Pálení PA tranzistorů a já, kdo je na vině?

Žijeme v nádherné elektronické době. Kdo toho více pamatuje, tak ví, že za tranzistor 156NU70 jsme platili v elektře cenu cca 52Kčs. Náš táta přesto nám na to dal, i když jeho plat v té době byl cca 1550 Kčs. Ti starší z Vás ještě pamatují, že za TCVR FT200 se platilo na černém trhu cca 20000Kčs. Kdyby můj táta celou výplatu spořil, pak by si to mohl koupit za cca rok a něco. Škodovka Š100 stála 45000 Kčs. Každý z nás toužil mít profesionální TCVR. Zkrátka už nás to točení jádrama v našich ručně dělaných zázračných konstrukcích, přestávalo bavit. Pamatuji, jak jsem sloužil na vojně ve Kbelích. Při vycházkách (rok cca 1976), jsem navštěvoval Budečskou ulici a sledoval tam krásný TCVR z produkce Radiotechniky Teplice. Nejsem si jist, ale myslím, že už to tenkrát byla M160 a že stála cca 3170 Kčs. Už tenkrát jsem si říkal, že to musím mít. Vůbec mi nevadil ten malý výkon, ani to, že je to jen na 160m. Pro mne to byla nádhera. No, od té doby se plno věcí změnilo. Elektronika se dostala do stádia levných přístrojů. Vždy jsem se těšil, až někdo začne vyrábět něco laciného, ale profi kvality. S každým novým typem jsem měl znovu a znovu chuť to testovat. Přeci jenom však v nás zůstala ta chuť si něco ještě postavit. Objevili jsme tu nádheru a to nakupování součástek v Číně. No a jsme u toho. Číňani asi myslí, že jsme sto let za opicema. Jak může někdo kupovat třeba tento nesmysl.



Malá baterie s poloviční kapacitou, než má velká automobilová baterie. A to podotýkám, že už jsem viděl i 18650tku s kapacitou 100Ah (100 000mAh). Jednou jsem zakoupil dvě baterie s udávanou kapacitou 10Ah a to jen tak, abych zjistil, kolik ta skutečná kapacita je. Když jsem ji dostal, všiml jsem si, že její hmotnost je nějaká malá (asi poloviční oproti jiným 18650). Nabil jsem ji a zjistil, že má kapacitu pod 500mAh. Rozebral jsem ji a zjistil, že uvnitř není 18650, ale ta menší s velikostí AA. Napsal jsem do hodnocení, že tento prodejce je podvodník. To jsem však neměl dělat, protože jsem dostal Email o porušení podmínek nákupu na Aliexpressu a že nesmím hanit jméno prodejce, který má hodnocení 4,8. Následovalo ještě pár emailů. Nakonec jsem svoje peníze dostal zpět s tím, že ty staré baterie jim numusím vracet. Dělají z nás blbce a nebo opravdu nevědí, která bije? U elektronických součástek to není zase až tak hrozné. Odpor je odpor, kondenzátor kondenzátorem. Bohužel opět problém. Nikdy nekupujte ty modré vysokonapěťové kondenzátory. Proč? No zkuste sami. V poslední době jsem měl dvě havarie. U PA stupně s udávaným výkonem 50W (QRP labs), jsem zkoušel, kolik to vydrží. Když někdo udává 50W, pak si představuji (pokud není psáno jinak), že nastavím 50W a dám na to cihlu. Podle mých představ to musí vydržet neomezeně dlouho. No bohužel tomu tak nebylo. Ačkoliv G0UPL v manuálu píše, že to raději s 50W moc dlouho nezkoušejte, pak zase jinde píše, že při testování na to udělal cca 500 spojení. Protože PA tranzistor IRF510 stojí v Číně pár halířů, nakoupil jsem jich asi 10 kusů. Pak jsem s hrůzou zjistil, že čínský vydrží trvale dodávat tak 15W. Jinak skoro pokaždé odejdou. Skoro nejlepší kontrola toho, co jste koupili, je ta, že porovnáte originál čip s tím čínským. Zkrátka vemte pilník, štípačky a vyndejte z toho čip. Změřte jeho plochu a podívejte se, jak je odváděno teplo. Jsou to šílená zjištění. Dokonce jsem jednou i šílel u běžného MOS typu BS170.

Takto vypadá originál:


Takto jsem dostal originál Made in PRC



Že tam nevidíte "zásadní rozdíl"? No elektricky ne, až na to, že jsou prohozeny nožičky Source a Drive. Přitom je na pouzdře vytištěn typ BS170. Většinou kontroluji před zapájením každou součástku. Ale opravdu mne nenapadlo, že by někdy dodával něco s přehozenými vývody.

Jak jsem už říkal, objednal jsem si z Číny desku na (tr)uSDX pro bandy Classical (10m,15m,20m,40, a 80m). Až do pásma 20m vše funguje jak má. Na 15m už byla nižší účinnost. Na 10m však už úplně divná účinnost a výkon cca 2W. Jak už jsem psal, zkusil jsem udělat výzkum, který se krásně zakončil tímto změřením.



To je proměření PA tranzistoru FDT86256 po zkouškách. No nic, kdybych to nechal, tak to funguje až doteď. Našel jsem však na Aliexpressu tyto tranzistory s upozorněním, že se jedná o originál. Cena za 10ks byla cca 100kč. Jejda, to se dělají výzkumy HI. Po proměření čínské kopie jsem dostal toto.



Odpor v sepnutém stavu je nějak nízký (pozor na to) a kapacita gate je cca 10x větší než podle oficiálního datasheetu. Pro všechny případy jsem ještě objednal originál od Farnella (hříšné peníze cca 115 kč za jeden kus.) Změření odpovídalo datasheetu.



Z čínské kopie jsem se radoval jen chvíli. Je to velice živý tranzistor (to je i to Rds), ale jen cca do 14MHz. Na vyšších bandech se odrovná sám HI. Docela jsem byl naštván i na DL2MAN. Jeho výzkum je asi roven mému výzkumu. Podotýká sice, že cesta v použití FDT86256 je cestou správnou. Ale říká, že ta účinnost a výstupní výkon už není takový, jako na bandech do 20m. Bezvadný. Nikde však neříká kolik naměřil. Jinými slovy. Pokud chcete, aby to přežilo i na 10m, nechtějte od toho více jak takový 1W. A to už vůbec nemluvím o tom, že to rádio tam už neumí poslouchat. Citlivost stojí ....
To samé u G0UPL a jeho 50W PA. Má sice Hans nádherně napsaný manuál. Ten PA skutečně nádherně funguje v modu QSK. Opravdu běžná dioda 1N4007 se chová jako PIN nenáročného amatéra. PA však nemá jedinou ochranu. Profíci se starají o ochranu před přehřátím, špatným PSV, přepětím, podpětím a proudem. A tady nic. A ještě k tomu je konstrukce tak blbě udělaná, že cca 50W (to je ztrátové teplo při cca 50W out) se nedokáže odvést. On totiž nedodává ke stavebnici ani teplovodivou pastu, která hodně pomůže. Přitom IRF510 není transistor, který by si toho mnoho nechal líbit. Já jsem po zkouškách tedy nahradil IRF510 typem IRF640N a
zapomněl jsem na to, že by z toho bylo možné odebírat trvale 50W. Vše jsem vylepšil teplovodivou pastou (i pod chladič ve styku s vaničkou). Jasně pak poznáte, že se vše lépe chladí. A přesto nebudu trápit tento PA na vyšší výkon jak cca max 30W. Je to však stejně konstruktérské šlendriánství. Takhle by se KITy dodávat neměly. Protože však jsem zase použil IRF640N z produkce PRC, nevím, kde zase bude časovaná bomba HI. Vzpomínám, že KD1JV používal u svého ATS-3B na PA transistory 2N7000 (horší BS170). Když mu odcházely, udělal jednoduchý rychlý obvod, kdy při překročení proudu nad max hodnotu, procesor vypnul klíčování. ATS-3B jsem používal bez problému cca 10 roků.
    Ale vraťme se k čínskému oblbování. Napsal jsem dodavateli, že nabízí "originál" tranzistory a že to není pravda. Dostal jsem tuto odpověď:

Hello, the original price is much more expensive, and the price I sell is relatively low, so if you want the original, you can communicate well before purchasing. We are all operating in good faith, because this platform is facing customers all over the world,
 and their needs are also different. Some will require cheap goods, and some will be the same as yours, and they need the original ones.

Dále napsal, že jestliže chci originál, že je schopen je zajistit. A poslal mi nabídku na 10 ks.

Dear Sir/Madam,
Thanks for your RFQ.
The price of FDT86256 as below:
Part numberManufacturerQuantityPackageUnit PriceLead time
FDT86256ON10SOT-223$10.00 In Stock
  Total goods value :$100  
  Shipping charge$50  
  Total cost :$150  
      
Payment by T/T, Western Union, Paypal
Shipping by DHL or Fedex, 3 to 5 days for delivery


 Ta byla humorná a byla asi 10x vyšší, než u Farnella. Když jsem mu poděkoval, dostal jsem zase neoficiální nabídku v messenger centru.

10 pieces =12.5 dollars

Zkrátka něco tak neprofesionálního, že mne to docela otrávilo. Dnes běžný systém v Číně je "přeznačování" součástek. To co je napsáno na pouzdře, většinou neodpovídá tomu, co je v pouzdře. Kontrolujte si to pohledem na čip. V 90 procentech je to objevitelné. Laciné věci jsou zajímavé, ale většinou sebou nesou obrovskou ztrátu času a iluzí při opravách. Pozor tedy na to.