František OK1AKJ k mému dotazu píše...
 Ahoj Milane!


Já jsem naposled slyšelten Sputnik kolem 2140 SELČ a to dával minimální teplotu frost 38C.

Začal jsem slyšet asi 10 minut po vypuštění ato skoro pocelou dobu RST 559 .Velice mne mátl ten udaj

vyšky - to nefungovalo. Nevím jestli někdo zaměřoval ten směr ale asi těžko.Bylo by zajímavé kdyby

to dávalo polohu - lokátor nebo tak nějak.Sri nevím kde to skončilo? 

Bohužel  jsem to sledoval s přestávkama ale po celou dobu kolem těch 559. Mám tu FT 450 jeden z těch

nejstarších. Zapnutý předzesilovač a  atenuátor vypnutý.

Méte nejaké info kde to asi spadlo?

Bylo to vemi zajímavé!

73 Franta AKJ


Pokud Franta slyšel Sputnika ještě ve 21,40 SELČ a to s teplotou -38C, pak se zřejmě neudržel v levitaci a začal stoupat. Jestliže však ještě Stano slyšel signál ve 22,29 SELč, pak zřejmě do té doby balón ještě nepraskl. Jinak Franto ta chyba SW se dala lehce nahradit tím údajem o minimální teplotě. To je výhoda teplotního výškoměru. Průběh je téměř lineární. Sputnik celou dobu vysílal startovací teplotu (ST) a to právě z tohoto důvodu. Jinak v současné době se Jirka OK1DDQ zamýšlí nad doplněním údaje o poloze. Tedy přepracováním celého mikropočítače a doplnění o modul GPS. Pokud však necháme autonomitu, pak to znamená vysílání módem CW dalších 8 až 12 čísel, případně to převádět na lokátor. To bohužel už je mimo reálnou možnost doposud použitého procesoru, který na to není vhodný. Jak se ukázalo, bylo by výhodné ještě zvednout výkon alespoň o 6 dB. Určitě by se zlepšila poslechovost, ale také spotřeba. Současně modul GPS si také odebere spousty energie. Musí se tedy od prvopočátku vše energeticky zvažovat. Zkrátka je to věc vývoje.
Pokud bych to shrnul, pak vlastně pro CW krátkovlnný balón nyní máme dvě cesty:
  1. Balón typu Sputnik 3 u kterého dokonce výkon bude snížen asi o 3dB, ale budou mu doplněny větší energetické zdroje. Balón bude vybaven úsporným systémem, který by umožňoval vysílat v době šedé zóny i po pádu na zem (systém lištička). Vše je ověřeno, ale k určení polohy je nutné znát směr a velikost výškových větrů, případně běžným liškovým přijímačem se dá lehce zaměřit (pokud bude slyšen). Samozřejmě je největší šance na jeho poslech v době, kdy není QRN. Životnost takového balónového vysílače by mohla být až 7 dní (možná více). Bohužel ta elektronika je tak jednoduchá, že neumožňuje ani implementaci jednotky reálného času. Přesto systém synchronizace všech posluchačů na údaj L se velice osvědčil. (Vývoj bude dělat OK1IF)
  2. Balón s lepším a větším procesorovým řízením s jednotkou RTC a GPS, který bude schopen vysílat i svoji polohu. Možná bude i vybaven dalším čidlem tlaku. Při stejném energetickém zdroji bude mít menší životnost. Jednotka GPS je tak zajímavá, že by bylo dobré, aby vysílač měl výkon alespoň 250mW. Jeho vysílání však bude muset být dost silně omezováno. Pravděpodobně pro výkon 250mW budou muset být použity už 4 kusy lithiových baterií (6 V). Ale nechme Jirku OK1DDQ pracovat.
Samozřejmě existuje i další cesta a to je použít kmitočtu 70cm a jednotky APRS (tak, jak se to většinou teď dělá). To však skupina OK PZ QRP klubu odmítá. Zkrátka pro nás to vzrušení je v té třepotající se slabé telegrafii.


Poslechová zpráva Stana OM8AQ
Stano píše:

Zdravím ťa Milan,
 
prečítal som si na tvojej stránke správu o misii Sputnik3, tak ti posielam moju poslucháčsku správu z Košíc na frekvencii 3.579,40 kHz (neskôr frekvencia driftovala). Signál sa dal sledovať nad úrovňou šumu, resp. rušenia a tu sú moje fragmenty zápisov:
 
- 17:23 UTC, zapísané UU UU . . . 03R4C . . .
- 17:27 UTC, QRM cvrlikanie, zapísané 14EXM . . . UU . . .
- 17:30 UTC, nakrátko stúpla sila signálu, zapísané UU . . . FROST 0 . . 03
- 17:33 UTC, zapísané DD
- 17:34 UTC, zapísané 14R5C DD UU UU UU EI DD EI EI EI UU UU UU OK1IF/AM R . . .
- 17:39 UTC, zapísané UU EI UU EI UU . . .
- 17:47 UTC, zapísané FNXST
- 17:54 UTC, zapísané UU
- 18:00 UTC, zapísané 540UU
- 18:10 UTC, signál zanikol úplne
- 18:16 UTC, zapísané 38ROC . . . DD, frekv. 3.579,27 kHz
- 18:34 UTC, zapísané FROST . . . 3 . . .
- 19:54 UTC, signál na úrovni šumu a QRN, frekv. 3.579,16 kHz
- 20:29 UTC, signál rozoznateľný pod úrovňou šumu a QRN.
 
Potom som vypol prijímač. Audio záznam som nerobil. Vďaka za zaujímavý expertiment.
 
73, Stano OM8AQ

Docela mne to překvapilo. Bohužel jsme zvolili špatný kmitočet. Chtělo to přeladit trošku výše. Stano je však vynikající operátor a tak se nedá předpokládat, že by si spletl Sputnika 3 s vysíláním švédského majáku na téměř shodném kmitočtu (jak se tam švédský maják  pletl je zřejmé z nahrávky Dana OK1DIG). Tedy pravděpodobně Sputnik 3 vysílal ještě ve 22:29 SELČ, kdy my už nic neregistrovali. S poklesem napětí baterie klesal jeho výkon a nastával dosti zřetelný frekvenční drift. V tu dobu musel být cca 90 km severovýchodně od nás na hranicíc Moravy a Polska.
V současné době však  je připravován nový pokus, který by se měl uskutečnit v září. Tedy v době, kdy už nebude QRN. Předpokládám, že se příjmu bude věnovat více stanic a že ho budeme i úspěšně zaměřovat. Hlavní rozdíl však bude v tom, že tento nový balón bude vypuštěn ze severozápadních Čech a bude mít asi 6x větší kapacitu baterií a menší spotřebu, při téměř shodném výkonu. Ale vše je zatím v procesu.....


Poslechová zpráva Sputniku3 od Luďka OK1HAS

Luděk OK1HAS je vynikající CW operátor (jak málo jich dnes už je) a také vynikající posluchač. Jeho poslechová zpráva je velice cenná. Snad jsem zapomněl ještě říci, že před vypuštěním byl spuštěn maják OK1IF/B, který vysílal s výkonem 20W do dipólu. Proto byl tak dobře slyšet. Těsně po vypuštění byl tento maják vypnut a pak už běžel ten balónový OK1IF/AM s výkonem asi 120mW. Bohužel od 2.6.2015 nefunguje Ionogram z Průhonic. Nevím tedy, zda po startu byl směrnicový efekt, ale většina z Vás tvrdí, že nejlepší poslech byl právě těsně po vypuštění.
Luděk píše na svém webu píše:

Milan OK1IF & spol. provedli test vysílače na balonu. Vysílač měl mít 200 mW, celý pokus byl anoncován už předem od Milana majákem OK1IF/B a před vypuštěním balonu jsem maják nahrál zde. Maják byl slyšet výborně.
Neméně skvěle byl slyšet i začátek z vysílání z balonu, bohužel se mi úplně první nahrávka jaksi neuložila a tak následuje seznam v časových intervalech, jak jsem to stíhal v telefonu ukládat a přejmenovávat:
18.50 3579,33 kHz
19.00 3579,33 kHz
19.15 3579,33 kHz 
19.35 3579,33 kHz
19.45 3579,33 kHz, ale začal jsem si všímat driftu (asi teplota)
20.00 3579,31 kHz
20.15 3579,26 kHz
20.30 3579,24 kHz
20.45 3579,24 kHz
21.00 3579,23 kHz 
V průběhu se měnilo klíčování, nejdřív se postupně zhoršilo, pak zase poněkud opravilo, ale odešel výškoměr a tak tak se dalo soudit na výšku z klesání či stoupání a z údaje o teplotě.
Ke konci nahrávání jsem měl už tak silné QRN, že už se značky nedaly rozeznat a nechal jsem toho, když ve 21.04 jsem (možná a naposled) rozeznal uchem něco jako ping. 
Překvapilo mě, že Fanda OK1AKJ snad slyšel ten vysílač ještě hodinu. To já tedy ani náhodou, i když jsem tam ještě hodinu každých 10 minut nakukoval, ale ten bouřkový rachot spolehlivě zabil jakýkoli poslech. Fanda možná měl příznivější QRB.

Z toho mne právě zaráží to, že údajně maják sledoval Franta OK1AKJ ještě do 22SELČ. Franto prosím pošli mi nahrávku z této doby, případně údaje o L a T (časový cyklus a teplota).


Úspěšná mise Sputnik3

Dne 9.6.2015 asi v 18.45 SELČ, odstartoval z Křižánek první inteligentní krátkovlnný balón, pod označením Sputnik3, v kódu OK PZ QRP klubu pod krycím názvem IFO0 (Identified Flying Object). Byl to prototyp a tak nebylo jasné, zda navržené algoritmy budou fungovat. Nebyla tedy "vypuštěna" ta správná reklama. O vypuštění bylo informováno jen několik Hamů. O celé akci bylo možné se dočíst na tomto webu zde:
Celkem to byl již třetí balón, který uskupení OK PZ QRP klubu uskutečnilo.

Geneze:


Rok 2007

·         Vypuštění balónu Sputnik 1

·         Kmitočet asi 3553 KHz

·         Výkon cca 15mW

·         Plyn – balónový (většina He)

·         Dosažená výška cca stovky metrů

·         Životnost cca 10 hodin

·         Telemetrie – Žádná

·         Anténa – jedno rameno dipólu (druhé rameno odstraněno pro nedostatek vztlaku)

·         Slyšitelnost – špatná max. report ze vzdálenosti cca 100km

·         Použity pouťové balónky

Chyby:  Prvotní experiment

Rok 2014

·         Vypuštění balónu Sputnik 2

·         Kmitočet asi 7030 KHz

·         Výkon cca 15mW

·         Plyn balónový (většinou He)

·         Dosažená výška – pravděpodobně tisíce metrů

·         Životnost (slyšitelnost) cca 60 minut

·         Telemetrie – žádná

·         Anténa – vertikální dipol

·         Slyšitelnost – špatná, v podstatě nepřišel jediný poslechový report. Hamové si pletli signál ze země se signálem z balónu.

·         Použity pouťové balónky

Chyby: Balónky byly hodně nafouknuty. Bylo dosaženo velkého vznosu, ale brzy při vzrůstající výšce praskaly. Malý výkon vysílače.

 

Rok 2015 (plán)

·         Sputnik 3

·         Kmitočet 3579,4 KHz

·         Výkon 150mW

·         Plyn – HE

·         Plánovaná dosažená výška max. 6 km (jinak dojde k zamrznutí elektroniky). Balón bude nastaven na tah pouhých 2g (levitace v oblasti 5km)

·         Pro rychlý nástup výšky dva pomocné balónky určené k prasknutí (pozor hmotnost před prasknutím se přičítá)

·         Telemetrie – Teplota, teplota při startu, napětí baterie, minimální teplota, délka letu, volací značka, teplotní vario

·         Anténa – vertikální dipol

·         Balón – nutno zakoupit 36“ (914mm), pro tento balon není nutné povolení. Balon bude nafouknut pro tah 2g i s přídavnými pomocnými nenafouknutými dvěma balónky.

o   http://randomsolutions.co.uk/Random_Aerospace/Balloons.html  (cena 3.95 GBP plus shipping 2.95 GPB, celkem asi 6.90GBP = 250 Kč)

o

·         Přídavné balónky pak nafouknuty k rychlejšímu startu. Ve výšce kolem 3km pak prasknou. Další pohyb už jen ve výšce 5-6km ve floatu.

o   http://blog.ok1cdj.com/

·         Zkušenosti ostatních. Zamrzání elektroniky obvyklý jev. Při vyšších výškách problémy s tlakoměrnými čidly. Problémy s odstíněním trakerů balónem.

·         Vysílač a anténu zajistí Jarda OK1MKX

·         Telemetrie – OK1IF

·         Měření tahu balónu vymyslí OK1USP (nastavení 2g)

·         Bez trakeru bude přibližná poloha balónu dopočítávána z přibližné výšky a směru a rychlosti výškových větrů ve floatu

 

Zajímavosti:

 

http://www.hamradio.cz/

http://blog.ok1cdj.com/

http://stsproject.net/

http://www.techblog.cz/kosmonautika/vyleti-balon-do-60-ti-kilometru.html

https://www.youtube.com/watch?v=0Zl2GY-Jomg

https://www.youtube.com/watch?v=qdOIdQW6p4E



Jak se uskutečnil start?

Částečně je to vidět na videu:
https://www.youtube.com/watch?v=yFwYkuBPNcw

Bohužel bylo větrno a tak jsme tah balónu pro vznos (teoreticky se dá vypočítat podle velikosti výškových větrů), nastavili od oka HI. V místě startu foukal vítr kolem 5 m/sec.  Také jsme pracovali s výškovými větry z Prostějova (AČR). Zde je průběh sejmutý až po vzletu (o půlnoci dalšího dne, tedy asi 6 hodin po vzletu).


Zde je jasně vidět, že "zakotvit a levitovat v 5 km nešlo a podařilo se nám to až ve výšce asi 8km. Použili jsme i fintu ( OK1IF) praskacích startovacích balónků. Zkrátka k hlavnímu balónu jsme přidali 4 kusy běžných pou´tových balónků dosti nafouklých. Ty měly ve výšce kolem 5km prasknout a tím snížit tah. Zda k tomu došlo nikdo neví, ale možná ano. HI


Tropopauza byla asi ve 12 km, kde však byla teplota kolem -60C. Tedy v mezích, kde nikdo z nás nevěřil ve funkčnost neizolované elektroniky. Výškový vítr foukal do směru asi 60 stupňů. To přesně odpovídalo našim zaměřením. Skutečně určit směr balónu na běžný liškový přijímač, nebyl žádný problém. Škoda jen, že se nenašel nikdo, kdo by nám pomohl se zaměřováním (musíme příště udělat větší reklamu HI). Po startu balón zamířil skutečně spíše na jih a pak velikou spirálou se vrátil. Tam od určité výšky jasně cestoval na severovýchod.
Kde bylo místo startu?


Celý záznam telemetrie si můžete stáhnout zde.

http://ulozto.cz/xVmu8WJM/ok1if-am-mp3         Záznam od Dana OK1DIG z jeho QTH
http://ulozto.cz/xDdpaLfL/nahr-krizanky-wav      Záznam z hlavního řídícího centra v Křižánkách (wav), omlouvám se za řeči v pozadí HI
http://swl-i2-5759.blogspot.it/
                                                                                  Záznam SWL I2-5759 (IVAN), je zde na blogu i video s nahrávkou

Ivan píše:

Good morning Milan OK1IF, it is with pleasure that I submit the data regarding the hearing took place of your transmitter 3 Sputnik launched into the air by a balloon. The listening conditions have been very difficult for me because of the many electric shocks and noise that I had on the frequency 3579.4 kHz, also my location is circandata from prealpi orobiche so I had to wait for the ball exceeds the 'height of the surrounding mountains. At 09/06/2015 17:14 utc I could record the following information, of which I am attaching a short video audio / video.

second signal meaning
00:05 UU the ball is on the rise
0:10 AND the altitude does not change (no salt or down)
0:13 AND the altitude does not change (no salt or down)
00:16 UU the ball is on the rise
00:21 UU the ball is on the rise
00:25 UU the ball is on the rise
 
... ... ... A lot of noise - signals not understand with certainty
00:49 UU the ball is on the rise
00:59 UU the ball is on the rise

The working conditions for this listening were the following:
Receivers: Perseus Microtelecom
Yaesu FRG100 software + DSP Filter v.1.11
Antenna: Welbrook Ala 1530 LF direction N / E
Accessories: passive splitter Minicircuits
My locator is JN45WT

I hope you can confirm with your QSL or QSL mail this fascinating listening Thanking for the opportunity to greet you and wish you luck.
73 de

Ivan Guerini


Záznam dat si můžete stáhnout v souboru Excell zde:

Obrázky ze startu (zatím bez popisek) jsou ZDE (díky OK1HCD Standovi)


 Pokud zpracujeme data do grafu, pak záznam je zde:


Modrá čára je průběh teploty

Červená čára je vypočítaná reltivní výška nad místem startu, za předpokladu, že teplota ubývá o 0,65C na každých 100m výšky

Zelená čára je průběh napětí

Vodorovná osa je čas L, které vysílal Sputnik

Pokud je někde graf přerušen, pak nebyla přijata korektní data. V jednu chvíli pravděpodobně došlo ke kondenzaci par a k ovlivnění klíčování. V cyklu 37 pravděpodobně došlo vlivem vlhkosti k dodatečnému vybíjení baterie. Od cyklu 45 se balón dostal do levitace. Byl od nás vzdálen asi 50 km severovýchodně, když mu došly baterie.

Vyhodnocení:

A co dál?
Tak to si necháme až na pozdější dobu. OK1IF navrhl, aby se pokus zopakoval (s větší reklamou) na naší společné akci SRH 2015. Balón se bude jmenovat IFO01.


Tedy ať žije projekt IFO (Identified Flying Object). Všem, kteří se letos na letu podíleli děkuji. Ne vše samozřejmě se zdaří, ale tento let byl zatím naším nejúspěšnějším (po bitvě je každý generálem). Pokud by balón žil 48hodin (v levitaci), pak někde spadnul na severu Polska. Bohužel balón nebyl vybaven textem, ale jen Emailovou adresou Ifáka. Zatím žádná zpráva o nalezení nedošla.