"Zase Pixie? Vždyť to má nízkou citlivost, na to nelze nic chytit...."

Povídal jeden kamarád, když jsem mu ukazoval nový balíček z Číny. Občas, když je mi amatérsky smutno, tak si vyrábím nové PUBy (Pixiny v krabičce vybavené vlastním klíčem). Co kdyby se nám na Střední odborné telegrafní škole přihlásil nový zájemce o CW výcvik HI. Čínská Pixina je především laciná záležitost, cca za 100Kč, která má vynikající tišťák a plno součástek. Dá se to různě modifikovat, vyrábět z toho majáky, přijímače, zabezpečovačky atd.



Když se to umístí do čínské modré krabičky, pak je to dokonce i příjemná hračka. Udělal jsem na to stovky spojení a stále mne to baví. No, jak vysvětlit tomu kamarádovi, že citlivost rádia je až snad ten poslední parametr? Stačí se nastěhovat do nějaké špatné HAM lokace a můžete Vaše FT101DX vyhodit. Zkrátka nezachrání Vás v tom rušení nic. Pan ON4UN ve své knize o Low Band DXing uvádí krásný graf.



Pokud si budeme hrát na citlivost, definovanou na 10dB poměru S/N (signál/šum), pak je z daného grafu jasné, že mít doma rádio, (na 80m band), s citlivostí 1uV a nebo 0,2 uV je stejné. Zkrátka to vše kolem (sousedova nabíječka, bouřka nad Itálií, ionosférický šum....) Vám to vše degraduje. Ten slaboučký užitečný signál, který se pokoušíte zachytit, se v tom šumu utopí. No dobře, namítnete, přeci směšovač na 1 tranzistoru a pár desítek dB zisku na LM386 asi  nebude stačit, abych nějaký super slabý signálek zachytil.

Schéma Pixie

Co to vlastně zachytí a co to bude ovlivňovat? Tak a babo raď. Musíme si uvědomit, že rozhodující s Pixinou bude vše, a to třeba bude záležet i na citlivosti Vašich sluchátek. Viděl jsem i připojovat k Pixině čínské špunty u nichž byla citlivost slucházek pod 90dB/mW. Taková sluchátka prosím ne. Určitě zde nezáleží na tom, jestli sluchátka jsou HIFI, ale jejich citlivost by měla být co nejvyšší. Pokud si tedy bude vybírat, pak tento parametr si ohlídejte. Sám používám nějaké špunty od firmy Koss, kde byla udávaná citlivost cca 113dB/mW. To číslo zjednodušeně udává, jaký akustický tlak to způsobí v uchu, pokud se na to přivede 1mW výkonu. Opravdu ty laciné špunty za 10 Kč vyhoďte. Citlivými sluchátky si u Pixiny velice pomůžete. (Platí i pro OK1USP HI).
Ale pojďme udělat test, kde pomineme nějakou šíři filtru (Pixina stejně nic nemá). Nemá ani AVC. Abych kamaráda přesvědčil, že to poslouchá, udělal jsem následující test. Podotýkám, že používám TinySA jako generátoru, kde jsem jen udělal automatické nastavení výstupní úrovně generátoru a dále používám attenuátor ve formě jak je. Nevím jestli útlum je oněch 60dB a jestli to náhodou nebude 58,777dB. Nejsem schopen to změřit. Zkrátka jako "ušní = cw" operátor (na rozdíl od FT8 operátorů), si z generátoru do Pixiny budu pouštět signál a hodnotit mozkem, zda bych to morse pobral. Výstupní úroveň generátoru jsem schopen měnit po 1dBm. Pokud by někomu dělal problém přepočtu jednotek, pak odkazuji na krásnou kalkulačku:

https://www.fpg.cz/kalkulacka/index3.html

  Měřící aparatura při měření MDS

Tedy do Pixiny jsem přiváděl malinko rozmítaný signál (abych měl jistotu, že neposlouchám nějaký parazit) a to v těchto hodnotách (na 50 ohmech).

1uV         odpovídá -107dBm
3,16uV    odpovídá  -97dBm
9,99uV    odpovídá -87dB
31,59uV   odpovídá  -77dBm  (což je skoro S9)

Nakonec jsem zkusil, kde je ta ušní mez a vše porovnal ještě s poněkud kvalitnějším rádiem typu Rozkmit.

  Schéma Rozkmit

Nahrávka je dělána nějakým diktafonkem, a to přímo ze sluchátkové mušle, který má nahrávací automatiku. Ta  může  vše zkreslit. Výsledek je zajímavý.

Nahrávka super slabých signálů z Pixiny.mp3

Mám dojem, že bych mohl ještě zvednout zesílení LM386, bez rizika, že zhorším poměr S/N. Zesílení LM386 se dá měnit např takto:

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/74_lm386.htm

Tak co říkáte? Až Vás přestanou bavit stroje s FT8, zkuste si "nabrousit uši" HI. Je to lepší zábava. Stroj je jenom  stroj HI. (Buď píše a nebo ne HI)

Nahrávka Pixie z bandu.mp3