PIXID612 a poslech na pásmu?
15.1.2025
 
Kdo už má něco "naježděno", pak mu vůbec nevadí "chumel" signálků CW, pokud:
Občas slyším na pásmu naše mladé HAMs, kteří touží se naučit CW, ale stále nevědí jak a nemají se koho zeptat. Pak si myslí, že pro seriózní práci potřebují alespoň FT710 se všemi těmi knoflíky, kde někdy ani vývojáři nevědí k čemu je to dobré. A teď si vemte, že toto rádio je postavené na NE612 s IP3 -15dB, nemá žádný filtr a poslouchá z obou stran. Pro někoho něco nepředstavitelného. Ano ten falešný poslech druhého postranního pásma je šílená věc, ale lehce zjistíme co s tím. Pokud máme navoleno CW, pak u Pixida se na 80m myslí dolní postranní pásmo. Pak se to projevuje tak, že správné naladění je tehdy, pokud při poklesu kmitočtu mi klesá zázněj ve sluchátkaách. Tedy nejste-li si jistí - pak RITem jeďte dolů a zázněj musí jít k nižším kmitočtům. Pokud zjistíte, že na kmitočtu jsou dvě stanice a u jedné zázněj klesá (to je ta správná) a u druhé stoupá (ta je z druhého falešného postranního pásma), pak je od sebe dostanete pomocí RITU a nebo dvojitým stiskem tlačítka menu přehodíte reversně na CW USB. Pak ta falešná stanice Vám zmizí a zůstane při správném naladění jen ta správně naladěná stanice. Mixér NE612 funguje jako limiter a má při daném zapojení docela slušný DR. Jinými slovy, pokud už CW trošku zvládáte, zjistíte, že Vám ten chumel vůbec nevadí. Pochopitelně si nastavte Offset v menu  menší jak 500Hz. Ale o tom zde již toho bylo napsáno plno. Tedy vlastně jen za pomocí RITu se dostanete do situace, kde signál i při zarušení poberete. Všem začátečníkům bych navrhoval postavit si PIXIDA a nekupovat ty šíleně drahé věci. A trénovat na tom jednodušším a laciném. Udělal jsem pro Vás opět nahrávku ze závodu. Všimněte si, že i na rádio s MDS -95dBm slyšíte skoro to samé, co ostatní na rádia za desítky tisíc.

PIXID612TEST.mp3

OK1KFQ jsem samozřejmě byl já HI


PRE-ORDER PIXID612 -  akce ukončena
17.1.2025

Zpočátku o desky nebyl veliký zájem. Abych mohl desky dovést na setkání OK QRP klubu, objednal jsem jich celkem 30ks. Bohužel dnes 17.1.2025 byl tento stav vyčerpán a nelze již přijímat další předběžné objednávky (a to ještě Šaňo OM3TY souhlasil s pokrácením stavu pro něj). Celá akce PRE ORDER se dělá z toho důvodu, že nejdražší na deskách je vždy doprava z Honkongu do Česka. Tedy, čím je Vás více, tím klesají náklady na jednu desku. Jak jsem již několikrát upozorňoval, celá vývojová skupina nikdy nepracuje se ziskem (nepodnikáme v této oblasti), ale se skutečnými náklady. Pokud je potřeba něco vyzkoušet (nakoupit netypické součásti, pak pro tento účel využíváme Vašeho "kafovného"). Jak už jsme říkali, PIXID je mrtev. Nyní pracujeme na dalších projektech, kde hlavním je RozkmiD. Ale nebrečte, k jednoduchým CW-DSB TCVR se vrátíme ve formě chytrého Pixida, kterému už nebudeme říkat "inteligentní bzučák", ale jednoduchý miniaturní TCVR. A protože bude "clever", pak bude mít jinou koncepci a bude se jmenovat PIXCLEV. Bude to náš (i Váš) boj s miniaturizací. Ale abych Vás navnadil, kromě RozkmiDa a PixidBa (inteligentní maják pro synchronní provoz), se nyní dokončuje i maják MIB (Micro Ionospheric Beacon) nové generace (MIB NG), který bude kromě výzkumu podmínek šíření sloužit i jako inteligentní sběrač teplotních dat. Funkční model se dokončuje.


Zmenšená verse V0.1 SMD (pro umístění v menší krabičce)


  Deska V1.0

Libor OK1LST mi napsal, že v budoucí době bude silně zaneprázdněn. Tedy  nebude mít čas na rozesílání desek. Vrátí se k normální "službě" až po několika měsících. Tedy jeho funkci převezmu já a to až do doby jeho uzdravení. Abych se vyhnul rozesílání desek po OK, rozhodl jsem se, že vše malinko urychlím a desky dovezu na setkání OK QRP v Chrudimi 15.3.2025. Tedy mi ubude práce s rozesíláním a Vám ušetřím za dopravu po OK (tuším 79 Kč za zásilku). Tedy jestliže vše proběhne jak má, měl bych mít desky k dispozici již někdy koncem února. Ale kdy desky budou, zde určitě bude napsáno. Dále oznamuji, že již na setkání nebudu plnit funkci hodného Dědy Mráze. Co to znamená? Že nebudu plnit funkci hodného sponzora, jsem však ochoten Vaše TCVR do tomboly losovat. Totiž někoho žádat o sponzorský dar, jde jen jednou. Pak už je to nedůstojné. Pokud sami něco neseženete a nebo někoho nepřesvědčíte, tak já už nemám koho oslovovat. Howgh.



OK1DWF      4ks
OK1FTV        2ks
OM3TY          4ks
OK7CM         2ks
OK1LST        3ks
OK1FGM      2ks
OK1UKC       3ks
OK1IF            6ks (2ks OK1VPU, 2ks OK1CBA)
OK1VOF        2ks
OK2RM         2ks

Celkem 30ks - PRE ORDER ukončen

Co s tou destičkou s NE612 budeme dělat?
15.1.2025

Připravil jsem alespoň základní předběžnou dokumentaci. Je nutné si uvědomit, že PIXID musíme i nadále nazývat "Inteligentním bzučákem". Ani obvod NE612 s přídavným ziskem větším jak 10dB, nezachrání nectnosti, které tato konstrukce má. Na vině stojí zvláště "obrovský" zisk jen v jednom stupni a to nf stupni s LM386. Ta v tom zapojení pracuje se ziskem 46dB a to opravdu není moc dobré. Ale jak jsme zde již psali, o výhodnosti nového směšovače se zcela určitě přesvědčíte. Zvýšení MDS z -85dBm na -95dBm už z Pixida dělá rádio, s kterým můžete dělat (a to docela úspěšně) spojení v OK QRP závodě. Bohužel nectnosti LM386 stále zůstávají. Ale dost bylo Pixidů, možná se k tomu vrátíme ve stavebnici PIXCLEV, kde se budeme snažit udělat něco o řád lepšího, s lepšími vlastnostmi a to v miniaturní versi s novými moderními obvody. Destička s NE612 je navržena mírně universálně a to tak, že umožňuje osadit buď oba trimry (pro nastavení injekce i vstupu) a nebo jinak. Podívejme se na zapojení.



Zkrátka buď ten trimr (potenciometr) zapojíte a nebo místo něj zapájíte rezistory děliče. Upozorňuji, že z hlediska jednoduchosti jsem na obrázcích vyndal pájecí plošky pro dotyčné odpůrky. Ve skutečnosti však tam zůstanou. Propojení s deskou PIXIDA doporučuji podle osazení TYP 1. Tím se vám destička vejde vedle displeje a trimry nebudou výškově překážet. Šaňo (OM3TY) zkoušel ještě místo přepínače dát potenciometr a vše propojoval stíněnými vodiči. Ovšem k žádnému zázraku nedošlo. Propojení a úprava je pak jednoduchá.



K montáži destičky jsem připravil malý nedokonalý návod:







Pak je dobré si fixem označit body, s kterými budeme pracovat (viz. schema)

Je zobrazena verse V0.0 a u verse V1.0 jsou navím některé pájecí plošky, ale zobrazené zústávají na stejných místech.


Pak na původní desku PIXIDA připájíme drátky (použil jsem ustřižené drátky od indukčností. Ty drátky jsou jako nosné pro navlečení na desku směšovače. Na spodek desky pro jistotu ještě přilepíme izolaci.



Drátky od +12V, GND nasuneme na desku směšovače a přiletujeme ještě třetí drátek od NF výstupu. Nastavíme vhodnou výšku destičky a vše přiletujeme. Dostaneme pak staticky určité uchycení destičky.











Na boku krabičky vytvoříme i díru průměru 5 pro miniaturní přepínač (ATT). Tím je celá operace dokončena. Znovu opakuji. Klidně jsme mohli i na destičce směšovače použít normální THRU odpůrky a vše by se vešlo. Naschvál jsme však použili odpory typu 0805, aby komunita si zvykla na jejich pájení. Blíží se doba, kdy bude k dispozici nový TCVR RozkmiD o kterém Zdeněk OK1ZP bude na setkání v Chrudimi povídat. Pokud se vše povede, dostanete pak do ruky TCVR střední třídy pro CW a dokonce pro DSB (to je tam přilepeno a nebyl to náš původní záměr). RozkmiD není QSD a je to návrat k poctivé analogové filtraci s doplňkem DSP a všech těch vodopádů. (Takový malý
Hilberling PT-8000A). Ale o tom až potom. Už dnes mohu prozradit, že se bude skládat ze dvou desek rozměru max 100x100 mm a bude vybaven 3,5 palcovým dotykovým displejem a řízen na bázi 32 bitů (Zdeněk je programátor a tak potřebuje prostor a výkon). Ale nebojte, budete to programovat přes rozhraní IDE.

Protože PIXID je mrtev, je výměna směšovače poslední (poslední?) úpravou této stavebnice (někde je cca 120ks stavebnic) a to ve směru, aby se na to dalo dělat i pár normálních spojení. Destička je universální a můžete ji použít i pro různé experimenty.

Dostal jsem dotaz, jak je to s dostupností obvodů NE612AN?
14.1.2025

Četl jsem na toto téma zajímavý článek. Skutečně po požáru v továrně NXP to s tímto obvodem nevypadalo dobře, zvláště, pokud jim shořely i jediné matrice na výrobu. Vývojáři NXP vlastně začínali na zelené louce a vše museli obnovit. Bohužel ten článek už jsem nenašel. Vezměme tedy odpověď AI, která na toto téma říká:

Výroba obvodů NE602 a NE612 byla ovlivněna požárem v továrně NXP, která byla jedním z hlavních výrobců těchto obvodů. Požár způsobil dočasné přerušení výroby a vedl k nedostatku těchto obvodů na trhu.

Výroba obvodů NE612 byla obnovena v jiných továrnách NXP a obvody jsou stále dostupné u různých dodavatelů, jako je například a . Přestože původní továrna byla poškozena, NXP se podařilo obnovit výrobu a zajistit dostupnost těchto obvodů pro radioamatéry a další aplikace.

Tedy ať je to s tímto obvodem jakékoliv, je běžně k dostání na Aliexpresu. Např. třeba zde:

5PCS NE612AN NE612 DIP-8 - AliExpress 502

Krátký výpadek výroby způsobil nárůst ceny, kterého využili Číňani. Před 3 roky jsem za 10ks dal asi 150 Kč. Bohužel dnes je to více. Ale ví někdo o něčem, kde cena propastně klesá?

Honza OK1ATE mi poslal odkaz na článek o kterém nahoře mluvím.

SolderSmoke Daily News -- Blog radioamatérů: NA5N na NE602  

Tedy žádný strach, NE612 v Číně určitě seženete.

Nastavení CW hran u PIXIDU612
10.1.2025

Ačkoliv se to nezdá, pak hrany u CW by měly být nastaveny optimálně. Martin OK1RR na svém webu o tom píše.

Personalizujte si svůj CW signál - O Morse a telegrafii

Mohu potvrdit. Příliš zaoblené hrany snižují čitelnost a to tím více, jak Váš signál se ponořuje do šumu. Podle poslechu na SDR, jsem měl pocit, že by to mohlo být ostřejší. Bohužel to nemám čím změřit. Můj nový digitální paměťový osciloskop, při jakkoliv nastavené časové základně, začne okamžitě sledovat průběh signálu (tedy ten signál na 60m bandu). Asi budu muset přečíst manuál, abych věděl co s tím. Nastavoval jsem to tedy od ucha a to výměnou kondenzátoru C1 v PIXIDU.



Jaký vliv to má je vidět zde:

C1_47nF.mp3

C1_10nF.mp3

Obojí je pravděpodobně použitelné. Kdo chce však mít trošku "ostřejší" hranu, doporučuji kondenzátor C1 zmenšit (já použil 10nF).

Doplnění ukázky poslechu na PIXID612
7.1.2025

Aby to "poplivání" PIXIDU612 bylo dokončeno, dovolil jsem si dnes ráno natočit část komunikace OK kroužku, na kmitočtu 3766.5 kHz. Zde je nutno si uvědomit, že signály přicházející na moji anténu jsou zde cca 100uV. Tedy dostatečně silné.

SSB kroužek.mp3

Tedy pojďme si malinko poplivat PIXIDA612.

Že tomu poslednímu nerozumíte? Co chcete trénovat na tak jednoduchém a relativně špatném TCVR? No to je ten fígl. Tím, že proleze filtrem vše z jedné a dokonce i z druhé strany (falešné zázněje), pak se dá říci, že slyšíme úsek z pásma asi 10kHz, Ti, kteří mají školu Torn E.B. a trénují s ušima, tak těm to vůbec nevadí. Když náhodou falešný signál "zavře" přijímaný signá, pak stále máme ještě k dispozici to nejlepší co funguje a to je ATT HI. Tedy snahy zužovat filtr jsou pro ty, kteří nechtějí trénovat uši a mozek HI. Tedy PIXID612 "povýšil" naše SPT o řád nahoru. Tak jako jsme mohli testovat antény při pixiádách (vítěz Pixiády musí být i vítězem jakéhokoliv závodu), tak PIXID612 v rukou závodníků (silně omezený výkon, stejné a blbé vlastnosti přijímače) je otestuje tak, že ten co zvítězí, má velikou pravděpodobnost zvítězit i v libovolném závodě. Bohužel skutečný "malovýkonový" závod máme jen jeden do roka a to je OK QRP závod. A tam se ukáže (Lomikare, Lomikare HI).