CQ WW 2004 a MY

  CQ WW CW Contest a OL4W a porovnání s OK2RZ a loňským vítězem v OK LP Radkem OK1FHI 

Ano přátelé, tak jako pro sportovce jsou olympijské hry, tak pro některé Hamy je CQ WW contest. Pokud závodíte, pak zajisté víte, že tento závod má takový celosvětový ohlas, že proti tomu OK DX contest je směšná párty pár nadšenců. Miluji QRP a rád pracuji v módu vyhledávání. Proč? Zkrátka dostávám perfektní přehled o dění na bandu o podmínkách a většinou přicházím " první k lizu " nebo-li zastihnu DX stanici ještě před tím, než se spustí po dx spotu pile-up. Metoda je fyzicky i psychicky nesmírně náročná, ale je to nádhera. V poslední době však někteří "nově" narození závodníci se domnívají, že úspěchy v QRP kategorii jsou vždy dány jen podvodem těchto stanic. Čas od času tedy nezbývá, než dokázat, že s narůstajícím výkonem musí zásadně narůst i výsledek v závodě. Platí obecně teorie, že pokud vyhráváte v kategorii QRP, pak zákonitě musíte být dobří i v jiných kategoriích ( myšleno celosvětově ).  Samozřejmě v kategorii QRP nemusíte ( dokonce ani nesmíte ) mít antény speciálně vyzařující pod nízkým úhlem. Ale o tom zde již byla řeč. Mám i v plánu, že o taktice QRP závodění se pokusím cosi napsat ( až bude čas HI ). Zatímco v kategorii QRP se zabýváte při hledání násobičů anomáliemi šíření ( šíření směrem na jih - zde je dokonce větší vyzařovací úhel antény výhodnější, či šíření iono dukty ) v kategoriích LP a HP již nutně musíte mít anténu DXovou. Vyzařovací úhel mé antény ve vertikálním směru je šišoid s maximem vyzařování někde v úhlu kolem 60 až 80 stupni. Základem úspěchu této antény musí být "vyzobat" celou Evropu a soustředit se pouze na dělatelné DXy. Bohužel k vyzobání celé Evropy již musíte používat i RUN mód. Zde je asi největší problém "udržení" se na kmitočtu. Existují k tomu i určité závodnické finesy ( vše ale v rámci Hamspiritu ). Ty se nabývají jen dlouhodobým provozem a zkušenostmi. Někdy snad i více HI.

Ale jak to probíhalo?

Tedy nejprve snad zařízení. Většinou používám naši klubovou FT1000. Ta však měla jiný plány a tak mi nezbývalo, než použít standardní FT857. Mohu však říci, že FT857 je skutečně docela dobré rádio. Za celý závod jsem nikdy neměl ten pocit bezmocnosti při blokování rádia. FTéčko jsem si dovybavil dalším CW filtrem 500 Hz, který jsem vymontoval ze své FT817. Měl jsem tedy k dispozici dva CW filtry - jeden 300 Hz a druhý 500 Hz. Doba však pokročila natolik, že 500 Hz filtr v těchto závodech je téměř nepoužitelný. Zkrátka 300 Hz je závodní optimum ( někdy to však chtělo i 250 Hz ). Na DSP skutečně zapomeňte. Zatím jsem ve svém životě nezažil 16 bitové DSP, které by fungoval v závodech. Dokonce i funkce NR v DSP přinášela spíše negativa než pozitiva. Zkrátka vypnout. Moje anténa je celosvětově známa díky fejetonu, který vznikl při její stavbě. Celé pracoviště i se závodníkem je tedy zde:

OL4W v RUN modu ( ve džbánu je ovocný čaj HI )

Co jsem si naplánoval?

Plány většinou vychází z určitých zkušeností a předpokladů. Sám jsem měl plán udělat 1000 QSO a zkusit pokořit hranici 100.000 bodů. To vše však předpokládalo, že udělám minimálně 73 zemí DXCC a 12 zón. Bohužel však podmínky byly takové, že tato hranice pro mne byla nedostupná. Možná se na tom podepsala i jasná závodní krize, která mne navštívila ráno v neděli ( šel jsem spát již v 6 hodin ). Vše bylo způsobeno neočekávaným problémem a špatně načasovaným REST časem. ( Janě OK1JVF umřela maminka ). Chyběla mi jedna zona a 5 zemí DXCC. Přitom jsem jich slyšel minimálně 10 dělatelných. Jasná operátorská chyba....

Jak to vypadalo po první noci?

Vůbec podmínky šíření byly podivné. Všimněte si dvou poruch. Celý vývoj ionosféry je možno sledovat zde.

Velice příznivě ( obzvláště pro naše vysokovyzařující antény ) se projevil vývoj před koncem závodu. Odrazná vrstva ve výšce kolem 500 km způsobila neskutečně nádherné signály stanic přicházejících z jihu z Afriky. EA8 a 5U5Z zde hrály v silách 599 plus 20 dB. Škoda, že vlivem DX clusterů o většině stanic se vědělo dříve, než jsem je mohl udělat já. Škoda.... V pileupu se mých 100 W již lehce ztrácelo. Chybělo zde oněch min. 13 dB o co měla konkurence výhodu. Na EK5KE vznikl tak obrovský pile up, že operátor se rozhodl ho řešit provozem split. Není to již vyjímka a split provozu používá čím dál tím více DX stanic. Co pak vzniká za zmatky si každý domyslí sám. Mne samotnému EK5KE způsobil vylítnutí nudle z nosu, když se nechal volat UP. Volající stanice pak vlezly na můj kmitočet. To byla síla. Než mi to došlo, tak jsem si chvíli myslel, že svět se zbláznil. Jinak celkem spokojenost:

Seznam dělaných zemí je ZDE:

Rate je ZDE:

Výsledek je ZDE:

Byl jsem celkem 2x spotován

Souvislost mezi spoty a spojením ( korelace ) je nevýznamná:

Co říci závěrem:

Žádný velký výsledek to není. Stačí se podívat jen na některé výsledky jiných např:

Myslím, že ani v rámci OK to nebude dobré. Přesto jsem si docela slušně zazávodil. 

Jak poslouchala FT857?

W2FU (MP3 63 KB )        A45XR (MP3 60 KB)    CN2R (MP3 60 KB )    EA8/OH4NL (MP3 60 KB)

K3LR (MP3 51 KB )

Jak dopadne srovnání BIG GUN s drátovým 100 W průměrným hamem?

S laskavým svolením Jirky OK2RZ, jsem porovnal dva deníky ze stejného pásma 80m. Jirka patří mezi naše špičkové závodníky a  má dokonalé antény. 

Tak jak to dopadne?

OK2RZ:     3 elementy delta loop, 12x beverage, vertikál a INV Vee

                   TCVR - špičkový a PA předpokládám 1500 W

OL4W:      LW 42m ve výšce 15 m max. vyzařovací úhel směrem východ - západ

                    TCVR- průměrný: 100 W

OK2RZ ( odečteny dupe QSO ) asi 2022 QSO z toho 766 tříbodových a 1256 jednobodových

OL4W                                            asi 1036 QSO z toho 93 tříbodových    a 943 jednobodových

Porovnání tříbodových QSO je zde: ( Excel 85 KB ) případně ZDE (304 KB html). OL4W měl jen 15 jiných unikátních 3 bodových spojení než OK2RZ. Většinou ve směru, kde drát má maximum vyzařování. Radek OK1FHI ( lońský vítěz v OK v kategorii LP ) se soustředil hlavně na taktiku S and P. Věděl asi proč. Jeho anténa je podstatně lepší jak moje, zvláště směrem na dálný východ. Nahlášený výsledek je stejný s mým. Celkem 92183 bodů, alew bylo toho dosaženo pomocí více násobičů ( 17 zón a 74 zemí ). Přesto si všimněte, že i kdybychom vymýšleli jakoukoliv taktiku, pak nikdo z nás nemůže zásadně ovlivnit výsledek, pokud nebudeme mít lepší anténní systémy a větší PA. Myslím, že by na tom nic nezměnil ani N5TJ, který jako prvý v CQWW udělal 10.000+ QSO na SSB v SOAB a k tomu fantastický násobič. Zkrátka pokud by vysílal z mého domu, tak se může stavět třeba na hlavu a udělá jen o 10 procent ( možná víc o 15 procent- to je dáno jeho umem) lepší výsledek než já. Je to něco jako když špičkový závodník pojede v F1 v Trabantu a to jsem chtěl říci.

Jak byl Jirka slyšet u Standy YE0X je zde (MP3 500KB). Jak byl Jirka spotován je ZDE:

Uvědomíme-li si, že rozdíl mezi 1500W a 100W je 13 dB ( asi 2S signálu ), pak bych odhadoval, že to je přesně ten rozdíl mezi 1256 spojeními a 943 ( jednobodové)   plus větší Jirkova operátorská zručnost. Proč tak usuzuji? V QRP kategorii 5W dokážu vyrobit asi 450 QSO a se 100W asi 1000 QSO. Samozřejmě, že křivka se se zvětšujícím počtem spojení nasycuje. Jirka je určitě "větší" závodník než já ( oba jsme sice členy HSC, ale Jirka to určitě umí víc ). Co jsem tedy chtěl tímto srovnáním říci?

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény 

Jiná interpretace

Nebo

Nebo

Nebo

Nebo

Nebo

Nebo

Doporučení pro závodníky:

Jakmile budete mít za sebou tak 5 až 10 roků závodní kariéry, dá se říci, že se přiblížíte ( někdo taky ne ) k průměrným operátorům. Pak vaše další trnitá cesta vede již jen přes zlepšování anténních systémů a zvyšování výkonů koncových stupňů. Další a snadnější cesta je dát se na expedice a vysílat z oblastí nedaleko Evropy, kde každé vaše spojení s Evropou budou 3 body ( nejsnadnější cesta ).  

OK1FHI a jeho zážitky v CQ WW 2004

Jak je vidět, je skutečně CQ WW závodem nr. 1. Neznám kvalitnější a zábavnější závod. Jak dění kolem vnímal Radek OK1FHI ( loňský vítěz LP 80m v OK je možno číst ZDE.