Co je to "Xmas present", aneb HAMové jsou asi střelení.....

"Hele, co ty vlastně chceš k těm vánocům?, Já fakt nikdy nevím.", říká Janička 22.12.2011. "Jani nedělej si starosti, já nic nepotřebuji", povídám. "Co nepotřebuješ, potřeboval bys nové košile, ponožky......". ...."Jani zadrž, víš to nejsou pro mne dárky. To si stejně musím koupit".
"No dobře, ale z čeho by jsi měl opravdickou radost?"
"Abych řekl pravdu, tak snad jen z nějakého pěkného QRP TCVR".
"No počkej, vždyť teď jsi nějaký kupoval a stavěl, to už tě nebaví?"
"No baví, ale víš já bych chtěl na SOTU něco, co má víc pásem a tak".
"A co by to mělo být?"
"No líbilo by se mi KX3, to je teď novinka"
"Co to stojí?"
"No asi 1400 USD"
"Tobě fakt už hrabe, copak těch krámů nemáš na stole dost?"
"No to je fakt, ale dělá se třeba HB-1B a ten by se mi líbil"
"Kolik stojí?"
"Jen asi 299 USD"
"A kolik to je?"
"No asi 4000 Kč" - odpovídám. Zde si všimněte, jak jsem nádherně vánočně upravil kurs.
"No tak to by ještě šlo, ale musíš si to objednat sám, já se v tom nevyznám"
Tak to je přesně ona chvíle. Po zkušenostech s TEN TECem, který mne kdysi odkázal na domácího dodavatele s tím, že do Česka přímo nedodává a kde český prodejce má tak šílenou marži, že jsem toto jasně odmítl, jsem se už po několikáté rozhodl TCVR koupit přes Paypal.




Hltám manuál a sleduji schéma.
Asi bude ještě plno příležitostí na tom najít "blechy". Zatím však nacházím jen samé SOTA přednosti. Provádím první měření a zjištuji, že TCVR je odblokovaný pro USA (vysílá až do 4MHz a do 7.300 MHz. Nádherný displej a spotřeba při příjmu 63 mA. To není možné. Zkouším do umělé zátěže výkon:

  Pásmo      
Napětí 80 40 30 20
14V 6 5 5 5
12V 4,8 4 4 3,8
9V 3 2 2 2
7,5V 2 2 1,8 0,9

Výrobce mluví o minimálním napětí 9V. Ale ono to funguje ještě i při 7,5V. Zkouším první testy.

TEST (*.wma)

Myslím, že až to rádio lépe otestuji, pak to zde určitě bude. Zkusím to i v nedělním CUCu. Tak už víte co je to skutečný Xmas present? Já ano.... Díky Janičko....mám Tě rád.

Den po té......testování HB-1B pokračuje...
Už jste se zamýšleli nad tím, proč jsou ta moderní rádia tak drahá? Jednou jsem na této stránce uvedl anonymní nahrávku jednoho slabého DXu. Nahrál jsem to postupně na FT1000, FT817 a ATS-3B. Ani jeden z Vás nedokázal určit na kterém rádiu to bylo přijímáno. Na známém CB fóru pak jeden odborník mne nazval neznabohem, který srovnává FT1000 s ATS-3B. Upřímně jsem se musel zasmát. Ono totiž u drahých rádií jde vždy (a to hlavně) o intermodulační odolnost. Pak už jde o různé "blbovinky", které vlastně ani nemusíte mít. Spektroskop, různé if shifty, notch filtr, NB.....atd. To je nadstavba, ale zkušený ham s dobrým uchem vystačí jen s dobrým filtrem a RITem. Pokud máte v místě příjmu rušení, pak většinou ani NB Vám nepomůže. Pokud je však rádio totálně neodolné, pak vlastně máte znemožněn příjem a všechny další "fíčurky" jsou na nic. Opět vzpomínám, jak jsem posílal do fora o ATS-3B návod na přidělání attenuátoru. Více než polovina hamů vůbec nevěděla k čemu to je dobré a někteří mi dokonce psali, že oni to vyřešili lepší vstupní propustí. Musel jsem se usmát. Asi nikdo z nich si nezkusil dvoutónovou zkoušku s rozestupem třeba 5KHz a 2KHz. Zkrátka jednou provždy:
"Rádio se směšovačem NE602 nemůže existovat bez attenuátoru"

Směšovač NE602 je geniální obvod a nevím, jak by bez něj mohli QRPisté existovat. Více než 60 procent všech QRP konstrukcí je založeno právě na něm. Je to nádherný směšovač pracující se ziskem, ale jeho intermodulační vlastnosti jsou mizerné. Jestliže tedy nemám efektivní možnost se těch produktů zbavit (attenuátor), pak se mi může stát, že neuslyším vůbec nic. Samozřejmě za použití attenuátoru mi klesá efektivní citlivost rádia. A právě proto jsou tak drahé ty odolné TCVR. Oni svým vysokým DR attenuátor nepotřebují a tak jsou schopny přijímat i slabé signálky. (No je to zde napsáno moc populisticky a zjednodušeně, omlouvám se za to). No dobrá, jak tedy vypadají vstupní obvody a směšovač u HB-1B? No úplně stejně jak u jednoduchých QRP TCVR.


Při příjmu prochází nejprve signál přes výstupní vysílací filtry a dostává se přes FET Q1 na další pásmovou laděnou propust. Ten FET Q1 zde slouží i k tomu, aby oddělil signál při vysílání a ten se nedostal na směšovač přijímače. Další FET Q7 zde funguje jako attenuátor. Dá se zapnout tlačítkem. Možná někdo z Vás namítne, proč autor neudělal ATT pomocí jednoduchého přepínače a proč k tomu používá polovodičový prvek. Ano máte pravdu, asi by to bylo výhodnější, ale takto efektivně oba tranzistory mohu řídit pomocí SW. Ta navazující vstupní propust nevěští nic dobrého. Opravdu je to dost odbyté a samozřejmě by to šlo udělat jinak a lépe. Ale musíme si uvědomit, že autor zde chce využívat vlastnosti DDS i k poslechu rozhlasových vysílačů v pásmu KV. Je to určitý jednoduchý kompromis, ale nějak to funguje. Samozřejmě jen málokdy budete moci ten ATT vypnout HI. Příčkový filtr je za požití varikapů a tak lze efektivně řídit šířku filtru. Kupodivu toto docela dobře funguje a z mého hlediska mohu potvrdit, že je to velice dobrý fígl. Operátor má k dispozici pro příjem vlastně několik knoflíků. RIT, knoflík šíře filtru a hlasitost. Zkušený borec pak za pomocí těchto tří prvků dokáže téměř zázraky. Velice odbyté je jednoduché AVC. Vzorek NF signálu je usměrněn a nabíjí elyt C37, který je vybíjen přes rezistor R20. Napětí na elytu ovládá tranzistor Q8, který řídí vstupní úroveň signálu směšovače. Musím se přiznat, že jsem tomuto obvodu moc nevěřil. Skutečně charakteristika této smyčka je nedokonalá. Musíme si však uvědomit, že je to obvod, který zabraňuje "utrhnutí" našich uší při příjmu silného signálu. Kupodivu to funguje daleko lépe, jak omezovače ve zpětné vazbě operačního zesilovače např. v TCVR řady SW. Rychle si na to zvyknete. Samozřejmě to není ono. Zkrátka přijímač je udělán tím nejjednodušším způsobem. Co se týká vysílače, pak vždy nám jde o to, aby parazitní produkty vyzařování byly co nejnižší a aby závislost velikosti vysílaného výkonu na napájecím napětí byla vždy co nejnižší. Opět podle níže uvedené tabulky můžeme prohlásit, že autor dosáhl docela dobrého kompromisu. Trošku mi však vadí, že ochrana PA tranzistoru je provedena jen zenerkou v kolektoru. Snad to bude stačit. Měl jsem však včera spojení s GU3TUX - Chrisem, který HB-1B také používá a ten mi sdělil, že mu odešly při špatném přizpůsobení oba FETY Q1 a Q7. No uvidíme, je však nutné si na toto dát pozor. Raději bych zde viděl nějaký lepší ochranný obvod. Něco jako je v ATS-3B, kde autor hlídá kolektorový proud a při jeho překročení "vyhodí" obvod DDS a tím zruší buzení. Ale pojďme si pustit zase nějaké ukázky. Můžete si všimnout i rušení, které v mém QTH mám. Nahrávky byly dělány jednoduchým způsobem a to tak, že nahravač byl strčen do mušle sluchátka.

N1MX (80m)
Pak, že 4W na 80m do NVIS antény nestačí na východní pobřeží USA HI.
HK3R (30m)
Tak zde mne mrzí, že jsem se nedovolal. Byla to QRP stanice a tak o to je to větší škoda, že mne neuslyšel.
KG2A/VP9 (30m)
No vida, Bermudy na první Ťuk. Typická situace metody "prvního lizu". Jo kdyby ho někdo spotoval, tak jsem se nemohl dovolat. O, DXclustery prosím běžte k čertu, jste jen pro big guns a ne pro HAMs.
4Z5AD (40m)
Obrovská síla. Jo ten mi dal asi objektivní report.
SCAN 40m band
Nahrávka asi měla být porovnána s FT1000. Ale nenechte se mýlit, ta by poslouchala jen o chloupek lépe.
Cross mode spojení 80m
Autor SW tohoto TCVR nám umožňuje dělat spojení s SSB stanicemi (díky). Zde je důkaz. Stačí si navolit CW, dát plnou šíři filtru a volat. Stanice SSB pak slyší můj tón s výškou zázněje 700Hz.
Maják OK0EPB (pásmo 60m)
Tak asi za 2 dny bude maják vypnut. Končí nám platnost našich licencí na kmitočet 5260 KHz. Sri.
W5TZC (40m)
W5ZR (40m)

No nic testujeme dál. Zatím se mi velice líbí možnost měnit spojitě šířku propustného pásma filtru a to až na 400Hz. To je pro mne velice silný nástroj. Rádio budí důvěru se svým profesionálním vzhledem. Jak jsem předpokládal, bez ATT by to moc nefungovalo (ale všichni vědí, že i FT817 bez ATT nefunguje HI). Rádio je velice kompaktní a miniaturní. Trošku mne vadí způsob ladění, kdy "cvakačka" má 20 kroků na otáčku. Tedy při navolení kroku 100 Hz je na jedno otočení 2KHz. Nějak si na to nemohu zvyknout. Nepříjemné je i to, že nevím, jakou rychlostí vysílám. Jestliže si chci tuto rychlost zvýšit, pak by měl displej ukazovat na kolika WPM jsem. Nepříjemné je i to, že pokud chci ladit, pak musím do menu a čekat minimálně 6sec, než se tam dostanu. Tón je obecně hodnocen jako krásný i když mne se zdá, že to kliksá. Ale výkon 4W je malý na to, aby to někoho otravovalo. Nepříjemné je i to, že konstanta CW (delay) je nastavena softwarem a je asi 200msec. Bylo by výhodnější mít možnost ji měnit. Uvnitř TCVR je plno místa a tak jsem si doobjednal i tři baterie LION. Zřejmě se dovnitř vejde i anténní člen. Dále mi vadí, že TCVR nelze výkonově ztáhnout. Ale to by samozřejmě předpokládalo změnit HW.

31.12.2011
Dnes mi Jarda OK1HDU poslal nahrávku mého spojení s IK2CLB
OK1IF_IK2CLB (mp3)



Jak asi dopadne laický zvukový test HB-1B při srovnání s FT1000MKV?

Opět vstupuji na tenký led a jsem si vědom pranýřování na oblíbeném CB fóru. Vybral jsem jednu stanici nad šumem a v rušení QRM. Je to z pásma 40m a asi v těch nejhorších možných podmínkách, kdy kritický kmitočet je ještě kolem 5MHz (večerní hodiny). Tedy v nejbližším okolí plno silných rozhlasových signálů.
FT1000 má zapnut 500 Hz filtr s DSP a další přídavný vstupní filtr VRF. Současně má FT1000 na vstupu vyměněn roofing filtr se šíří 4,5 KHz. Tedy v dobách před asi 10 roky totální špička a vlajková loď Yaesu. Zkrátka ofiltrování kde se dá. Cena tehdy byla přes 100.000 Kč. Jsou použita sluchátka Heil. Naproti tomu stojí přístroj za 300 USD, který je vybaven DDS s obvodem AD9834. Vstupní filtr nic moc. AVC jednoduché s 1 tranzistorem, které řídí oba směšovače NE602. Pokud si budeme hodně fandit, pak se dá předpokládat IP3 něco kolem -15dBm (20 KHz odstup). V nahrávce je střídavě zapínán a vypínán attenuátor, aby bylo jasně znát, že NE602 nemůže konkurovat těm hrozným obvodům FT1000. Ta takové problémy nemá. Tak a babo raď, jak toto porovnání může dopadnout? Určitě si říkáte, že šíleně. Vždyť jen nový roofing filtr do FT1000 stál více než toto jednoduché rádio. Ale pojďme si to poslechnut.

Porovnání neporovnatelného (*.wav)

Tak už je Vám jasné za co vyhazujete desetitisíce (statisíce)? Ano vyhazujete to za krásné obrazovky a plno knoflíků, které něco dělají, ale stejně na ně není čas. Jestliže nejezdíte závody a tedy nepotřebujete rádio Nr. 1, ale občas si ulovíte nějaký DX, pak místo drahého rádia si raději jeďte na nějakou pořádnou dovolenou. Ano, vy za každý přidaný dB v dynamickém rozsahu rádia zaplatíte nehorázné sumy a to o to větší, čím více se přibližujete špičce na trhu. Na HB-1B jsem zatím odjel jen dva závody - HNY a CUC. Vůbec jsem neměl pocit, že by mne to rádio svazovalo. Skoro vždy cesta k úspěchu nevede přes lepší TCVR, ale vždy přes kvalitnější antény. To mějme vždy na zřeteli.

A jak tedy hodnotit HB-1B? Čím mohu vlastně točit, když mne něco na pásmu ruší?
HB-1B nemá NB. Ten je nesmírně účinný v případech rušení typu - motorka Jawa pionýr mi jede pod anténou. Bohužel většina novodobých impulzních rušení se nedá pomocí NB řádně potlačit. Co dělá zapnutý NB v závodech není třeba vysvětlovat. Tedy tento knoflík na FT1000 vždy jen zkusím a okamžitě to vypnu. Něco mne ruší tím, že vysílá blízko mé požadované stanice? Ano na to je dobrý IF Shift. V každém manuálu máte namalované obrázky, jak je to dokonalé. No dobře a co my s tím u HB-1B? No vždyť máme přeci RIT a relativně úzký filtr. Za pomocí RITU tedy si udělám takový zázněj, abych rušivý signál potlačil na boku křivky filtru. Že je to blbost? A že moderní rádia pomocí IF SHIFTU toto řeší efektivněji. A že mají i reversní CW? A co DSP? Víte, zeptejte se závodníků, jestli tento knoflík někdo používá. Určitě Vám řekne, že raději točí RITem a dělá totéž a že mu změna výšky zázněje nevadí (spíše naopak).  No a jaké ještě další důležité knoflíky používáte. Že by ATT, no ale to pak jasně mluví o tom, že Vaše rádio je neodolné a ATT potřebuje. Zrovna tak jako HB-1B. No dobrá a co nastavování CTCSS, DSP, paměti...... No zkrátka těch dalších 80 položek v menu. Ano je to nádhera, ale FM nejezdím, nemusím nastavovat výkon při ladění automaticky na 10W atd......
Ne opravdu nechci pomlouvat moderní TCVR. Naopak, krásné barevné obrazovky se mi líbí, mám rád hodně knoflíků. Ale zkuste se každý zamyslet, jestli ten knoflík můžete oželet a jestli má přímý vliv na počet udělaných zemí DXCC a nebo na výsledky v závodu. Tak co, půjdete do rádia za 300.000 Kč? V tom případě Vám závidím. Nic jiného Vám totiž nezbývá. V Jachtě za 10 miliónů přece nemůže být HB-1B.



Že by svět začal kopírovat původně čínské konstrukce? BD4RG a jeho koncept QRP TCVR.

Je tomu již více jak 10 roků, kdy se poprvé na trhu objevil TCVR FT817. Naprosto překvapující konstrukce tenkrát šokovala HAM svět. HAMstvo se začalo dělit na dva tábory. Ti movitější dále budovali své farmy, dovybavovali je tím nejlepším co se dalo koupit, poohlíželi se po stále větších a větších PA a budovali antény nad kterými se normálním pozemským hamům tajil dech. Na druhé straně však existoval tábor "paneláčníků, drátařů, bastlířů....", kteří takovéto prostředky a vůbec ambice neměli. FT817 jakoby jim spadla s nebe. Každý tušil, že to asi nemůže být špičkové rádio, ale na tu malost a počet bandů, to však bylo až podezřele dobré. A jak si můžete všimnout, FT817 měla pouze jednu inovaci na typ ND. No buďme upřímní, konstruktérům se nepovedl PA stupeň. Těch postižených (patřil jsem mezi ně) bylo až příliš. Nakonec si rádijko docela dobře "sedlo" a muselo se jich skutečně ve dvou výrobních sériích vyrobit řádově desítky tisíc kusů. Možná, že to časem bude nejúspěšnější TCVR QRP všech dob. Časem však začaly vznikat takové projekty jako SOTA a dá se říci, že FT817 nám pro tyto aplikace přestala vyhovovat. Vše bychom ji snad odpustili, ale nejvíce nás trápí její "žravost". Zkrátka mít při příjmu odběr přes 300 mA a při vysílání s 5W spotřebu přes 2A, to je opravdu moc. Brzy jsme všichni zjistili, že výdrž tužkových článků je necelá hodina a to je opravdu málo. Technicky dokonalejší tovární konkurent IC-703 je sice odolnější, ale má větší rozměry a k jeho kladům snad hlavně patří to, že má vestavěný ATU. To, že nemá v sobě pásmo 2m a 70cm mu také málokdo odpouštěl. Ve světě je asi 3 mil HAMů. To je pro hromadnou elektroniku dost malý potenciál. Zkrátka aby se něco mohlo vyrábět hromadně, je to potřeba  vyrábět v milionových sériích a ne ve tisícových. Tedy brzy se za těch asi 550 USD trh s FT817 nasytil. Někteří si to sice koupili, ale brzy poznali, že jim je to vlastně k ničemu. Zkrátka trh a nová forma zábavy, jako je portábling, Sota, vyžaduje něco jiného. HAMstvo se začalo poohlížet po něčem novém. TCVR od KD1JV
V podobě ATS1,2,3 i v poslední versi 4 šly vyloženě na dračku. Ukázalo se, že stavebnice jsou prodejné v ceně kolem 250 USD bez větších problémů. Pochopitelně do této party výrobců zasahují i jiní a to zvláště Elecraft s typem K1 a hlavně KX1, případně geniální řada TCVR Small Wonder Labs (SW). Ovšem cena zde už není taková příjemná. A jestliže KX3 je nabízena (roofing filtr, ATU plus mikrofon) za cenu 1400 USD, pak nechci být špatným prorokem, ale přeci jenom je to o něco více než se původně deklarovalo (800 USD).
    A do této "díry a hladu na trhu" přichází čínský amatér a konstruktér BD4RG s koncepcí sice ne převratnou, ale docela dobrou. Jeho HB-1A  vznikla někdy v roce 2008 a původně se dala objednat i u něj. Původně 3 bandová konstrukce byla okamžitě napadána za ne zrovna povedené vstupní fitry. Vzniklo ještě několik modifikací, jako mark II a dokonce firma TEN TEC začala nabízet dvoubadovou versi (Ten Tec zde vstupuje pouze jako prodejce a dokonce na prvopočátku jasně zdůrazňuje, že tento TCVR nebyl vyroben v jeho podniku). Modifikace jako dvoubandový TCVR dovolila provést trošku výhodněji vstupní propusti. Rádio se hotové nabízí v této dualband formě za cenu kolem 250 USD.
http://www.tentec.com/products/Two-Band-CW-QRP-Transceiver-%252d-40-%252d-20-Meters.html

Pak se objevila verse HB-1B, která je již čtyřbandová i za cenu toho, že se zapojení muselo trošku "zesložitit" a to o relátka pro ovládání pásmových propustí. Na schematu viz
http://www.youkits.com/
je stále ještě podepsán jako autor BD4RG. Rádio se začíná kompletní prodávat za cenu necelých 300 USD (to je zřejmě ta magická prodejní hranice) a má docela slušné parametry díky těmto vlastnostem:

- Dolaďování vstupních filtrů RX pomocí varicapů, ovládaných softwarem
-Vynikající displej s velikými čísly, který je kontrastní i za slunného dne
-Nízká spotřeba při příjmu (cca 60 mA)
-Dobrá účinnost PA stupně ( 12V napájení , spotřeba cca 0,8A a výstupní výkon cca 5W)
-Plynule měnitelná šíře filtru (sám jsem ani netušil, jak mi toto bude vyhovovat, je to úplně o něčem jiném, zvláště při poslechu slabých stanic na hranici šumu)
-Jednoduché a velice účinné AVC regulující v obou směšovačích NE612

Bohužel mi však nevyhovuje:

-TCVR není úplně full BK (časová konstatna fixně nastavena cca 150 ms)
-TCVR "neslyší" svůj vlastní signál, ale bere monitorovací tón z klíčovacího PICu
-Ladící kolečko (cvakačka) je velice nepříjemné. Má sice nastavitelný krok pro ladění v 10HZ, 100Hz,1KHz,100kHz, ale cvakatura dává na jednu otáčku 20 impulsů. Tedy ladění není příjemné.
-Algoritmus klíčovacího obvodu není zvládnut. Sice to není hrůza, jakou např. produkuje KD1JV, ale stejně to není ono.
-TCVR nemá klíčovací universální paměti, ale jen jednu pro dávání předdefinované výzvy.
-TCVR má tvrdě "zamontován" klíčovací offset na 700Hz, což mi totálně nevyhovuje.

Tento TCVR se objevil (ve stejné ceně) i na stránkách TEN TEC.

http://www.tentec.com/products/HB1B-Four-Band-CW-QRP-Transceiver-%252d-80%252d40%252d30%252d20-Meters.html

Tak a nyní se na trhu objevilo něco, co se originálu podobá.


Manuál (pdf)

Bohužel se to opět podobá původnímu HB-1A. Čert ví, zda v tom má prsty opět BD4RG, či zda firma MFJ začala "opisovat". Zřejmě ne, protože na krabici je napsáno Made in China.  Tentokrát je zvolena metoda "výměnných pásmových modulů". Cena jednobandového provedení je cca 250 USD a jeden doplňující modul přijde cca na 30USD. Nevím, zda se toto někomu bude líbit. Jedna z věcí, které mi např. nevyhovují v ATS-3B, je právě systém výměnných pásmových modulů. Zdá se sice, že to podstatně šetří místo, ale opak je pravdou. Musíte sebou tahat další krabičku s těmito moduly. Současně udělat pásmovou propust jen jako dvou obvodovou, asi nebude to pravé ořechové. Firma MFJ tedy "oželela" coverage přijímač. Bohužel na Internetu se mi nepodařilo najít schéma. Podle součástek patrných na desce PS, však půjde zase jen o klon původního řešení HB1A.
    Na každém QRP setkání se ptám. "Jak se bude dál vyvíjet konstrukce jednoduchých QRP zařízení?". Kdy už nás opustí geniální směšovač NE612, který nám "ničí parametry".

Zatím je jasné v konstrukci následující:

A tak se znovu a znovu ptám - QUO VADIS QRP?



Jak se chová HB-1B v pile upu?

Samotného mne to zajímalo. Ale posuďte sami:

OK1IF pile up CUC138 (wav 7MB)

Naschvál jsem nechal šíři filtru asi 800Hz. To rádio se vůbec nerozvařilo. Je to zajímavé, ale je to k použití i v závodech. Fakt je to dobrý.



Poruchy HB-1B

Black Wednesday Anglická street, aneb když se něco má pokazit, tak se to pokazí....

Když jsem v úterý chtěl znovu přehrát soft svého mobila Nokia C5-03, tak mne ani ve snu nenapadlo, že jsem po Internetu koupil přístroj, který byl již flashován na český jazyk. Zkrátka product code byl přepsán. Po znovu nahrání softu jsem pak dostal telefon, který sice fungoval, ale Anglicky, maďarsky, ..... Normálně by mi to vůbec nevadilo, ale psát bez T9 jsem nechtěl. Naštěstí jsem našel na Internetu program, který to umí opět přepsat na něco jiného. Nakonec to nebylo tak zlé a vše se zdárně podařilo. Ale jak říká moje Janička, prů.... chodí vždy spolu a jsou pokaždé tři za sebou. Včera jsem zapnul HB-1B, že si udělám pár spojení a najednou....

Vzpomněl jsem si okamžitě na Chrise GU3TUX a na Jindru OK1XR, kteří měli stejné problémy. No je to jasné. Pravděpodobně se u mne objevila stejná chyba - odešla dvojice FETů Q1 a Q7. Jeden se prodává za 2,60 Kč, ale sakra, kdo má tak mrňavé věci pájet.


Proč odešly? Tak to by mne zajímalo také. Nejpravděpodobnější příčina je asi ve statice na anténě. Jinak si to nedovedu představit. Napsal jsem i pánům na youkits, ať se k tomu vyjádří. Tranzistory se dají lehce sehnat, ale bohužel výměnu již asi do OK QRP závodu nestihnu. Budu tedy asi muset celý závod odjet na FT817 (stará, dobrá, spolehlivá...). Pojďme se vsadit, že v brzku konstruktéři budou muset tento problém řešit. Těch reklamací bude asi více. A tak jsem smutný a s hrůzou čekám, co bude ten třetí prů... v řadě. Raději nebudu rádia teď zapínat HI.
  
 A třetí prů.... je zde.

Vzpomínám si, jak v různých ATS tranzistor 2N7000 (2N7002) odcházel. Pak se objevil "silnější" BS170 a bylo po problémech. Nechtěl jsem tedy do HB-1B vracet ten slabší 2N7002 a našel jsem si v GM, že existuje SMD (SOT-23) ekvivalent MMBF170. Chtěl jsem si tedy objednat 10ks (3,30 Kč/kus). Bohužel jsem si nevšiml, že minimální objednací množství je 100ks. A tak budu mít spousty ND. Pokud tedy se někomu stane totéž, víte kde Vám je s radostí pošlu HI.
HB1B opraven "hrubou silou"......

Trable s tranzistory Q1 a Q7 je časovaná bomba pro všechny nové majitele. Připadá mi to jako "odcházení" PA tranzistorů u prvních versí FT817. Byl jsem velice nedočkavý a nechtěl jsem čekat na balík nových stejných tranzistorů 2N7002. Nakonec jsem objevil, že v GM electronic mají něco, co vypadá jako ekvivalent. Nechal jsem si to poslat (6kusů). Zapájel jsem první pár, zapnu. Attenuátor fungoval. Zaklíčoval jsem.....a nastala porucha stejná jako před tím. Tranzistor vykazoval průraz D-S. Zapájel jsem další dvojici a během chvilky nastal obdobný efekt. Usoudil jsem tedy na to, že není vše zlato co se třpytí. Jedna věc je však jistá. Měl jsem připojenu umělou zátěž a tedy tyto tranzistory nemohly odejít statikou z antény. Po trojitém zapájení se "utrhly" kontaktní plošky pro SMD. Už mne to opravdu štvalo. Vzpomněl jsem si na problémy odcházení tranzistorů 2N7000 v TCVR ATS. Jakmile se zde na PA začaly používat tranzistory BS170, bylo po problémech. Zavřel jsem oči a připájel místo součástky SMD obyčejné BS170. Rádio okamžitě ožilo. Zkusil jsem zapojit i ochranné antiparalelní diody. Bohužel neměl jsem u sebe SMD kondenzátor 10pF, kterým se musí nahradit ten původní 10nF. Kapacita tedy je veliká a okamžitě se to projeví na zmenšení výstupního výkonu. Ochranné diody jsem tedy odstranil. Věřím těm větším BS170. Pro všechny případy jsem součástky ani pořádně "neučesal" (co kdyby HI). No uvidíme. Pokud by se Vám to stalo též, doporučuji neexperimentovat a ty větší klasické BS170 tam dát hned. Pájecí plošky pro SMD opravdu mnoho nesnesou.

Další úpravy:


V diskusním fóru doporučují vazební kondenzátor nedávat 10pF (jak je namalováno dole), ale zvětšit jej na 100pF. Já jsem tam nakonec dal 220pF, což se mi zdálo vyhovující. Ale diody jsem tam nedal. Nechce se mi dávat nelineární prvek na vstup směšovače.




Problémy s odcházením Q1 a Q7 u HB-1B lze vyřešit? Jak na to jdou jiní....

Standa OK1HCD našel v diskusním fóru následující úpravy:

http://www.qrpforum.de/index.php?page=Board&boardID=168



No trošku je to složitější. Autor doplnil antiparalelně zapojené diody, což na dynamiku rádia není nejvýhodnější. Také upravil zapojení PA, aby dosáhl většího výstupního výkonu při menším napájecím napětí (tak to je problém, který zatím nehodlám řešit). Zatím to realizovat nebudu a počkám si na další poruchu HI. Pak bych do toho šel. Zatím jen vyměním Q1 a Q7 za větší typ BS170. Uvidíme. Stando díky.
Nastavení HB-1B

Naši čínští přátelé si ze základním nastavením tohoto TCVR asi moc hlavu nelámou. Dosti mne rozčilovalo, že na displeji byl zobrazen údaj o napětí baterie vyšší asi o půl voltu. Zrovna tak jsem pozoroval, že udávaný kmitočet na digi stupnici byl na vyšších bandech rozjetý asi o 100Hz. Dosti mne to rozčilovalo, zvláště při poslechu rozhlasových stanic. Zkrátka musel jsem se ladit při poslechu AM v módu LSB na nekulatá čísla. Naštěstí to má BD4RB dost dobře vyřešeno a vše lze jednoduše nastavit.

Nastavení správného údaje voltmetru:




Nastavení DDS:

Toto nastavení není v manuálu popsáno. Naštěstí v ovládacím programu je shodná část programu jako v typu HB-1A. Jako zdroj referenčního kmitočtu můžete použít libovolný rozhlasový vysílač AM pracující na KV, případně čítač, nebo i kontrolní přijímač. Já jsem použil FT1000, která je vybavena TCXO. Pokud jste si něco uložili do pamětí, bude toto přemazáno default hodnotami. Pozor tedy na to, budete muset paměti nastavovat znovu.
  1. Vypneme napájení
  2. Stiskneme a podržíme tlačítka V/M/SAV  a  RIT/MOD
  3. Zapneme napájení
  4. Na displeji se zobrazí nejprve číslo verse ovládacího programu a pak následující:


Nyní otáčením ladícího knoflíku nastavíte na pomocném přijímači či čítači hodnotu přesně 10.000.00 MHz. (Funguje nastavování kroku, tedy stiskem ladícího knoflíku si nastavte krok po 10Hz)
Kdo nemá čítač ani přesný přijímač, může nové nastavení překontrolovat poslechem libovolné rozhlasové stanice. Rozhlasové stanice musí být vybaveny přesným normálem kmitočtu a obsazují kulaté kmitočty. Tedy ty, které končí na 0 nebo 5.

Dočasné odblokování TCVR:

Software TCVR HB-1B zakazuje vysílání mimo amatérská pásma. Pokud však nám bude opět povoleno pásmo 5MHz, lze TCVR uvést do stavu, že vysílá i mimo amatérská pásma. Zde si však musíte uvědomit, že výstupní pásmová propust nebude naladěna a tak kromě toho, že náš signál bude zřejmě obsahovat i vyšší složky harmonických, riskujeme poškození koncového tranzistoru, případně poškození tranzistoru mající funkci ATT. Berte tedy tuto informaci jako zajímavost, ale raději to nezkoušejte. A jak se toho dosáhne?
Po každém nastavování DDS (viz. výše) je TCVR odblokován. K zablokování dojde opět při vypnutí a novém zapnutí napájení.

Nejčastější poruchy?

Pravděpodobně to bude "odejití" tranzistorů Q1 a Q7. Stalo se to i OK1XR. Jindra v takovém stavu dostal už nový TCVR. Naštěstí výměna není časově náročná a tranzistory stojí pár korun.

Jak si Číňani poradili s odcházením FETů v HB-1B...

Psal mi Standa OK1HCD.
....................Tak jsem to hned rozebral (jako vždy) a kouknul na to, co je tam nového. Podle tvých obrázků je to stejné, jen ten emitorový odpor v konc. tranzistoru je už SMD. A pravděpodobně i ten kondík C8 je už menší, je na něm vidět, že ho letovali.
L13 tam není, L12 je původní a v bázi konc.tranzistoru je jen odpor na zem (původně se Standa spletl a uváděl, že vazba na T1 je přes kondík, pak to opravil viz. zelené změny)

Podle popisu by to mělo vypadat následovně:





Zkoušel jsem to na dvoře, ant asi 2m vysoko do zahrady (22m), na 7MHz to hrálo parádně,dělal jsem SOTY, hi.
Tak jsem to chtěl zkusit v CUCu, ale přijel jsem pozdě domů, tak jsem začal až po 18:45. Zjistil jsem, že mi vadí, že nemohu rrychle změnit rychlost klíčování, to do závodu typu CUC není. Tak jedině int. klíč vypnout a používat externí.
Jinak se mi to líbí.
Ještě jedna poznámka. Číňani dodělali tu nabídku pro baterii 18650, ale ta se tam nevejde. Musel jsem distančky podložit,
takže mi tam vznikla v krytu mezera asi 1,5mm. Ani to nějak nevadí.
Tak to je vše.

Tak Standa má stejnou zkušenost jako já. Zkrátka baterie 18650 v držáku se dovnitř nevejdou. Při objednávání si tedy na to dejte pozor. Zkrátka to se může stát jen v Číně.