Nášlapný TX třetí verse

Nevím, proč mne napadlo hovořit o nášlapném TXu. Mnoho lidí to vůbec nepochopilo. Možná by stálo za to, to trošku osvětlit. Pravděpodobně kolem 10.7.2022 opět vyrážím na expedici SRH2022. Po různých variantách a pokusech, jsem si uvědomil, že stejně nejkrásnější moje expedice byly ty, kdy jsem odjel úplně sám a bez jakékoliv přípravy. Nevěděl jsem kam jedu, neplánoval jsem nic. Když jsem se ráno probudil, napadlo mne, že bych mohl udělat toto a toto. Když to nevyšlo, byl jsem spokojen, nikoho jsem nenaštval a to dokonce ani sám sebe. Zkrátka totální relax. Vnímat jen své okolí a přírodu, nemuset se dělit o čas a jiné radovánky a zkrátka dělat to, co chci a nemuset se přizpůsobovat. Pokud v tomto režimu se necítíte dobře, pak už se nebudete cítit dobře asi nikdy. Vzpomínám na krásné chvíle na nouzových tábořištích Šumavy. Zvláště pak pod Koňským vrchem, tedy na tábořišti pod Plechým. Zkrátka pohled na noční oblohu v místech bez světelného smogu je nádherný. Pamatuji si i na to, jak jsem se nádherně bál, když pravděpodobně nějaká vysoká si mne přišla prohlédnout. Cítil jsem se ohrožen (zcela zbytečně) a dostal jsem takový nápad, že bych před medvědy, vlky a tygry, měl být včas varován. Jak jinak, než na velikou dálku a to pokud možno radiově. Na expedicích vždy nějaké rádio sebou mám. Zkrátka nášlapný TX by mělo být něco, co mne nadálku upozorní na to, že se ke mne blíží puma, mamut a nebo Roman HI. A jedna z částí pochopitelně musí být i jednoduchý vysílač, který bude jasně identifikovatelný (patří mně). Jaké čidlo na něj nalepíme, už je věc jiná. Může to být primitivní PIR, či radarové čidlo a nebo třeba triviální magnetický kontakt. Určitou inspirací pro mne byl i maják od VK3YNG.
https://www.foxhunt.com.au/80m_fox_or/80m_fox-or_schematic.pdf

Zkrátka super jednoduchá záležitost, kterou postaví i moji vnoučci. Je to řízeno Xtalem (stabilita kmitočtu) a podle nastavení kmitočtu přerušování (pípání) se dá jasně poznat o co se jedná. Poslední verse je zabudována na universální desce PS a vložena do malé krabičky z produkce Číny.







Tím, že to lehce postaví i naši vnoučkové, pak to lze využít i pro hry s nimi. Např. jako jednoduchý morse vysílač. Jednoduchý maják pro vyhledávání za pomoci liškového přijímače. Výkon je cca 6mW. Není to sice mnoho, ale do dobré antény je slyšitelnost obrovská. Ale určité využití se pro tuto hračku vždy dá najít. Krabičku jsem koupil zde:
https://www.aliexpress.com/item/1005002656654805.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24c11I8b