Kacířské myšlenky zvrhlých QRPistů......

Od roku 1991 jezdím každý rok do přírody. Zde většinou i vysílám. Zpočátku na Datla s 2W a později na nejrůznější přístroje továrně i doma vyráběné. V devadesátých letech se dalo ještě v pravé poledne někde s 2W zavysílat a určitě jste nějakého céčkaře udělali. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, kolik dB u svoji antény ztrácím. Byl jsem si jen vědom toho, že dostat anténu do 3 m výšky (pro pásmo 80m) nebude to ideální. Věděl jsem, že pravděpodobně takové 3dB (polovinu výkonu) ztratím. Nikdy mne to nevzrušovalo. Do přírody nejezdím z toho důvodu, abych zde se staral o nějaké dB. Vždy mne šlo o to, abych spojení navázal. Pokud anténa byla nízko (žádné vyšší křoví v okolí nebylo), pak jsem blbnul s úhlem véčka. Ano fantasticky se dá "namršit" vyzařovací diagram a pokud jde jen o spojení do jednoho směru, pak mi to bylo jedno. Vytvářel jsem z diagramu  "píchlé" fotbalové míče. Zpočátku jsem i používal jen dva dráty dipolu, bez napaječe a bez přizpůsobení. Prosím teoretiky Mmamáče, aby si vymodelovali, co to bylo za hrůzu a kolik dB jsem ztrácel. Moje "pádlovka" - dipol zavěšený ve výšce pádla, je všeobecně známa. Přesto i po těch ztrátách z toho něco vylezlo. Jak jinak to dostat do výšky na letišti, kde není žádný strom? Pokud mne protistanice slyšela, pak o nic nešlo. Kdybych odstranil ty všechny prvky na kterých jsem ty dB ztrácel, pak by mne třeba slyšel o 6dB líp (to už je pořádný rozdíl). No jo, ale kde vzít dva 40m stromy vzdálené od sebe ve správné vzdálenosti, jak na ně vlézt a jak to vše řádně naladit? A jsme u toho. Jsou odborníci, kteří by do takových kompromisů nikdy nešli. Pokud chci vysílat z Afriky a být nejlepší na světě (mé antény být nejlepší na světě - vliv operátora zde silně klesá, větší vliv má ilegál výkon a to nejlepší, co jsem schopen s anténařiny vyrobit), pak se začnu starat o každý dB, který bych mohl ztratit. Pokud však mi jde jen o spojení s bráchou, pak musím udělat něco, aby mne bral. A je dokonce jedno jakou silou mne bere. Jak už jsem říkal, pokud používáte dva dráty zasunuté přímo do TCVR (fuj, to je hrůza), pak se dá experimentovat s úhlem dipolu. Pokud ramena dáváte k sobě, pak vytváříte "vyfouklé kopací míče". Je Vám to však jedno, pokud zrovna ta hrůza udělá zesílení o 2dB a díky tomu mne ten brácha začne brát. Pokud někdy si budete s tímto hrát, pak jasně přijdete na to, že i 1dB poznáte. 3dB (polovina výkonu) pak znamená to, že jste v závodě schopni porazit konkurenci. Však nám taky vyrostla nová skupina QRPistů v pásmu 160m (a jsou světoví HI).
    Jinými slovy, pokud máte k dispozici výkon poctivých 5W, pak je úplně jedno, pokud blbou stavbou Vaší portablové antény ztratíte polovinu výkonu. Těch 2,5W, je ještě obrovský výkon, aby to fungovalo ze Soumarského Mostu do Liberce. Pokud si však začnete hrát s Pixinama (výstupní výkon cca 400mW), pak už je to všechno v háji. Zde už se kompromisy dělat nedají. Toho výkonu je už tak málo, že musíte svoji anténu a vše kolem skutečně "kultivovat". Sám říkám, pokud si hrajete s malými výkony, pak u dobré antény (málo ztrátová), je mez slyšitelnosti někde kolem 1 až 10mW. Dostat se pod (třeba 100uW), už znamená opravdu velikou kultivaci a veliké blbnutí. Jeden moravský amatér mi poslal asi tři knihy o magnetických loopech. Když jsem mu darovanou anténu vracel, psal jsem mu, že je to pro mne nepoužitelná anténa. Ne nemožná, ale nepoužitelná anténa. Po proměření a porovnání s klubkem drátu v kapse, jasně klubko zvítězilo. Proč bych měl mít další batoh na nějaké veliké soustrojí. Dokonce ani argument, že si v hotelu přeci nemohu postavit anténu, kdežto toto vysílá, u mne neobstál. Pamatuji, jak jsem na svých služebních cestách v noci z okna vyhazoval drát a taky vysílal HI.
    Ale proč to říkám. Před letošním SRH2023 jsem si odzkoušel nový setup, kde základem je malá bedýnka s posílením o cca 9dB. Zkrátka z 5W základního TCVR, to udělá 40W. Jejda to si mohu ty dB utrácet. Klidně blbou výškou antény si utratím 3dB a pak třeba nějakým zalomením další 3dB. A stále mi z toho poleze "fotbalový míč" s výkonem 10W. A ten brácha mne v Liberci stále perfektně bude slyšet. No jsou to opravdu zvrhlé řeči, ale....
A tak jsem se včera po dobrém poledním spánku probudil a začal přemýšlet nad super malou váhou svého zařízení. O co vlastně v době začátku slunečního maxima jde? Pokud budu preferovat "sekání" spojení do OKFF, pak mohu sice jezdit v pásmu 40m, dokonce využívat i anomálií (Es vrstva) a pomocí bedýnky (říkejme ji 9dB) vylepšovat svůj signál. Ale je  pásmo 40m ideální z hlediska "sekání" spojení? Zde mi nejde o to, aby mne brácha v Liberci slyšel. Klidně mohu zapomenout na přeslech a snažit se o jednoskokové spojení s co nejmenším útlumem. Pak asi nejvýhodnějším pásmem bude band 20m. Jaké to bude mít výhody? Mohu si vybírat nižší stromy, klubko drátu je kratší a lehčí.... Miluji antény NVIS, miluji antény lambda půl. No jo, ale co ve skalách? Ta zem (protiváha) sice nemusí být dokonalá, ale nějaká být musí. Pro pásmo 20m však vychází délka ramene dipolu cca 5m. Pak asi opravdu bude zajímavé přejít na dipol. Těch 2x5m není zase až tak moc. No nic, udělal jsem tedy malý pokus a vytvořil dipol. Abych ho degradoval na pádlovku (šup 3dB do háje), pověsil jsem to do výšky cca 1,5m. Aby TCVR neprotestoval, použil jsem AT100. Dipol na 14MHz rezonoval s délkou cca 5,1m pod bandem. Ale nebylo to zase až tak moc, abych při mé lenosti vytahoval štípačky. S pomocí (tr)uSDX a jeho 3W, jsem dal jen tak výzvu (nebyla Es vrstva, byly klasické conds). Když odečtu ztracené cca 3dB, pak vyzářený výkon cca 1W udělal na RBN nádhernou růžici paprskú a to po celé EU. Signály cca od 10dB do 20dB S/N.





Zrovna probíhal nějaký závod. Samozřejmě na výzvu jsem žádný veliký pileup nespustil, dovolávání však bylo celkem slušné. Když už jsem to měl zapojené do AT100, zkusil jsem tuto zvrhlost vyladit na 21MHz a 28MHz (prosím anténáře, aby toto nečetli, opravdu je to zvrhlost). K mému velikému překvapení se TCVR vůbec nerozčiloval. Jemu je to jedno, hlavně, že kouká do skoro reálné zátěže 50 Ohm. Ztráty mohly být tak 10dB (z 3W bylo vyzářeno cca 300mW). Přesto jsem spojení dělal ("sekal"). No asi jsem už zapomněl, jak vlny fungují v době slunečního maxima. Pokud si člověk uvědomí, že OKFF je loveno a že každý lovec o mne ví, pak co....je to hrůza, ale je to zase o něco lehčí.
A tak si sebou na SRH2023 vezmu i tuto anténu (klubko drátu HI). Zbyde více hmotnosti na dobré mutěnické víno HI.



Pozn.

Pisatel úmyslně dráždí bosou nohou marocké písečné kobry. Vše totiž, co je psáno se znaménkem mínus, se dá interpretovat úplně lehce se znaménkem plus. Typický duální vztah. Proč dělat dobré antény, když je přeci jednodušší zvednout výkon HI. Limitujícím faktorem je jen tloušťka drátů a někdy i faktura za elektřinu HI.