Datel povolán do QRP služby.......

Jo, vy nevíte co je to Datel? Tak to by si asi zasloužilo o tom něco říci. V novodobé HAM historii, vlivem různých událostí, byl veliký zájem o amatérské vysílání. Samozřejmě toto vysílání bylo z 99 procentech pomocí CW módu. Pokud se někomu poštěstilo a dostal po válce licenci, pak výroba vysílače byla úplně jednoduchá. Všude byly dostupné inkurantní přijímače typu Torn e.b. , EK10, MWE.c. a další. Stačilo tedy, podle návodu, sestrojit elektronkový vysílač. Tím bylo vše vyřešeno a mohlo se začít vysílat. Tato doba trvala až do začátku 60. let, kdy se začala ve větším rozvíjet stavba prvních TCVR. Nejprve byly elektronkové, pak hybridní s tranzistory a pak již plně tranzistorové. Kdo toto období zažil, pak dodnes v něm zůstal ten pravý a správný hamspirit. Ještě, když naše generace začínala jako OL, pak základem skoro vždy byl inkurantní přijímač a k němu se stavěl vysílač. S dostupností různých polovadičů a IO, pak asi od poloviny 70. let, se již běžně vyráběly různé TCVR. OK2ABU Zdeněk by nám mohl vyprávět o jeho lajně Z - Styl. UW3DI byl snad vůbec nejrozšířenějším doma vyráběným TCVR. V té době, s dostupností transistorů typu KF508 a výkonné řady KU605, KU612 atd., začaly vznikat i sofistikované konstrukce, s použitím již lineárních integrovaných obvodů. Velice používaným se stal obvod z výroby NDR - A244. V roce 1984 Franta OK1DCP uveřejnil v čísle 9 časopisu Radioamatérský zpravodaj, návod na stavbu QRP TCVR "Datel".

Schéma Datla

Tato úspěšná konstrukce, byla velice často kopírována. V té době jsem používal doma vyrobený TCVR, který pocházel z ruské stavebnmice KONTUR 80. Byl to přijímač, superhet pro pionýry, který využíval elektromechanického filtru, z výroby bývalé SSSR. Ruský konstruktér se nechal inspirovat úspěšným zapojením podle TCVR ATLAS 350. Velice lehce do přijímače ukryl i dvě relátka a tak se tento přijímač mohl celkem lehce modifikovat na TCVR. Pamatuji si, že jsem stavebnici kupoval v Rize a stála 65 RBl. HI Bylo to sice dobré, ale ne pro účel vysílání z přírody. Frantův Datel používal krabici od RF11 a ta sama od sebe zaručovala, že radio mělo krytí IP65. A to nemluvě o robustnosti krabice. Když koncem roku 1990, Milan OK1DRO (nw OK1IW), začal vyrábět 3 kusy Datlů, věnoval mi jednu osazenou desku, která neměla VFO. Při MF 8MHz, běžel oscilátor cca na 11,5 MHz. Jsem bývalý muzikant a tak můj cit na změnu kmitočtu, je všeobecně znám. Zkrátka na kmitočtu 11,5 MHz se mi nepodařilo vyrobit mechanicky a teplotně stabilní VFO. Nakonec jsem vyrobil VXO, které s najodovaným Xtalem od RM31, zajistilo rozladění Datla od 3514 kHz do 3553 KHz. Stabilita vynikající. Vznikl můj první portable kufr. Ale hlavně láska k vysílání z přírody.

  SET vz- 91

Pamatuji si, že po dokončení tohoto TCVR, jsem na podzim roku 1991, odjel na naši podnikovou chatu do Jizerských hor. Tam jsem se zavřel a celý týden jen poslouchal a dělal spojení. Samozřejmě, tenkrát bylo ještě co poslouchat. Max Bolard a další...... OK1NB mi vždy ochotně dělal předpovědi počasí na další dny. Zajímavé na tom bylo to, že mu to, na rozdíl od současných meteorologů, vycházelo. Měl jsem pravidelná spojení s Tondou OK1AHB, Frantou OK1AKJ a dalšími. Na žádné dovolené Datel nesměl chybět. Přivedl mne i do QRP klubu a s jeho pomocí jsem odjel plno QRP závodů. Jeho činnost však v roce 2001 ukončila nová FT817. Za těch 10 let služby, jsem Datla jednou utopil ve Vltavě, parkrát mi spadl z dost veliké výšky, ale stále spolehlivě pracoval.
    Protože se blíží OK QRP závod (27.2.2022), ptal se mne Vláďa OK1IVU, jestli ten Datel ještě funguje. Dnes jsem ho tedy vyndal a zkusil proměřit.




Po zapnutí a promazání převodů, jsem mohl konstatovat, že vše funguje. Udělal jsem základní měření.



Mohl jsem konstatovat, že dokonce i stupnice přibližně sedí. Výkon, při 14V napájení,  je stále cca 2,5W. Konstatoval jsem však, že pravděpodobně celých 10 roků jsem provozoval tento TCVR s blbě nastavenými propustěmi. Potlačení 2. harmonická cca o -10 dB je fakt málo HI. A nebo něco upadlo.



Těch chlupů je tam podezřele moc.

  Měření fázového šumu na 20 kHz.

Zkusil jsem i na ucho prozkoumat, jak silný bude signál, pokud na anténní svorky přivedu na 50 ohmech -106dBm. To je cca 1uV.

1uV na vstupu.mp3


Průběh filtru-mp3

Průběh filtru ručně.mp3

Ačkoliv je filtr docela široký, při běžném provozu to vůbec nevadí.

QSO s DM2DZD.mp3


Tuning.mp3

Poslech je klasický a nádherný. Je to ještě klasika, kde v nahrávce jsou jen oktávy. To se projeví jen jako změna barvy signálu. Bohužel u moderních rádií stále více při různých kompresích a digitalizacích, dochází k vytváření intermodulačních produktů, které pak vytváří kvinty. Naše ucho je na ně velice citlivé. Dost mi to vadí, třeba při provozu přes převaděče, kde hlas po kompresi je s přiměsí kvint. Je to pak velice nepříjemné. Je to něco jako modulace s TCVR typu Alinco DR 130, Yaesu FT-65E a další.

Jak je Datel slyšet ve Znojmě

Dnes mi poslal Pepík OK2BJM nahrávku, na které je Datel při našem ranním kroužku. Až se člověk nestačí divit, jak 2,5 W je tam krásně slyšet. Rozhodl jsem se, že tentokrát OK QRP závod (ples v opeře), pojedu na Datla a na ruční klíč. Musím však někde najít Junkerse. Ten z RM31 je hrozný a jeho konstruktér by měl dostat na zadek. Zmršil nám mnoho vojáků. HI

Datel On Air.mp3