021

Konec nostalgie - krystalka končí?

Poslechové zkoušky QCX mini při HNY contestu

Chcete si ze špičkového CW TCVR QCX mini (za pár korun), vyrobit krystalku all mode?


Přeladění filtru QCX mini na kmitočet 500Hz

Nová "Sotí" hračka - QCX mini

CQWWCW2020

OKOMDX2020

uSDX info

OK1AHB SK

Staré Splavy 2020

Dovoleená 2020 a sotí šok

uSDX a věci kolem

PIXIE2 na 28MHz

Dědo to FT8 je blbá hra, pojď mne učit telegraf

QCX+

Úprava VFO Lidia 2

Koronavirový čas a blbnutí s QRP

Xiegu G90 info

Stavebnice přijímače pro mladé LIDIA 2020

OK QRP závod 2020 a vše kolem

Proč je někdo slabší jak druhý?

CQ160 CW 2020

NanoVNA - dárek pod stromečkem

A je to tu zas - CQWW CW 2019 z pohledu závodníka OL4W na volné noze

Nejsem tak bohatý, abych musel kupovat laciné věci (v Číně)

Že venku prší? Nevadí - hrej si tu máš kohouta

Z činnosti Liberecko - Jabloneckých Hamů

OKOM DX Contest 2019, jako pomůcka pro vytvoření učebních textů CW skript (z činnosti Střední telegrafní školy Liberec)

Pořádné antény a my

A1 Marcony memorial contest 2019 z hlediska "závodníka na volné noze"

Závodění je veliká výzva, aneb jak bylo v CQ WW SSB 2019

SRH2019_2

OK1UN = SK

Emergency 60m výbava

SMS keyer pro SRH2019

SRH2019 Ladění hmotnosti zařízení

SRH 2019, den -60, aneb ještě si krásně hrajeme ......

RAH2019

Přijímací zkoušky CW

O čem se dá na pásmu pomocí CW bavit?

Kozákov 2019

Sladké odměny po závodech

Rozkmit Kreta2019 (30m)

Co je to S-Pixie

Globální oteplování v Jizerkách?

Tiny SWR

Učební texty SOŠT.....práce v QRM

Pixina má konečně vlastní Jambický klíč a příposlech klíčovaného tónu

Proměna Pixie v Hejkala?

Pozvánka na OK QRP závod 2019

Úprava hlasitosti KITu Rozkmit

Radiové olympijské hry 2018 (CQ WW CW contest) jsou minulostí....

CQWW2018SSB aneb jak jsem se z posluchače stal závodníkem

TCVR za pár grošů na 60m cw = PUB60

Další kapitola script

Pohled do minulosti

Nový školní rok střední odborné školy telegrafie

Diplom CQWW2017CW

MIB Ovčák

SRH2018

OK1DU a soty

PD2018 u OK1KEP

Domácí závody ve 21. století?

Kozákov 2018

Soty a pásmo 60m?

Čím napájet QCX?

FT8 nový fenomén doby

Něco o kvalitách TCVR (citlivost, IP3)

OK QRP setkání 2018 a QRP závod

Co první měsíc roku 2018 dal.....

Fenomén doby -  stálý vývoj firmware.......

Jak zvládá QCX "pileupík?"

Nová éra QRP zařízení

Měření na TCVR QCX...

Dolní propust pro RM60CH (čínský Rockmite pro pásmo 5MHz)

"Kopečková" metoda závodění v CUCu

QCX of OK1USP on air.....

Radosti se SDR TCVR

Testování WSPR módu v TCVR QCX

QCX, QRP radioamatersky sen?

Sakra, kdy už vyrobí takový TCVR, který by mi dlouho vydržel....

Brácha OK1USP Vám nakreslil schéma úprav Rozkmita, který je ovládán D/A převodníkem..

Po stopách odmlčení  majáku MIB "LUŽ" (3580,22 kHz)

Jsem svetovym vitezem CQ160CW v roce 2017 v kategorii QRP

Pavel OK2PPK mi vysvětlil příčinu "odfouknutí" baterie....

Zkušenosti z provozu MIB majáku "Bobík" 3579,89 kHz...

TUNE Keyer verse V1.1

Co je slyšet u verse Shift Keyeru V1.1S při přehřátí PA tranzistoru?

Never ending story - Rozkmit má stále velice silný edukační potenciál

Jak na naladění vstupní krystalové propusti čínských Rozkmitů?

Vse kolem Rozkmita na 160m

Nové verse čínských Rockmitů?

Shift Keyer V2.31

Výuka klíčování CW pádlem - nová verse programu Shift Keyer V2.3

RAH 2017

Osobní teplotní dozimetr

Co dal 23. týden

Co týden dal - už i ty Brute?

Kozákov 2017

Vše kolem stavby Rozkmitů

Nechtěl bys nás učit morse?

Úprava CRK10A

Radioamatérské zajímavosti

Pell-Mell o stavebnici čínského Rockmite

VK2DOB VFO

OK QRP Závod 2017

Probuzení z hibernace

Tak kdo naměří nižší teplotu?

Potřebujeme to a nebo ne? První zkušenosti s čínskou mobilkou Sainsonic VV-898E

Lapač vlků

Co víkend dal

Datalogger teplot

Lov lišek - docela dobrá zábava

Balon Hrdobec1

SRH2016

Jak se dělá opravdická radost (poděkování Pavlovi OK2NA)....

Polní den - závod a nebo něco jiného? Něco o vzniku klubu RETRO 2016.

Expedice RAH2016 skončila

Příprava SRH2016

MIB LUŽ

Never ending Picaxe story

OK QRP závod 2016

KX3 a 15W

Prototyp MIB sunny, určený do Jizerek, ve zkouškách

Češi a Slováci patří mezi nejaktivnější závodníky....

Ohlasy CQ160 2016

Trápení penzisty Boháčka, aneb vše už Číňané mají.....

Hrátky "penzistů 2" - zkoušky prototypu microloggeru úspěšně dokončeny

Z předsilvestrovských procházek

Ukončení provozu majáku MIB 3579,73 kHz

CQWWCW2015

CQWWSSB2015

Hrátky penzistů

Vše o vypouštění balónu IFO-01

Příjemné chvíle z našich sot

Budeme ještě někdy vysílat v pásmu 80m?

Stav zemí v poháru JDCDXCC

Krásná zvířátka z našich sot

Pípák2 na SRH

Vše o Sputniku3

Příprava Sputnik3

Odblokování EK-1A pro pásmo 10,1 MHz

Který TCVR si koupit?

Liška 4 LT (Long Time) připravena pro nasazení na Šumavě

Na poradě výboru OK PZ QRP klubu rozhodnuto.....aneb zachraňujeme světové hamstvo...

Vulgarity a naše pásma

Věříte algoritmům ATU?

MIB majaky, vse kolem

Směrnicový efekt

Radosti z PRC

Pípák - inteligentní měřící morse přístroj
Pixie4

Experimenty trošku jinak

DXCC podle JDC

Liberečtí hams 2014

Vše o lištičce 2

Ohlasy CQ WW 2014

Vše o vývoji "listicky"

OK1AIJ SK

Generátor do 10MHz made in China

Transistor 2SC1162 a HB1-B

Vyuka CW v Liberci

Co je to Sputnik3 a lištičky, aneb geneze vývoje

Bojíme se bastlení? Béda OK1XFL ne...

Smutná zpráva - zemřel "skutečný" radioamatér, Honza OK1NR

(Ne) zážitky z SRH2014

Holice 2014

9A/OK1USP

Jak zjistit zda pro místní spojení použít pásma 80m nebo 40m?

Expanze čínských KV TCVR začíná?

CRK-10A speciál - úpravy

Problém spojení Šumava2014 konečně vyřešen?

Dovolená 2014 první část

Úpravy X1M PRO

Vyrůstají nám nové Holice? Kozákov2014

OK1JAM silent key

Chrudim2014

Nápady pro soty

QRO je jen QRO, ale QRP.....je to k něčemu dobré?

Jak se v Liberci loučíme se starým rokem 2013...

Rozkmit žije - Dave K1SWL předal jeho výrobu Rexovi W1REX....

Never ending stories - QRP majáky......

CQWW a HAM zábava

Jak se dělá spojení na kmitočtu 1233 kHz

Nejlepší rádio je moje rádio? Nebo tato poučka neplatí? Jak vlastně vybírat rádia?

Test čínské stavebnice přijímače na lišku pro pásmo 80m - PJ80

Smutná zpráva

CQ WW SSB 2013 - Rozčarování?

Jak klíčovat KX3 z programu N1MM?

Small wonder labs končí

SRH2013 (deníček z amatérského toulání po Sotách a přírodě v roce 2013)

Společná dovolená Orlice 2013 je za námi....

Taky Vás na expedicích "trápí" kapacita baterií?

Androidí užitečné programy

Přežijí převaděče rok 2020?

Nudíte se?

Kozakov2013

Chrudim 2013

Hrátky s mobilem II.

Stavebnice CRK-10

Před sjezdem ČRK

OK QRP závod 2013

Digimody a jejich srovnání s CW

Proč naši vojáci jsou nespokojeni

CQWW CW2012 a nesplněná předsevzetí

Jak slaví konec roku HAMs v Liberci

KX3 - nejodolnější rádio na trhu?

Sota expedice SRH2012

Jak je to s těmi "dobrými" rádii?

Nezdá se vám něco na HB-1B?

Ham dovolená 2012 - první část

Zkušenosti s UV-5R

Kozákov 2012

CQ WPX a Power Challenge

Vše o HB-1B

Odešel nám kamarád a dobrý ham.......

Pell-Mell z QRP setkání Chrudim 2012

Řízky a pivo...

Testy stavebnice Attenuátoru Hendricks 41 dB

Vše o HB-1B

OK QRP závod 2012

Testoval jsem nejlacinější 70cm TCVR na trhu, je to použitelné?

CQ160 a my

Proč mi nevadí /QRP

Tak kam dál HAM sporte (zábavo...)

Jirka OK2RZ a jeho nový TCVR.....

Víte kdo je Petr Ondráček

Probudil jsem se z kocoviny závodu CQ WW 2011 a už po několikáté se ptám sám sebe - Quo Vadis contesting?

Tak kdy nás Čína zahrne levnými KV TCVR?

Indikace napětí u SW40+ speciál a to za pár korun....

CQ WW SSB 2011 - Opět maso a nebo jen slabá polévka?

Oprava FT817 za pomocí "tvrdého resetu"?

Dá se telegrafie naučit za 3 hodiny?

Jak bylo na SRH2011?

Ještě ke klíči PicoKeyer od N0XAS

Tisíc bodu SOTA

Zachytil jsem Sputnik

SW40+ speciál

Baofeng UV-3R

SRH2011 je minulostí

A je to tady - další čínské překvapení, první mobilní telefon kombinovaný s dual band TCVR je na světě

QRPistické novinky z Daytonu....
Promarněná šance v CQ WPX contestu? Byly opravdu tak špatné podmínky pro QRP stanice?

Další QRP novinka? Bude mít TJ2A své obdivovatele?

Setkání Kozákov 2011

Přípravy před přechodem bývalého vojenského prostoru Ralsko vrcholí...

Z historie závodu CUC, aneb jak to všechno vzniklo

QRP setkání Chrudim 2011

Směrnicový efekt v 40m pásmu, to je kafíčko...

Výzkum "pádlovek" pokračuje

Hrozný sen Joži Fera

Mirek OK2BUH a jeho mobilní NVIS anténa...

OK QRP závod = ples QRPistů. Někteří si však zapomněli připravit lakýrky...

Jak je to s těmi čínskými handheldy?

Nový technický projekt - SW40+ speciál....

Přeceňuji vybavení na expedici SRH2011 a nebo jsem turistický "mastňák"?

Z našich špičkových pracovišť OK1DIG

Testovaci trasa SRH2011 do prostoru Ralsko

Jak to bylo v Gambii, aneb posezení libereckých HAMs před závěrem roku...

Den po té, aneb jak se dařilo v CQ WW.....

Velké zklamání v OK OM DX Contestu, pochopí organizátoři, že se z toho stává docela nudný závod?

Utajená menu NKT-R3

Chcete vyhrávat v contestech?

Sota Dymník

QRPP testy v pásmu 40m

NKT R3 TCVR vhodný pro spojení mezi členy expedice

Setkal jsem se pod Obrovcem s vlkem a nebo ne?

Co víme o BD4RG a jeho QRP TCVR...

Dovolená 2010 část druhá je za námi

Chcete si něco koupit u TEN TEC? Pak zapomeňte na pay pal. Musíte to koupit  v Česku.

Dovolená 2010 část první je za námi...

Jirka OK2RZ a jeho neúčast v CUCech

Jelínka OK/LI-046 = Houbový vrch

Jak sledovat pohyb OK1IF na jeho expedici Šumava 2010? Aneb jak na Google Latitude - určování polohy mého přítele?

QRP stanic není nikdy dost, aneb beseda u piva s Frantou OK1NOF...

Konečně pořádné "Sotování" - za jeden den 20 bodů

Co je děje na HHRR

CQ WPX CW se stal mým nejoblíbenějším závodem? Proč vlastně?
Hrátky s mobilem - SOTování de luxe

Holice II., aneb byl jsem na setkání "Kozákov 2010"
Máte rádi "ALTOIDS" vzhled?

Je AM moderní?

Jak je to s tím skimmer měřením?

Jak se budeme spojovat na expedici "Šumava 2010"?

Jak dopadlo měření síly signálu majáku OK1IF 500 mW na kmitočtu 3559.5 KHz, pomocí Reverse beaconů?

Proc se nekdo dovolava a ja ne

5MHz pokusy

Jak jsem se spojoval s PRC-320 

Chrudim 2010

Den po té - aneb jak se cítím v kůži pana Batličky....

Jak probíhalo "skimmer" měření majáku OK1IF

Jak je slyšet pádlovka na 80m u PY2MTV? 

Měří skimmer správně a nebo ne?

Začíná "pádlovkářská" sezóna - využívejte ji.....

Co rozhoduje v CUCu o dobrém umístění?

Není v CUCu co dělat?

Quo Vadis QRP, aneb proč v letošním OK QRP závodu byla tak vynikající účast?

Máte počítač s Windows 7 a nechodí Vám USB router?

Vymýšlíte si "svoje" závodní kategorie?

QRPP testy - maják 3559.46 KHz 

Výsledky CQ WPX SSB 2009 

Jak proběhla UBA liška s Rock Mitem 80?

Jak jsem se cítil jako UBA liška? 

Expedice Šumava 2010 nastartována - Opět se oprašuje projekt "Lištičky"

Ještě se veselíme, ještě vysíláme - foto dokument z vánočního setkání libereckých HAMů 

Tak co DSP? Nebo klasické filtry? Vývoj nezastavíme.....

 První dva klíče MasterKeyer MK-1 v Čechách. Jak se osvědčují? Byla to dobrá investice? 

Výsledky závodu CQ160 2009 

CQ WW CW 2009 je OVER.....Jak u mne dopadla kategorie QRP panelák?

Baví Vás hrát mariáš bez peněz? Baví Vás láska bez sexu? Baví Vás....nahlašované výsledky?

Dokážeme se radovat ze závodu 

OK OM DX contest je za námi 

Siň slávy CUC (OK1JDR, OM8KW)

Jak to bylo v roce 1968? I kus papíru může psát historii 

 První, první, první......

OM3NA SK


ARCHIV ( starší příspěvky )


webový prostor sponzoruje