Jak u desky PIXID ATT nahradit rezistor 72R pomocí dvou rezistorů 75R a 1K8 řady 0805 "na sobě"
1.9.2024

U desky PIXID ATT je u útlumového článku -10dB použit rezistor 72R. Ten nebývá běžný a tak je vhodnější ho nahradit dvojicí rezistorů 75R a 1K8 paralelně (na sobě), podle následujícího schéma.



Nově jsou přidány rezistory R10 a R11, které se napájí na stávající rezistory R1 a R3 (sendvič). Výsledná hodnota odporu tedy bude 72 Ohm.




U svého prototypu jsem neosadil výstupní LPF. Tedy neosadil jsem C1 a C2 a místo L1 jsem dal zkratovací spojku. Tím jsem zhoršil parametry potlačení vyšších harmonických, ale zato je pro všechny pásma jen jedna krabička. Nejhorší potlačení u svých PIXID" mám cca -40dB, což u tak malých výkonů je dostatečné. Všimněte si jak jsem vyřešil doplnění oddělovací diody.


PIXID ATT chybička...
2.8.2024

Jsem známý tím, že dokážu perfektně vše ničit. Když jsme ještě pracovali v jednom podniku a vyráběli elektroniku, pak jsme měli na kontrolu celé oddělení. To zkoumalo a testovalo a měřilo. Většinou nás jen vytáčeli do běla. Například tím, že chtěli certifikát od výrobce foliové klávesnice, že vydrží 4KV atd. Byl to vždy boj HI. Bohužel skoro pokaždé nepřišli na chyby, které se projevili jednou za 14 dní. Byl jsem znám tím, že test na odolnost proti rušení jsem s oblibou dělal pomocí ruské zažigálky. To byl zapalovač plynu, který se strčil do zásuvky a klepalo se to jako stará vadaska a vytahovalo to obrovký oblouk VF. Odrušení tenkrát v Rusku neznali. Dokonce to mělo na sobě znak káčestva (kvality). Pokud jste to strčili nad desku s číslicovými obvody a zažigali a ono to zkolabovalo, pak jsme hned věděli, že něco není OK.
    Víte systém pre order a beta desek je vynikající věc, jde to rychle. Bohužel občas se může něco stát. Proto Vás vždy nazýváme betatestery. Při hraní si s krabičkou PIXID ATT funkční verse (ještě jen -10 a -20 dB), jsem nahrával novou versi programu přes USB a bez napájení 12V. Předtím však to bylo na 12V. Vytahoval jsem konektor jacka 3.5 mm a najednou to celé zhaslo. Takto jsem to vytahoval asi šestkrát, ale po sedmé se to stalo. Při kontrole jsem zjistil, že odešlo Arduino a to odejitím známého stabilizátoru. Chvíli jsem na to koukal, až mne to napadlo. Ten konektor 4 piny 3,5 mm je určen vyloženě na NF věci. Určitě autora nenapadlo, že tím někdo bude tahat napájení 12V. My to máme zapojené tak, že nejprve lezou do konektoru datové vstupy D6 a D7, pak leze 12V a nakonec se to spojí se zemí. Jelikož bázové odpory jsou 4K7, tak se nic neděje, pokud je nakrátko uzemníme. Horší to je s těmi 12V, protože na desce je elyt a ten zůstává nabitý. Pokud ta zem je propojena přes koax, pak vlastně dojde při zastrkávání k vybití toho elytu. Co se děje potom, už nezjistím. Ovšem stane se to, co se stalo. Náprava se dá udělat např. takto:



Doplní se ochranná dioda D3 ve větvi napájení. Ta zabrání tomu, aby se nabitý elyt vybil. No bohužel v Holicích budou už hotové desky. Bez řezání jedné cestičky to nepůjde.

Bude to vypadat nějak podobně jako na Funkčním (bastl) vzorku.

Přerušen spoj od konektoru a vložena dioda D3 (spoj jsem odfrezoval ruční frézou)

Takto to provedete na desce z Holic.



V detailu:



 Vy (většinou já - mám objednáno 6 kusů desek) to halt musíte provést. Stalo se a proto vždy říkáme, že deska je ve versi beta. A tak se Vám moc omlouváme, že jsme tuto nepříjemnost způsobili. Ale jste zkušení betatesteři a tak oprava pro Vás nebude problémem.
Závěr pro nás. Ne všechny konektory jsou vhodné pro tahání napájení. Gór, když všechny plošky při zasouvání se setkají s tou první.

Vize se mají plnit, co nového?
1.8.2024

Dnes mi došel propojovací kabel pro jacky 3.5mm (díky Šaňo jsi zlato). Ihned jsem se vrhl na zprovoznění dálkově ovládaného ATT. Nakonec se nedařilo a na výstupu Arduina D6 jsem měl záhadné napětí 3V místo nuly. Ovšem bylo to Arduino nano, které zažilo mé divné experimenty. Dal jsem tedy nové a vše začalo fungovat. Nemám přesné odpory v attenuátoru a tak snižování výkonu není přesně po 10dB. Ale podívejte se, co jsem naměřil.

Plný výkon na 50ohm 476mW
Prostřední výkon 27mW

Nejmenší výkon 5.7mW
Všimněte si modré křivky FFT. nemám teď doma tinySA a tak nemohu změřit parazitní vyzařování. Ale přidáním dalšího filtru jsme se dostali do oblasti potlační vyšších harmonických zcela jistě nad -50dB. Maják běží od asi 17.30 UTC na 3599.5 kHz. Tedy můžete si vyzkoušet zda v těch 5sec čárkách uslyšíte i těch cca 6mW. Pokud jsou dobré podmínky, neměl by to být problém. Maják tedy pracuje jako systém majáků NCDXF.



Zde je video z vysílání:

Test pixid att.mp4

Kolikrát jsme si už říkali, že "Dost bylo PIXIDA". Ovšem úspěšnost a láce konstrukce nás stále přesvědčuje, že ten inteligentní bzučák má stále potenciál dávat něco nového. Pixiáda a testování a porovnávání antén je tak zajímavá věc, že...... Jen malinko nechám nahlídnout do naší kuchyně.



Za prvé Vás chceme naučit pájet součástky SMD. Nebojte se toho. Za další si všimněte součástek J2 a J5. Tak to jsou relátka. No a teď přemýšlejte, proč je tam ta feritová anténa a obvod naladěný na 77,5 kHz HI. Toto už nebude mít přijímač, ale je to inteligentní maják. Ale více příště. Samozřejmě opět budeme dělat Preliminary Order HI. Dokonce to bude mít možnost měřit kritický kmitočet. Už nás ti vědci z Průchonic s nefunkčností ionosondy štvou. (Dělám si legraci)



Jak je to s tím ATT
1.8.2024

Dostal jsem dotaz, zda v útlumovém článku někdo může nahradit SMD rezistory řady 1206 řadou 0805. No pojďme se na to podívat. Výkon našeho majáku je 400mW. Schéma je toto:



Přesný výpočet pro vstupní a výstupní impedanci 50 Ohm by vycházel takto:

R1=71.2      R2=96.2      R3=71.2
R4=61.1      R5=247.5      R6=61.1

Samozřejmě kvůli nějaké řadě jsme zvolili to, co tam je napsáno. Většina SMD odpůrků se dodává ještě v přesnosti 1 procento, takže další chyba. Z hlediska výstupního výkonu je to však nepodstatné. Co je podstatnější je to, že při vstupním výkonu 400mW je extrémním případě rezistor R1 namáhán 207mW a R4  327 mW. Zde si musíme uvědomit, že ta ztráta je pro všechni velikosti rezistorů stejná. Od výrobce však víme, že u řady 1206 povoluje z hlediska jeho odvodu tepla, maximální výkonovou ztrátu 250mW. Tedy my vlastně už jsme mimo doporučené hodnoty. Ovšem vysíláme CW a tak to nebude problém. Z hlediska spolehlivosti součástek tedy i řada 1206 je malinko přetížená. Tedy rezistory R1 a R4 by měli být zásadně 1206. U ostatních je možno připustit i 0805.

OK2PPK - Výpočet útlumového článku 1

Trošku zmatky, ale nakonec vše bylo k něčemu dobré
30.7.2024

Čínskému dodavateli desek PIXID ATT něco nebylo jasné. Tím pádem byla možnost ještě desky trošku zdokonalit. Tedy kompletní desky po posledních úpravách vypadají takto:







Co se změnilo?

  Vše však dobře dopadlo a tak snad desky v Holicích již budou k dispozici.