Dobré nápady z Elecraftu - Nový TCVR KH1

Kdo se jednou seznámil s firmou Elecraft, pak ví, že jejich vývojoví pracovníci nejsou žádná druhá liga. Oni jako relativně malá firma, reagují okamžitě na požadavky trhu a jsou velice rychle (v utajení), schopni něco inovativního vypouštět. Koncem října letošního roku Wayne N6KR a ERIC WA6HHQ představili nový TCVR KH1.

KH1 Ruční, 5pásmový transceiver – Elecraft



Již podle vzhledu Vám je jasné, že tentokrát vsadili na všechny "baťůžkáře" a lovce SOT. Zkrátka vyřešili to, co já řeším cca 10 roků. Udělali TCVR, který je kompaktní a umožňuje na 3 bandech vysílat přes dodanou prutovou anténu. Vše je uděláno na profesionální bázi a tak, aby TCVR byl velice odolný. Jaké jsou základní parametry?

SPECIFICATIONS NOTE: Specifications apply only within ham bands. All measurements taken with 11.0 VDC supply. GENERAL Frequency Range Receive, amateur bands: 7.0-7.5 MHz, 10.0-10.5 MHz, 14.0-14.5 MHz, 18.0-18.5 MHz, and 21.0-21.5 MHz Receive, general coverage (SWL band): 6.7-22.0 MHz. (Note: Receive I.F. is 9.215 MHz. Reception near I.F. subject to lower image rejection.) Transmit: 40/30/20/17/15 meter amateur bands. Transmit excluded in some ranges (by country). Frequency Stability +/- 1 ppm typical at 25 C after 5-minute warm-up Antenna Inputs BNC jack: 50 ohms, nominal Whip: 45” (114 cm.); matching network covers 20/17/15 m with ATU Modes CW, and CW/SSB cross-mode (CW TX, SSB RX). Supply Voltage and Current 8 V min, 15 V max. .5 to 1.0 A typical in transmit; 40 – 80 mA typical in receive (no signal). Internal battery charging (KHIBC1), when active, adds ~250 mA. Charger plugged in but not charging: 3 mA (disconnect charger when not needed). Size and Weight Size of basic KH1, including knobs and connectors: 5.7” x 2.3” x 1.2” (14.5 x 5.8 x 3.0 cm). Weight: ~6 oz (0.17 kg). With all options and battery: ~13 oz (0.36 kg).


 RECEIVER Sensitivity (MDS) -133 dBm (typ.) @14.0 MHz, 500 Hz bandwidth S-Meter Calibration 6 dB per unit from S0-S9; 10 dB per unit above Audio Output Internal speaker, ~0.5 W peak Receive Features Scan/mini-pan; 3 crystal filter bandwidths (~0.3, 0.5, 2.0 kHz); RIT; filter center pitch tracks sidetone pitch; built-in text decode for CW mode. TRANSMITTER Output Power ~5 W. (Note: Maximum available output power varies with power supply voltage, antenna load impedance, and PA temperature.) Transmit Features Full CW break-in; MOSFET T/R Switching; 3 DATA/CW messages; automatic logging of DATA/CW text (see MENU:LOGGING). Spurious Emissions > 50 dB below carrier typ. @ 5 W CW Sidetone Pitch 500-800 Hz (receive filter center frequency tracks sidetone pitch

Od Elecraftu jsme vždy očekávali novátorská řešení. Nyní se zdá, že se vrací ke klasickému řešení a to tak, aby s TCVR nebyl problém.

Jedná se o klasický superhet s IF kmitočtem 9.215 kHz. Tedy s osvědčeným kmitočtem, který zaručuje docela slušné potlačení zrcadlového příjmu a také průběh filtru. Zajímavé je i to, že vysílač pracuje s klasickým PA ve třídě AB (do toho Ečka se nikomu nechce) a tedy lze předpokládat kvalitní modulaci (K čemu je dobrá kvalitní modulace? Aby nikoho nepobuřovala HI). Používá se zde i kvalitní zabudovaná baterie LION 11V s kapacitou 2,6 Ah. Při příjmu je spotřeba cca 50 až 80mA, což umožňuje až 50 hodin příjmu. Při výstupním výkonu cca 5W, uvádí firma možnost až 4 hodiny provozu (s větší části poslechu až 12 hodin). Opět byla zvolena zajímavá strategie. Holý TCVR stojí cca 550USD, ale je Vám k ničemu, protože stejně budete nuceni dokoupit minimálně baterii, anténní člen, Whip atd. Pokud však již koupíte vše v jednom (KH1 EDGE), pak cena dosáhne do závratné výše 1100 USD. Tím je zcela jasně řečeno, kdo toto bude kupovat. Když vznikla FT817, která se dala koupit za cca 500USD, říkalo se, že je to třetí rádio Hama. Tohle bychom asi mohli nazvat čtvrtým rádiem HAMa. Ti kteří mají hlouběji do kapsy, tak si pravděpodobně koupí v této cenové hladině podstatně kvalitnější stolní TCVR. Přesto je to nádherná ukázka toho, když někdo rozumí trhu a ví, jaký je vývoj požadavků.
Já osobně, bych si to zcela jiště koupil, ale ne za tuto cenu HI. Tedy jsem rád, že s tím Elecraft přišel a nasměruje naše soudruhy v Číně, aby se snažili vyrobit něco podobného. Jde jen o to, aby to co vzniklo v Číně, bylo stejně kvalitní. Pak by čínská cena mohla být někde v okolí 400 USD, což by bylo zajímavé i pro důchodce v Čechách. Škoda, že se mi tento TCVR nedostane na stůl. Docela rád bych ho v nějakém závodě provětral.

Zatím ale nejásejte, TCVR nemá všechny certifikáty od FCC a tak jeho dovoz do EU přímo nelze.