Kozákov 2023 - "Pořád se něco děje".

Co nás na těch setkáních láká? No zcela určitě to nebude touha po koupení něčeho laciného. Kde jsou ty doby, kdy jsme na setkáních stáli fronty na vyřazené radiostanice VXW020. To byla paráda HI. Když jsme si to předělali, pak vzniklo i něco takového jako "Sen Amatéra z Liberce". Zkrátka 3 kanálový TCVR docela slušných parametrů. Mělo to sice výkon kolem 80mW, ale zcela určitě jsme to nepoužívali s náhražkovými anténami typu gumák. Pokud ta anténa byla střižena jako lambda čtvrt, pak to chodilo možná lépe jak celý Baofeng. Převaděč OK0B a OK0C nás spojily do půlky republiky. Zbylý třetí kanál byl nějaký direkt. No nádhera. Náhradních dílů plno.... No a pokud to stálo cca 20 až 50Kčs, pak to byla bomba. Bylo nám něco kolem pětatřiceti a strašně jsme si vážili těch, kteří toho uměli více než my. Spousta věcí se nedala jednoduše vygooglit a neexistovala umělá inteligence. Tedy kdo byl moula a neznaboh, tak se to na něm okamžitě poznalo. HI
    Tedy zapomeňme na to, že bychom jezdili na setkání, abychom tam kupovali rezaté hřebíky, či osciloskopy Křižík HI. Opravdu se někdy zarážím nad tím, jak někdo může nabízet polorozebrané stroje a ještě za to něco chtít. Ale možná jsme v přechodovém období a již brzy se ceny za harampádí stanou zápornými. Zkrátka, kdo si vezme odemne osciloskop Tesla Brno na vozíčku, tomu nabízím 500Kč. Sběrné dvory to neberou a já si doma potřebuji uvolnit prostor pro nové berle. Alespoň taková je moje vize.... Osobně už ani nemám chuť si to harampádí prohlížet HI. Stačí, když si ho prohlížím na Aliexpressu, kde je cca o 50 let mladší a daleko funkčnější.
    Pokud tedy tento důvod návštěvy pomineme, pak zbývá to, že je šance se potkat s kamarády. Ano, to je asi ten hlavní důvod, proč jezdíme na Kozákov, či do Holic.

Kozákov 2022

Na výše uvedeném odkazu je historie Kozákova z pohledu mého archivu. Letos bych tam snad doplnil další foto:No jasně. Je potřeba doplnit naší fotku s Honzou. Honza vypadá čím dále skvěleji HI. Ovšem zdá se s pravděpodobností na 99.9 procent to, že až to nastane, pak Honzu budou odvážet z pracoviště, kdežto já budu mít očka zatlačena Janičkou HI. To je ten rozdíl mezi námi. Moje otázka pro prďuchy je vždy stejná. Baví tě to? Jsi spokojen a naplněn tou prací? Pokud to však třeba někdo dělá pro peníze, protože ještě musí zabezpečit své vnuky, pak je to smutné. Mohu říci jen svou zkušenost z mého zaměstnání. Odcházel jsem na vlastní žádost a to do předčasného důchodu. Až budu bilancovat, pak musím konstatovat, že těch posledních 10 let bylo pro mne něčím nádherným. No vypadalo to ještě tak před dvěma roky, že tato pohodička se dá zvládnout jen tím, že omezím zbytečná vydání. Tedy nepotřebuji nové berle, ale ty loňské mi ještě stačí. No ta vláda co vládne však je divná. Asi se vzhlédla v poučce o demokratickém centralismu. Jo vy nemáte zkoušky z těch .....ismů? Aha, no proč bych Vám to vysvětloval, když máme umělou inteligenci. Tak se holka předveď.

Demokratický centralismus je v politické teorii a ideologii marxismu-leninismu základní princip řízení společnosti, výstavby a činnosti komunistické strany, socialistického státu a společenských organizací. Spočívá v kombinaci centrálního řízení a závaznosti rozhodnutí ústředního vedení na jedné straně a tzv. iniciativy pracujících a jejich aktivity na straně druhé

Jo že nerozumíte? No zkrátka uděláte pětikoalici. Ta má šanci vládnout. Pak se s nikým moc nebavíte a nediskutujete (proč taky?). Totiž vy jste nejchytřejší, nejmocnější. Ve své moci si můžete i kooptovat do svých řad to nejlepší, co v té společnosti (po Vás) zbylo. Jo teď už je Vám to malinko jasnější? Už jste to někdy zažili? No myslím, že nějaký myslitel kdysi řekl, že společnost se vyvíjí ve spirále. Ta poučka výše napsaná umělou inteligencí tam píše i něco o společenských organizacích. Tedy že by myslela i třeba náš ČRK? Co je to vlastně ČRK? Zeptejme se.

Český radioklub byl založen 10. května 1990 jako právní nástupce předchozích radioamatérských spolků v Československu1. V roce 2020 měl Český radioklub 1469 členů, kteří mají zaplacené členské příspěvky na rok 20202.

Ha, tak už víme kolem měl členů? Kolik má dnes? No to je těžké. Bylo potřeba zvednout plat (to myslím vážně) placeným činovníkům. Také je potřeba pravděpodobně nabrat nové uklizečky a dohližitele na nemovitosti, které skoro nic nevynáší. Co nám říkají stanovy spolku? No nic, plné právo provádění změn má Rada a ta si může dělat vše, co chce. Může třeba nakázat zvýšení členských příspěvků na 3000 Kč na člena. Pokud sjezd nerozhodne jinak, pak je to naprosto v pořádku. Tedy jednou za 4 roky a nebo, na přání  (je to jasně definováno ve stanovách). Že ten chudák bývalý amatér žijící dnes v chudobinci na to nemá? No co je nám potom? Nezaplatíš a automaticky ztrácíš členství. Tedy drsně řečeno i podíl ze zbylého majetku. Že je to nějaké divné a nedůstojné? Podle různých setkání vidíme, že asi průměrný věk hamstva bude pěkně vysoký. Konec konců i předseda ČRK bude letos slavit 70.

    Když jsem slyšel na pásmu i to, že třeba Ivan OK1MOW již nechce platit příspěvky (kdo se tolik věnoval mládeži a rozvoji HAM hnutí?), pak jsem si v duchu říkal, že přeci naše vedení musí si uvědomovat, že takových lidí bude více. Dělá jim to vrásky? Zcela náhodou jsem potkal na Kozákově předsedu revizní komise. Upozornil jsem ho na to, že asi většina lidí z ČRK vystoupí. Dostal jsem jasnou odpověď doprovázenou snad i výsměchem. Tak ať to udělají. Jsou strašně hloupí, protože přicházejí o zastupování velkou organizací vůči ČTU, EU, Světu..... No na to jsem mu odpověděl, že přeci mohu být zastupován i jinou organizací, třeba v USA. Tak veliký úsměv jsem už dlouho neviděl. A platíš jim? Ano odpovídám, ale podstatně méně než ČRK. V tu chvíli jsem si připadal jako blbec. Veliký chechot s poznámkou - američanům, hlavně těm. Ani jsem mu již nestačil říci další argumenty, že třeba ti amíci opravdu chtějí znát můj názor.
    Ne je to opravdu špatné téma. Ať si každý udělá závěr sám. A k tomu nechť mu pomáhají ....Stanovy ČRK.
No zatím tady něco melu a o setkání jsem neřekl vůbec nic. Čím bylo zajímavé?

V životě jsem neviděl tolik aut. Louka byla plná až k dolenímu lesu. Bylo možné vidět plno stanů, CB antén a úsměvů a legrace v té zajímavé členské základně, která nevybírá příspěvky, nemá placené činovníky. A přitom se tam všichni smějí a mají radost...
Vzpomínal jsem na Honzu OK1XU, jak jsme spolu vždy diskutovali. Je možné dnes  diskutovat s autokraty ČRK? Oni ze svých pracovních pozic jsou zvyklí jen rozhodovat (jak říká Bureš, makat a nekecat HI).
Potřásl jsem si rukou i s usměvavým Frantou OK1HH a dalšími. Fronta na pivo byla dlouhá a buřt tenký HI. Tedy jsem se rozloučil a vydal se ve stopách turistů.

Český svaz turistů měl počátkem roku 2008 přes 35 000 členů1. V roce 2015 měl KČT 33 000 členů1. Podle oficiálních stránek KČT registrují přes 33 tisíc členů2

Potkal jsem i pár nimrodů.

Podle oficiálních stránek Českého mysliveckého svazu měl v roce 2021 tento svaz 84 000 členů

Škoda jen, že nepřijel Pepa OK2BJM. Je to vášnivý rybář.

Podle oficiálních stránek Českého rybářského svazu měl v roce 2021 tento svaz 60 000 členů.

Snad ještě jeden postřeh. Vybíralo se 50kč na auto. (ani nevím pro koho). Žádný z účastníků nenosil v klopě vizitku. Asi se za to stydíme.
A tak jsme s Janou přehodili vyhýbku a stali se z nás turisté. A bylo to fajn.
Váš Jožo Fero (a umělá inteligence)