Vyhodnocení 1. Mistrovství Světa v Sálové Pivní Telegrafii (SPT)

19.12.2023 bude již navěky věkův zapsáno jako 1. mistrovství světa v Sálové Pivní  Telegrafii (SPT). Mistrovství světa bylo malinko zkomplikováno neúčastí tří onemocnělých hamů (Zdeněk OK1KDL, Pepa OK1USP a Karel OK1JRU). Nakonec však přijela parta z Mladé Boleslavi, ve složení:
Tonda OK7CM
Jirka OK1DSG
Olda OK1CBA

Počet účastníků tedy byl roven N=5. Podle propozic závodu tedy vítězem se stane ten, kdo se umístí na N/2 zaokrouhleno nahoru. Tedy vlastně vítězem se stává ten, který skončí třetí (Jako třetí udělá v čase všechny účastníky). Tato podmínka se nakonec ukázala jako velice důležitou a rychlíci v podobě OK7CM, OK1DSG a OK1IF se vybodovali hned v počátku. Poslední spojení tedy dělali OK1CBA a OK1FM. Podle propozic vyhrává ten, který je starší a tím byl František Liškař OK1FH.Zleva: OK7CM OK1DSG OK1FHG OK1CBA OK1VPU jr.Vpravo: OK1FHZleva: OK1FH OK1IF OK4BB OK7CM OK1DSG

Závod se nakonec uskutečnil v pásmu 7000 až 7040 kHz. Jako výstupní antény od umělé zátěže byl většinou použit drát délky 1m volně položený na stole. Jen Olda OK1CBA použil vertikální whip.Co se týká hardwarového vybavení, tak to bylo následující:

OK1FH (tr)uSDX
OK1IF  (tr)uSDX
OK7CM  IC705
OK1DSG RS928
OK1CBA FT817

Kupodivu si nikdo ze závodníků nestěžoval na malou odolnost svého rádia. Franta OK1FH si dokonce před závodem vyrobil atenuátor.Pro eliminaci špatného naladění jsme se dohodli, že se  budeme  pohybovat při ladění v rastru po 1kHz. Po kontrole a technické přejímce (kontrola kmitočtového nacejchování) závod začal přesně v 18. hodin. Pro tvrdší podmínky jsme požádali účastníky hospodského dění, aby vyluzovali XYL šum (něco jako bílý šum, ale daleko horší HI). V náhrávce na videu je to slyšet.

https://youtu.be/9-l1bl3GwLE

https://youtu.be/hF8qGLe7xkYDva nejúspěšnější závodníci OK1CBA a OK1FH s pohárem

Franta OK1FH zaslal i fotografii umístění poháru v jeho hamshacku.Škoda, že nás nebylo více. Pevně však doufáme, že přístí mistrovství světa již bude mít více účastníků.

Současně proběhla i beseda o využití ionogramů v HAM praxi a doporučené "liberecké" uspořádání oken v programu N1MM+.Jako hlavní pořadatel děkuji všem za účast a korektní soutěž. Dále bych chtěl poděkovat Janě OK1VPU jr. za organizační práci kolem.