Projekt "Krystalka, aneb neberte dětem krystalku"S koncem roku 2021, byly vypnuty všechny vysílače spravované Českými radiokomunikacemi. Naši vnukové se o takových Liblicích s 1,5 MW výkonem, budou dozvídat již jen od nás. My starší však "ukápneme" slzičku. My jsme totiž vyrostli na krystalkách. Pamatuji, jak i v Liberci byl SV vysílač, který dokonce kdysi měl až 20kW. Citlivá sluchátka jeho AM signál detekovala třeba i tím, když se dva banánky daly na jazyk. Když se zeptáte i těch největších elektrotechniků, čím začínali, pak skoro každý odpoví  - krystalkou. I tu moji, po skoro 65 letech, stále vidím před sebou. Nějaká piksla od čaje. Brácha mi to sice musel oživit (přeletovat), ale hrálo to skvěle. Když jsem od táty dostal peníze na tranzistor 103NU70, pak podle knihy od pana Škody - S tranzistorem a baterií, vznikla krystalka s jednotranzistorovým zesilovačem. To bylo něco. No a co teď budou dělat naši vnukové? Chytnou vůbec na SV něco? Zkusil jsem to zjistit za ně. Nahrávku máte ZDE.
Jinými slovy, těžko něco v Liberci na krystalku zachytí. Těch dětí je mi líto. A tak vyhlašujeme nový projekt - "Krystalka". O co jde? Jde o to, aby si děti na svoji krystalku měli co poslechnout. Za tím účelem je nutné vytvořit malý FM/AM převaděč, který by jim to umožnil. Na Vaše připomínky o legálnosti tohoto projektu, nebudu odpovídat HI. Myslím, že jsou věci, kde užitečnost převažuje nad předpisy. Tedy zcela jistě ČTU nepovoluje vysílání v pásmu SV ( v Rusku ano HI). Tedy berme to tak, že omezíme výkon, aby náš převaděč nemohl být klasifikován jako vysílač. Pokud na určitých pevně daných kmitočtech ČTU generálním povolením umožňuje datové přenosy, pak stanoví, že výkon nesmí přesáhnout 10mW. To pochopitelně neplatí pro SV. Ale držme se toho. Náš vysílač by tedy neměl mít výkon větší jak 10mW. To by mělo do řádné antény zaručit dobrý poslech na vzdálenosti cca desítek až stovek metrů. Stabilita kmitočtu by nemusela být zázračná a domnívám se, že hodnota driftu +/- 500 Hz za hodinu, bude dostačující. Vysílač by měl být vybaven dvěma modulačními vstupy. Jeden universální a druhý pro mikrofon. Napájení se předpokládá bateriové, cca 9 až 12V (patrně si budeme hrát v přírodě). Něco se dá koupit i v Číně. Ale zkuste se zamyslet a vymyslet nějaké jednoduché řešení. Třeba jako toto:


https://www.aliexpress.com/i/1005001279170402.html

Schema zapojení je celkem sofistikované.Včera jsem omylem uvedl odkaz na nějakou firmu, která toto překupuje. Pokud si někdo chce koupit tuto stavebnici, pak samozřejmě si to objednejte na výše uvedeném odkazu v řádně fungujícím eshopu. Finanční úspora bude značná.


Těším se na Vaše nápady.


A krystalka může žít

 
Čínský KIT SV AM vysílače

Po zvážení různých variant SV AM vysílače, jsem dospěl k názoru, že čínská stavebnice splňuje veškeré věci, které chci, aby to umělo. Zapojeno to bylo cca za 3 hodiny a výsledek mile překvapil. Nikde nic nebručí, jde to nádherně nastavit. Snad jen je blbě uděláno chlazení PA tranzistoru. Doporučuji snížit napájecí napětí na max. 8V. Ale posuďte sami:

https://youtu.be/b4pCDwsg73I

Malinko jsem byl zklamán dosahem, halt Liblice to nejsou HI. Při výstupním výkonu cca 50mW a docela slušné anténě (LW 42m), která byla přizpůsobena tak 1:2, lze dosah předpokládat tak stovky metrů. Pro orientační určení pokrytí signálem, jsem dnes ráno nastavil výkon vysílače cca 24mW. Signál jsem přes přizpůsobovací člen pustil do mé antény LW42m- Pokud jsem na poslech používal malinkaté rádio Philips AE6360,pak slyšitelnost na feritovou anténu byla cca do 300m. Pak jsem požádal Karla OK1JRU, zda by se nepokusil signál přijmout z jeho QTH, což je ve vzdálenosti cca 1,6 km. Karel používal svůj TCVR Alinco a jako anténu použil jeho LW 40m. Nahrávku máte ZDE.
Tedy příjem na krystalku se dá očekávat do vzdálenosti max. 100m. Aby to děti slyšely po celém Liberci, pak bych potřeboval výkon cca 10W. A to by už opravdu byla veliká drzost HI.

Měření přes útlumák -30dB

Opět LPF na výstupu - nic moc.