David OK6DJ a jeho QRP pokusy v MWC závodě.....

Foto použito z QRZ.com

Vysvětlovat někomu, kdo je David OK6DJ, tak to je jako nosit dříví do lesa. David je náš špičkový DX expediční a závodní HAM. A to dokonce na světové úrovni. Víte, občas potkám nějakého DXmana a prohodím pár vět. A většinou jiskra nepřeskočí (jsem na vině já a moje divná povaha). Ale potkat a povídat si s Davidem je radost. Je to nekonfliktní borec s velkým "B". A to že mne nezná (když přitom jí buřta - v Holicích), jen naznačuje, že halt v Liberci nejsme tak dobří a slavní. Ale k věci.
Je plno borců, kteří nevěří v měření skimmerů. Já se touto problematikou zaobírám již 13 roků. Postupně vím, že na měření od skimmeru si musíte dát velice pozor. Stačí, aby skimmer vyhodnotil volání jiné stanice jako Váš spot a hned mají "big guns" v ruce argumenty, jaká je to nesmyslnná metoda. Dnes už i oni tuší, že zázračné antény neexistují a dokonce někteří se už přestali hádat, když jste naznačili, že se Vám něco nezdá. Asi nemůžeme napravit svět a donekonečna upozorňovat, že není fér se srovnávat s někým, kdo nectí pravidla. Dnes už i začátečník naší telegrafní školy ví, že pokud anténa je směrová na západ, pak na východ o to síla signálu poklesne. Pokud si uděláte analýzu do všech směrů ve vzdálenosti kruhů cca 200km 500 km 1000km a 1500 km, pak odhalíte i směrové charakteristiky antén a vyzařovací úhly. Pokud máte referenční stanici (kdo jiný než Vaše stanice, tam je ten výkon jasný HI) a znáte efekty Es, směrnicový efekt, fokuzační efekt ionosféry, tedy filtrujete nesmysly, pak za 13 let pokusů mohu prohlásit, že Vás odhalím (neodhalím, pokud nebudete jezdit RUN a nebo se budete skrývat tak, že HI power použijete jen někdy). Zkrátka jako je účinná zbraň, tak si vytvoříte protizbraň.
    Ale k věci. Že je David borec, tak to každý ví. Já však nevěděl, kolik těch značek David používá. Jedna z nich je i OL1T. A právě tato značka se dnes v MWC  objevila v QRP kategorii. Protože jsem ji neznal, použil jsem průzkum pomocí skimmeru. (Někteří tvrdí, že trpím stihomamem - nevěřte HI, je to jen vědecký výzkum ). Závěr je následující:

Skimmer na sever OH6BG

Skimmer DL2PF

Skimmer HA6PX

Skimmer S50ARX

  Skimmer SE5E

Ačkoliv si někdo bude myslet, že z tohoto nelze udělat závěr, pak naopak lze říci zcela jasně "Davide, vítej v QRP kategorii". Je zde potřeba se zamýšlet. Data jsou sejmuty v období přechodu světla na tmu. Jedná se většinou o jedno až dvouskoková spojení. Nevím, jakou anténu použil David. Asi to nebude nic jiného než nějaká NVIS. Protože asi nebude v optimální výšce, pak občas David malinko ztrácí. Oba to máme rozšláplé brambory. U něj je však jasné, že u skimeru na S50ARX jasně vítězí. No a brambora tudíž znamená to, že v opačném směru musí prohrávat - to je třeba OH6BG. Protože David je borec, mohl jsem si dovolit uveřejnit výsledky jen na základě jednoho měření. To je strašně málo, těch měření musí být statisticky provedeno mnoho. Ale i tak na základě zkušeností mohu znovu zopakovat: "Jsem rád Davide, že jsi zkusil pravé QRP".
Tedy znovu a donekonečna - zázračné antény neexistují, jsou jen antény více, či méně ztrátové. Jestliže někdo z Vás bude tvrdit, že Vaše anténa 3m nad vodivou měděnou střechou je to ono, pak teorie a simulace říká pro NVIS něco jiného. Je to něco jako si myslet, že EH anténa a nebo magnetický loop, bude mít výhodnější vlastnosti, jak klubko drátu. Když už ne ve všem, pak alespoň v tom, že klubko drátu se mi vejde do kapsy, kdežto ten loop ne.
Ale nebojte. Občas mám taky rád "zázraky".