Jaký bude závěr s LCM
1.11.2024

Mám opět strach, aby nějaký závěr nevyvoval silné vzrušení v teoreticích přenosu informací. To bych opravdu nechtěl. Trošku ve svém životě jsem se výzkumu věnoval, ale toto je spíš pouštění pohádek pro ty, kteří to rádi čtou. Ale i zde si nesmíme dovolit totální nepřesnosti a bludy. Zkrátka, jak se důchodci "nudí", tak mne vždy napadne něco, co si chci jen tak pro sebe ověřit. Toto je jeden z těch projektů. Že CW jasně prohrála, že HAM spirit se přesunul někam jinam, než byl v 70. letech minulého století, tak to tuší už asi každý. Že jsou "slyšitelnější" stanice a méně "slyšitelnější", tak to známe. Že jsou stanice "slyšitelnější" a také dobře poslouchající, tak to víme taky. Většinou zde platí i matematický vztah - dobrý signál s dobrým poslechem = bohatší a pracovitější. No a pak jsou "ufňukanci", kteří bydlí v paneláku, jsou líní, nechtějí si koupit celej panelák a tak mají "roupy". Že jste v tom někoho našli? Jasně, to jsem já HI. A tyto ufňukanci pak zbytečně trénují CW, učí se poslouchat trávu růst (moc jim to nejde), když něco neslyší, tak to svádějí na Weber Fechtner křivky ucha atd. Ovšem, nechte je žít. Baví je to a nikomu neškodí. Dokonce se ani neurážejte, když jim pošlete na kávu a oni Vám tvrdí, že zrovna tuto nepijí HI. Jinak jste je jasně odhalili a to skutečně správně. Oni Vám chtějí vnutit Pixida, abyste zavysílali do svých antén. Jak správně všichni tušíte, nikdy toto nedopusťte. Jakmile byste toto udělali, pak ten lump má doma již připravený program, do které mu chybí doplnit pár konstantant a tím zná o Vaši anténě vše. Pak už Vás bude jenom prudit a sledovat, zda Váš výkon je 1501W a tedy jste v závodě překročili o 1W stále platné závodní podmínky. Je to lump. A tak bohužel musím konstatovat, že náš PIXID nikdy nebude připojen do některých antén, ačkoliv jsem si vždy myslel, že to někomu problém dělat nebude HI. Ale nebrečte, ten Lump a jeho kamarádi připravují další lumpárnu a ta bude dobrá pro všechny ty, co mají daleko nižší spotřebu koncových elektronek a menší spotřebu u ČEZu. Systém PIXIDB bude něco, co v reálném času umožní srovnávat různé antény u těch, kteří to chtějí. Většinou tedy u QRPistů. Ale....

Tak a skončil jsem svůj úvod. Strašně nerad po sobě něco čtu (to víte všichni, jsem dislektik a špatný a slepý češtinář). Porovnávání základních módů jako je CW a SSB je problémem trvajícím desítky let. Když se porovnávala ještě AM a CW, pak to byl tak obrovský rozdíl, že u žádné vojenské stanice ten mód CW nechyběl. Nevím, jak je tomu dnes, ale nejspíš už je to vše jen digi. Své malé děti (už jsou to klackové před padesátkou) jsem učil bouchat na topení v paneláku šroubovákem a dokazoval jim, že se takto dá přenést třeba informace o tom, že jsem  zavalen a říci znalcům pomocí morse, co potřebuji a jak to vypadá. To opravdu šlo. Nevím, co by se stalo s mistry světa na FT8, kdyby je něco zavalilo. Ale jo, máte pravdu. Dochází mi argumenty a tak vyndávám podpásovky. Ale přeci jenom se nad tím zkuste (malinko) zamyslet. Každému mobilu dojdou baterky.
Staré srovnávání mezi CW a SSB dělali většinou ti, kteří velice dobře uměli CW a fone moc nemuseli (ne nebyli to moji příbuzní, nebojte HI). Vycházeli z toho, že si stanovili, že na přenos CW je třeba pohodlně šířka kanálu třeba 300Hz a pak tvrdili, že na SSB je třeba šířka kanálu cca 3kHz. Pak na to šli energeticky a jen vlastně porovnávali šířku těch dvou kanálů. Takto je to děláno i tehdy, když se někde píše, že tenhle byl slyšet -19dB. Dokonce se vžil pojem - byl -19dB pod šumem. Tak to jak každý ví, je jinak. Tedy při tomto srovnávání se tedy řeklo (když jsem potřeboval více ohromit, tak jsem tvrdil, že to SSB potřebuje šíři kanálu třeba i 4 kHz), že rozdíl mezi CW a SSB je třeba 20dB. No - tak to je argument pro bezvěrce. 20 dB je 100x, tedy to co dělá QRPista s 1W CW, tak na to SSB potřebuje 100W. Stačilo pochopitelně si to odzkoušet a museli jsme dospět k závěru, že je to blbost. Tedy horní mez máme za sebou. Ale co ta spodní? Četl jsem i takové výsledky studijí, že někdo tvrdil, že jsou to jen 3dB. Kde je tedy pravda? Naštěstí všichni dnes už tvrdí to, že to SSB je vždy horší než CW. Opravdu tomu tak ještě v 70 letech nebylo a lidi asi ještě  moc nevěděli o šíření jako dnes.
Tedy máme horní mez 20dB a máme spodní mez 4dB. Kde je pravda? A jsme u toho. V době umělé inteligence už nikdy nic nebudeme zkoušet, protože umělá inteligence nám vše exaktně a přesně najde. Dokonce dospějeme do doby, kdy Emajlem si budeme psát s někým, jehož IQ je rovno závratným hodnotám (log 100 x ln100000) a my budeme ohromeni jeho znalostmi. Ten to samozřejmě bude jasně vědět, že ten rozdíl je 11.45687 dB. Tak a jsme v háji. Jak na to přišel. Žádný problém. Okrajové podmínky jsou uši podle ISO 226-2003 Standard, sluchátka Heil typ FŇ 1234, uši vymyté přípravkem Joža Fero Dx voda typ 6..... Ne neusmívejte se. Jak chcete toto přesně stanovit? Říkáte, že to nejde? No pokud něco definujeme a budeme si vědomi případné chyby, pak to nějak zkusme. Říkejme tomu "ušní test" a hlavně se v tom nebabrejte. Je to něco nepřesného, ale slouží to k tomu, že si udělám nějaký obrázek. Na vědu v našem věku raději už moc nebudeme sázet HI. Jak já miluju amerikanismy. Pojďme kdejakou blbost nahradit zkratkou. Nazývejme to zkratkou JFUT (Jožo Fero Ušní Test). Jejda, to jsem spokojen, zase jsem světu dal něco užitečného.
Když jsem nastupoval do mého první zaměstnání, tak personální náměstek mi tehdá řekl. "Dej fabrice, fabrika dá Tobě". Musím říci, že to moc nebungovalo. Tak jsem to opravil na Jožo Fero teorém. "Nedáš-li krávě, tak ti chcípne"-  A to platí i v dopravním podniku Praha.

Tedy, většina z Vás si všimla, že SSB signál vzácných stanic DX přichází divný, ale někdy jim je krásně rozumět. Zcela určitě nikdo z nás nestudoval barvu hlasu operátora, protože byla vždy skoro u všech vzácných a slabých DXů stejná. Jestliže je tedy barva hlasu nedominantní tomuto signálu, pak se nabízí domněnka, že je tam ta složka zbytečná. Dokonce někteří z nás při příjmu se snaží omezit ten protivný šum a chce se zbavit těch protivných spletrů. Dělá to tím nejednodušším způsobem a to je omezováním šířky příjmového kanálu. Jeětě nedávnu u FT1000 jsme si kvůli tomu kupovali extra filtr široký 1800 Hz (za 4000 Kč HI). Dnes je to legrace a umí to kdejaké DSP. Když ten signál takto přichází, pak proč ho tak už nevypouštět? O barvu hlasu nejde, tedy pojďme to z vrchu oříznout. Jejda.....raději to moc nezkouušejte. Totiž na pásmu existuje skupina, která si říká SSB Hifisti. Jejich reporty jsou většinou doplněny slovy jako "Krásná rozhlasová modulace". No co s tím? Nic, ti lidé jsou taky amatéři a mají svůj názor na spojování. Zkrátka nesmíte je provokovat a musíte mít připraveno několik nastavení svých modulací. Petr OK1ARE mne nahoře sleduje a pokud jsem si dovolil změnit kondenzátor z 3K3 na 2K2, pak mne okamžitě seřval. Jednou jsem byl v Drážďanech u známého a jako Y29CL (nebyl CEPT) jsem dělal Net Control pro Luboěe KP2AD. Jel jsem na zařízení pro mne neznámé, s nastavenou kompresí cca 25dB (dnes příznávám, že zbytečně moc). Nádherně to fungovalo, Luboš mne krásně slyšel a já byl slyšet po Evropě. Zažíval jsem něco, co pro QRPistu je neznámé. Řídím Evropu pro spojení se vzácnou zemí. Bohužel jsem zapomněl, že čert nikdy nespí a tak docela slušně se tam začal ozývat hlas. "Uber ty hloubky, na co to jedeš? "No to je hrůza". A podobné věty od znalců všeho. Většinou jsem klidný člověk. Toto však na mne bylo moc. Zvláště jsem i miloval kroužky Hifistů uprostře závodu CQWWSSB, které se "rozcáply" v DX okně a povídali si o tom, co je to za nesmysl organizovat závody. Jinak Petr byl docela bezva kluk. No jo...o někom vždy jen dobře.

Tak Hifisti. Nedají se vymýtit a dělají nám "dobré" omezení z druhé strany. Oni nám vlastně říkají, kdy už jsme to přehnali a že z jejich pohledů je to už moc. Bohužel jejich radám (pokud jste DX stanice) moc nevěřte. Oni totiž budou nesmírně spokojeni s tím, když jim oříznete hloubky (nejraději až do cca 350Hz) pak jim musíte potlačit "nosní kmitočty - to jim vadí.  Kolem 800Hz (udělejte jim tam díru) a pak Vás budou nutit jim zdůraznit "prezenc kmitočty kolem 1.8 až 2.2 kHz. Když jim jako bombonek zdůrzníte vše až do 3.2 kHz a přidáte klasickou kompresi (ne slabikovou) kolem alespoň 10 až 15dB, pak budou v Rauši. Ta Vaše komprese jim zajistí to, že se jim S metr na pomalém AVC "zasekne". Dokonce někteří "agilnější" prohlásí - "To je ideální DX modulace". Jo když nás někdo chválí, to je paráda. A tak já když vstupuji do těchto kroužků, tak zapínám Kenwooda TS480 s tím nastavením High burst (nebo tak nějak se to jmenuje). Odpověď je pak vždy stejná. Jo Kenwood, to je klasika, nádherná DX modulace, krásně tě poslouchám, jakobys stál vedle mne.

Mají pravdu. Určitě. Na spojení mezi Libercem a Turnovem, je to ideální. Je to sice asi 4kHz široké, slyšíme se sice 59 plus 20 (prosím revidujte své S metry a než někomu dáte 59 plus 40dB na vzdálenost 400km, pak se zkuste zamyslet, jestli to tak funguje a nebo jestli je něco s tím S metrem). Argument, že jsme zbytečně silní a zbytečně širocí asi neobstojí. Protiargument totiž říká - alespoň nám sem nikdo nevleze (Uffff). Ale nebojte, byl jsem v mládí také deformován poučkami ve VKV závodu. Poučka číslo 1 - "Musíš prasit, aby k tobě se nikdo nepřiblížil, pak máš pokoj a budeš líp slyšet". Tímto se omlouvám všem, kterým jsem ve svém mládí na pásmech ublížil přebuzenou FT225RD". Naštěstí jsem to nebyl já, ale nějaký OK1KFQ HI.
Tak to je kolem těch modulací. Možná s tom pomalou kompresí si můžeme udělat další příklad. V některých starších telefonech se používal obvod AN6123.
Autor velice úspěšného TCVR ATS-3B ho použil před výstupem na sluchátka. Pracovalo to tam jako dokonalý kompresor a nahrazovalo AVC. Super jednoduchá věc, vynikající nápad. To rádio jsem miloval (miluju). Používal jsem ho na Soty. Jak každý ví, na Sotách většinou dochází k pileupu. A najednou já se choval jako úplné "vemeno". Já vítěz tak významného světového závodu jako "věžičky v okolí Liberce", jsem selhal. Ten pileup jsem neslyšel. Hrůza. Až pak po doplnění ATT, kdy jsem se dostal mimo vlivu automatiky, jsem byl kingem a každý ve světě okamžitě musel zjistit, že jsem majitelem diplomu "Věžičky Jablonecka". Ten problém jsem začal studovat metodou JFUT a od té doby vím, že bacha. Například prosím nikdy nedávejte do zpětné vazby operáků v NF části omezující diody. To jsou typické antipileupové věci, dobrovolně vnucené TCVR.

Tedy bacha na SSB Hifisty a raději se jim vyhýbejte. Případně používejte Kenwood TS480. Dnes už také víme jen to, že "AREHO" kondík 6dB na oktávu je věc jen pro Hifisty, ale ne pro DXmany.
Proto, abych ušním testem poznal věci dávno známé, ale neprošly systémem JFUT (ušním testem), tak jsem zkusil něco nastavit, co ve svém důsledku už na vysílací straně produkovalo přibližně to, co přichází od srozumitelných DX stanic. Abych se vyhnul Hifistům, pak jsem je jednoduše vyřadil ze hry tím, že jsem jim to zeslabil. (To si dělám legraci a moje legrace je někdy drsná, omlouvám se). Celkem dlouhodobě mám vyzkoušeno, že 1mW na CW je schopno zdetekovat a přečíst cca 20 procent OK stanic. Ti ostatní bohužel mají buď ztrátové antény a nebo QRM. Pro zjednodušení a hlavně pro moji lenost, jsem tedy nastavil pro první testování výkon LCM SSB signálu na 20mW. To je na hranici optimistického pohledu neúčinnosti SSB z hlediska těch "lumpů CW". Slyšel to skoro každý z ranního kroužku i mnoho dalších. Tedy slyšelo to asi 50 procent Ok stanic (Nikdo ze zahraničí se neozval - zase jeden důkaz, že Jožo Fero nikdy nebude světovej HI). Tedy To mi jasně dokázalo, že rozdíl mezi CW a SSB 20dB asi nebude. Bude to méně. Další jsem zkusil vysílat se 10mW. (10dB rozdíl). A zde jsem se dostal k té hranici, opět asi 20 procent to slyšela. Já jim to ztížil tím kódem. Tam jsem jasně poznal, že kdo na to z jakéhokoliv důvodu nemá, pak říká: "Jo je to krásně čitelné, ale teď mi tady naběhlo nějaké rušení. Slyším to, ale ten kód nepřečtu".
Kód mi zajistil i to, že jsem okamžitě poznal, kdy a jak jsem měl co nastavené. Ale pojďme to předvést prakticky. Pokusy Honzíka OK1ATE asi znáte. Je to relativně mladý kluk s obrovskou invencí, vynikající technik a také pomalu i provozář. Protože doma má problémy s rušením, vysílá z různých pražských parků. Úžasně rád ho poslouchám. Jeho signál na NVIS je příkladný. Paráda.

Napsal mi:

Ahoj Milane,
navzdory otřesnému sídlištnímu rušení S8 se mi povedlo pořídit čitelnou nahrávku tvého majáku dnes v 16:22 místního času (viz příloha). 
Šíři pásma mám pevnou 2,4 kHz (nemám možnost zúžit).
Snad budeš zítra ještě vysílat, vezmu TCVR za město...


Nahravka.mp3

Upozorňuji, že jsem nahrávku trošku deformoval převodem na mp3 a také jsem ji přidal na 150 procent hlasitost. Přesto snad jen totálně hluchý by nepřečetl ten kód 4774. A jupí, jdu do svého záznamníčku a tam je napsáno:

Výkon 8mW spuštěno 14.31 SEC nastavení jako kod 4120 (nastavení se stane asi mým tajemstvím, protože ty blbiny, co jsem zkoušel, nejsou zveřejnitelné HI). A teď mne pane Bože Honza dostal. Bylo to v závěru mých testů a já místo mé LW42m@16m jen tak použil moji DX na 40m a to LW33@18m. Tak a tím jsem si zadělal na problém. Totiž ta krátká anténa 33m je podle mých zkoušek horší na 80m. Samozřejmě opět se najde někdo, kdo mi jasně vysvětlí z literatury, jak je to možné. Ale já si až do teď myslel, že je na 80m ztrátovější. A jejda podle pravidla JFUT toto budu muset zjistit a porovnat. Ale budu to dělat až s novým PIXIDB a na SDR rádiích, tam je to rychlejší. Jinak Honzo congrats a jsi borec. Takto v Praze slyšet něco slabého je opravdu úspěch.
No pokud jsem vyhodnotil nahrávky, kde většina byla mojich pomocí SDR rádií, dospěl jsem k tomu, co celý svět ví už desítky let. Ušním testem je rozdíl mezi CW a SSB cca 8 až 10dB. Jinými slovy, chcešli si udělat malou emergency vysílačku třeba CW 100mW, pak abys vyslal podobnou informaci modem SSB budeš na to potřebovat alespoň 600 až 1000mW na SSB. Za tím si stojím HI
No kdyby toto měl být důkaz, tak se musím vrhnout do podmínek šíření, vyzařovacích úhlů antén a dokonce přestat hlásat bludy typu - "Všechny neztrátové NVIS antény jsou stejné".
Tou poslední větou jsem ztratil zájem i toho posledního anténního vědce a dokonce i nevědce. Ale my skeptici, co používáme jen ušní testy, to tak vidíme.

Pak jsem včera 31.102024 v 19.30 SEC testy ukoncil.

Tak a teď to hlavní

Dnes ráno jsem poslal nesmělou žádost Tomáši OK1RU. Jakou? Ve svém životě jsem se dostal jen dvakrát na možnost si zavysílat ze špičkových antén. Po těchto článcích moje šance je však již navždy ztracena. Tvrdím totiž to, že vliv antény na udělání DX spojení je daleko menší, než výkon. Tvrdím, že pokud budu remote poslouchat na dobré antény, pak klidně mohu vysílat na NVIS dipol. Budu však potřebovat zvětšit výkon. Kolik? Když před deseti lety se vysílalo se dvěma Jánošíky výkonem cca max 4500W a jen jeden případ před deseti lety měl 4 jánošíky, pak dnes je to tam, kde já vlastně nevím. Vím však stoprocentně, že koncové elektronky se přestaly chladit vzduchem a začaly se chladit vodou. Jako skeptik a pavědec mne zajímá, kdo první vylepší Jánošíka chlazením vodíkem. Vodíkem se běžně chladí generátory v elektrárnách. Tedy proč by nešel vylepšit Jánošík? HI. Opět můj blbý homor. Ale fyzikálně je to správné.

Jakou žádost jsem poslal Tomovi? Poslechl jsem si pár nahrávek, udělali jsme pár testů a já narazil na anténářský poklad. Napsal jsem žádost Tomovi, že mi musí slíbit, že pokud bude organizovat nový závodní tým, pak že mne musí pozvat a že mu za to dám i na modlení. Tom není zapleten do různých žebříčků a dalších "HAM" privilégií a CW se na vyšší úrovni teprve učí. To je můj člověk, který mne za pytel zlata zcela určitě dovolí na jeho anténu pověsit PIXIDA na 160m. Dovolí mi studium šíření ionodukty na 160m.

Ale pokračujme. Po vypnutí majáku SSB, jsem měl špatné svědomí. Měl jsem ještě udělat test střídavého vysílání SSB a CW s rozdílem 8dB a vysílat střídavě kódy na SSB a CW. To by byl lepší důkaz. Nakonec však spouštím maják CW s nastaveným základním výkonem 4mW na 3599.5 kHz, který jen ve 4 pětisekundových čárkách mění výkon  podle známého schématu - 400mW - 40mW - 4mW - 0.4mW. Jsem dohodnutý s Tomem OK1RU, že mi ráno udělá nahrávku a já pak zakončím toto SSB povídání větou.
Milá kůzlátka, kdyby vy blbci jsem se učili CW, pak byste jasně viděli o co přicházíte.
No a šel bych na pivo.
Ráno dostávám od Toma zprávu. "Chtěl jsem ti udělat nahrávku, ale jsou tam přes devět Francouzi". Ještě v posteli pouštím Dr, webíka a sice tam něco je, ale ne nějak silně. Přemýšlím, co to tam může slyšet. Vymýšlím teorie parazitních příjmů a v duchu se směju. Ten Orion to bude asi nějaká krystalka. Píšu něco v tom slova smyslu a dostávám první nahrávku.

OK1RU QRM.mp4

No to je bomba. Vždyť jsme kousek od sebe, proč to neberou česká SDR. Postupně zapínám vše možné až mne napadlo se s SDR přibližovat k Francii. Tam už to bylo jasné a SDR DK1MAX mi hraje totéž co Tom. Samozřejmě, že vysvětlení zde je, ale já si fakt myslel, že Toma antény ve výškách do 25m, budu házet do stejného pytle. Ne, jestli Tom dovolí, rád bych na jeho anténu pověsil Pixida.

Tom mi pak posílá dvě nahrávky mého majáku. Jednu s Offsetem asi 650Hz a druhou s Offsetem 450 Hz (Tom se přeřekl a omylem řekl 450 kHz HI). Vše co uslyšíte v morse, je vysíláno s výkonem 4mW. Ty čárky jsou od 400mW vždy po 10dB dolů.

OK1IF Offset 650Hz.mp4

Asi uprostřed nahrávky si všimněte posloupnosti čárek trvajících 5s. Jsou s výkonem 400mW, 40mW, 4mW a ta poslední je 400uW. Těch 400uW jsem zvolil z toho důvodu, že podle mých zkušeností již signál pod 500uW je téměř neslyšitelný. Tomova anténa mne z toho vyvedla. Jak vypadal ionogram?

 

Žádná Es, nic zvláštního. Sakra, ono mu to slyší a nemá HI.


OK1IF Ofset 450Hz.mp4


Pro mé žáky v naší škole. Všimněte si nastavení Tomova rádia. Takhle se to dělá. Tom také ví, co to je Weber Fechter křivka ucha. Tedy dodržuje jedno pravidlo, které říká:
Nemůžeš-li něco přijmout, nikdy nepřidávej hlasitost (akustický tlak na bubínek), ale vždy ubírej. Přitom ubrání si zvyšuješ rozlišitelnost ucha v nízkých kmitočtech - mrkni na graf dole.

Tak a teď závěr závěrů. LCM má význam, zvláště u QRP. Dá se přijímat i s filtry širokými 1500Hz a tedy se silnou eliminací spletrů, bez toho, že by se změnila srozumitelnost. DX poslech je něco jiného, jak zájem SSB Hifistů. Doporučení ISO 226-2003 je obrovský pomocník k zlepšení dovolávání se.

Tak a teď si představte, že původně jsem Vás všechny chtěl nahrát, sejmout Váš zvukový otisk a začít Vám dokazovat, jak to máte udělat. (Novodobý AREho stařecký syndrom). Dokonce jsem i jednomu člověku, co má 340 zemí na všech pásmech, chtěl radit. No pak jsem se z toho vyspal a prozřel, co by to bylo za kravinu. Omlouvám se všem, kterým jsem po několika experimentech, které vůbec nejsou vědecky podložené a vycházejí z JFUT, chtěl radit. (Mám na 160m uděláno jen asi 60 zemí a že jich není víc je moje blbost HI).



P.S. Několik z Vás si stěžovalo, že tento web je totálně nepřehledný, nedá se tu nic najít, příspěvky mizí a objevují se někde jinde. Musím konstatovat, že máte pravdu a jiný nebudu. Kdysi nebožtík Karel OK1AIJ tuto hrůzu nazval - Radioamatérský blesk. Zkrátka něco, co po přečtení docela rádi zahodíte a zapálíte si s tím v krbu. Já to vlastně dělám jen pro sebe a pár známých, jako můj elektronický deník. Tedy dokonce sebekritika je někdy dost potlačena, někdy jsem líný studovat dávno známé věci a tak je nahrazuji domněnkami. Opravdu to tak berte. Samozřejmě veškeré věci co od roku 1999 (návštěvnost asi 3,5 mil) jsem napsal (někdy se za to hrozně stydím), mám ve svém archívu. Tedy já jiný nebudu a pokud někdo (pochybuji) si myslí, že ten článek má hodnotu, pak si vynalezte způsob, jak si to uložíte vy. (:))

Howgh

Jožo Fero



Opravdu je Vám jasné proč LCM?
31.10.2024

Občas mám pocit, že někdo principu LCM neporuzumněl. Možná ani není vybaven rádiem, které by umožnilo změnit parametry tak, aby bylo nastaveno na optimální příjem LCM. Pokusme se to ještě jednou shrnout.

Základní otázka PROČ?

LCM nemá žádný smysl pro "krásnou modulaci". Naopak je to "mršič" modulací. Jediný smysl je ten, že při extrémně slabém signálu, já se snažím udělat něco, co mi pomůže a já vzácnou stanici udělám (bude mne slyšet). Dále na vysílací straně má LCM význam ten, že se snažím ze signálu fone téměř vytvořit CW. Teď jsem to řekl složitě. Ale CW je to nejlepší co může být. Je tvořeno jen jedním kmitočtem a tedy dává jen jeden zázněj. Tedy mohu si dovolit snižovat šíři filtru až třeba na 100Hz. Každé snížení šíře filtru mi pomáhá zlepšovat poměr Signál šum. Nesmím však to zužování přehnat. Platí Shanon Kotělníkův teorém o propustnosti kanálu a šíři kanálu. Tedy jestliže někdo bude vysílat strašně rychle a já to zůžím moc, pak ten signál neprojde a já to nepřečtu, Zde bych snad ještě se vrátil k CW. Je zvykem dnes jezdit tempem v závodech cca 34WPM. Jestliže jste slabí a někdo Vás nemůže přečíst, klidně to stáhněte až na 12WPM, uvidíte  že najednou Vás ten DX pobere. Bývávaly doby, kdy se dávalo CQ DX a to tempem třeba 10WPM. Je to právě z toho důvodu, aby na přijímací straně si to někdo mohl stáhnout na BW třeba 30Hz a tím si vylepšit poměr signál šum.
Tedy u SSB já se snažím si pomoci podobně. Pokud nechám vysílací signál široký třeba 2.4 kHz, pak můj signál je do tohoto vysílacího okna vměstnán. Pokud si svůj vysílací výkon "narvu" jen do 1500Hz , pak mám výhodu, protože z výkonu, který mám k dispozici, všechny složky až do těch 1500Hz mohu navýšit. Nejhorší ( a často dělatelné) je to, že narvete svůj vysílací výkon třeba do spektra až do 3200 kHz. Rád bych Vám dal příklad třeba nějaké stanice z ranního kroužku, ale třeba by se někdo zlobil HI. V ranním kroužku to nevadí, naopak Vaše barva hlasu bude vylepšena o tyto kmitočty a budete chválen. Pokud však se chcete postarat o svůj signálek na DXy, pak to není dobré nastavení. Proč to neořezáváme odspodu (naprosto falešné poučky - ořízni to AREho kondenzátorem 6dB na oktávu a bude to lepší na DXy). Ano s AREHO kondenzátory si hrajte jen v kroužcích, kde se chválí modulace. Na DX je to naprosto špatně. Tedy odspodu to ořezávat nemůžeme, protože bychom zákonitě ztráceli srozumitelnost. Samozřejmě komprese 15dB je vynikající věc. Možná teď někoho naštvu, ale u super slabých signálů je slabiková komprese účinnější. (I SSB je vlastně založena na změně amplitudy HI).

Tedy vyslali jsme náš "zmršený" signál, kterému chybí kmitočty nad 1500Hz (moje možná špatné pokusy nezjistily zásadní zvýšení účinnosti, pokud to omezím ještě více). Tedy teoreticky tento signál by šel poslouchat na filtr široký 1,5 kHz. Pokud však začnete snižovat BW odshora, tak se Vám to nějak nebude zdát. Ano těžko se to vysvětluje, nejlepší je, pokud si s tím pohrajete sami.
Vyzkoušejte si to na nějakém SDR. Vlezte do nastavení AUDIO a tam uvidíte toto:



Ty čtyři tahací věci jsou obsaženy ve spouště TCVR. Někdy se to však jmenuje jinak. Pass Band Center je to důležité. Elecraft tomu říká FC (frequency Center). Některé věci spolu souvisí a tedy když budete za něco tahat, tak se automaticky mění i něco jiného. Zamyslete se, proč tomu tak je.

A teď to nejdůležitější. Já musím nastavit střed toho, co poslouchám. Tedy zkuste poslouchat maják a nastavte PB center třeba na 1kHz a šíři filtru na 1500Hz. Tím se nastaví i PB LOW a PB high.
Každý máme uši jiné a někdo nedokáže ušima ani ten slaboučký signál rozeznat. Tomu nemůžeme pomoci. Možná jen ušní doktor. Tedy při pohybu běžci se snažíme dosáhnout optimální čitelnosti slabého signálu. Pochopitelně se silně vylepší poměr signál šum. Při hraní nesmíte myslet na nějaké kvality modulací a na to, že podvědomně Vám tam chybí výšky. Soustřeďte se jen na to, aby např. předávaná čísla šla přečíst.

Tedy jinak řečeno. Pokud máte staré rádio bez možnosti posunu PB Center, pak Vám LCM sice pomůže, ale ne tak, jako těm, co si s tím mohou pohnout.
Tedy hrajte si, ale ne moc dlouho, obsazujete kanál SDR.

Teď jen spektrogramy některých stanic z ranního kroužku. Zvýraznění je šíře 2400Hz.  Pravá strana zvýraznění představuje slyšitelný kmitočet 0Hz, levá strana představuje slyšitelný kmitočet 2400Hz. Tedy linearita signálů vynikající a příkladná. Záleží už jen na Vás, zda chcete si nastavit Vaši modulaci  podle HB9UQX (ISO 226-2003)

     OK2SK

OK7PK

Pokud se někdo chce přibližovat doporučení ISO 226 - 2003, pak upozorňuji na jeden známý efekt. Uši Vašich posluchačů jsou naučeny na Vaši stávající modulaci. Jakmile provedete změnu, začnou Vám všichni nadávat a budou chtít, abyste to vrátil, jak to bylo.


Tom OK1RU a jeho poslech majáku 8mW
30.10.2024

U moderních rádií v horní polovině pořadí DR pana Sherwooda, vlastně to musí slyšet všichni. Pokud ne, pak je něco špatně s anténou, či s prostředím příjmu. Tomáš používá klasický delta loop ve výši NVIS, Poslouchá mu to skutečně velice dobře.

OK1IF maják.mp4

Tom poslal i další video (o dva dny pozdeji), kde poslouchal na filtr 1.8kHz ( PBT má na nule).

OK1if.mp4

Zajímavou nahrávku poslal i Jarek OK2PRF. Podle předávaného kodu však šlo o výkon 20mW. Přesto vynikající úlovek.

OK2PRF.mp3


Výzkum s nastavením ořezávání ukončen, nic nového jsem nevymyslel, než doporučení ISO 226-2003 HI
30.10.2024

Jak říkal Vilo OM0AAO, asi nic jiného za 2 hodiny nevymyslíme, než co je vlastně standardem. Koneckonců takové nastavení jsem použil i v CQWWSSB jen s tím rozdílem, že jsem všechny kmitočty nad 1500Hz potlačil o -16dB. Tedy systémem - Zkus něco a pak to tedy studuj, jsem se pokorně vrátil tam, odkud jsem vyšel. Opravdu doporučuji nastudovat stránky:

https://www.qrz.com/db/HB9UQX



Podle mých zkušeností s QRP, jsem si jen malinko zvýšil účinnost tím, že nad 1500 už všechny kmitočty výše potlačuji o -16dB. To pochopitelně mění mé zabarvení hlasu (k horšímu?).
Díky Vilo, že jsi mne zase vrátil zpět. Zkoušel jsem vše možné a to dokonce ořezat (-16dB) vše nad 400Hz. Kupodivu to je také čitelné, ale blbě. Je to zhoršení. Zatím budu věřit mikrofonu od Elecraftu, než mne opět chytne amok HI.

Takže to bychom měli. Když už blbneme s těmi majáky, pak bych nechal nastavení co teď mám:



A nechal bych pár dní běžet maják s 8mW (nebo méně). Prosím o zasílání nahrávek. Maják bude dávat 4 místný kód. Pokud ho nepřečtete, prosím nic mi neposílejte. Pokud nahrávek (správných) bude více, pak by to znamenalo ušní test, že na stejný přenos informace mezi CW a SSB, potřebuje SSB navíc 8dB. Pokud správných nahrávek bude víc, pak stáhnu výkon na 6mW a půjdeme dólu.
(Vychází se s fenoménu, že k přenosu informace systémem CW je potřeba 1mW - to mám dlouhodobě ověřeno).
 Uvidíme, kde se to zastaví. Tedy text majáku teď bude např.

OK1IF BEACON 6mW NNNN        kde NNNN je čtyřmístné kontrolní číslo, které se bude náhodně měnit. Podle něj já poznám, z které doby nahrávka pochází.

PZ - Ptákovinám Zdar


LCM přechází do oblastí, kde by OK1ARE šílel.....

29.10.2024

Zjistil jsem, že někdy je potřeba věci opakovat, aby bylo porozumněno. Dovolte tedy opět malé zopakování. Základem metody LCM není vznik "nádherné modulace", ale naopak záměrné ničení krásné modulace (barvy hlasu) a to za účelem zlepšení komunikace. Co je to zlepšení komunikace? Je to to, že když zatočím nějakým kolečkem a změním charakter modulace, tak ten na druhé straně mi začne rozumět. Pokud podle určitých pravidel mám krásný hlas (modulaci), pak většinou využívám celou šířku modulačního kanálu a to je 3.2kHz. Pokud v tuto chvíli z celého energetického spektra vyřežu tóny vyšší jak 1.6 kHz (vyřežu vše od 1.6 kHz do 3.2 kHz), pak do dolení modulace mohu vrhnout ten ušetřený výkon výšek. Když se mi to povede, pak vlastně produkuji něco jiného, ale na vyšší energetické hladině. Bohužel ztrácím barvu hlasu. Samozřejmě někdo z Vás namítne. Vždyť to je v oblasti hloubek a je tomu špatně rozumět. Proč to tedy neuděláš opačně. Ušetři na hloubkách a vrhni to do výšek. Ano tak někdo z Vás nastavuje modulace a tak vznikl i pojem DX modulace (ustřižené hloubky a více energie do výšek). Je to tak dobře? Ne není. Za prvé vy vyzařujete největší výkon v oblasti, která je nejchoulostivější. Při přebuzených vysílačích a nelinearitách, vzniká maglajs právě tam, kam vy se snažíte "narvat" největší výkon spektra. No teoreticky skoro dobře, vy svými výškami jste nad těmi spektry těch druhých. Pomůže Vám to?
Už asi 40 roků všechny svoje žáky na CW honím do nízkých offsetů při CW. Proč tomu tak je, ví snad už každý. Řeknu to znovu a více netechnicky. Komorní A je 440 Hz (880) - teď mi napadá, že ani to není pravda a někde ladí 435 Hz. Ale nechme toho. Oktávu pozná každý a je to vždy dvojnásobek toho původního kmitočtu. Zní nám to libozvučně, protože to krásně do sebe zapadá. Jestiže tedy mám oktávu (na piáně) 440 a 880Hz, pak rozdíl je 440 Hz a ten je tvořen 13 půltóny. Kolik zbývá na jeden půltón? No není to tak jednoduché a dokonce ani nemám přesnou pravdu. Kdyby to jednoduché bylo, pak dejme tomu jeden půltón by v tomto případě byl cca 440/13 což je 33.8 Hz (bacha není to tak jednoduché a není to pravda HI). Půlton pozná každý, dokonce i hudebně negramotný. Co se stane, pokud to samé přibližně provedu s jinou oktávou a to v rozmezí 220 Hz až 440Hz. Už je to dosti hluboké. Zkusme ten přibližný a vadný výpočet teď. Oktáva má rozsah jen 220Hz a na jeden pultón jakoby by vyšlo 220/13 to je 16.9Hz. Tedy nahoře na půltón potřebuji více než dole. Tak a teď si to zkuste prakticky. Zapněte si generátor nastavte tón 400 Hz a  pak si zkuste 410 Hz. Rozeznáte ty dva tóny? No jasně, jakoby nic. A teď si zapněte 1000Hz a zkuste 1010 Hz. Rozeznáte ty dva tóny? No bude veliký problém. Je to dole i nahoře jen 10Hz od sebe, ale dole to rozeznáme a nahoře ne. No to je ale ten CW fígl. Já potřebuji poslouchat s výškou zázněje dole, abych lehce rozeznával další stanice v pileupu. Kdo si nastaví offset na 1000Hz, pak pozná kulový. Bude mu to splývat. A to samé platí pro SSB, kdo narve svůj výkon nahoru, tak vlastně jen dělá bordel, bez vzniku něčeho, co mu zvýší čitelnost. Ale nejsem tady k tomu, abych Vám říkal, že děláte chybu. Dělejte to, co Vám vyhovuje. Tak a teď se vraťme k LCM. Kdybych ořízl spodek a vrhl to do výšek, tak energeticky vyplním něco, co tak dobře neumí rozlišovat blízké kmitočty jako dole. Tedy pokud chci ořezávat, pak jen výšky. Opravdu zapomeňte na nějaký pojem - špatná modulace. Já vím, s čím zacházím a vím proč to dělám.
Koneckonců LCM musí mít odezvu i na přijímací straně. U borců, kteří vyhráli několik světových závodů (OK1DO) je jim to jasné. Jakmile uslyší něco, okamžitě ho napadne, že to neobsahuje vyšší složky a podvědomně začne stahovat šířku filtru. Přitom zjistí, že srozumitelnost neklesá, ale stoupá. A to je ono. Já zadarmo dostal sice bezbarvý hlas, ale dovolal jsem se. Práce s modulací LCM znamená i určité domluvení. Víte moje contestová značka má na konci písmeno W. Pokud chcete jezdit fone, pak doporučuji - nikdy W. Ale to poznáte sami. A teď i v nahrávce si všimněte, že DX nepobral The Last Letter. Co já mohu dělat. Řvu to Whisky...mohu Washington, ale to je asi vše. Jak je nejrychlejší způsob komunikace? Dotaz odpověď. Tedy on zkouší Oskar? A já mu dávám NO. Když se do toho trefí, pak není nic srozumitelnějšího i v tom fone, když mu dám stejnou intonací 4x Roger Roger Roger Roger. On to okamžitě pochopí. Dokonce by to pochopil i tehdy, pokud mu dám KVAK KVAK KVAK KVAK. On ty písmena a význam nerozezná, ale je to stejně rychle vyslaný nějaký zvuk 4x stejný. Nemůže to být nic jiného než potvrzení. To ale borci znají.

Tak a teď k nadpisu. Proč by ARE měl šílet?

Dne 29.10. od cca 13.40 SEC jsem na majáku nastavil 8mW a ořízl jsem spektrum nad 500Hz. Ono tam výše něco zcela určitě bude, ale je to silně potlačeno. Vyrobil jsem něco, jako hrající transformátor. Je to to nejhorší, co mohu udělat, ale uvidíme. Třeba někdo přečte i ten kód. Předem oznamuji, že nebudu odpovídat na Vaše poznámky o špatné modulaci. Já to vím.
Komprese zůstává slabiková asi 10dB.
Rada:

Většina CW filtrů je dělána jako 500Hz. Zkuste to poslechnout na CW filtr. Pokud to nepůjde, zkuste stáhnou šíři Vašeho SSB filtru a jak říká chytře Jirka, odjeďte jestě se středem (zkuste si zahrát s If Shiftem). Pokud někdo bude úspěšný, prosím zkuste to nahrát. I špatná nahrávka má pro mne význam. Zkrátka zkouším místo fone vyrobit CW fone HI.

Jak je to slyšet?

Musím přehodnotit svůj názor. SDR familiárně nazývaný Dr.Vebík není tak dobrý na tyto pokusy, jako SDR ve městě, kam za 3 neděle pojedu do lázní. je to ve městě zpívající fontány.

Udělal jsem nahrávku, ale trefil jsem se do nevhodného času zlepšených podmínek. Přesto je to zajímavé. Zpočátku tam je to slyšet blbě, ale pak najednou jako zázrakem je to čitelné. Ten bod znamenal to, že jsem skokově přidal výkon z 8mW na 32mW.  (6 dB). Pak jsem to sice vrátil, ale podmínky se zlepšily.

SDR Prazdroj.mp3

Po těchto zkouškách koriguji svoji teorii a říkám. Rozdíl mezi CW a LCM je 8dB (ale ještě jsme neskončili). Ještě snad zajímavost pro ty, kterým není jasné, jak funguje PA stupeň. Voláte na DX a nemůžete se dovolat. Pokud Vašich 100W nahradíte malým PA stupněm 400W, pak to vyleze a stane se čitelným, jak je na nahrávce. Tedy už tušíte, že podvádět v QRP kategorii Vám nikdo nemůže zakázat, ale v očích IFáka budete hodně špatní? Už tušíte, proč se někdo dovolává dřív? Chcete-li sbírat zemičky, pak čtěte stránky o QRO a investujte do PA. I na blbou NVIS zažijete sice tvrdý účet ČEZu, ale zemičky budou skákat nádherně HI.

Testy LCM a Vaše dotazy
29.10.2024

Tímto pokusem se snažíme vyřešit i starověkou otázku. Jaký je rozdíl mezi CW a SSB? Kolikrát mohu zmenšit výkon při CW (proti SSB), abych byl stejně čitelný? Tak to je otázka, která nám vrtá hlavou. My co umíme CW většinou říkáme zázračná čísla, třeba jako až 18dB. Ti co CW neumí v extrémním případě tvrdí, že je to jedno. Dokonce se najdou i bezvěrci, kteří tvrdí:
 "Myslím si, že mod SSB je účinnější."
No tak to je úplná blbost, kterou jsme se mohli dočíst v 70. letech minulého století. Většinou toto souvisí se změnou kritického kmitočtu a neznalosti DX šíření. Ale každý z nás má svá tajemství a věří v zázračný způsob šíření, který funguje jen na jeho šestkrát zalomenou anténu. Už jsem zde několikrát vypravoval příhodičku z mého HAM dětství. Bydlel jsem kousek od Vládi OK1DAS. Jako správný OLák jsem prováděl různé blbosti, jako vysílání na žárovku a pod. Jednoho dne jsem slyšel jak na 160m bandu dává kamarád v 10 hodin výzvu. Nastavil jsem nulový výkon a postupně přidával. Aby to bylo atraktivní, tak jsem použil značky ZL1AJU (borec mého dětství). Vysílal jsem na kus koaxu, který byl zakončen žárovkou. Od určitého výkonu Vladimír znejistěl. Docela jsem si s ním asi 10 minut pohrál. Bral jsem to jako dobrý fór. Nikdy jsem mu to ZL1AJU nezahrál celé a na konci značky jsem stáhl výkon na nulu. Jednou jsem se nějak spletl a on to pobral. Dostal jsem 339 a tak jsem mu dal také 339. Než jsem mu to v hospodě stačil vysvětlit, už celý Liberec věděl, že na 10W dělal ZL1AJU a to v 10 hodin dopoledne. Vyslechli jsme si i teorii, proč zrovna v 10 hodin. To je to kouzlo jeho antény a on o tom ví. Opatrně jsem ho začal ujištovat, že to byl fór. Nevěřil. Poslal QSL lístek a asi za 2 měsíce mi ukazoval potvrzené spojení od ZL1AJU z pásma 160m v 10 hodin dopoledne. Myslím, že byl téměř prvním, kdo v té době měl QSL lísteček s potvrzením země ZL. Možná i v té době se ve mne něco zlámalo, že jsem vlastně nikdy zemičky nesbíral HI.
Ale vraťme se k tomu porovnání SSB a CW. Že je CW to nejlepší co může být, je asi známo. Koneckonců i Vaše oblíbené FT8 je vlastně v základu to, že někde nějakým způsobem něco "kňučí" a musí vytvořit něco, co je nad základním šumem. Podle rychlosti přenosu (Shanon Kotělnikov), si mohu dovolit zužovat šíři filtru a tím si vylepšovat poměr S-N. Pak jde vlastně jen o to, jak stoprocentně verifikovat příjem. Jestliže na základě pokusů víme, že v pásmu 80m jem mez pro příjem signálu pro CW asi 1mW, pak na základě pokusů s LCM musím opravdu nastavit výkon cca 10 až 15 dB více, aby to bylo čitelné. Tedy vyhlašuji novou poučku - Rozdíl mezi CW a SSB pro přenos dat je 10dB (tedy problémy začínají vznikat při výkonu menším než 10mW). Ale možná to ještě po pokusech s LCM opravíme HI.
Včera jsem to zapnul s 10mW a problémy to přinášelo. Nakonec jsem přidal na 20mW. Zde jsou některé nahrávky. Jedna z nejlepšícj je od Milana OK1MDM

OK1MDM.mp3

Hezké jsou i nahrávky z SDR.

Sound1.mp3
Sound2.mp3
Sound3.mp3

Dostal jsem i dotaz, jak ten výkon nastavuji:

Dělám to takto:



Také se mne někdo ptal, proč na mých nahrávkách nejsou slyšet některé DX, ačkoliv tam jsou. Proč nepřidám. Tak o tom si zajisté budeme povídat. Není nic horšího, než když Vám rádio naběhne na omezení dané AVC. Ale to chce trošku rozebrat. Nechme si to napotom. Základem dobrého poslechu je mít rádio s velkým DR. Pokud chcete slyšet více a nedávat za to statisíce, pak mohu poradit předzesilovač za pár korun:

Nejlepší vylepšovač DR za pár Kč

Jako správný DX doktor mohu poradit i dávkování . jednou za 6 hodin HI. Ačkoliv moje rádio má sloupované AVC, končící limiterem, nikdy ho nenechám zalimitit. Tím totiž ztrácím pojem o silách signálů. Jako QRPista vím, jaké jsou fyzikální omezení. Tedy mohl bych se snažit "vytahovat" ty slabé signály, ale z praxe již vím, na koho se mohu dovolat. Výhoda speciálních beverage antén spočívá v tom, že potlačují příjem signálů přicházejících pod vysokým úhlem. To je super. Ovšem někdy se signál šíří ionodukty, z kterých se to na mou anténu dostává právě pod vysokým úhlem. A na to je má NVIS připravena. To je ten "dolovač" násobičů. Všimněte si nahrávky z ranních hodin z karibské oblasti. Většina signálů se svezla ionoduktem. Tam mám šanci se dovolat.



Tak toto je omezení NVIS antény v pásmu 40m. Pokud bych měl k dispozici např. vertikál, pak to bude vypadat lépe. Pokud bych bydlel někde jinde - pak to bude vypadat lépe. A dokonce lze říci i to, že pokud by u toho seděl někdo jiný, pak to bude vypadat lépe HI.

Snad ještě jeden příspěvek od člověka, který má veliké zkušenosti (Jirka OK1DO). Jirka píše.

Krásně čitelný signál, na filtr 1.4khz posunutej o 250hz k nižšímu kmitočtu.
Jirka

Ano, Jirka vše pochopil (a shanon Kotělnikova zná). V tu samou chvíli slyším na pásmu úplně něco jiného HI. Nedá se nic dělat. Bylo to nepochopeno a pak doporučuji nastavit 5W a volat DX expedici. Tam se to pak vše vysvětlí HI.