Vzpomínáte na to, jak jsme začínali?

Ono to vlastně není zase tak dávno. Někdy v roce 1985. Vlastně je to šíleně dávno - 37 roků. Ale zajisté v každém z nás zůstávají ty nádherné pocity, když jsme si doma stavěli svoji vysílačku HI. Nikdo z nás nedotahoval na krabici šroubky, protože to rádio se stále a průběžně ladilo. Jen málokdo z nás byl vybaven takovými přístroji jako wobler, Q metr, signální generátor atd. Přesto tyto konstrukce se daly replikovat s velikou přesností. Dnešní generace už asi neví, co to bylo za bombu si postavit UW3DI TCVR. Možná to ještě někdo má doma. Nádherná nenáročná konstrukce, která se dala nastavit opravdu cejchovaným šroubovákem. Když jsme to stavěli, tak nám to přinášelo obrovskou radost. A přitom jsme snili o pořádném továrním zařízení. Naše manželky z nás měly šok. Popatlaná umyvadla od chloridu železitého, provrtaný kuchyňský stůl, věčně se někde nacházející železné piliny. Až se opravdu divím, že to s námi vydržely. Doma upatlané tištěné spoje....ach jo. Ale bylo to krásné a tvůrčí. Dnes už je opravdu jiná doba a tak těch, kteří si takto staví rádia, je už opravdu velice málo. Z našich pásem mizí ta nádherná technická komunikace. CW obžívá (zaplať pánbůh) jen o závodech. Ta "přiblblá" hra na spojení bez komunikace, ovládla dnešní dobu. Hra na nové zemičky se zúžila na nákup nového a silnějšího PA. Lovení ryb přestalo. Koho lovit? Předem během několika sekund celý svět ví, kdo a kde vysílá. Má tedy cenu sbírat nové země? Má cenu sbírat nové země s 5W? No tak to už vůbec ne. Absolutně nemá smysl s 5W stát někde ve frontě, To by bylo na "palici". Když už připustím, že bych si za dolary kupoval ty papírky, budu šťastnější? No nevím, někdo určitě ano, proto to vlastně dělá. Musím se přiznat, že mne DX expedice zajímají jen z hlediska poslechu. Když to slyším, znamená to, že to na 99 procent musím udělat. Je to otázka jen síly vyslaného signálu. A tak dnes už asi nebudou stačit 4xGU50, ale jsme zase o řád jinde HI. Tedy já pokud slyším novou zem, tak si ji v notýsku odškrtnu s poznámkou "slyšeno". A vím, co by to chtělo, abych zaslechl to nádherné slovo 5NN HI.
    Už pomalu i chápu to, čemu jsem nikldy nerozumněl. Občas v mém mládí se vyskytl někdo (Franta OK1FW), který stavěl nádherné věci. Když to dodělal, tak na to udělal pár spojení a začal stavět něco nového lepšího. Zkrátka jeho radioamatérská činnost se odehrávala v té technice a tužbě po něčem lepším. Jednou mi i říkal: "To mám jít na pásmo a do nekonečna poslouchat o teplotách?". No smutné to poznání. Bohužel se stárnoucí grupou HAMs jev asi bude stále častější. Včera jsem měl třeba na CW spojení s Karlem OK1DWF a pak s Petrem OK2CQR. Nádhera.... Karel mi vysvětlil, že testuje TCVR BITX, který je ALL band a umí 10W výstupního výkonu a to ve formě jak CW, tak SSB. Sám jsem tento TCVR viděl na setkání QRP jen v jednobandové versi. Nedalo mi to a navštívil jsem stránky výrobce:
uBITX V6 – HF SIGNALS

Přepočítal jsem vlastnoručně postavené QRP TCVR a zjistil, že jich mám asi 20ks. V poslední době by mne fakt absolutně nenapadlo špinit umyvadlo chloridem železitým. Miluji stavebnice, kde dostanu profesionální tištěný spoj a hromadu součástek. Nic nemusím shánět, koncepce (až na výjimky) je odzkoušená a předem se ví, čeho se má dosáhnout. To např. byly stavebnice od KD1JV (ATS-3B atd). Nebo i klasika ve formě SW80+ atd. Kdysi jsem nemiloval pájení SMD součástek. Dnes naopak to vyhledávám a miluji. Tedy stavebnice ve formě QCX mini, tak to už z mého hlediska není ono.
    A jak je to u BITX? Stavebnice se dodává buď jako základní kit, kde vše je zapájeno, oživeno, jen se to musí prodrátovat a někam zabudovat. Cena i s dopravou 160USD. A nebo i s krabičkou, kde k sestavení stačí šroubovák.
Stavebnice za 209USD i s krabičkou.
Tak toto z toho pomocí šroubováku vznikne

Koncepce je trošku staromódní, ovšem velice zajímavá.


Klasický superhet s dvojím směšováním. Pokud se podíváme na filtr selektivity:


Pak si uvědomíme, že možná po těch I/Q věcech tato cesta byla také dobrá. Když mluvíme o tom, jak náročné prostředky pro vyvážení potřebujeme, abychom u těchto Tayloe směšovačích dosáhli potlačení třeba -60dB (potlačení, druhého postranního pásma), pak u tohoto příčkového filtru to je brnkačka. Už jsme vlastně zapomněli, jak klasika funguje a hlavně jak hraje. Kupujeme přístroje, které mají potlačení (tr)uSDX třeba jen -45dB, dokonce nám to druhé postranní pásmo vadí, ale nějak si nevzpomeneme na klasiku. Kdysi se říkalo, že rádio s IP3=0dBm je už velice dobré. Tato hračka podle autora je na tom lépe, cca +7dBm. Tedy je na tom lépe než např stále kupovaná archa v podobě FT818. Autor ovládání displeje a SI5351 (kmitočtové ústředny) dělá pomocí "Raduina", což je hotové mini Arduino s ovládacím programem. Tedy pokud je někdo nadán počítačovou gramotností, pak se může soustředit na ovládání, zobrazování atd. Taky nádherná zábava. Určitě už na netu najdete jiné ovládání než v originále. Autor již vydal i ověřovací sérii nového provedení.
Abych se přiznal, svrbí mi prsty po klasice. No mrkněte na to, není to píseň našeho mládí?

Schéma bitx V6.pdf

Dobré by bylo, aby si to pořídil nějaký začátečník a dostalo by se mi to do rukou. Samozřejmě to má i různé vady, jako třeba to, že to nemá CW filtr :(.  Ale i to by se dalo řešit. No nic, tak kdyby náhodou ano, dejte vědět. Cena 209USD včetně dopravy DHL je zajímavá (pozor budete platit ještě DPH a clo). U DHL se to však dá proclít u nich a většinou cena byla cca 600 Kč navíc.