Použití nášlapného TXu (nášlapný RX)

Jak už bylo řečeno, vše kolem nášlapného TXu je vlastně hraní si s malým majákem. Pokud mu říkáme nášlapný, pak skutečně to tak může fungovat. Pokud jako čidla použijete jazýčkový kontakt a magnet přilepíte na konec režné nitě, dá se opravdu vyrobit nášlapný TX, který se bude aktivovat jako mina. Je to to nejjednodušší, co lze vyrobit. Pokud však máte rádi "utajená" čidla, pak asi nejlepší z nich je radarové čidlo. Dnes se jich dá koupit v Číně veliké množství, za laciný peníz. Má to tu výhodu, že čidlo funguje i za zdí. Funguje bezvadně i za sklem automobilu, kde čidlo PIR nelze využít.

Funkce radarového čidla

Dá se na výstup takového čidla nainstalovat jen obyčejná LED. Pokud čidlo umístíte někam na strom, pak je to v noci velice úspěšný pomocník. Zkrátka při narušení zóny se rozsvítí ledka. Pokud však chcete čidlo umístit nepozorovaně někam o 100m dál, pak je dobré využít radiových vln. Z těchto důvodu jsem udělal malý vysílač (pípátko), které se aktivuje radarovým čidlem. Ke čtení takového malého vysílače používám ručku Yaesu VX3, která má AM mód v pásmu KV vln. Nastavením squelche je možno nastavit základní úroveň, od které se vyhlašuje alarm (svit ledky a šum z reproduktoru). Je to jednoduché a velice účinné. Chtěl jsem však vyzkoušet vlastnosti nf zesilovače TDA7052A. Je to obvod u kterého se zesílení reguluje přiváděním napětí na regulační vstup. Problém je však v tom, že zesílení tohoto obvodu je cca 35dB. To je pro použití v jednoduchém přijímači, navázaném na směšovač NE612, málo.



Protože však TX od přijímače není vzdálen více jak několik desítek (stovek) metrů, lze nedostatek zesílení tolerovat. Při testech malého nášlapného vysílače umístěného cca 700m od přijímače, dosahovala vstupní úrověň na svorkách přijímače hodnoty cca -73dBm, což odpovídá cca S9 (cca 50uV na 50 Ohmech). Vysílač pracoval do 10m drátu a na přijímací straně byla moje klasická anténa LW42m. Výkon vysílače jsem omezil na cca 3-4mW.

Sestavený nášlapný RX.



Pokud by však někdo chtěl výkonnější přijímač, je dobré použít klasiky a to ve formě LM386, kde lze lehce dosáhnout zesílení třeba 70dB.

Signalizační dioda je připojena na jednoduchý obvod, který je nastaven tak, že dioda se rozsvítí až při velikosti vstupního signálu -20dBm (cca 20mV na 50 ohmech). Dosáhnout takových hodnot na vstupu RX, není pro vzdálenost řádově desítek metrů problém. Má to i tu výhodu, že těžko takový signál se na bandu vyskytne. Čidlo je pak imunní na rušení od cizích signálů. Funguje to následovně.

Činnost nášlapného přijímače.


Alarm






Spotřeba přijímače je cca 10mA. Spotřeba radarového čidla v neaktivním stavu cca 6mA, v aktivním stavu cca 20mA. Praktické využití Vás asi napadne.