Porovnání poslechu 3 majáků
1.8.2024

Stále je ještě plno hamů, kteří věří na zázračné antény a nebo třeba na směrové účinky jejich dipolu v pásmu 80m, který mají ve výšce 6m. Celým tím blbnutím s Pixidem jsem zapomněl zkontrolovat řádnou funkci "utajeného" majáku MIB v lesích jizerských hor. Za cca 1 měsíc bude v činnosti již 3 rokem. Energii bere z malého panýlku o velikosti cca 10cm2. Po 3 letech funkce a různých pokusech s managementem dobíjení, mohu prohlásit, že poslední algoritmus se povedl. Jeho 3 baterie Eneloop AA zatím fungují a to musí v zimně odolávat i teplotě -13.8C (zatím nejnižší teplota, kterou maják naměřil). Pomocí SDR Dr.Vebík jsem ho dnes kontroloval a šlo mi pouze o přečtení napětí baterie. Schválně to zkuste v tom QRN vyluštit. Napovím, že to je 4.04V. Tedy baterie je ve skvělém stavu. No za těchto slunečných dní, není divu. Výkon majáku by měl být cca 25mW a pracuje do antény dipol 2x20m ve výšce cca 12m. Pak jsem přeladil na PIXIDA se 400mW a LW42m ve výšce 16m a nakonec na OK0EN se 150mW a anténou LW. Tedy rozdíl cca 0dB +12dB a +5dB. Představte si to tak, že voláte na DX stanici. První jakoby to bylo 100W, pak dejme tomu 1200W a nakonec 500W. A teď si představte, že expediční operátor to musí brát. Koho vezme jako prvního? A pak si představte, že byste to chtěli volat s QRP tedy ještě jakoby -13dB. Není to pak ztráta času? Proto s QRP nikdy na expedice nevolám.

Pokus 25mW 400mW 150mW.mp3


Co se dá s PIXIDEM měřit (porovnávat)
31.7.2024


Pixid v majákovém módu je fantastický měřící přístroj. Zkusím Vám to zde demonstrovat na zvukových ukázkách. Znovu opakuji, že z reproduktoru PC nic neuslyšíte. Je nutné si nasadit sluchátka a být malinko zkušenější. Musíte umět ze šumu rozeznat CW signálek. Víte plno lidí věří v zázraky a říká. Jo to FT8 bere i signály pod šumem. No tak tomu nevěřte. FT8 má tu výhodu, že předává minimum dat a má na správnost plno algoritmů, jak se přesvědčit, že přečtené údaje jsou správné. To s naším uchem a signálkem na hranici šumu bude trošku horší. Znovu se opakuji. PSK31 ve srovnání s CW jsme poráželi. U FT8 to opravdu už nejde, ale to neznamená, že tam ten signálek neslyším. Jen nejsem schopen ho uchem správně vyhodnotit.
    Ale vraťme se k PIXIDU. Je 30.7.2024 něco kolem půl páté našeho času. Zapínám maják na 3559.5 kHz a nejprve kontroluji, kde je mez jednoho skoku. Nádherně se to pozná, když si pustíte SDR,  který je již mimo tuto zónu (OK2KYJ). Neslyším zde nic. Koneckonců moje anténa je NVIS a tak se není čemu divit. Nacházím SDR rádia blíže k Liberci a kontroluji slyšitelnost. Do testu jsem zahrnul DR.Vebíka z Jindřichova Hradce (naše nejdokonalejší NVIS přijímací stanoviště). Dále SDR v Marianských Lázních, SDR v Bavorsku těsně za hranicemi a SDR u Berlína. Říkali jsme si, že zvýšením naší slyšitelnosti o 3dB (dvojnásobný výkon) již nám dává výborné předpoklady porážek konkurenci. Pokud máte antén více, můžete si je porovnat. Já jsem srovnával svoji starou NVIS LW42m ve výšce 16m s moji novou a vhodnější anténou na vyšší bandy a to je cca LW 33m ve výšce 18m. Nejprve vždy maják vysílal do nové antény (LW33m) a pak do staré. Pokud jste na hranici šumu, pak poznáte i 1dB rozdílu (pozor na AVC u SDR rádií). A tak poslouchejte.

DR.Vebík.mp3
Mar.Lazne.mp3
Berlin.mp3
Bavorsko.mp3

Velice krásné srovnání je z Bavorska. Na LW33m kromě pát stop po signálů nic, kdežto na NVIS LW42m už berete i celá slova. Tady není pochyb o tom, která anténa je v tu dobu vhodnější.
Zkrátka mít k dispozici maják s možností regulace výstupního výkonu, pak máte v ruce obrovský nástroj pro testování antén.


Výuka CW v Liberci pokračuje
31.7.2024

Tentokrát nás na BP bylo méně. Je čas dovolených a bolení zad HI. Bylo tedy více času na specifické trénování.



Tentokrát jsme Zdeňka podrobili pile-upu ze dvou míst HI. Zleva Já, Zdeněk OK1ZP a brácha OK1USP. Plno lidí se diví, že pořádné pádlo od Begaliho stojí tak šílené peníze. A tak si myslí, že malinkaté hezké pádlíčko z Číny bude fungovat stejně. Čím menší znalost o klíčování, tím blbější pádlo se používá. Chcete-li se naučit dobře klíčovat, pak prosím nikdy nekupujte tyto čínské a jiné kolíčky na prádlo.



Brácha jedno takové pádlo vylepšil a dovnitř zabudoval mikrospínač s lupavkou. Je to samozřejmě stále hrůza, ale ta lupavka tomu dává jasný pojem o spínání. Původně toto začal používat Jarda OK1FFF. Tedy zlepšilo se to o 50 procent.

VideoLupavka.mp4


K čemu je dobrý neslyšitelný maják, aneb jak je užitečný PIXID
28.7.2024

Jak posuzovat radiové podmínky? Zkrátka zajímá mne, jaká je šance, že můj signál bude někde slyšitelný. Tak to je problém. Může mít na to vliv sluneční činnost. Ano existují teorie, kdy to podle sluníčka bude lepší a nebo totálně horší. Někomu tedy stačí jen tento údaj:

SSN:178 SFI:204 A:13 K:2


Někdo zdatnější již ví, že když to tam na sluníčku bouchne, pak většinou za chvíli je aktivní pozitivní fáze a pak ta negativní. Když už to bouchlo, pak je to rutina. Ale jestli to bouchne a kdy, tak to je jako s počasím. Jestliže máme možnost se podívat na radar a pohyb oblačnosti, tak každý z nás je vlastně přesný "hodinový" meteorolog. Ale pokud se nás zeptáte jak bude zítra, pak jsme na tom špatně. A pokud budete chtít vědět jak bude za měsíc, tak to je neřešitelný problém i pro profíky.

Někomu stačí se podívat na ionogram. Třeba tento byl dnes ráno.



Ano dá se z toho vyčíst mnoho. Třeba to, že do Prahy se odrazem na kmitočtu 10,1 MHz nedovolám.
Všechny pomůcky jsou geniální, ale.... Poslechem majáků NCDXF jasně vidím, co se třeba na tom 20m bandu děje a jaká je asi moje šance se dovolat. No jo, ale jaký vliv má na to moje anténa? Když budu mít směrovku a nebo nízký drát, tak každý ví, že je to o něčem jiném. Jak teda zjistím, jestli se někam dovolám s mým QRP výkonem? Obávám se, že veškeré předpovědi, ionogramy mi moc nepomůžou. Je jen jedna metoda, která mi pomůže.

Zkrátka použiju sebe jako majáku a poslechnu si, zda to tam někde je slyšet. Pokud znám ještě přijímací antény na druhé straně, pak je to super. Tím pokusem jsem vyloučil jednu neznámou a to je vlastnost mé antény.  Ale pojďme si to demonstrovat na pásmu třeba 5MHz. Kolem 5.30 SELC jsem pustil maják 400mW na kmitočtu 5354.5 kHz a to s výkonem 400mW. Znovu opakuji něco o tom, že ideální stav je ten, když můj maják je na druhé straně slyšitelný na úrovni šumu. Ten signálek jsem zmapoval následovně.

OK1CPR.mp3
DL7API.mp3
OE9GHV.mp3
SM0KOT.mp3
EI6IZ.mp3
EA8CFK.mp3
W1NT.mp3

Tak co, řeklo Vám to něco? Samozřejmě, bylo to 400mW, ale co když použiju moji FT817 s 5W? No to bude paráda, bude to o víc jak 10dB silnější. A co když použiju 100W? A nebo 1kW a nebo 20kW?
No to už jsou ty počty. Zkuste někdy pustit třeba 20kW do Vaší antény. Pokud rovnou neshoří, pak se budou dít věci. Můžete ihned se zapojovat do ranního DX kroužku a budete velice úspěšní. Totiž výkon má vždy přednost před anténou. Možná, že pak si uvědomíte i to, že když něco neslyším, tak to nemohu volat. Nevěřte v zázračné antény, ale ve výkon věřte vždy. Je to nejsnadnější způsob, jak být slyšen. Čím dříve to pochopíte, tím dříve Vám podám ruku na setkání v Chrudimi HI. A taky si zopakujme jednu poučku. Jestliže Vaše konkurence zdvojnásobí výkon (3dB), pak už jí nemůžete konkurovat.



Jak je slyšet signál na úrovni šumu?
27.7.2024

Ještě znovu a stále dokola. Maják nikdy nesmí rušit. Co s majákem, který "bouří"? Pokud přijímáte maják na úrovni šumu, pak je citlivý na změny i o 1dB. To je pak nádherný měřící přístroj. Samozřejmě nepřečtete vše co dává, ale to opravdu nevadí. Ale pusťme si dnešní záznam z pásma 20m. Za celou noc jsem byl zachycen jen asi 10x.


Už i tento obrázek je o něčem vypovídající. A nyní si poslechněte, jak signál 400mW byl čitelný v USA.

Maják20m.mp3

Tak už je Vám jasné proč ATT?


Preliminary order PIXID ATT uzavřeno
26.7.2024

Celkem jste si objednali:

OK1IF      6ks   (z toho 4ks pro OM3TY)
OK4MR   4ks
OK1OO    1ks
OK7CM    2ks

Celkem tedy 13 kusů. Počkám do zítra a pošlu Gerbery od Alexe OM3TY Liborovi OK1LST k cenové nabídce a objednání. Jinak navrhuji, abychom si desky (pokud dojdou) převzali v Holicích. Ušetříme trošku nohy Liborovi HI.

PIXID ATT
26.7.2024
Signální barvy beaconu



Konečná podoba majáku s krabičkou ATT

Těch objednávek na krabičku ATT přišlo málo. Tedy nemá smysl na to dělat krabičku a použije se tato, což je krabička z Aliexpressu. Tento maják co vidíte, měl sloužit místo jednoho majáku, jako maják nové generace. Skutečnost je však jiná a tak uvidíme co dál. Jaká byla vize?

Pokud by se sehnala místa na umístění (asi největší problém), bylo by vyrobeno cca 6 majáků, které by pracovaly na jednom kmitočtu jako majáky NCDXF (s poklesem výkonu o 10dB, 20dB). Synchronizace vysílání by byla provedena pomocí vysílače DCF. Tím by se vytvořila podmínka pro to, abychom mohli sledovat útlum vrstvy D a vlastně bychom sledovali podmínky šíření na jednoskok po celé republice. Něco podobného vlastně dělá OK0EU, ale úplně jinak a nevýhodně pro nás. Ovšem sehnat umístění tolika majáků po republice, by byl asi problém. A tedy, vize zústává, realita bude jiná.



Dnešní majáková noc se svatou Annou...
26.7.2024

Včera večer jsem přeprogramovával všech mých 6 kusů PIXIDů na nový firmware V1.00f. Vše neproběhlo tak rychle, jak jsem myslel. Totiž  mám tam různé typyArduino nano. Existují teoreticky čtyři možnosti programování:
  1. Arduino 1.8.19 se starým bootloaderem
  2. Arduino 1.8.19 s novým bootloaderem
  3. Arduino IDE se starým bootloaderem
  4. Arduino IDE s novým bootloaderem
Pokud to předtím bylo uděláno s něčím a vy zkoušíte něco nového, občas se to celé "vzpouzí".

Nakonec se mi to zdařilo, ale ztratil jsem spousty času. Než jsem šel spát, spustil jsem maják na 14099.5 kHz. Čekala se porucha a s tím související prudký pokles kritických kmitočtů. Kdy se to projevilo v Čechách, je zřejmé z majákového vysílání.



Poslední zachycený signál majáku byl ve 0110Z. Pak až do rána nic. Pokud se podíváme na ionogramy z Průhonic, pak to kolem tohoto času vypadá následovně.



Ano časy souhlasí. Zapnul jsem rádio cca ve asi 3:30 Z a to vypadal ionogram následovně:



Ano kritický kmitočet dosti nízký, aby to na DX fungovalo. Maják byl absolutně na 20m nečitelný. Rychle jsem ho přeladil na 10144.3 kHz a zkusil jsem udělat na W1NT nahrávku. Tu máte zde:

W1NT 30m.mp3

 To samé jsem udělal i na kmitočtu 7038.2 kHz

W1NT 40m.mp3

Je to velice zajímavé srovnání. Výhoda je ta, že MUF je přímo odhadnut na moji anténu a ne podle tabulky s uvažováním standardního vyzařovacího úhlu antény. Rád se k této metodě v budoucnu vrátím.




Maják PIXIDU 14099.5 kHz 400mW, překonal Atlantik jako prd....

SSN:160 SFI:175 A:6 K:1

Ano dnešní ráno patřilo k nenarušeným dnům. Maják pracoval celou noc a má za sebou úspěch v podobě "zlámání" Atlantiku. 400mW do drátové antény s optimem vyzařování někde kolem 30deg. PIXID potvrdil, že to s tou ztrátou nebude tak zlé (antény se dělí na ztrátové a více ztrátové).





Jak to tak vypadá, těch 400mW je zde moc. Došly mi desky na stavbu dalších majáků. Musím napsat Liborovi HI. A jak byl slyšet signál PIXIDA něco mále před 6 hodinou SELČ v New Hampshire (W1NT)

W1NT.mp3

Teď už nám chybí jen nějaké porovnání s něčím. Jo, tak tomuto se říká sluneční maximum. Počítejte se mnou. Jestliže 400mW dokázalo vyprodukovat signál cca 10dB na základním šumem, pak 4W by byly 20dB nad, 40W 30dB nad a 400W 40dB nad základním šumem. Ty podmínky jsou skutečně dobré. Nikdy jsem se nepokoušel konkurovat směrovkářům. To nejde. Ale dnes začínám s novou anténou vymýšlet novou taktiku účasti. Možná to v nějakém příštím závodě zkusím. Potřeboval bych však ty kritický kmitočty popohnat alespoň na 11MHz. Pak by výhoda směrovkářů poklesla HI.

Při odeznívajících podmínkách cca 700 SELC je signál PIXIDA přijímán v KM3T cca -125dBm. Cca 4dB nad šumem. Jak to vypadá?

KM3T.mp3



PIXID v majákovém módu je universální, testy na 14099.5 kHz



PIXID má výstup až do 100MHz. Jediná podmínka provozu je to, že musíte zajistít řádné odfiltrování vyšších složek harmonických kmitočtů. Tentokrát jsem testoval 400mW na kmitočtu 14099.5 kHz (500Hz pod majáky NCDXF). Ukazuje se, že má anténa se chová docela slušně. Těch 400mW je zde opravdu moc. Ale nebojte, krabička PIXID ATT už je na cestě. A jak je to slyšet třeba ve Skotsku?

PIXID v GM.mp3


RBN

Jen pro zajímavost. cca 30 minut po pořízení nahrávky signál zmizel. Jasně tedy to ukázalo, že kritický kmitočet klesnul pod odrazitelnou vzdálenost. Protože víme, jak se počítá jednoskok, lze z toho dopočítat vyzařovací úhel mé antény v tomto směru. Další experiment. Nechám to puštěné do rána a podíváme se na zajímavosti, co se vlastně v noci dělo.
Ten přechod a zánik možnosti příjmu by bylo možné zaregistrovat na ionogramu. Bohužel (a fakt už to není sranda) zase nefunguje ionosonda v Průhonicích. Normálně bych řekl: "Co je to tam za pitomce, co to obsluhují?". Jsem však slušný člověk a tak říkám: "Vědci v Průhonicích mají obrovské problémy udržovat v činnosti západní techniku. Pravděpodobně mají nějaký vadný kus, protože všem to funguje, jen jim ne".
Vzal jsem tedy za základ ionosondu v Dourbesu.

V této fázi to bylo slyšet

V této fázi ani Ťuk

Dolejší stupnice D a MUF je dělána pro sin alfa vyzařovacího úhlu antény 30 deg. Tedy kdo má směrovku, ještě by to fungovalo, u mne už ne. Dá se předpokládat, že tedy vyzařovací lalok mé antény je někde kolem těch 30deg. Ten přechod je fantasticky rychlý. Až jsem se lekl. Škoda, že jsem to nezachytil v nahrávce.


Co se dá s přípravkem PIXID ATT ještě provádět?
24.7.2024

Doplňková krabička PIXID ATT a vlastně i PIXID se dá docela slušně využívat pro porovnávání vyzařovacího úhlu antén. Ale pojďme si to opět demonstrovat na nahrávce.
Již zde bylo psáno, že moje anténa LW42m ve výšce 16m, je typickou anténou NVIS pro pásmo 80m. Na vyšších bandech občas něco udělám, ale cítím, že to není ono. Vybudoval jsem novou anténu LW 30m ve výšce 18m. Samozřejmě jsem předpokládal, že asi nebude tak dobrá na 80m jako ta LW42m. Byla stavěna pro vyšší bandy. Pokud máme PIXIDA a umíme se přiblížit k šumu z bandu, pak je jasné, že ty dvě antény můžeme porovnat. Porovnával jsem je v pásmu 40m.

Porovnani LW42m versus LW30m.mp3


Nejprve jsem měl na celou relaci připojenu anténu LW42m a pak jsem na další relaci připojil LW30m. Pokud jsem na úrovni šumu, pak ucho je tím nejlepším měřícím přístrojem. Tak která anténa je v těchto podmínkách na jeden skok lepší? Jasně, to pozná každý. Ten rozdíl je cca 6dB. Nádhera a tak nebojte, že Vaše investice  do desky PS bude nevýhodná.
Upozorňuji, že preliminar order končí tento pátek. Samozřejmě opět riskujete to, že deska bude ve versi BETA a mohou se tam vyskytnout chybičky. Alex zatím finišuje na výrobě Funkčního modelu (na jednostranném PS).

OM3TY stavba FM doplňku PIXID ATT


Proč je výhodný ATT -10dB a -20dB?
24.7.2024

Někteří z Vás si myslí, že nastavovat útlum u PIXIDA na -10dB a dokonce i -20dB je totální nesmysl. Těžko se na toto téma diskutuje a věřte, že těchto pokusů jsem provedl již stovky. Abych citlivě uchem dokázal zjistit nějaké rozdíly, pak se potřebuji dostat se signálem až téměř k základnímu šumu z pásma. Pak vše je strašně citlivé a poznám rozdíl již o 1dB (2dB). Pokud by maják byl slyšet 59 plus 10dB, tak nepoznám nic a uchem už vůbec nic. Ještě jednou opakuji.  NIKDY NESPOUŠTĚJTE OBSLUHOVANÝ MAJÁK S VELKÝM VÝKONEM. BUDETE JEN RUŠIT A NIC NEZJISTÍTE. Připravil jsem si pro Vás takový test, kde nejprve PIXID vysílá s výkonem 400mW.



400mW.mp3

Pak jsem zařadil útlum -10dB, tedy výkon 40mW

40mW.mp3

Samozřejmě SDR přijímač je vybaven AVC a tak je to zvukově zarovnáno. Vnímejte odstup signál šum.

Signál 40mW

Na testy jsem použil Dr. Vebíka a kmitočet byl 7038.2 kHz. To co je vidět vpravo, je soustava majáků OK0EU.
Zajímavé je srovnání opět 400mW se 4 mW.

400-4mW.mp3

Snad jen trošku teorie. 10dB útlumu je 10x snížení výkonu. Pokud máte TCVR z USA (Elecraft) a jste v oblasti pod S9, pak toto snížení se Vám projeví jako skoro 2S na S metru. 1S=6dB. Pokud máte Japonský TCVR, pak je to jinak a 1S=3dB (pod S9). Tedy snížení o 10dB se projeví poklesem ne o skoro 2S, ale o 3S. Zkuste domyslet, proč to tak Japonci dělají a proč lidi raději chtějí toto cejchování S metru. Hlavně prosím nikdy nesrovnávejte zařízení stylem. Já když připojím anténu tak mám S metr na nule, kdežto ten Elecraft ukazuje něco. A pak prosím nevěřte S metrům a raději si je zkontrolujte.
Tedy náš nový maják nové generace bude umět -10dB a -20dB. Ještě jsme diskutovali tom, proč to řízení děláme tak složitě. Co třeba to stahovat přímo z výstupu SI5351. Tak to jsem si malinko vyzkoušel a v literatuře se píše, že by zátěž pro tento modul měla být cca 1000 ohm (my v Pixidu to zatěžujeme cca 500 ohm). Pokud toto porušíte, pak se to většinou projeví jako koště nežádoucích signálů. Ne raději ne. ATT na výstupu je to nejpřesnější a doplněný další LPF vlastnosti vylepšuje.

Strategické rozhodnutí na BP
24.7.2024

Včera bylo úterý. Společně s bráchou jsme Janě OK1VPU natáhli z okna drát, kterému se moc nemůže říkat anténa. Je to LW drát délka přibližně 20m. Největší hrůza je, že těsně vedle na vedlejším paneláku má někdo solár. Tedy rušení po celém pásmu S9. Bude to veliký problém. Ale naše zkušenost říká, že vždy se musí udělat první nástřel (natažení panenského drátu) a teprve pak se to musí vylepšovat. Jana tedy má anténu, kde po Liberci by nás v pásmu 80m měla dobře slyšet (každodenní skedy 3560.9 kHz od 20 SELČ).



Jana od Toníka OK7CM dostala i novou Pixid kabelku. Zleva OK1VPU, OK1IF



Zleva OK1USP, OK1FH, OK4BB, OK1FHG a OK1VPU: Sešlost celkem slušná. Na fotografii ještě chybí Karel OK1JRU a Honza OK1FUN.



Jana OK1VPU a Zdeněk OK1ZP.



OK1FUN Honza při treninku CW. (Už je na metě 18WPM a občas bez problému bere i smíšené texty v otevřené řeči. Je to borec).

Zdeněk dokončuje návrhy nového zařízení střední třídy - RozkmiD. Tedy 5 bandový QRP CW TCVR s analogovým krystalovým filtrem. Bavili jsme se o tom, zda je výhodné to navrhnout jako dvoudeskový TCVR do nějaké krabičky z Číny. Nakonec jsme usoudili, že jednodeskáč má plno výhod. Když se navrhne a vytiskne krabička, pak se to líbí i těm, co nemají doma ani pilník. Tedy rozhodnuto. RozkmiD bude jednodeskový a bude v krabičce z 3D tisku. Než se od návrhu přejde k ověřené výrobě (prohnáno několika betatestery), tak nějaká doba uplyne. Ale Zdeněk slíbil, že tento projekt (pokud bude zájem) popíše na QRP setkání v Chrudimi 2025. Možná zkusíme vydat ucelenou formu popisu v elektronické formě (sborník bez sborníku).

Jako pomluvu musíme konstatovat, že ten Jablonečák s iniciály DU je nějakej divnej. Zkrátka jeho narozeniny i svátek v jednom, nebyly řádně oslaveny. Stává se z něj "Jezevec" zalezlý ve své dírce.



Odzkoušen PIXID v zapojení BEACON
22.7.2024

Pokud už jste "mazáci" v CW a nebudete se zúčastňovat mistrovství světa v Sálové Pivní Telegrafii (SPT) ale máte zájem o srovnání Vaší antény (Pixiáda), pak je celkem zbytečné, abyste osazovali tu část PIXIDU, která je využívána u přijímače. Vše pak funguje naprosto stejně, jen to bohužel neposlouchá. Dnes jsem to odzkoušel a zde je výsledek moji práce:



To co není osazeno, tak je nutné pouze pro přijímač, ale ne pro vysílač. Ušetříte i pár mA HI. Trošku jsem ten vysílač "vytunil" (cca 600mW), ale bohužel nemám nastavené ještě potlačení 2. harmonické (až budu mít doma tinySA).



Zítra ještě něco odzkouším. Tedy, kdo potřebuje jen inteligentní maják a nic víc, pak osaďte jen tuto část. Opět jsem na některých pozicích použil SMD součástky typu 0805.



Pavel OK1OO a jeho módní saloon HI



Až se mi sbíhají sliny. Ale včera jsem utratil za dvě barvy cca 320 Kč a tak uvidíte HI.

První testy desky PIXID V1.3
20.7.2024

Deska V1.3 byla upravována hlavně z těchto důvodů:
Bylo celkem objednáno 60ks desek ve versi BETA. Desky došly v tomto stavu:





Betatesterem NR.1 nebyla nalezana žádná chyba. Přesto betatester upozorňuje na jednu věc.

Použitím jiné knihovny potisku, byl odstraněn na desce symbol USB konektoru. To by mohlo někoho zmást. Na potisku je sice ctvercová díra označující jak má být Arduino uno zasunuto, ale....

Důrazně upozorňujeme, že otočením Arduina dojde k jeho trvalé destrukci:


Správné zasunutí Arduina nano do patice je takové, že konektor USB C je na druhé straně, než kde je tlačítko MENU.

  Správné zasunutí desky Arduina nano do patice.

Betatester Nr.1 přezkoušel činnost desky V1.3 a konstatoval, že vše je v pořádku.



Protože tato zobrazená deska bude ještě použita jako hotový PIXID, osadil jsem i konektory jack 3.5mm. Přezkoušel jsem funkci v rozsahu kmitočtů od 1MHz do 100MHz a vše fungovalo normálně.
Pokud by tedy toto někdo chtěl využít jako dílenský generátor v rozsahu 1MHz až 100MHz, pak je vše OK. Je nutné pouze dodělat LPF a děliče výstupní úrovně. Tento generátor Vás pak přijde cca na 300kč HI.

Obrázky z osciloskopu (bez LPF). Upozorňuji, že osciloskop FNIRSI funguje nad 30MHz už jako ukazovátko a nelze se spolehnout na zobrazené údaje (čínská pomsta hamům)







Tedy testujte a čekáme na Vaše připomínky. Znovu upozorňuji na to, že Libor OK1LST bude mít sebou v Holicích desky verse V1.4 (možnost ovládání ATT v činnosti majáku PIXID). Tedy kdo....neváhejte.