Vy ještě nevíte co je to "Pádlovka"- nová geniální anténa "Jožo Paddle".

Víte, děsím se HAM činosti, kdy bych bez komunikace měl zapnout počítačovou hru a občas kliknout (i to kliknutí se dá makrem vypustit). Nebo třeba zapnout 3 jánošíky a odjet SSB ligu. A nebo být HA8RM (už i ti amíci ho nevolají, mají toho signálu dost). Zkrátka je potřeba něco dělat. Já mám v počítači soubory, které se odkazují na něco zajímavého. Používám u nich zkratku "oviny". Tedy třeba název souboru Atu.oviny. Velice úspěšné projekty mám s obvody typu PIC. Ty mám uložené v adresáři PIC.OVINY. Jeden z posledních projektů této řady byl projekt PIXIT. Prvotní myšlenkou bylo to, co je nám v Jablonci a Liberci vlastní. Dělat třeba něco blbě, ale být v tom nejlepší na světě. Proč tedy nevěnovat energii PIXITu? Pokud se to dotáhne do úspěšného konce, pak můžeme vyhlásit novou soutěž. Klidně ji můžeme nazvat třeba TinySOTA. Bude to něco takového, jako třeba soutěž BBT. Zkrátka vysílat na sotách na zařízení, které nesmí vážit více než 389g.
Kde jsem vzal těch 389g? No, to je přeci hmotnost mého setu, tedy startovací hodnota. Jakmile si vymyslím tyto podmínky, tak než se OK2PDT vzpamatuje a najde si jiný balon, kterým oblétává soty - tak budu první na světě. HI No pak můžu ještě odlehčovat klíč, mohu používat jiné baterky....Zkrátka naprosto nádherná činnost z adresáře PIC.oviny. Tímto způsobem byl zahájen projekt PIXIT. Vše bylo popsáno, až na anténu. Můj oblíbený drát LW 21m má nevýhodu. Nutně potřebuje přizpůsobovací člen a taky protiváhu. Používám dlouhý šroubovák. A co takhle střihnout dipol přesně na kmitočet 7032kHz. Jak každý ví, tak impedance dipolu se mění s výškou nad zemí. Co s tím? Nic, zkrátka stejně anténu nenatahuji ve větší výšce než 4m. Zkrátka miluji NVIS. No a ztráta pár dB? Alespoň to bude zábavnější HI. A tak jsem vytáhl starý projekt zvaný "Pádlovka".  Po včerejší návštěvě Prahy jsem však zjistil, že český název se nemůže ve světě prosadit. Všichni tam mluví Anglicky. Máme antény G5RV, W3DZZ......no jsem skromný a možná budu ještě měnit značku na OK
2IF, OK3IF, OK4IF atd....

Ne raději to budeme nazývat anténou typu JOZO PADDLE

Jak to vypadá?

Je to jednoduché.Vezmete dva dráty délky cca 12,5m. Nahoře uděláte dvě ramena délky cca 8,5m a přivedete je na speciální destičku se dvěma otvory. Dráty tam zafixujete, ale tak, abyste později je mohli zkracovat nebo natahovat v aktivní části (nestříhat).Podle výše uvedeného obrázku je vidět příprava na zkrácení ramen.

Zbytky délky drátu (cca 4m), za destičkou zkruťte do sebe. Tato část pak působí jako napaječ a transformační člen. Tedy žádný koax (ten by vážil a zabíral prostor).

No a co dál? Anténu natáhnete do obvyklé výšky (cca 4m) a změříte pomocí VNA její rezonanci. Buď bude rezonovat pod kmitočtem 7032 kHz  a nebo nad ním. Podle toho provlečením očka buď prodloužíte dráty ramen a nebo zkrátíte. Tím pádem dostáváte napájecí část buď kratší a nebo delší. U mého vzorku při výše uvedených rozměrech jsem naměřil cca 34+j0. Puritáni budou zajisté říkat, hele nemá to být 50 ohmů? Na to lze jenom odpovědět, že přenos výkonu je bezeztrátový tehdy, pokud výstupní impedance PA stupně je rovna vstupní impedanci zátěže (antény). Samozřejmě to musí být reálné. Výstupní impedance QRP zařízení ve své jednoduchosti je většinou zcela jiná než 50 ohm HI. Pokud vím, tak jen firma Elecraft ve své KX3 se tímto problémem zaobírá. Zkrátka pro výkonu 0 až 5W ji má nastavenu na jednu hodnotu a při výstupním výkonu 5 až 15W ji má nastavenu na jinou hodnotu. Tím se snaží udržet přibližně těch 50 ohm a optimální pracovní bod PA tranzistorů. Jak sami uvidíte, jde to tímhle způsobem docela krásně nastavovat. Ty zbylé dráty (ve funkci napaječe a transformačního členu) zkruťte k sobě a případně zafixujte teplosmrštitelnou bužírkou. Sám jsem použil dráty z nějaké minidvoulinky s průřezem jen 0.15 mm kvadrát. Samozřejmě větší průřez znamená menší ztráty. Jirka bijec by se pral o každý dB. My QRPisté však si na 1dB nehrajeme HI (to nemyslím vážně HI). Zde platí teorém Joži Fera: "Máš-li nerozdávej, nemáš-li klidně rozdej, je to naposled HI). (Máte-li hodně peněz, tak dýžka nedáváte, nemáte-li jich tolik, tak si můžete dovolit holky královsky obšťastňovat - je to naposled HI)-

Snad jen poznámka. To Jožo před oficiálním názvem antény, patří bráchovi OK1USP (jmenuje se Josef), kterého tato geniální metoda napadla.

Pozn. K dnešnímu dni mám 22 DXCC zemí na PIXITA. Tedy jsem lepší než Jirka OK2RZ a další špičkoví DX mani. Jsem 1. na světě i v Jablonci.
Teorém Joži Fera - Dělej cokoliv, hlavně že tě to baví.