V oblasti QRPP asi už  nic nového neobjevíme
19.9.2024

Jak včera říkal Honza. Tady dřív se psalo o liškách, výletech.....a teď je tady pořád jen Pixid. Oblast, která mne vůbec nezajímá. Ano má pravdu. Už je to stále stejné. Už víme to, co jsme zjistili před pár roky. Zkrátka teorém pro 80m už kdysi říkal: "Hranice slyšitelnosti signálů na 80m je s výkonem asi 1mW, pokud jdeme pod 1mW, pak začínají problémy". Sice občas se najde ještě někdo, kdo silně nesouhlasí, ale tak už to chodí. Tedy i větu pana Devoldera ON4UN o tom, že jestliže anténa má PSV lepší jak 1:2, pak prakticky nemá cenu s ní něco dělat. Po všech těch pokusech se snižováním výkonu, si každý dokáže spočítat, jak zanedbatelný výkon ztrácíme při PSV 1:3 a že vlastně rozdíl mezi 1:1 a 1:3 vlastně uchem skoro  nerozeznáme. Dokazovali jsme i jinou věc, že při dobré účinnosti antény a malé výšce (ne zas úplně malé HI), je to vše skoro stejné a rozhodující vliv na sílu signálu nemá anténa, ale používaný výkon. Pro standardní NVIS antény a stejný používaný výkon, pak je síla signálu skoro všude stejná. Jinými slovy řečeno, jestliž někdo místo 100W použije 400W (6dB), pak je to okamžitě detekovatelné. Samozřejmě bychom potřebovali do Pixiády i někoho u kterého už se nedá hovořit o NVIS. Tedy, aby jeho anténa byla minimálně lambda půl nad zemí (nebo výše). Bohužel nikdo takový se mi nepřihlásil.
    Jak jsem včera říkal, maják na 3599.5 kHz vysílá se základním výkonem 4mW a jen v dobách 4 čárek svůj výkon zvyšuje na 400/40/4/0.4 mW. Jak je to slyšet třeba 250 km jižně?

4mW.mp3

Takto to vypadu na vodopádu Dr. Vebíka. 0.4mW již nejsou detekovatelné. Až se to tam objeví, začnu Frantovi OK1HH fušovat do řemesla a prohlásím:
"Podle našich měření začala ionosféra se chovat zimně HI".



Na dalším obrázku je vidět čára se 400mW (ta načervenalá)  oproti čáře 4mW.



A tak končíme. Kupuji Amálku a budeme si psát o tom, v kolik vstává a jak mi leze po břiše (pozor, má 4 nohy HI).