Vysílání na osciloskop

Stal jsem se hrdým majitelem čínského osciloskopu FNIRSI-1014D. Je to celkem slušný digitální osciloskop 2x100MHz, který je současně vybaven i generátorem různých průběhů od 1 do 10MHz. Pamatuji, jak jsem jako mladý konstruktér v Elitexu Chrastava, vždy toužil mít digi osciloskop. Tesla Brno za stovky tisíc už nám nevyhovoval a tak nakonec nám koupili HP, který měl paměťovou obrazovku a chodil do 1MHz. I tak to byl velký přínos, protože v té době jsem vyvíjel novou regulační jednotku topení 60 kW, spínanou v nule. Tento jediný osciloskop nebyl embargován HI. Když se na to člověk podívá z dnešního hlediska, tak je to úsměvné. Tento FNIRSI se dá koupit za cenu pod 4000Kč. No když jsem to měl na stole, zkoušel jsem i zabudovaný generátor. Např. v pásmu 80m do umělé zátěže 50 Ohm, je schopen dodat výkon cca 1,5mW.



Pro ty, kteří nevědí, jak se měří výkon osciloskopem, připomínám:
Každý osciloskop umí změřit napětí Vpp  (Napětí špička - špička). Pokud z tohoto napětí vypočítáte efektivní napětí (u sinusovky to je jednoduché), pak Vám vyjde vzoreček velice efektivně využívaný u QRPistů a to je:

P=(Vpp)x(Vpp)/400

Omlouvám se, tento editor a já má problémy to zapsat. Slovně je to Vpp na druhou, děleno 400. Ale to si lehce odvodíte sami. Tedy v případě obrázku výše, je jasné, že do 50ohm dal generátor v osciloskopu výkon 0.787 na druhou děleno 400. Tedy výkon cca 1.548 mW. To vypadá nádherně a dá se s tím i vysílat HI. A tak jsem v naší diskusní skupině klukům poslal toto video.

Video.mov

Aby bylo jasné, že se jedná o můj signál, tak jsem ručně rozmítal po 100Hz. Za chvíli mne Karel OK1JRU poslal následující video.

1mWonair.mp4

Příjem byl konán na vzdálenost cca 1,8km. Sice to není žádný DX, ale dá se podle toho asi odhadnout útlum trasy. Stabilita vnitřního generátoru osciloskopu je vynikající (až na to "ujetí" o cca 700Hz). Asi každého z Vás napadlo to, co mne HI. Ano zkusíme to. Proč by osciloskop nemohl zastávat funkci TCVR QRP HI? Koneckonců OK QRP závod je už v únoru 2024 HI.