Jak úspěšní jsou naši žáci ze Střední telegrafní školy Liberec?
1.10.2024

Je skutečně jiná doba, než bývávala. Pamatuji ještě předvojenské kursy CW v rámci Svazarmu. Někteří z absolventů ještě jsou aktivní (např. OK1FHG). Občas je dobré si přečíst některé články z doby začátku 90. let. Naše představy byly naivní. Domnívali jsme se, že za vše může ta spolupráce s armádou. Zapomínali jsme, že je to naprosto normální v celém světě a že vlastně tou spoluprací neharašíme zbraněmi, ale jsme pomocná a velmi významná složka při různých kalamitních situacích. Koneckonců přečtěte si něco o americkém MARSU. A tak jsme si mysleli, že budeme doma školit nové operátory a oni se k nám pohrnou. Jako člen ČRK budu muset před sjezdem požádat o základní informaci o vynaložených prostředcích pro výchovu nových členů. Zcela určitě to nebude zanedbatelná částka. A pomáhá to a nebo jen suplujeme činnost květinářských pionýrských táborů. A výsledek je stále stejný. Obávám se, že v přepočtu na jednoho nového mladého koncesionáře bude suma vynaložených finančních prostředků asi dost vysoká. Nebo se mýlím? Pokud bych se mýlil, kam by tedy měly směřovat finanční prostředky? Ale opět jsou to takové kecy....Zkrátka jenom cítíme, že nás ubývá a není to naplňováno. Pokud si vezmeme statistiku, pak z nových operátorů nám vznikají RACB (Radioamatéři všeobecného použití - CB v amatérských pásmech). Třeba to tak má být. Škoda, že nikdo z těch nových nezažije, co to je CW. Je to jasné, FT8 se dá zvládnout za hodinu školení a již můžete při vhodně velkém výkonu a dobré anténě začít "mlátit" nové země. U fone to je podobné, snad jen s tím, že přeci jenom nějaké základy Angličtiny musíte mít. Ale to se dnes již učí tuším v mateřských školkách (a je to dobře, nějakým jazykem se ten svět musí domluvit).
    Do naší telegrafní školy občas někdo zavítá. V současné době už jim vůbec nic neslibuji. Pokud si někdo myslí, že se CW naučí za měsíc, pak mohu prohlásit, že zcela určitě ne. Dokonce ani za rok ne (u starších ročníků). Pokud si někdo myslí, že vyzraje nad celým světem, nastuduje všechny články z webu telegrafie.cz a že to zvládne sám, pak mu k tomu blahopřeji. Bohužel bude mimo kontrolu zlozvyků. Možná z něj vyleze nový CT1BOH, ale zatím jsem takového nového ještě neviděl. Přesto jde skutečně jen o zájem a chuť se něco naučit. Je to veliká řehole. Ale pojďme si zdokumentovat na příkladu jednoho, taky absolventa naší školy, jak dlouho je třeba denodenně trénovat. Brácha je ročník 1947. V roce cca 2012 se rozhodl začít s CW. Bylo mu 65 roků a začínal téměř z nuly.

OK1USP 2013


A nyní si poslechněte záznam jeho Pileup ve včerejším CUC.

OK1USP pileup.mp3

U této nahrávky byla použita KX3 s DSP CW filtrem 50Hz (zbytečně úzký, ale chtěl jsem jen zdokumentovat, že to KX3 umí). Při nastavení jsem omylem zapnul předzesilovač +10dB a tím jsem pokazil nastavení AVC. Zkuste se zamyslet, co jsem vlastně mohl spáchat. Trošku napovím. Souvisí to s tím, že ačkoliv má KX3 vysoký DR, pak používá   nastavené "sloped AGC".



Blbě nastavené AVC je běžné u začátečníků. V naší škole závodění máme připraven i seminář na toto nastavení. Bohužel zatím žádný žák nedospěl do stádia, aby dokázal využít vlastností AVC typu sloped. Vše toto je nesmírně důležité v kapitole Vaší činnosti, která je na vrcholu a to je "práce v pile upu". Ale aby žáci o něco nepřišli, už od první lekce říkáme zásady závodění:
Aby brácha z nuly se dostal sem, musel zvládnout.

ATD. Nikdo z nás není CT1BOH a ani nebude. Nikdo z nás asi nebude mít k dispozici záznam činnosti špičkových stanic. Někteří operátoři třeba svému týmu zakazují pořizovat nahrávky ze závodu (OK1R.....). Zkuste domyslet proč. Přesto to nevadí a třeba v nějakém CQWW věnujte např. hodinu tomu, abyste u špičkových stanic jste si takové nahrávky pořídili sami. Okoukáte plno věcí, které jsou osvědčené.
Někteří absolventi kursů CW se časem vyprofilovali jiným směrem. To je dobře, děláme to proto, že nás něco baví. Mám tu čest např. u jednoho našeho žáka prezentovat jeho první body na SOTĚ.

OK1DU prvni soty

Vůbec SOTY a OKFF jsou dobrou průpravou k závodění a vůbec ke zvýšení odolnosti organismu.

SOTY

Videa pochází z roku 2013 až 2018 a jejich kvalita je mizerná, přesto je to kus historie.