Test umělé inteligence prohlížeče Bing

Umělá inteligence je moderní termín. Určitě nikomu z nás neuniklo její spuštění ve vyhledávači Bing. Při dotazu jedné stanice na to, jak to bylo v Chrudimi, jsem se rozhodl, že ji otestuji. Co z toho vylezlo?

Zadal jsem dotaz:

Jaké bylo OK QRP setkání v Chrudimi v roce 2023?

No a zde je odpověď. Podotýkám, že jsem měl nastaveno - profesionální a nejdelší odpověď.

OK QRP setkání v Chrudimi v roce 2023 bylo velmi úspěšné a zajímavé. Setkali se zde radioamatéři z celé České republiky i ze zahraničí, kteří se věnují provozu s nízkým výkonem a stavbě vlastních zařízení. Program setkání zahrnoval přednášky o technických a provozních aspektech QRP, soutěže a klání na pásmu i mimo něj, prohlídku historických památek Chrudimi a společenský večer s hudbou a tombolou. Setkání bylo také příležitostí k navázání nových přátelství a výměně zkušeností mezi účastníky. Všichni si odnesli spoustu inspirace a motivace pro další činnost na QRP.

No nádhera. Sice ten společenský večer s hudbou si asi inteligence vymyslela HI. Ale jinak je to nádherná odpověď a doufám, že někdy v září až vyjde nové číslo OQI, tam tyto věty budou HI. Obávám se, že s umělou inteligencí bude asi docela dost legrace. Vzniknou noví počítačoví inženýři, doktoři a všeznalci. A co chudáci posuzovatelé diplomových prací na vysokých školách?

Zkusil jsem i nějaký odborný dotaz. Zeptal jsem se na:

Jaká je teplotní stabilita krystalu řezu AT?

Teplotní stabilita krystalu řezu AT je závislá na typu krystalické látky a na jejím uspořádání atomů. Krystalické látky vykazují piezoelektrický jev, který se projevuje tak, že při mechanickém namáhání krystalu ve správném směru se na něm objeví elektrické napětí a naopak po přiložení elektrického napětí se krystal mechanicky deformuje. Tato deformace je ovlivněna teplotou, protože s rostoucí teplotou se zvyšuje tepelný pohyb atomů a tím i poruchy v krystalové mřížce. Poruchy mohou být například vakance (prázdná místa v mřížce) nebo intersticiální polohy (atomy mimo pravidelný bod mřížky). Tyto poruchy snižují kvalitu piezoelektrického jevu a tedy i teplotní stabilitu krystalu.

Krystal řezu AT je takový krystal, který má elektrody umístěné na dvou protilehlých plochách a jeho kmity jsou omezeny tlustostí destičky. Tento typ řezu má vysokou kvalitu rezonance a nízkou citlivost na teplotní změny. Teplotní stabilita krystalu řezu AT je dána jeho Curieho teplotou, což je teplota, při které zaniká piezoelektrický jev. Pro některé látky jako křemen nebo titanát barnatý je Curieho teplota velmi vysoká (nad 500 °C), pro jiné jako sulfid cínatý nebo chlorid draselný je velmi nízká (pod 100 °C). Teplotní stabilita krystalu řezu AT se tak liší podle materiálu a musí být brána v úvahu při jeho použití v elektronických obvodech.


Na setkání do Chrudimi jsem jel vlakem. Abych se nenudil, koupil jsem si nějaký časopis za 70 Kč a těšil se, jak si počtu. Než jsme dojeli do Turnova, tak jsem měl přečteno. Hezké obrázky (zvláště krásné YL), pak polovina reklam a na závěr dost přiblblých článků. Naprosto vyhozené peníze. Obávám se, že s umělou inteligencí vzniknou další přiblblé časopisy.  Mají v současné elektronické době význam? Podle mne by tiskové zpracování nějakého tématu mělo být zárukou toho, že koncept článku uvidí více odborníků a tak nás redakční rada ochrání před balasty, které občas jsme schopni na svých webech vypouštět. Pak to má význam a díky za to. Ovšem aby v časopisech v září vyšel článek na téma - Jak bylo v Chrudimi v roce 2023? Fakt je to škoda papíru. Zkrátka doba je jiná a náš zásadní úkol v současné době asi bude - silně hnutí omladit a pak se asi stáhnout HI. (Možná nás to stáhne samo) Ovšem nejsem si jist, jak toto dopadne.

Co se chystá na OK QRP závod v roce 2024? Karel OK1DWF mne zahrál na dušičku. A tak jsme včera zahájili projekt s pracovním názvem PIXINANG (New Generation).
Základní podúkol je doplnit jednoduché stabilní VFO na bázi SI5351. Dále doplnit vstupní propust a další ... Mělo by to být složeno z komponent (včetně PS), které se dají lacino zakoupit v Číně.

Ale to předbíhám. Základem je nový SW v podání našeho člena Zdeňka. Je to totiž profesionální programátor. Tak držte palce zrodu této blbiny HI. V blbinách je život krásný.

Jinak jsem dokončil novou stavebnici (tr)uSDX ve formě Classical (80m/40m/20m/15m/10m)Myslel jsem si, že jsem chytřejší jak DL2MAN a že na těch 28MHz z toho poleze taky 5W. No to jsem si myslel jen do doby, kdy odešel PA transistor FDT86256. Než mi dojde nový, tak jsem zatím osadil 3xBS170. A vyzkoušel si to, že tyto transistory na 10m už nefungují. Je zde plno zajímavostí, které řešil Manuel DL2MAN. Např. nastavování LPF pomocí nanoVNA.Určitě se však k tomuto KITu vrátíme. Kit bez krabičky přijde cca na 2400 Kč. Celkem dobrá cena. Samozřejmě s novým tranzistorem na PA je použití na SSB již téměř nemožné. Tedy na CW to funguje dobře.