OK QRP závod 2022 - tak jak?

Na každý závod se většinou důkladně připravuji. Tento závod jsem však opravdu pojal jako ples s tím, že vše se vyřeší až pak. A tak do poslední chvíle mi ani nebylo jasné, na co pojedu. Původně jsem přemýšlel na Datla (historický TCVR z 90. let minulého století). Při své lenosti jsem však nestihl vytvořit nové filtry LPF a ani předělat klíčování. Pak jsem chtěl zase oslavit 21 roků činnosti mé FT817. Zde mne lákala myšlenka použití CAT a možnosti klíčovat TCVR pomocí PC. V rámci úprav jsem i přeřízl "zelený drát", aby FT817 šlo dobíjet a nemusel jsem používat externí dobíječky. Nakonec večer před závodem jsem doplňoval modul AGC do mého QCX mini. Celkem se mi výsledek práce líbil a tak bez jakékoli přípravy jsem se nakonec rozhodl, že závod pojedu na QCX mini. Stačil jsem ještě před závodem změřit výstupní výkon při napájení destičkovou baterií. Bylo to malininko přes 1W. Protože vloni jsem jel závod na uSDX a taky na destičkovou baterii 9V a baterie vydržela celý závod, pojal jsem myšlenku, že jedna destičková baterie musí vydržet celý závod i s QCX mini (nebyla to pravda HI).
    Vstával jsem až půl hodiny před závodem s myšlenkou, že budu zapisovat do počítače, ale vše jinak budu hrát na ruku. Asi ve tři čtvrtě na sedm jsem se rozhodl, že alespoň klíčování provedu za pomocí PC. A tak jsem nejprve měl problém se signálem DTR, pak další problém v tom, že konfigurace byla provedena na KX3 (ovládání pomocí maker). Nakonec jsem makra vyhodil, ale jak se v průběhu závodu ukázalo, vyhodil jsem je jen z modu RUN, ale ne z modu S&P. Tedy při pokusu někoho zavolat, se děly zajímavé věci HI. Co se děje jsem objevil asi po hodině závodu HI. Do té doby jsem zbytečně ztrácel čas voláním výzvy. Jak každý ví, s 1W to většinou není ono. V poslední půlhodině závodu jsem měl divný pocit. Nemohl jsem se nikam dovolat. Nakonec se ukázalo i to, proč tomu tak bylo. U destičková baterie postupně při vybíjení klesalo napětí, až jsem ji vybil asi na 7,5V, kdy TCVR zhasl. Když jsem nasimuloval napájení cca 8V, byl výstupní výkon řádově 100mW. Při poklesu pod 8V to bylo ještě méně. A tak díky nemožnosti S&P a díky postupnému snižování výkonu, jsem asi pokazil vše, co se dá. Přesto mi to vůbec nevadilo. Radoval jsem se z každého slabého signálku. V průběhu závodu se Jana rozhodla, že v poličkách kredence prohází hrnce. Mít HAMSHACK v kuchyni, je bezvadná věc. Máte tady ledničku, varnou konev a další příjemné věci, ale máte tady taky hluky. V nahrávkách to je šíleně slyšet a omlouvám se za to. Vždy to však beru jako výcvik v QRM levelu 2. Pár nahrávek Vám sem dám.

REC30 - OK1USP OK2BQN OK1AYU OK1DZD OK1JRU OM8AQ OK1FII OK2BMJ
REC31 - OK2NAJ OK1DWF OM3CAZ OK2TRN
REC32 - OK1DOL OK2PYA OK1WSL OK1DCS OK1FKD
REC33 - OK2CLL OK1FSM OK2HBY
REC34 - OK1DWF OK1VK OK1FMS OK7NV OK1IVU OM0AS OK4AS
REC35 - OK1CZ OK4AS OK2BND OK2SLS OK1MKX
REC36 - OK1FFA OK2BZM OK1VK OK2CQR OK1DSZ OM6MW
REC37 - OK2BLD OK2TX OK1DMP OK2BJM
REC38 - OK1GS OK1GSB OK2PVX

A samozřejmě v pozadí hrnce Janičky OK1JVF. Výsledek tedy nic moc. Byla znát i menší účast (je nás méně a méně). Některé stanice asi musely mít veliké QRN. Jinak si opravdu nedovedu představit, proč Vítek OK5MM toho mnoho nebral. Zkrátka při jeho signálu 599 se nešlo na něj dovolat. Přesto nádhera. Díky všem za účast.