Co víte o Soumaráku?

Pokud si odpovíte že nic, zřejmě patříte mezi ty "šťastlivce", kteří se vrací nádherně opálení, odpočinutí a plni zážitků z pláží v Chorvatsku. Nevím proč, ale já jsem to u moře zkusil jen jednou. Od té doby miluji Šumavu.

http://www.sweb.cz/soumarak/index.html

Jaký bude přibližný plán cesty?

Asi většina z nás pamatuje na krásné zážitky z mobilního provozu. Byla to vždy událost. Po celé trase se komunikovalo. Nádhera. Dnes jsme nějací asi překomunikovaní. Přiblblé Chaty a různé diskusní kroužky nás začínají otravovat. Zapomínáme na jednu hlavní věc a to je právě ta komunikace a vysílání. Máme tendence se snažit ovlivňovat svět k obrazu svému. Vytvářet určitá rafinovaná a masová uskupení. Máme tendence kritizovat druhé. Zkrátka zapomínáme, že amatérské vysílání je hobby. Musí nám dávat radost a ne starosti. Je to sekundární část našeho života. A tak si někdy připadám, že se dostaneme do stavu, kdy v zájmu "jediné" pravdy o vysílání přestaneme komunikovat úplně. Budeme jen čučet na DXclustery a vykřikovat fifty najn. To bych skutečně nechtěl zažít. A tak jsem musel i malinko přehodnotit svůj postoj k různým organizacím. Neznamená to však, že jsem "zabškl" a je ve mne nějaká nenávist. Spíše si myslím, že tady tudy cesta nevede. Zkrátka vybírám si určitý oddechový čas. Nechci se unavovat nekonečným vysvětlováním, proč mne baví vysílat i na 2x 6 elementů Yagi nebo i na anténu zavěšenou mezi pádly. Přesto si myslím, že existují určití hamové, kteří mají fantastické nápady ve stylu "ptákoviny". S těmi vždy chci u budu i nadále spolupracovat. Ale opravdu si chci dělat to, co uznám za vhodné. Asi bych nepřežil to, kdyby mi někdo začal plánovat na kterém bandu, kmitočtu, jakou rychlostí a modem mám jezdit. 

Ale vraťme se k plánu cesty 24.6.2006

Odjezd Liberec 5.00 - komunikace na OK0J, OK0C, 145.550 MHz

Příjezd pod Cukrák asi 8.00 ( opravdu naše Š105 zatížená přívěsem to rychleji neumí ) - pozdravím Pepíka OK1DAM na jeho chatičku

Příjezd Strakonice asi 10.00 - komunikace na OK0AC ( už se těším na komunikaci s Toníkem OK1AHB a na jeho ECO/PA )

Ve Strakonicích musíme nakoupit "Jihočeský rum s lodičkou HI". Doufám, že zde uděláme letecké spojení s OK1UU HI, tak jako v roce 2002.

Kolem 12.00 projedeme Vimperkem a ještě naposledy si s Radkem vyzkoušíme vyskakování z jedoucího auta. Proč? Jo přátelé, před vrcholem stoupání je úsek, kde jsme posledně i na 1. převodový stupeň to málem nevyjeli HI.

Předpokládaný příjezd na Soumarák asi ve 14.00. Stavba přívěsu, antén, budování "vodní pivní chladničky". A nebojte, jestliže vše dobře dopadne, pak Vám okamžitě zapnu maják ( kmitočty snad nemusím opakovat - buď 3559.5 KHz nebo 3542 KHz ). A jak poznáte, že to bude slyšet? Jednoduše. Poslechněte si maják OK0EN na 3560 KHz. Ten má asi 150 mW. Pokud ho uslyšíte, pak je veliká naděje, že uslyšíte i nás.  Případně OK0EU na 3594.5 KHz. Odborníci samozřejmě sledují ionosondu

http://147.231.47.3/latestFrames.htm

Pokud je Es, pak je veliká naděje, že se uslyšíme na 80m i přes den.

A tak PZ ( ptákovinám zdar ).


QRP Expedition “SUMAVA 2006”

 

Group of Czech QRP enthusiasts are taking part at the ham expedition  SUMAVA  2006” under the call OL1EXP from 24 June to 7 July 2006.  They will operate daily from Sumava forests (Bohmenwald) especially on 80 m band CW and 2 m FM. The main operating and SKED frequencies are 3 542 kHz and 145 550 MHz.  Regular  daily contacts  are scheduled at 19:00 UTC on 3 542 kHz. Some experiments with walkie-talkie CW  HF stations using mobile long wire antennas are planned. An expedition QRPP solar powered beacon (now with call OK1IF)  is operating on 3 542 kHz (alternatively 3 559.5 kHz) with power of only 500 mW.  A special award for the contacts with the expedition and its individual members is going to be issued !

 


Jaká je stabilita SW80+ po studeném startu?

SW80+ využívá klasického VFO, pracujícím přibližně na kmitočtu 4.5 MHz. Ve svém SW80+ používám digitální stupnici a tak nemám problém s přesností naladění. I když i zde bychom mohli hledat mušky. Kmitočet hodinového krystalu má též teplotní závislost. Naměřil jsem v rozmezí teplot 0C až 30C drift o 90 Hz. Dá se tedy tvrdit, že se dokážu  naladit na kmitočet 3542 KHz s přesností asi plus mínus 100 Hz. Žádný zázrak, ale snad mne najdete. Jak je to však s dlouhodobou stabilitou? To mne zajímalo též. Kdysi jsem definoval požadavek na zařízení QRPP tak, že by stabilita v rozmezi teplot 0 až 30C měla být lepší než plus mínus 200 Hz. To skutečně Datel s VXO uměl. FT817 to umí asi s přesností plus mínus 50 Hz. Ale co SW80+? Včera jsem udělal zajímavý test. Spustil jsem maják a nechal ho dlouhodobě vysílat. Teplota okolí byla asi 24C. Po zapnutí SW80+ změnila kmitočet do 10 minut o 400Hz směrem nahoru ( oscilátor tedy ujížděl směrem dolů - je pod MF ). Pak po dalších 3 hodinách provozu ujela o dalších asi 200 Hz.

Závěr:

Maják by nikdy neměl ujíždět o více než desítky Hz. Při našem beacon vysílání můžete předpokládat asi následující:

Pokud uslyšíte přibližovací maják na kmitočtu 3559.5 KHz, dá se předpokládat, že bude pracovat s přesností plus mínus 100 Hz. Je totiž přímo řízen krystalem. Pokud však bude v provozu ( od 20 SELC ) hlavní maják expedice, pak při používání FT817 budeme naladěni s přesností plus mínus 50 Hz. Při použití SW80+ ( je úspornější v provozu a tak bych ji spouštěl jen při nedostatku energie v akumulátoru ) se dá předpokládat, že se dokážeme naladit asi s přesností plus mínus 300Hz. Protože znám směr teplotního driftu, bude maják nejspíše těsně po zapnutí asi o 400 Hz dole ( 3541.6 KHz), pak nejspíše oddriftí až na 3542.2 KHz. ( pokud se změní okolní teplota, tak možná i více HI). Snad mne za to nebudete kamenovat. Omlouvám se za to, ale lépe to neumím.


Test funkce konference EXPEDICE 

Jen tak, pro zajímavost, jsem dnes odeslal do konference ex následující zprávu:

Nyni je 13.6.2006 a je 8.55 SELC. V teto dobe probiha Es vrstva pouzitelna i na kmitoctu 80m. Kdo ma moznost, prosim overte slysitelnost majaku. Alespon budu vedet, kolik lidi pouziva tuto konferenci. 73 Milan 1IF

 

A zde jsou poslechové zprávy:

OK1IKE rprt (*.mp3 768 KB)

To by v tom byl ďas, abychom naše "ptákovinové" spojení pěškomobil 80m neudělali. Chce to skutečně jen malou Es vrstvičku a vše bude fungovat. A kdo je doposud zaregistrován v konferenci expedice?

ok1hh  ok2pjc  ok1hot  ok1if  ok1ivu  ok1mcs  ok1rp  ok2sa

Že byste chtěli též dostávat aktuální zprávy na mobila a nevíte jak na to?

http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/rubrikaexpedice.htm

 


Věnuji elektřinu, aneb budu muset asi používat koncový stupeň

Jo pánové, je to tak. Když jsem si kupoval sluneční panel 6W, měl jsem pochybnosti, jestli to vůbec nějakou elektřinu vyrábí. Pokud je sluníčko pod mrakem, tak skutečně moc ne. Pokud však sluníčko svítí - je to paráda. Při včerejším měření jsem zjistil, že sluneční panel dodal kolem 40 Wh energie. To je tolik energie, že ho ve svém SW80 nemohu spotřebovat. No počítejte se mnou.

SW80+

RX - 25 mA

TX - 400 mA

Kdybych vysílal 2 hodiny denně a měl poměr příjem vysílání 1:1, pak se dá přibližně říci, že spotřebuji 500 mAh. Při 13V napětí baterie to je přibližně 6.5 Wh energie. A to ještě zapomínám, že při vysílání není trvalý odběr 400 mA, ale v rytmu klíčování asi poloviční. Pokud tedy bude sluníčko svítit, mohu si dovolit ten luxus, že budu vysílat na totálně neúspornou FT817. Ta při příjmu odebírá kolem 300 mA a při vysílání s 5W kolem 2A. Tedy dá se předpokládat, že při 2 hodinovém vysílání spotřebuji někde kolem 2Ah. To je přibližně 26 Wh. A stále ještě bude přebytek energie. Pokud bude svítit sluníčko, bude tedy trvale zapojen maják s Rock Mite. Ten při vysílání odebírá asi 250 mA. To je při klíčování CW a mezerou mezi relacemi kolem 30 sec, asi 100 mA. Pokud maják poběží 12 hodin denně, je to asi 1.2 Ah, což je asi 15 Wh. To je přibližně ta volná energie, která je k dispozici. A tak.... přes den sledujte i kmitočet 3559.5 KHz nebo 3560 KHz, kde může trvale běžet přibližovací maják HI.

Včera jsme s Janičkou i provedli kolaudaci naší "dovolenkové" chaloupky. 


 

Ani Boubín nám neznemožní spojení.... 

Veliká "ptákovinová akce" - vysílání CW z pěškomobila na kmitočtu 3559.5 KHz je velice zajímavou výzvou. Pokud chceme používat krátkého dipólu, pak ani balun 1:9 není asi to správné řešení. Skutečně bez pořádného přizpůsobení to asi nepůjde. A tak sebou na Boubín budeme muset vzít i můj oblíbený ATU Z11. Ale vraťme se k testům. Přes víkend jsem nechal spuštěn sluneční maják. Nechal jsem nastavenu pauzu mezi vysíláním relací 30s. Maják využíval jako vyrovnávací zdroj energie staré NiCd baterie 500 mAh. Jak se ukázalo, při slunečním počasí byl "obrovský " přebytek sluneční energie. Při přímém slunečním ozáření baterií, jsem naměřil dobíjecí proud 450 mA - musel jsem dobíjení odpojit. Malé baterie se silně zahřívaly. V této době velice často nastávají Es efekty. Je to skutečně geniální odrazná vrstva pro denní spojení na krátké vzdálenosti. Pokud anténa je velice nízko, je její hlavní vyzařovací lalok v úhlu 90 stupňů. Jak takové podmínky poznám? Jednoduše. Stačí si stáhnout ionogram.

http://147.231.47.3//cgi-bin/latest.exe?

Jak to vypadá, když je Es vrstva vhodná pro krátká spojení?

Tak toto je např. stav 11.6. ve 9.15 UTC

Vše vyslané na kmitočtu 3.,5 MHz je vráceno k zemi. Odrazná vrstva je ve výšce kolem 100 km. Co lepšího si přát. Ani obrovský útlum způsobený průchodem vrstvou D nám nezabrání našim spojením. V této době jsem od vás dostával spousty reportů jako 599 super a pod. Tak už víte k čemu jsou dobré majáky na 3600 KHz a 3594.5 KHz? Ano právě pro tento případ. 

Ale vraťme se k Vašim reportům. Jarda OK1HDU mi poslal report z pátka 9.6.

Ahoj,

tvůj maják poslouchám velice dobře. Když jsi teď dal na internet ty zvukové ukázky, nedalo mi to abych ti taky jednu neposlal.

Je to přijímáno na HM TRX SW80+ na dipol InvV 2x19,5m se středem ve výšce asi 8m v pátek 9.6. asi v 16:30 našeho času, v Poběžovicích u Holic. (JO80ac).

Ať se vám expedice vydaří a doufám, že se uslyšíme.

Měj se, Jarda ok1hdu.

OK1IF maják report ok1hdu (*.wma 480 kB)

A jak vypadal ionogram v té době?

Ano nejednalo se o čistou Es vrstvu, ale klasickou E vrstvu. Tím pádem odraz je malinko výš, asi kolem 130 km. Na signálu jsou patrny úniky.

Ale zanechme úvah o sporadice. Až se budeme přemísťovat z Boubína do Vimperka, pak samozřejmě nebude fungovat nic a budeme muset využívat jen rozptylu ve vrstvě D a šíření přízemní vlnou. Trošku mne to zajímalo. V neděli jsem tedy nechal puštěn maják a odjel jsem na druhou stranu Ještěda, do Hamru na jezeře.

 

Na jedné straně tedy Rockmite s 500 mW a na druhé straně FT817 s dipolem 2x9m přes balun. Nahrávka je zde:

Zvuk maják (*.wma 534 kB)

Resumé:

Naše mobil spojení na cestě z Boubína do Vimperka směrem do základního tábora na Soumarském mostě, musí fungovat. Pokud bude Es vrstva, dá se předpokládat, že bychom mohli udělat i někoho dalšího. Navrhoval bych tedy následující řešení.

Jakmile vyrazíme směrem na Boubín, odešlu do rubriky Ex@nagano.cz zprávu. Těsně před instalací mobilního zařízení na Boubíně, překontroluji stav ionogramu. Pokud bude Es vrstva, pak vyšlu další informaci. Je pak veliká naděje, že se naše "ptačí" spojení vydaří.


 Přibližovací maják expedice v testovacím provozu 

Když blbnout, tak pořádně HI. Pro zvláštní skupinu účastníků expedice bude v našem táboře pracovat další maják. Bude na kmitočtu 3559.5 KHz. Má sloužit pro navigaci zpět do tábora, zvláště ve večerních hodinách, kdy se v lesích snadno ztrácí orientace. HI. A co to je? Nic jiného než Rozkmit.

Podle Rudova ( OK1FFI) nápadu však Rozkmit byl zabudován do krabičky a doplněn i pádlem. Při včerejších informativních měřeních bylo zjištěno, že tento exemplář ( po výměně koncového tranzistoru ) při napájecím napětí 13.8 V dává výkon až 0.9 W. Dnes ( 8.6.2006) jsem ho pro otestování připojil na sluneční baterii. A v čem je výhoda tohoto uspořádání? Součástí Rozkmita je i obvod PIC naprogramovaný jako elbug s možností provozu v majákovém módu. Ale více je možno se dočíst ZDE. Na posledním obrázku je vidět i magnetický balun 1:9. Tento bude využíván pro mobilní provoz. Jaký mobilní provoz? HI O tom zde již byla řeč. Chceme vyzkoušet spojení za pochodu. Nejdeme však cestou vertikálních krátkých antén, ale cestou "dvoumužné" obsluhy. Co to je? Radek OK1VRR si někde najde dlouhou větev na kterou přiváže konec antény délky 11m. Tato délka spolu s protiváhou a balunem 1:9 by měla mít určitě vyšší účinnost než vertikální proutek. Tento pokus speciálně provádíme na přání některých členů ČAVu (R2), kterým se nedávné pokusy s "pádlovými" anténami velice líbili. Musím se přiznat, že nápad nepochází z naší hlavy, ale nechali jsme se inspirovat dobou nedávno minulou.

Protože testy budou prováděny při pochodu z Boubína do Vimperka, dá se předpokládat, že se nám podaří vyvolat i mobil efekt. Za spojení s touto mobilní stanicí ( OL1EXP/m ), budou vydávány speciální certifikáty. Certifikát bude vydáván i pro posluchače. Podmínkou však je zaslání nahrávky.


Novinky z BP ( beer party ) 

Přeci jenom u piva se komunikuje lépe než v různých chatech. U piva si totiž klidně můžeme říci "ty jsi ale vůl". Hádáme se, rozebíráme situace, snažíme se vnucovat svoje názory druhým... Zkrátka pro tento způsob geniální rychlé komunikace bylo vymyšleno již našimi předky pivo. A tak jsme dospěli k názoru, že vlastně některé spolky jsou totálně k ničemu. Oni totiž "projedli" svůj potenciál. Nedokázali se smířit s faktem, že rádio je velice rozsáhlá věc. Do rádia v dnešní době klidně můžeme zařadit i besedy u operačních systémech o profesionální komunikaci o anténách o využití teorie FEM při výpočtech stožárů o vlivu elektromagnetických vln na živé organismy..... Pokud však budu tvrdě prosazovat svoje názory o teorii creepu v ocelových konstrukcích a nebudu uznávat, že existují i jiné materiály... Hmm.. Pak asi mezi odborníky budu postupně ztrácet kredit dobrého strojaře. 

Ale co nového v Liberci? Ruda OK1FFI mi zabudoval Rozkmita do malé krabičky. Dovnitř dokonce umístil i malé pádélko. Moc hezké, ale při posledních zkouškách obrátil polaritu napájení a tak něco vyhořelo HI. Radek OK1VRR to s CW provozem myslí asi strašně vážně. Představil nám svoji originální konstrukci "dvoupádla". Skutečně zajímavé. Vláďa ex. OK1DXB po větrné vichřici pracuje na opravě svého Quada. Je to zajímavé, ale jestliže vám nějaký výrobce garantuje, že anténa vydrží i vichřici 250 km/hod, pak vězte, že příští den přijde místní vichřička a ta bude mít rychlost 251 km/hod. Murphy je nesmrtelný...


K čemu byl dobrý TORN E.b. či RO21?

Zkoušeli jste někdy spojení na krátké vzdálenosti po Šumavě? Dnes si každý představuje spojení na krátké vzdálenosti ( pomineme-li mobila HI ) pomocí vhodné ručky a pak pomocí nějakého převaděče. Ano to skutečně funguje. Ale pokud jste někdy byli na Šumavě, pak velice rychle zjistíte, že spojení je velice obtížné. Nikdo z radioamatérů určitě nemá rád "vojenské " tabulky dosahu. Ale přeci jenom na těch fyzikálních zákonech něco bude. Pokud se pohybujete v zalesněném terénu, používáte kmitočtu kolem 433 MHz,  máte výkon kolem 500 mW a originální gumovou anténu, pak spojení moc nefunguje. Ale proč o tom píšu? Jana OK1JVF je vášnivý houbař. Většinou se nám stává to, že se "utrhne" a vedena vidinou "houbových plantáží", se mi někde ztratí. Abychom se dokázali najít, máme takovou pomůcku. Pokud je slyšitelnost vynikající, pak jsme od sebe vzdáleni do 300m. Pokud se začíná vyskytovat již znatelný mobil efekt, pak jsme vzdáleni od sebe kolem 500m. Pokud by se nám stalo, že v lese jsme od sebe více než 1 km, pak spojení je velice obtížné, možná až nemožné. Pokud používáte výkonu kolem 5W a anténu řádově lambda čtvrt, pak se tento okruh možného spojení prodlouží. Co ale v tom případě, když se pohybujete např. za vysokým kopcem? Pak to skutečně moc nefunguje. Ale podívejme se na praktický příklad.

Plánujeme trasu, která předpokládá, že půjdeme z Lenory směrem na Boubín a dále z Boubína do Vimperka. Abychom mohli komunikovat se základním táborem na Soumarském mostě ( OK1UN ), máme jen jeden spolehlivý bod. Bude to v té době, kdy budeme stoupat na Boubín a budeme na západním hřebeni. Pak zřejmě komunikace bude možná i v pásmu 2m. Co však v tom případě, kdy po severním hřebeni budeme klesat směrem k Vimperku? Zde v hlubokém lese je naprosto jasné, že na VKV s použitím gumových antén se asi nedomluvíme. Vzpomínám, jak jsme v mládí při takovýchto podmínkách celkem s úspěchem používali radiostanic RO21. Ty pracovaly na kmitočtech v okolí 2 MHz. I s velice málo účinnými vertikálními anténami tato spojení byla možná. Koneckonců už Německá armáda za 2. světové války pro spojení na krátké vzdálenosti ( do 15 km ) tyto kmitočty také používala. 

A co americká armáda?

Ano samozřejmě. Známá BC611 zajišťovala spojení na krátké vzdálenosti v okolí kmitočtů 3 MHz. A co naše expedice? Vzdálenost ze základního tábora do Vimperka nepřesáhne ( vzdušnou čarou )  15 km. Cožpak zkusit spojení pomocí našich rádií? Od nápadu není daleko k realizaci. Zkusíme spojení pomocí Rockmite ( řízen Xtalem 3560 KHz ) a pomocí modu CW. Pomocí balunu 9:1, by neměl být problém vyladit i drát řádově 5.5 m dlouhý.

http://ok1if.c-a-v.com/Baluny%20a%20dratove%20anteny/drat_a_balun.htm

Při vymýšlení našich "ptákovin" je mi dokonce jasné, že se budeme spojovat i za pochodu HI. Radek OK1VRR ponese pomocný teleskopický stožárek 3m vysoký, za který bude tato krátká anténa uvázána. Jako protiváhu budeme za sebou táhnout další drát HI. Pokud jste účastníky konference "expedice" na Naganu, určitě před zkouškami rozešleme zprávu. Jsem zvědav, jestli nás např. z Boubína někdo uslyší. Zatím ještě s Rudou OK1FFI musíme připravit nejvhodnější variantu této antény. Má někdo s tímto zkušenosti?

Amatérským ptákovinám zdar HI.


Flash

Naše expedice je mezinárodní! Podle potvrzených zpráv se k nám přidá i Monica  DL1NFZ a Dietr DL5NFZ. Přijedou na kolech a zdrží se na Soumarském mostě asi 3 dny. Budou vybaveni QRP zařízením na 20m.


Příprava na expedici - co nového?

Počasí posledních dnů nám dělá vrásky. Dokonce někteří povahově slabší členové týmu ( OK1JVF ) vyhrožují, že v takové zimě nikam nejedou. Ale za 3 týdny mohou být ještě i tropická vedra. Jak tedy probíhá příprava? Do našeho rodinného vozu Š105 byl zabudován 2m TCVR typu GM300. Výkon je nastaven asi na 10W. Je tedy reálná možnost, že se při cestě na jih budeme ozývat na OK0J, OK0C, OK0N, OK0AC. Pokud rádio bude "standby", pak budeme zaparkováni na našem oblíbeném 145.550 MHz. V přívěsu jsme zkrátili stůl. Tím vznikl větší prostor v části určené pro vaření HI. Byla vyzkoušena sluneční baterie. Pokud tedy budeme používat TCVR SW80, dá se předpokládat, že sluneční energie plně pokryje energii pro asi 4 hodinové vysílání. Pokud budeme využívat FT817, pak energie při 5W bude stačit asi na 1.5 hodinové denní vysílání. Do přívěsu jsme zabudovali i zvláštní přípojku na pomocnou baterii 28 Ah, která bude sloužit jako záložní zdroj. Pro "měkké" spaní byl přívěs doplněn o další molitanové madrace. Anténu budeme používat klasickou LW42m přizpůsobovanou přes Z11 ATU. LW anténa je výhodnější z toho důvodu, že potřebuje jen jeden úchytný bod a není potřeba sebou tahat koaxiální kabel. 

Je připraveno několik tras:

1. Medvědí stezka 

2. Kubova huť - Boubín - Vimperk

3. Kolem vrchu Stožec

4. Po Švarcenbergském kanálu

5. Výlet lodí do Pěkné (pravděpodobně se budeme ozývat jako OL1EXP/mm HI)

6. Modravské slatě...

V průběhu jedné z túr chceme vyzkoušet i spojení pomocí našich TCVR v pásmu 80m modem CW ( Radek 1VRR už se těší, jak bude v lese natahovat antény ). O náhlých a nenadálých změnách budeme informovat přes forum Expedice.


Znáte výhody konference "EX" Nagana? 

Co to vlastně je, bylo popisováno již v minulosti. Nyní je však díky Láďovi OK1ZIA doplněna další funkce. Do expedice můžeme posílat z našich mobilů i fotografie, obrázky a zvukové nahrávky. A kde si je můžeme vyzvednout? Na adrese:

http://nagano.cz/pipermail/ex/

Více asi není nutné popisovat. Ovládání je zcela intuitivní a funkční. 

Jak tedy na to

Pro snažší přehled bude vždy v majákovém vysílání uveden název odeslané MMS zprávy.

Čím přehrávat videonahrávky ve formátu *.3GP? Asi nejjednoduší je nainstalování programu Quick time Video media player, který si zdarma stáhnete např. zde:

http://www.stahuj.cz/multimedia/multimedialni_prehravace/quicktime/

Pokud budete soubory stahovat z adresy http://nagano.cz/pipermail/ex/

Pak příloha videa je většinou ve tvaru např:

http://nagano.cz/pipermail/ex/attachments/20060602/1de4fec3/Video000-0001.bin

Pokud např. soubor Video000-0001.bin po stažení přejmenujete na soubor Video000-00001.3gp, je možno ho okamžitě v Quick time media playeru přehrát.


Nejtěžší diplom světa WW817WT již v pátém vydání,  Jožo Fero si zase hraje.

Worked With FT817 Wood Trip

Vy skutečně nevíte o co se jedná? A co takhle malá ukázka:

Už víte? Ale ano. Když jsem vydával první z nich, nazýval jsem celou tuto hru "blbnutí na kvadrát". Celá idea vznikla tak, že jsem chtěl vyzkoušet, co moje nová FT817 umí. Zkrátka chtěl jsem si odzkoušet, jak se dá vysílat z přírody, jak se dá vysílat z lesa... Toto blbnutí mne vlastně drží od roku 1991, kdy jsem poprvé zprovoznil svého DATLA. Byla to nádhera. Nebyl ještě rozšířen mobilní telefon a já každý večer měl spojení s Milanem OK1DRO, či s Juergenem DL2VCL. Kluci mi předávali zprávy o počasí, poslední novinky. Zkrátka zábava. Bohužel s postupující dobou nám malinko ubývá stanic, které jsou schopné a ochotné takováto spojení navazovat. Proto jsem si pro oživení provozu vymyslel diplom WW817WT, zkrátka nejtěžší diplom světa. Toto QRP vysílání mne celé uchvátilo. Přes něj se ze mne stal veliký propagátor QRP. Má to svoje kouzlo a je to určitý návrat k tomu amatérskému vysílání, které má ještě něco společného s HAM spiritem. Ale nemohu někoho přesvědčovat, kdo pevně věří v to, že skutečný ham sport se skrývá jen v kilowatech. 5nn je zkrátka démon moderní doby. 

Jak tedy mohu letos získat nejtěžší diplom světa?

Podmínky:

V době od 24.6.2006 do 7.7.2006 musím navázat co nejvíce spojení se členy expedice "Šumava 2006". Každé spojení je započítáváno  jen jednou denně, bez rozdílu, zda bylo uskutečněno modem CW či SSB. Členy expedice jsou:

OL1EXP - platí za 3 body denně

OK1MKX OK1UN OK1VRR OK1IF OK1JVF - platí za 1 bod denně

Platí spojení jen v pásmu 80m a to buď módem CW ( preferujeme ), nebo i modem SSB. 

Pro snadnější vyhledávání členů jsou určeny preferenční kmitočty. Pro CW 3542 KHz, pro SSB 3777 KHz. 

Doba pro skedy je stanovena na 21 hodin SELČ. 

Od 20 SELĆ bude na kmitočtu 3542 KHz spuštěn maják OL1EXP. Z vysílání tohoto majáku se můžete dozvědět poslední novinky expedice a současně budou vysílány i GPS souřadnice Geocache, které budou členy expedice ukládány na různých místech. Geocach je většinou QSL lístek, zabalený do igelitového pytlíku. Pokud někdo geocach vyhledá, pak prosím uložte na stejném místě svůj QSL lístek, jako důkaz, že jste toto místo navštívili. Za největší počet předložených originálních lístků, bude pak vydán "GOLD" diplom.

Diplom je vydáván pouze prvním deseti stanicím s největším počtem dosažených bodů a je vydáván zcela automaticky. Nemusíte tedy o něj žádat.

Jak se to tedy bude počítat?

Příklad:

Stanice OK1XXXX navázala následující spojení:

Dne 24.6.2006

3 spojení s OL1EXP modem CW a jedno modem SSB. Dále navázala spojení CW s OK1JVF a jedno SSB. Za tento den je tedy stanici OK1XXXX připsáno:

3 body za OL1EXP a jeden bod za spojení s OK1JVF.

Dne 25.6.2006

2 spojení CW s OL1EXP a jedno SSB s OK1UN. Za tento den je tedy stanici OK1XXXX připsáno:

3 body za spojení s OL1EXP a 1 bod za spojení s OK1UN.

Technické vybavení expedice bude následující:

3 TCVR FT817

1 TCVR Homo domo 2W

1 TCVR SW80+

Pro větší legraci budu každý den natáčet video ve formátu *.3GP a zasílat na určitý web ( upřesním ). Tam si budete moci toto video vytvářené mobilním telefonem prohlížet. 

Na spojení s Vámi se těší Jožo Fero a další


 OL1EXP a kde nás asi najdete? 

Kdyby náhodou nás někdo hledal, pak s největší pravděpodobností budeme zde:

Můžete si to vyhledat na:

www.mapy.cz