Rychlé projekty našich vnoučků -  Liškoplaš LS02

    Vnoučkové..... nádherná sorta taky človíčků. Plni energie, zdraví. Chybí jim jen znalosti, zkušenosti a místy i výdrž. Jakmile mne navštíví, chtějí okamžitě něco pájet, ale nesmí to trvat dlouho. Už jsem si na to zvykl a tak mám vždy něco připraveno. Hezké rychlé projekty jsou na stránkách:

DIY Electronic Kits for School Home Education Electrionic Project DIY Soldering Practice (icstation.com)

Jsou to typické dvouhodinové projekty. Bohužel zde trošku dražší. Ale na stránkách Aliexpressu a dalších, je možno nakoupit plno modulů, z kterých si můžeme vytvářet svoje užitečné projekty. A tak jsme nedávno vyráběli Liškoplaš LS02. Je použit modul RCWL-0516, který je dostupný třeba zde:

RCWL 0516 RCWL 0516 Microwave Micro Wave Radar Sensor Board Human Body Sensor Module Induction Electronic Switch Module|Integrated Circuits| - AliExpress

Pokud někdo chce toho nakoupit více, pak žádný problém:

10pcs RCWL 0516 Micro Wave Radar Sensor Switch Board RCWL 0516 Microwave Human Body Induction Intelligent Module Output 3.3V| | - AliExpress

Dá se to pochopitelně koupit třeba i v Hadexu:

Detektor pohybu mikrovlnný, modul RCWL-0516 : H A D E X , spol. s r.o.

Zde je i popis v češtině. A nebo si můžeme stáhnout datasheet.

datasheet.pdf

Je to jednoduchý radar snímač, pracující na základě dopplerova efektu. Celkem zdařilá konstrukce. Dosah je cca 7m, což někdy je zbytečně citlivé. Jak se snižuje citlivost je popsáno právě v Hadexu. Vnouček si zajisté vymyslí sám, co čidlo bude rozsvěcet, případně indikovat. My jsme nakonec zvolili jednoduchou koncepci s indikací pípáním.Zvukové čidlo (beeper), jsme zvolili pro napětí 3V.

10pcs 3v/5v/12v Active Alarm Buzzer Beeper 9*5.5mm Mini Active Piezo Buzzer Fit For Arduino Diy Electronic Buzzers 0905 - Acoustic Components - AliExpress

Čím to budete napájet je už Vaše věc. Potřebujeme jen napětí v rozmezí 4 až 24V. Tak třeba plochou baterii. My jsme zvolili dvě baterie CR2032 a to z toho důvodu, aby se nám to vešlo do krabičky.Žádné vrtání, jen lepení. Funguje to skvěle:

Video

Celkem skvělá věc. Pokud však špatně snášíte pískání, raději jako výstupní člen zvolte LED diodu. Babička Jana z pípání je na mrtvici HI. Pokud nevíte, kde se kupují plastové krabičky, tak třeba zde:

22 Sizes Top Quality Abs Plastic Waterproof Cover Project Electronic Project Box Instrument Case Enclosure Boxes 8 Sizes - Wire Junction Boxes - AliExpress

A tak se s Radimem už bát Lišky na Soumaráku nebudeme HI.

A vůbec, všem čtenářům přeji hodně zdraví, plno nádherných projektů a plánů. Radosti s vnoučky a stále si říkejte - "Ještě to jde".