Dost bylo Pixida a nebo ještě ne?
12.11.2024



Když jsem chtěl konečně uklidit stůl od Pixidích zbytků, zazvonil pošťák a donesl mi zvláštní anténu, kterou jsou si objednal.

10kHz-180MHz Mini Loop Antenna Donut Broadband Antenna Receiving Antenna Low Impedance Converter for Radio Walkie Talkie SDR - AliExpress 44

Za asi 108 Kč jsem dostal něco, co bych vyráběl podstatně déle. Objednal jsem si typ BLUE, tedy dolaďovaný v rozsahu 4MHz až do 24MHz. Již první kontrola ukázala, že Čínský pracovník vytvářející sítotisk, zřejmě něco slavil. Přehodil na přepínači označení H a L. Tedy pokud to chcete používat v pásmu 3.5 MHz, pak přepínač musí být v poloze H. Moc jsem tomu nevěřil, že to bude použitelné k zaměřování. Ovšem zkoušky mne docela překvapily. Za použití této antény lze PIXID použít jako inteligentní a vysoce stabilní přijímač na ROB. Bohužel s MDS kolem -85dBm, tedy pěkně tupým poslechem. Výhoda Pixida oproti laciným čínským přijímačům je právě v tom, že se dá přesně naladit. To u čínských přijímačů je problém. Jsou sice citlivější, ale "jedou" a o přesném naladění, nelze vůbec mluvit. Problémem ROB přijímačů je to, že k správnému zaměření musím pracovat s řízením citlivosti. Naštěstí se ukázalo, že při zapnutí přepínače antény  do nesprávné polohy se tento přepínač chová jako krásný ATT, přičemž zaměřování funguje dál. Proč tedy PIXIDA nevyužít jako zaměřovací (tupý) přijímač pro ROB? Zkrátka takové milé další využití. Možná někdo i hledá zdroj rušení ve svém okolí. Proč na to nevzít PIXIDA? Ale posuďte, jak to funguje.

PIXID Liska.mp3



DOST BYLO PIXIDA - Závěrečná nahrávka, co uměl v pásmu 80m

11.11.2024

Touto závěrečnou nahrávkou ukončujeme vývoj jednoduchého TCVR, který je určen pro bezdrátovou výuku CW. Tímto oficiálně děkuji všem, co se přímo a nebo nepřímo na vývoji podíleli. Zvláště děkuji Zdeňkovi OK1ZP za vývoj funkčního firmware. Více od tak jednoduché věci nelze očekávat a tak PIXIDE tě vypouštíme do vlastního života. Žij si ho svým vlastním způsobem. Těm, kterým nedá spát jednoduchá koncepce, držím palce při replikování či vývoji něčeho vlastního. Je toho skutečně mnoho a za zmínku například stojí systém POLEVIK a další. Tímto krokem se nám uvolňují ruce pro vývoj něčeho lepšího, co nás bude příští rok naplňovat.

Závěrečná nahrávka PIXID.mp3

Never ending story
7.11.2024

Víte, jednou už musíme opravdu říci - DOST BYLO PIXIDA. Dal nám hodně, naučil nás se seznámit s obvodem SI5351, displejem, Arduinem. Ale přiznejme si to. Koncepce je až příliš jednoduchá na to, aby z toho šel udělat pořádný přístroj. Směšovač na diodě a další věci kolem, vlastně v prapůvodu mělo sloužit jako inteligentní bzučák pro výuku CW. Další "vrtání se v tom" už opravdu od určité fáze musíme nechat na Vás. Pokud chceme pro fajnšmekry vytvořit něco jiného (pořádný směšovač, pořádný filtr, pořádný PA stupeň, pořádné DSP...) pak už vlastně nám nebude stačit ani platforma Arduina. Dokonce i udělání pořádné dokumentace není otázkou práce na několik hodin. A to už vůbec nemluvíme o servisním manuálu. A jak se v tom hrabete, tak stále přicházíte na nové problémy a je potřeba je řešit. Např. já jsem si objednal nějaká super laciná Arduina nano (mají USB-C, což se mi líbilo). nevím, kde je zakopaný pes, ale tato Arduina mají smazaný nápis na procesoru 328P. Jak znám Čínu, pak to věští vždy nějaký problém (prů...). Tyto Arduina mají jakoby malou paměť a při pokusu o naprogramování hlasí její kritický nedostatek a že nahrání a provoz může být nestabilní. Když to konečně nějak znásilníte a ono to funguje, pak stačí jen špatný dotyk u napájecího konektoru (trošku to zajiskří) a zhasne displej. Pak už to s Vámi přestane komunikovat. Nejprve jsem tyto podezřelá Arduina nano vyhazoval a dával nová, než jsem si všiml, že jim vlastně nic není a jen je stačí přeprogramovat. Ano už moc volného místa tam není a tak kde nějaké uspořit? A tak Zdeněk místo ovladače od  PU2REO dal možnost použít minimalistického ovladače od KE7ER, který ušetřil 10 procent paměti. Ta pravděpodobně "nakoplá" Arduina ho mají ráda a tak už nic nehlásí o kritickém nedostatku paměti a nestabilitě. No jo, ale betatesterům se zdá, že při KE7ER se něco děje a leze menší výkon? A teď neznáte logiku, proč by tomu tam mělo být. Říkáte si - musím zkontrolovat,  jaky vystupni proud SI5351 je nastaven od KE7ER. Při používání KE7ER najednou přestane fungovat již odladěný CAT. A teď nevíte proč? A vše je způsobeno jen tím, že jsme pravděpodobně použili čínský laciný šmejd a uspořili 50 Kč za Arduino nano. A tak chudák Zdeněk se musí vrátit k původnímu programu a hledat. Pavel OK4MR mi třeba volal a ptal se, proč mu PIXID stále vysílá i když na GATE klíčovacího tranzistoru je signál v pořádku. Nakoupil si totiž za pár kaček veliké množství BS170 z Číny. Když je proměřil, zjistil, že vnitřní ochranná dioda, kde má mít katodu na drainu a anodu na soursu, je uvnitř otočená. No je to šmejd a patří do popelnice. (*)
A tak si vlastně přiděláváme práci úplně zbytečně. Některé displeje produkují šílené rušení (Díky Martine, že jsi si vzpomněl na zapojení truSDX.) Někdo třeba má problém s divným šumem (kmitáním?). Šaňo (OM3TY) na to vymyslel fintu dát do přívodu od směšovače do nf zesilovače nf LPF. Libuje si, jak to krásně omezí výšky. A já mu nadávám, že u mne je vše hodné a pokud to dáme do dokumentace, tak degradujeme nf cestu a uděláme špatný příjem SSB. Tedy třeba někomu (koupil šmejd LM..) to pomůže.

Zapojení převzato z DOB80 v úpravě OM3TY

Je to obyčejné LPF a tím si snižujeme zesílení tam, kde to potřebujeme. Opravdu dost bylo PIXIDA toho jednoduchého inteligentního bzučáku pro výuku CW. Pak už bychom opravdu blbnuli. U tak jednoduché konstrukce si už blbněte sami. Máte plno nástrojů. Nechtějte po nás, abychom se tomu dále věnovali. Pokud si někdo myslí, že brum vyřeší třeba horní propustí



Pak není nic jednodušší, než si ji navrhnout. Máte k dispozici i na telefonu za asi 330Kč různé vývojové programy pod názvem RF & Microwave tool. A hrajte si. Pokud to vypipláte a změříte a odzkoušíte alespoň na třech vzorcích, pak samozřejmě to můžeme zde zveřejnit. Nebo vymýšlejte teorie, že to vzniká na polovodičových přechodech v blízkosti vás a prapříčina je v tom, že i při příjmu je vyzařován výkon z Pixida cca 50uW. A jsme zase u toho - never ending story. Od toho je ten náš koníček tak krásný. Takže, jednou se musí říci DOST. Těch divných Arduin bude mezi Vámi asi dost a tak ještě naposled (skoro naposled HI) vypustíme versi programu V10h, která omezí velikost paměti asi o 10 procent a údajně umožní ladit SI5351 do 109 MHz (neověřeno námi).  Současně opravíme chybu hlášenou betatestery, že při zapnutém dekódování CW a zapnutém majáku si to píše občas blbosti. A pak už se fakt v tom nebudeme šťourat HI.
PIXIDE - děkujeme ti, dal jsi světu  např. jiný systém ladění bez encodéru, který se velice osvědčil. Ale - MĚJ SE FAJN A ŽIJ SI SVÝM VLASTNÍM ŽIVOTEM. Jsme ti též vděčni za to, že jsi ustanovil komunitu, kerá přispěla na vývoj a naše rodiny neskončili v červených číslech (to byl fór HI).

(*) Jen jsem to dopsal, ozval se Pavel OK4MR znovu - píše:

Tam byly problemy dva - tranzistor a zkousecka. Tranzistor mel prohozeny pacicky a zkousecka ukazovala obracene v 50% procentech pripadu, zalezi jak se tranzistor vlozil do patice - jestli 1-2-3 nebo 3-2-1. Proste mela spatny  obrazek na displeji pro jednu variantu FETu ...

Martin

Takže i zkoušečka z Číny, někdy má patřit do popelnice HI. Ale vážně, obrácených nožiček u BS170 mám doma plno. Jsou použitelné, ale musíte je brát z pytlíčku, kde máte červeně napsáno - Otočené. Pak se Vám dostane tato konstrukce zpět a vy si říkáte - no jasně, odešla BS170, nic jednoduššího, než ji vyměnit. A místo staré dáte novou správnou a tím to otočíte sami. A je to tady zpět - Never ending story. Než na to příjdete, tak Číně věnujete půlden svého života HI.


Jak nastavit kmitočet PIXIDA bez měřáků?
6.11.2024

https://youtu.be/Pmi3lCZEyo0