Nahrávka celého závodu s PIXIDem


Kdo mne v závodě "udělal", tak si zde může poslechnout svůj signál.

OK1IF OKQRP2024.mp3

Tak jak bylo? Jsme naplněni uspokojením? OK QRP závod je za námi


Myslím, že zhodnocení necháme na Chrudim. Přesto mohu říci první dojmy.

OK2NAJ.mp3

Jirka je však borec a posluchač "neslyšitelných" signálů a tak to vše vydoloval. Jirko.....díky, máš můj obdiv.

Samozřejmě mám kompletní nahrávku a tak se uslyšíte i vy. Bude zde zveřejněna až po vyhodnocení závodu. No a do kroniky je potřeba doplnit novou fotografii stárnoucího staršího HAMa. Tentokrát jsem na znamení "usmíření" s Hejkaly (asi nezávodili), nasadil neutrální barvu šátku. HIJak se tedy tento závod vyvíjel?

Vstávám kolem 6. hodiny a u kávy poslouchám UBA contest a Běloruský contest. Pro informaci o podmínkách na blízkou vzdálenost, zkouším volat Roberta OK2PYA v UBě. Robert je borec a tak mne přečte. Pak mi však telegrafuje, že objektivní report pro mne je 229. On zde je tak cca 579. Předpokládám, že jede se 100W a tak začínám nervóznět. Nemám zpětnou vazbu z Průhonic (jeden z nejvíce poruchových ionosond na světě), domnívám se však, že to bude výbuch. Stanice na východ od nás (Lukašenkové), však přicházejí s jejich východem sluníčka velice silně. Zkouším zkoumat ionosféru podle OK a OM stanic, které zaslechnu. No......
Mám vymyšlen plán A, který předpokládá, že o sobě dám na bandu vědět. To znamená rozjet vše v Runu a pak si skákat pro násobiče a dvoubodová spojení. Člověk míní a pánbůh mění. Podle přicházejících spotů z RBN jasně vidím, že můj signálek se nepatrně přehupuje přes šum z pásma. Podle RATE je to jasné. Stále více i dochází k situacím, že jsem z mého kmitočtu nevědomky vyhnán tím, kdo nepoužívá RBN a slyší hůře. Pokud mám reálných 350mW, pak nepřichází v úvahu nějaký souboj. Pokorně to zkouším znovu a znovu a podle spotů je mi jasné, že tentokrát to bude špatné. Přecházím do taktiky B, která předpokládá SaP s tím, že jakmile se dostanu při volání do souboje s někým jiným, pak moje šance na dovolání je nulová. Tedy většinou ani nevolám. Závidím Liborovi OK1DOL, Honzovi OK1MNV, Milanovi OK1DMP jejich pileup. Strašně se trápím a spoléhám na efekt východu sluníčka. Tedy výhodu poklesu výšky vrstvy F, zesílení Ečka. Je mi jasné, že ten nižší útlum však bude zlikvidován nárůstem útlumu od D. Tedy toto fakt nejsou podmínky pro NVIS. Pokud by mi to nezářilo nahoru a mělo to byť i jeden lalok třeba v 60 stupních,, pak by to pro tyto podmínky znamenalo výhodu. Vím však, že krátkodové zlepšení musí přijít. Jak bude dlouhé? No předpokládám ne více než 10 minut. Vím, že na některé borce se určitě dovolám, je to otázka jen toho, aby je už nikdo jiný nevolal. Skáču tedy po bandu a snažím se dělat stanice, které na sobě namají takový pileup. V této fázi boje je průšvih to, že vlastně nikdy nevíte, jestli zvolená taktika je dobrá a jestli náhodou něco jiného nebude lepší.
Sleduji svůj signál z RBN. Ovšem, to znamená dávat výzvu. To je však zase ztráta času. Ach jo.....to bude ostuda.

Jde to pomalu a já sleduji RBN a číhám na to krátké zlepšení. Pozoruji ještě (při znalostech našich antén), kdy ten okamžik přijde a to na porovnání signálů ze stejného místa (Karel OK1JRU a já).Modré cca 400mW a to žluté je Karel na FT817 s 5W. Jakmile mi to vyběhlo nahoru, nastal očekávaný moment.Kolem 8 hodiny to přichází, vrhám se na RUN, ale trvá to šíleně krátce a tak opět spadám do šedivosti nevhodné antény, při nestandardním jednoskokovém šíření. Jsem silně nervózní a nejsem si vědom nějakých zásadních mojich chyb. Vlastně díky tomu, že se neudává číslo spojení, tak nevím, kolik je vůbec stanic na pásmu a kolik bych v daný čas měl mít asi spojení. To že konkurence mi vypnula Ionogram v Průhonicích (HI) jsem úplně dezorientován. Skáču z Runu do SP a občas věřím na zázraky, když se pokouším dovolat do Turnova, což stoprocentně vím, že se to nemůže podařit.
V tom obrovském smutku mi dělají radost jen moji žáci. Brácha asi zaspal nebo co, ale Libor OK1DU a i Franta OK1FH jedou skoro první ligu. Frantův je to asi první závod v životě. Chudáka jsem včera seřval a tak jsem ho možná odradil. Ovšem poslechem se přesvědčuji, že se kluk pere docela dobře. Vrstva D se zvětšuje, vše slábne a tak musím konstatovat, že jsem neudělal jediné dvouskokové spojení do OM. Halt ty energie pro to bylo málo. Děsí mne představa, že normálně oproti 5W stanicím ztrácím cca 11dB (cca 2S) a za normálních podmínek by to znamenalo, že musím udělat cca 75 procent všech spojení, co dělají oni. Ale teď.
Původně jsem se chtěl vidět na stupínku v Chrudimi, jak hrdě říkám: "Vidíte toto je PIXID, který porazil všechny ty IC7300, TS710...". No jo, ale co teď budu říkat. Vždyť se mi všichni budou smát. Hejkalové vyhlásí veřejný ples za účelem oslav konce Pixin HI. No to bude ostuda. Nějak to dojíždím a okamžitě zvedám telefon a volám Milanovi OK1DMP (většinou vítěz v kategorii do 5W), kolik toho vlastně udělal. Pokud nás bylo tak 100 (doufal jsem), pak mých 26 spojení bude totální propadák. Od Milana se však dozvídám, že má 51 spojení. Tedy ostuda to bude, ale ne zas tak veliká. Odhaduji, že nás mohlo být cca 60. Jo bohužel stárneme. Naštěstí jsem zaregistroval novou značku a to Pepíka OK1XV. Mám radost. Nový člen, který si zkusil slast malovýkoňáků. (Malých bijců, nebo-li volů) Těším se, až příští rok se v našem závodě ozvou i takové značky jako OK1RI. Pak asi uzavřu svoji HAM neúspěšnou karieru Malobijce a půjdu konečně už na ty ryby. Ty se totiž dají sežrat.

Howgh

Jožo Fero