Čínské čtení mezi řádky, aneb bez ochran si říkáme o průšvih

Dovedete si představit, že by OM Power neochraňoval svůj PA? Co by tak mohlo nastat? Naši expedičníci to znají a i taková blbost, jako krátkodobé podpětí při napájení PA, je stálo hodně spojení. Zkrátka správná elektronická konstrukce musí být blbuvzdorná. Sám znám jen jeden PA, který ochranu neměl a vždy vydržel. Byl to PA v Datlovi, kde byl použit zázračný tranzistor KU611. Pokud se z toho netahalo více jak cca 3W, pak klidně vydržel práci do zkratu, či upadlou anténu. No nádhera. Každý z nás ví, že práce v přírodě je vždy taková záhadná. Většinou někde něco upadne a nebo to utrhneme sami. Pokud v takovém případě dojde k destrukci PA, pak je to blbá konstrukce. Co si myslet třeba o čínském výrobku PA stupně OGS-50W, když výrobce sám píše:

Attention

Before use, you need to use nanoVNA or similar tools to determine the transmitting antenna impedance of 50Ω, SWR < 1.5. Otherwise, the power transmitter tube will be damaged due to the mismatch of transmitting impedance!


Nádhera, jinými slovy říká, že je to k ničemu, že to většinou vybouchne a že žádnou záruku neposkytuje, protože jsme si v přírodě nezměřili pomocí nanoVNA impedanci antény. Pomalu se učíme poznávat myšlení našich čínských přátel. Každý z nás má plné šuplíky laciných cínů, laciných koncových tranzistorů, baterií..... Bohužel s cínem se nedá pájet. Koncové tranzistory obsahují snad jen jeden čip pro všechny typy. Pokud je to v šuplíku, tak nám to nevadí, pokud to někam zabudujeme, pak se dějí věci. Ale nenadávejme jen na Čínu. Co třeba konstrukce (tr)uSDX? Pamatuji, že první můj SDR QRP byl ATS-3B. Koncový stupeň ve třídě E. Na konci tranzistory 3x 2N7000, které svými parametry byly horší jak BS170. KD1JV však PA stupeň chránil jednoduchým obvodem, který v případě překročení součtu proudu v PA (820mA), vyhodil DDS.

Ochrana PA v TCVR ATS-3B




 Blbnul jsem s tím hodně. PA dával 5W jako nic a nikdy nic neodešlo. Manuel DL2MAN sice snímá proud koncovými tranzistory, avšak při překročení limitního proudu nic nedělá. On to má jen jako hračku pro dopočítávání příkonu PA a vyhodnocení účinnosti. Když mu z toho leze 6,5W, tak jen konstatuje, že je to moc a že musíte změnit indukčnost první cívky LPF, abyste se dostali na hrbu křivky tam, kde je pokles buzení. Nádherná rada a většině HAM to nepřináší problém. To jen já se v tom hrabu a odpaluji jeden BS170 za druhým. Pokud máte (tr)uSDX ve formě classic (80,40,20,15 a 10m), pak je to docela průšvih. Dnes jsem před PA KV závodem dělal poslední ladění. Koukám jak blázen, protože mi wattmetr ukazoval 7,5W výstupního výkonu. Než jsem stačil cokoliv udělat, pak se něco stalo v CAT systému, smyčka se rozpadla a TCVR se naladil někam úplně jinam, než kde to bylo naladěné. Jakmile chybí jakákoliv ochrana, pak to udělalo pic a bylo. Většinou se prorazí BS170 do šlusu. Já naštěstí jsem to napájel regulovaným zdrojem, který byl nastaven na proudové omezení 1A. Tím jsem zachránil tišťák. Pokud by tam byla baterie, pak to vyhořelo celé a byl zcela určitě poškozen PS. Protože to už byla třetí havarie, došla mi trpělivost. Jak někdo může provozovat PA stupeň na mezi výkonových parametrl a nemá domyšlené i takové blbosti, že se to rozladí. U KD1JV on shodil DDS a resetnul procesor. Tady? Ať si to shoří. 3xBS170 dají těch 5W bez problému. Chcete-li mít však jistotu, je lepší od nich nechtít více jak 3W. Tak mi to pracuje u QCX mini a starých QCX. Že je zde zakopaný pes je vidět i v konstrukci nového QMX. Zde už konečně Hans dodělal ochrany a to hlavně i přepěťovou a provedl stahování výkonu v závislosti na PSV. (Konečně Hans).
Já dnes po této havarii jsem ještě vyměnil další BS170. Přitom jsem si neuvědomil, že sahám do pytlíku z Číny. Ti si dokonce občas dovolí to, že prohodí nožičky a klidně   na to dají normální označení. Při zapnutí se vše chovalo jak má, jen do doby přepnutí na 14MHz, kde jsem nechal napájecí napětí nastavené na 14V. Pic a bylo to. V duchu jsem si říkal, že nikdy exponované součástky nebudu provozovat bez jištění. Za jištění je možno považovat i to, že na PA použiju něco, co je alespoň 5x předimenzováno. (I když lanovka na Ještěd měla lana 10x předimenzována a stejně se přetrhlo). Jak jsem tak nadával Manuelu, přemýšlel jsem, co tam místo těch BS170 dám. Kdysi jsem uvažoval o koupi RD16 z Číny. Ale stejně jako druzí, pochopil jsem, že by to byly vyhozené peníze. Na jejich reklamu "zaručeně originální", již nevěřím. Ale jednou jsem si koupil na zkoušku použité RD15HVF1, které někdo z něčeho vyštípával. Koupil jsem jen dva kusy. Přitom jsem zjistil, že asi půjde o originál Mutsubichi. Tento tranzistor je sice určen pro PA VHF a UHF, ale stejně jiný nemám. Proud drainem 4A a vnitřní ochrany (jak zkrat, tak bez zátěže nesmí tento tranzistor zničit). Uvnitř je snad i nějaká tepelná ochrana. Trošku jsem věděl, že bude problém s odporem sepnutého kanálu, kde jsem naměřil cca 4,5 ohm. Trojice BS170 to má někde kolem 0,5 ohm. Nakonec jsem to tam zapájel.

Zapájení PA tranzistoru na desku (tr)uSDX

Konstatoval jsem, že při stejných podmínkách buzení z toho leze asi poloviční výkon (cca 2,5W). Účinnost je také mizernější a dosahuje někde k 50 až 65 procentům. Pochopitelně se výkon dá malinko zvýšit přidáním PA BIAS max na hodnotu vyšší než default 128. Asi se budu muset někde podívat po RD16. Ovšem halt jsem si ubral o cca 2dB, ovšem zdá se, že už nebudu muset trnout, kdy odpálím další BS170. Jo a půjdu si koupit originál. Ty z Číny, to je hrůza. Kdyby někdo chtěl pokračovat v těchto výzkumech, rád se něco nového dozvím.