Prosím Hamové, neblbněte s elektronickými QSL lístky a bděte

Všichni známe, co je to spam. Nestačíme se toho zbavovat a už nám přichází další oznámení, že jen něco stačí vyplnit (nejlépe číslo naší platební karty) a pak si můžeme vyzvednout cenu (většinou elektrickou bateriovou vrtačku). Není dne, abych nedostal oznámení, že jsem vyhrál milion a nebo raději sto, případně mám převzít majetek po někom. My, kteří jsme v elektronickém světě zažili ještě DOS a PR, tak přeci jenom ještě nějaké zkušenosti máme. Každý z nás ví, že banka po nás nikdy nebude chtít, abychom zachránili náš účet okamžitým převodem na bitcoiny atd. Ovšem osobně znám jednoho hama v Liberci, kterému nešlo vysvětlit, co je to spam. Je to pak velice smutné. Většina z nás, aby se tohoto zbavila, tak má několik Email adres a některou z nich si chrání jako oko v hlavě. Pak máme takové adresy, kde po každém přístupu do schránky, nejprve musíme klikat a mazat, než si něco opravdického přečteme. Bohužel k tomuto stavu jsme se dostali sami a to například tím, že jsme uvedli naši adresu na QRZ.com.
    Možná jste si všimli, že začínáte dostávat geniální elektronické lístky třeba tohoto typu.Zde je jednoduché tlačítko, jak vyrobit odpovědní lístek a potvrdit toto spojení. Geniální vynález, který jeho estonský autor se chystá v dalším zpoplatňovat.
Je to k něčemu dobré? Každý z nás se pamatuje, jak jsme se těšili na nové QSL lístečky. Jak jsme se s němi chlubili. No a pak se Vám přihodí třeba to, co mně, zkrátka při jednom malování jsem zjistil, že těch naprosto zbytečných papírků, mám doma dvě skříně. Pracně jsem to odnesl do garáže a po vymalování (a dvou pivech) jsem přemýšlel co s tím. Naštěstí byl hned vedle kontejner. Od té doby mi v paneláku nic nepřekáží.
Tak a teď si představte, že ten estonský program umí vzít Váš vygenerovaný adi soubor (může tam být třeba u stanic z ČRK za deset let 1 500 000 spojení (Jirka v jednom videu prohlásil, že ročně dělá 150 000 spojení - chudák už nemá čas na nic jiného). Ten program to vezme, vytvoří QSL lísteček z databáze QRZ.com ukradne emailovou adresu a na ní ten QSL lísteček pošle. Tak a Vaše Emailová schránka je v .....Bude tam z každého závodu Email a plno krásných QSL lístečků. V tom případě byste toho Estonce rádi zabili. Je to typický spam. Naštěstí ty lístky přichází z jedné adresy a tak se to dá zablokovat. Někdo z Vás řekne: "Vždyť eqsl.cc dělá totéž". Ne, nedělá, on ty bezcenné soubory schraňuje u sebe a zatěžuje svůj datový prostor. Záleží jen na Vás, co s tím budete dělat.
A tak prosím hamové - bděte a nedělejte blbosti. Tím veřejně oznamuji, že blokuji estonskou adresu, odkud ty nesmysly chodí. Znovu oznamuji, že pokud někdo nutně potřebuje můj lísteček, pak reaguji jenom na direkt a direktem odpovím i já. (Pochybuji, že by po tomto oznámení o můj QSL lísteček měl někdo ještě zájem. Pokud se bude jednat o spojení s 1uW v pásmu 80m a to po desátém obletu kolem Země, pak se nebojte, zcela určitě Vás vyhledám, donesu osobně a přinesu k tomu i pár vajíček od našich slepic. To totiž pro mne bude mít cenu.) :).

Jožo Fero